Zobacz pełną wersję : Filtr IR, zdjęcia w podczerwieni całe czerwone, pomocy
excentryk
11-04-2009, 14:13
Witam,
Postanowiłem pobawić się ze zdjęciami z filtrem podczerwieni. Tak więc do mojego D90 i obiektywu N18-105VR wkręciłem filtr IR Hoya.
Oglądałem poradnik i cały temat o podczerwieni: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=26556
jednak nie znalazłem odpowiednich informacji.
Mój problem polega na tym że choćbym niewiem jaki balans bieli ustawił zawsze wychodzi niebo czerwone, i cała reszta zdjęcia jest przesycona czerwienią. Macie na to jakiś sposób?
Balans bieli ustawiam na zielonym trawniku (robię jesgo zdjęcia i wkładam do PRE np. d-1) później ustawiam go jako domyślny balans bieli. Próbowałem też balansu na ręcznym wyborze z palety kolorów zieleni - też nic. Proszę o pomoc jak zlikwidować tą czerwień. W temacie który podałem wyżej są niezłe fotki prosto z aparatu bez tej czerwieni na całym zdjęciu. Może ktoś pomoże?
Oto fotka bez filtra:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fothost.pl)
z filtrem:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fothost.pl)
18mm / F4 / czas 4s / iso 400
Pozdrawiam.
wystaw wieksza wersje a najlepiej nefa
excentryk
11-04-2009, 15:46
daje nowe pliki:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fothost.pl)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fothost.pl)
może poradzisz, co porobić żeby coś z tego wycisnąć?
Oglądałem Twoje zdjcia w tamtym wątku np. http://img239.imageshack.us/img239/3527/irworkvx8.jpg świetne. Rozumiem, że to obirobiona wersja tego czerwonego?
Plików raw nie robie, wszystko w jpg - narazie nie czuje potrzeby, chyba że mnie ktoś uświadomi co trace?
Troche to dziwne bo balans bieli ustawiam a zdjęcie caly czas cale czerwone.
Dzięki za odp. i lcze na choćby najmniejszą pomoc.
puchbeary
11-04-2009, 15:48
WB ustaw PRE ale z filtrem na obiektywie! Jak robisz zdjęcie trawnika bez filtra to jest to zwykły trawnik dopiero jak założysz filtr to zielony trawnik robi się biały :D. Ewentualnie Nef i WB w kompie ale to już trudniejsza droga.
excentryk
11-04-2009, 15:55
fotka z balansem na trawniku:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fothost.pl)
fotka trawnika do ustawienia PRE:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fothost.pl)
cały czas prześladuje mnie czerwień, da się jej jakoś pozbyć lub zmniejszyć? przy dłuższym naświetlaniu zdjęcia sie przepalają :(
puchbeary
11-04-2009, 16:04
załóż filtr, ustaw aparat w tryb Pre WB, spróbuj złapać balans na trawniku oświetlonym słońcem - na wyświetlaczu musi Ci mignąć GOOD. (obawiam się tylko że jeśli d90 ma coś z d300 w bebechach to będzie z tym problem)
no to jak chcesz robic IR to zacznij robic RAW. to co tracisz to mnostwo informacji, i przede wszytskim mozliwosc ustawienia WB bezstresowo w kompie.
silver56
11-04-2009, 18:08
Witam,
ja się na tym nie znam, ale czy nie trzeba trzeba przekonwertować na czarno-białe ?
puchbeary
11-04-2009, 18:36
nie. kolorowe irenki są wyjątkowo urzekające.
excentryk
11-04-2009, 18:53
Niestety nie da się ustawić bezpośrednio balansu bieli, ciągle pisze no-good :( Mogę jedynie wstawić balans bieli za pomocą wykonanego wcześniej zdjęcia do danych ustawień balansu bieli np. do D-1,2,3,4.
Wybrałem balans bieli ze zdjęcia i wygląda ono tak jak powyżej. Co się dzieje, czy w D-90 nie da się pozbyć czerwieni ze zdjęć? ani nastawić bezpośrednio tego balansu? ;/
puchbeary
11-04-2009, 18:56
Czyli podobnie jak w d300 zostają Ci Rawy i balans w postrprocesie - lepsze to niż nic. Ustawianie balansu tak jak ty to robisz do niczego nie prowadzi.
excentryk
11-04-2009, 19:16
a tak się napaliłem na tą podczerwień ;/ beznadziejnie że nie moge złapać tego balansu bieli, a może coś źle robie? bo w sumie nikt nie potwierdził że jego D90 ma podobne problemu.. ?
puchbeary
11-04-2009, 19:32
Jeśli bebechy d90 są wspólne z d300 to już masz potwierdzenie. jest beret :D
excentryk
11-04-2009, 19:38
więc co jest wspólne z D300?
porobiłem kilka zdjęć w nefie i jak wykorzystać te pliki do obróki? Korzystam z Capture NX, czy razczej zainstalować wtyczke do photoshopa? Dla mnie w obróbce ten nef nie różni się od jpg. Jak wykotzystać zgromadzone informacje?
Czy robić zdjęcia z filtrem podczerwieni, czy bez niego, skoro nie ustawia tego balansu?
puchbeary
11-04-2009, 20:02
jak chcesz robić zdjęcia w IR bez filtra IR :lol:
Daj tego nefa
excentryk
11-04-2009, 21:43
nef przepadł, jutro zrobie jeszcze jedno, a tak w ogóle to obróbka balansu bieli nefa i jpeg tak bardzo się różni? Próbowałem się bawić balansem bieli w lightroomie ale pliku jpg i średnio to wygląda... W sumie przez te odcienie czerwieni całe zdjęcie jest nie do uratowania :(
Czytałem w innym wątku że nefy z tak długim czasem naświetlania do niczego się nie przydają (?).
d90 i d300 maja rozne flaki, ale praktycznie taka sama matryce cmos. i tak, nie da sie na niej tak latwo usawic WB jak na 6 mpixowych CCD, juz w 10 mpixowych byly problemy bo IR byl lepiej wycinany.
obróbka balansu bieli nefa i jpeg tak bardzo się różni?
rozni sie na tyle ze w zasadzie w przypadku jpeg nie ma co mowic o obrobce. nef pozwala na bezstratna zmiane balansu bieli, w jpegu jest to niemozliwe. temat masz dokladnie przewalkowany w poprzednim watku, wystarczy poczytac
puchbeary
11-04-2009, 22:54
Pisząc bebechy miałem na myśli matrycę do pary z filtrem AA .
Pisząc bebechy miałem na myśli matrycę do pary z filtrem AA .
no to akurat dla IR wazne, ale generelanie fote to reszta flakow robi :) no i ogolnie IR = D100 i D70. Im nowsza pucha tym trudniej, choc nie niemozliwie.
a tu powyzszy jpeg po lekkiej przerobce:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img13.imageshack.us/img13/6637/9a35cff7.jpg)
jakby byl nef i jakby bylo ostrzej to daloby sie pewnie wiecej wyciagnac.
excentryk
11-04-2009, 23:22
Valwit, dałbyś kilka rad jak to obrobiłeś? Kanały mieszałeś? Bo z niebem chyba bez zaznaczeń konkretnych obszarów się nie obyło?
w PS: auto levels, auto contrast, auto balance czy cos tam, zamiana kanalow czerwnego z niebieskim, ogolna redukcja magenty. powinno sie jeszcze poprawic jasnosc i kontrast chocby i podlubac w niektorych punktach, ale 1. to jpg, 2. kadr nieciekawy 3. sam zrobisz jak uwazasz :)
excentryk
12-04-2009, 18:30
Witam,
pobawiłem się z tymi nefami i uzyskałem takie efekty z tych czerwonych fotek po photoshopowaniu i zabawie z balansem bieli ustawionym na trawniku.
btw. ciągle mi troche kolorków zostaje czerwonych na tym trawniku, ale już minimalne- czy tak ma być?
Oto przykłady:
redukcja megandy, balans na trawniku
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fothost.pl)
zmiana kanałów red/blue, balans na trawniku
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fothost.pl)
Co myślicie?
nef dałem tu: DSC_0346.rar (http://www.sendspace.pl/file/i7V1rryj/)
da się jeszcze coś wicisnąć? albo zredukować kolor trawniczka na bardziej biały, bez odcienia początkowego? wtyczka photoshopa pozwoliła mi na tylko punktowy pomiar balansu bieli i tylko to w niej ustawiłem, zrobić jeszcze coś dla poprawy efektów?
btw. zawiedziony jestem z powodu tego balansowania w moim D90, wychodzi na to że po ustawieniu balansu bieli branego ze zdjęcia trawnika, aparat w ogóle nie bierze go pod uwagę ;/ To po co ta funkcja w ogóle jak on ją olewa? Firmware nie takie??? co myślicie?
btw. zawiedziony jestem z powodu tego balansowania w moim D90, wychodzi na to że po ustawieniu balansu bieli branego ze zdjęcia trawnika, aparat w ogóle nie bierze go pod uwagę ;/ To po co ta funkcja w ogóle jak on ją olewa? Firmware nie takie??? co myślicie?
brales pod uwage ze D90 nie jest konstruowany z mysla o podczerwieni?
18-105 tez niezbyt sie do tego nadaje nieststy
Oto przykłady:
redukcja megandy, balans na trawniku
a może chodziło o magentę?
excentryk
13-04-2009, 11:33
*magenty miało być :)
D90 może i nie był z myślą o podczerwieni ale balans bieli mógłby ustawiać dobrze, jak ustawiam mu fotke, bo wprowadza w błąd tylko.
Jakie szkiełko proponujecie zamiast 18-105? ;]
*magenty miało być :)
D90 może i nie był z myślą o podczerwieni ale balans bieli mógłby ustawiać dobrze, jak ustawiam mu fotke, bo wprowadza w błąd tylko.
sens tej wypowiedzi mi umyka
Jakie szkiełko proponujecie zamiast 18-105? ;]
masz to rozwałkowane w poprzednim watku.
excentryk
13-04-2009, 16:00
chodzi o to że w trybie WB - PRE ustawiam balans bieli na zrobioną wcześniej fotkę ( w tym wypadku czerwonego trawnika), po tym niby wszystko jest ok, aparat wybrał tryb PRE np. D-1 z wybraną fotką do balansu bieli, ale nie bierze go w ogóle pod uwagę przy robieniu zdjęcia, bo balans jest albo na automacie albo jakiś inny, ale ja go nie wybierałem... aparat pomija moje ustawienia WB więc to jest niezrozumiałe (przynajmniej dla mnie).
@valwit - a Ty jakiego szkłą używasz bo sygnaturka "nieczytelna"
pozdrawiam :)
@valwit - a Ty jakiego szkłą używasz bo sygnaturka "nieczytelna"
pozdrawiam :)
roznych. w zaleznosci jakie mi pasuje, staram sie uzywac stalek bo w zoomach zazwyczaj robi sie to co ty masz u siebie w srodku, u ciebioe poza hotspotem jest jeszcze nieostrosc
excentryk
13-04-2009, 18:11
mój N50mm bylby dobry z reduktorem filtra 52/67? :)
Chyba do szklarni dojdzie jeszcze Tamron90 - ale ten chyba za dużą ogniskową do widoczków :(
35/1.8 by się przydal?
excentryk
13-04-2009, 21:31
szczerze wolałbym coś zmiennogniskoweg- wieksza swoboda - 18-55? Może coś polecisz żeby nie spociło?
kitowy 18-55 mk2 z kita D40 daje niezle rade
excentryk
13-04-2009, 22:17
http://fotozakupy.pl/obiektyw/nikon-nikkor-af-s-dx-vr-16-85mm-f-3-5-5-6g-ed,7557s
albo http://fotozakupy.pl/obiektyw/nikon-nikkor-af-s-dx-vr-18-55mm-f-3-5-5-6g,7294s ??
o takie chodzi?
będzie to spotować? czy jakies inne szklo? bo jestem na etapie rozbudowy szklarni... wiec każda rada na wagę złota, z góry dzięki :)
hanniballecter2
10-08-2009, 13:43
Też mam ten problem. Chciałem pobawić się w zdjęcia IR ale mam d90. Dlatego mam pytanie do osób obeznanych w tym temacie.
Czy kwestia tego balansu bieli jest do wyprowadzenia w zaawansowanym programie do obróbki RAW jak np. CNX2 czy też matryca d90 (przez filtr) po prostu nie nadaje się do rejestracji IR i obróbka RAW niewiele zmieni.
Wrzucam zdjecie z d90 pokazujace ze da sie jednak costam zdzialac. Sloneczny dzien, iso 800, f6,3, czas 6s. Blans bieli ustawiony w cnx2 na trawe.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img30.imageshack.us/img30/3338/ir2smal.jpg)
e:widze ze strasznie odkopalem...
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.