PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysl, temat do dzialania - kalendarz NIKON 2007!



admin
03-09-2006, 23:29
Oto przyszedl mi do glowy pomysl, ktory wydaje mi sie byc niezly (skromnosc to nie moja najmocniejsza strona). Chcialbym aby wzorem wielkiego kalendarza Pirelli, nikonklub, a wiec i forum Nikona, wydalo swoj kalendarz na 2007 rok. W przeciwienstwie do kalendarza Pirelli, my wybralibysmy zdjecia 12 fotografow ktorzy w ramach ustalonego tematu (podobnie jak w konkursach fotograficznych) stworzyliby swoje wizje.

Najpierw chcialbym zebrac Wasze opinie na ten temat, zanim przystapie do konkretow w tym wzgledzie. Zeby wszystko bylo jasne, kalendarz stal sie juz faktem. Opinie zbieram do tematu, a nie czy to robic czy nie :)

CZEKAM!!!

shakk
03-09-2006, 23:36
super plan :P wreszcie bede mial co powiesic na scianie :P super konkret :)

maroo
03-09-2006, 23:46
Fajny pomysł!

Najlepiej to widzę jako 12 konkursów o tematach: styczeń, luty...
Nikoniecznie pejzaże.

Już chcę go mieć na ścianie!

mkwiek
03-09-2006, 23:48
admin, pomysł rewelacja! ja jestem za!

gary
03-09-2006, 23:50
ja takze jestem za

holka
03-09-2006, 23:54
mialo nie byc czy jestesmy ZA czy PRZECIW...










PS. ja jestem ZA :)

hihi

stempien
03-09-2006, 23:55
'cool'

holka
03-09-2006, 23:57
dodam jeszcze - ze trzeba sie w takim razie sprezyc z tematem... ustalic naklad...

mkwiek
03-09-2006, 23:58
ja mysle, że do zimy to bym wolał nie jakieś landshafty tylko np akcja na desce :) lato z kolei - downhill na rowerze. po prostu na każdym akcja itp. albo spokojny przejazd ubłoconym LandRoverem - to do jesieni :)

misialo
03-09-2006, 23:59
admin,
jaki koszt produkcji...?
jaki naklad...?

jaka skala przedsiewziecia w ogole..?


pozdrawiam

m

admin
04-09-2006, 00:06
Mnie najblizej do Lindberga czy Demarcheliera ale ogol zdecyduje. Co do nakladu i kosztow. Jutro rozpoczynam poszukiwanie sposnsorow i drukarni. Zorientuje sie w kosztach. Jesli beda bardzo duze, poszukamy kompromisow.

Jacek_Z
04-09-2006, 00:38
wersja kalendarza drukowanego offsetowo będzie za wysoka, nie będzie wielu kupców za taką cenę. Tak sądzę. Wielu moich klientów najpierw miało zamiar robić kalendarz 12 stronnicowy, a kończyło się to kalendarzem kwartalnym czy jednoplanszowym. I to przy nakładach kilkaset sztuk, okolice tysiąca. Można ewentualnie zrobić kalendarz w pdf, do pobrania 12 sporych plików i każdy sobie wydrukuje na dostępnej mu drukarce. Z tym, że może być on czasem antyreklamą jak bedzie to kiepska drukarka, tani papier i nieoryginalne tusze. Kłania się tez sprawa praw autorskich - trzeba zdobyć od autorów zgode na publikację, odpowiednio na offset czy na wersję rozpowszechnianą drogą internetową. Z tym nie będzie pewnie problemu.
Z pdf jest plus i minus - duża ilośc pobrań sporych plików - duży transfer. Kalendarz za to będzie popularny. Można by sprzedać na nim jakąś mała powierzchnię reklamową, bo pdf nie da się zmodyfikować.

Leon13th
04-09-2006, 00:59
Bardzo fajny pomysł.Tylko po pierwsze trzeba by jeszcze ustalić jakie to zdjęcia mają być tam.Ja bym proponował po jednym z każdego działu no i czy ma być układ zdjęc pionowo czy poziomo.

[ Dodano: Pon 04 Wrz, 2006 ]
A pomysł Jacka_Z żeby zrobić to w pdf-ie jest bardzo dobry i przede wszystkim tanii

stig
04-09-2006, 08:06
Można by sprzedać na nim jakąś mała powierzchnię reklamową, bo pdf nie da się zmodyfikować. Jacku, a kto Ci cos takiego powiedzial? ;)

mkwiek
04-09-2006, 09:13
Można by sprzedać na nim jakąś mała powierzchnię reklamową, bo pdf nie da się zmodyfikować. Jacku, a kto Ci cos takiego powiedzial? ;)

jak zabezpieczysz pdf - to go przecież nie zmodyfikujesz :) nawet go nie drukniesz :) chyba, że złamiesz hasełko :) chyba, że ty masz jakieś super metody :)

pomysł z pdf-em fajny. popieram.

stig
04-09-2006, 09:27
Można by sprzedać na nim jakąś mała powierzchnię reklamową, bo pdf nie da się zmodyfikować. Jacku, a kto Ci cos takiego powiedzial? ;)
jak zabezpieczysz pdf - to go przecież nie zmodyfikujesz :) nawet go nie drukniesz :) chyba, że złamiesz hasełko :) chyba, że ty masz jakieś super metody :)
A jaki widzisz w tym problem? Przeciez byle ksyk sciagnie sobie z netu soft do usuwania hasel z PDFa i moze sobie robic z nim co chce. Poza tym jaki bylby sens zabezpieczenia takiego PDFa? Zeby go tylko poogladac? Rownie dobrze w takim przypadku mozna by przygotowac wersje HTML. Nie chce krakac, ale skonczy sie na tym, ze jeszcze przed nowym rokiem zaczna po necie krazyc paskudne prezentacje PowerPointa ze zdjeciami z tak przygotowanego kalendarza.
Oczywiscie -- sam pomysl na kalendarz -- jak najbardziej popieram, i ciesze sie, ze powstala taka inicjatywa.

mkwiek
04-09-2006, 09:33
stig, ja czasami myslę że Ty to jesteś hamulcem wszystkich inicjatyw :)

Jacek_Z
04-09-2006, 09:36
oczywiście, że jak sie wie jak to zrobić, to idzie zmodyfilowac pdf.
ale takie osoby to będa jednostki, większośc puści na drukarke tak jak pobierze

stig
04-09-2006, 09:45
stig, ja czasami myslę że Ty to jesteś hamulcem wszystkich inicjatyw :)
Hamulcem? Niby dlaczego? Bo realnie przedstawiam wady pewnych rozwiazan? Chyba lepiej wziac je pod uwage przed, niz zauwazyc dopiero po realizacji, prawda? Fajne projekty rzadko kiedy udaja sie do konca na samym tylko "hura". Czasami trzeba niektore rzeczy przemyslec, miast spontanicznie reagowac na pierwsza propozycje rozwiazania.
Kalendarz Nikona do bardzo dobry pomysl, ale w PDFie czy innym formacie on-screen, to bedzie nieco bez sensu. Cale przedsiewziecie i prace w to wlozona, da sie zauwazyc kiedy cos takiego zawisnie na scianie, ale nie w postaci wydruku z plujki. Jak zauwazyl Jacek_Z skonczy sie to w wielu przypadkach na wydrukach na papierze ksero w jakosci econo, przy pomocy podrabianych tuszy. A to na pewno nie bedzie dobra reklama dla autorow tudziez Nikona czy forum.

Jacek_Z
04-09-2006, 09:54
przy temacie identyfikatorów był problem z tym ile to moze kosztować. W przypadku kalendarza będzie to samo.
Stig - ile orientacyjnie bedzie kosztowało naswietlenie i druk kalendarza 12 stron + okładka, nakład 500 sztuk, format A3, full kolor?
Czy sprzeda sie 500? Czy zbierać zamówienia i czy osoby zamawiające (by oszacowac nakład) wykupią go jak juz będzie wydrukowany? Przedpłaty w sytuacji gdy nie znamy ceny, bo nie znamy nakładu, a więc i ceny?

stig
04-09-2006, 09:56
Jeszcze sie wtrace.
Od dawna juz, podstawa wszelkich tego typu dzialan jest sprzedaz. Jesli masz kaprys, natchnienie, czy po prostu ochote na wydanie czegos, a nie masz zbednych kilku-nastu-dziesieciu tysiecy zlotych -- zacznij szukac sponsora. Od tego zaczyna sie kazde przedsiewziecie. Nalezaloby sie z tym pomyslem zglosic przede wszystkim do Nikona. Mozna by przeciez pod kazdym zdjeciem zamiescic informacje o sprzecie (tudziez male ikonki aparatu, obiektywu czy lampy), ktorym dana fota zostala wykonana. Jakby nie patrzec, podstawa do reklamowania tej firmy juz jest -- ot chociazby logo, nazwa, czy nawet czesc adresu forum -- wszedzie widnieje nazwa NIKON. Niech to nadal bedzie forumowy kalendarz, ale skoro i tak bedzie reklamowal Nikona, to niech ta "zacna" firma wylozy troche pieniazkow. Ot -- chociazby na polowe kosztow druku...

[ Dodano: Pon Wrz 04, 2006 10:03 am ]

Stig - ile orientacyjnie bedzie kosztowało naswietlenie i druk kalendarza 12 stron + okładka, nakład 500 sztuk, format A3, full kolor?
A3 to koszmarny mikrus. Trzeba by miec jeszcze troche miejsca na kalendarium, jakies dodatkowe informacje czy chociazby nazwe miesiaca. Proponuje B2. Zanim wysle prosbe o wstepna kalkulacje -- nalezaloby ten szczegol ustalic.

Jacek_Z
04-09-2006, 10:10
A3 bo taniej, a i tak wyjdzie drogo (sa jeszcze potem koszty wysyłki kalendarza)
a zdjęcia moga wyjęc niedobrze w B2 - nawet jak będą zajmowały pół tego formatu to okazać się może, że niektóre z wybranych zdjęć (załóżmy - pliki z d70 kadrowane, albo z coolpixa) nie wytrzymają powiększenia. W internecie wyostrzone i obrobione wszystko wygląda dobrze, ale to tylko 800 pikseli.

P.S.
co do sponsorowania - wszyscy są za tym :D
wg mnie nikon polska powinien dostrzec i docenic istnienie tego forum, robi mu ono przecież marketing jego produktów.
Gdyby te pytanic co sa stawiane na forum miały przychodzić do Nikon polska to musieliby zatrudnić osobę tylko do tego. Albo i dwie - bo ludzie pytają rano i wieczorem, a także w nocy.

stig
04-09-2006, 10:28
A3 bo taniej, a i tak wyjdzie drogo
Jacku, ale to polsrodki. Jesli ciac na wszystkim -- byle cena byla niska, to... hmmm...


a zdjęcia moga wyjęc niedobrze w B2 - nawet jak będą zajmowały pół tego formatu to okazać się może, że niektóre z wybranych zdjęć (załóżmy - pliki z d70 kadrowane, albo z coolpixa) nie wytrzymają powiększenia.
A to juz winno byc zmartwienie autorow zdjec. Format docelowy zdjecia na stronie kalendarza, a co za tym idzie minimalna wielkosc oryginalu, ktorym dysponuje autor -- powinien byc zawarty w regulaminie konkursu.

Jacek_Z
04-09-2006, 10:45
nie martwie się o swoje finanse, ale większości forumowiczów. kazdy woli oszczędzić, widac po postach (zamienniki akku, soczewka zamiast makro, ciemne kitowe obiektywy zamiast 2,8 itd, itd)
jak kalendarz będzie drogi to będzie mało zamówień, a wtedy będzie mały nakład - i będzie jeszcze droższy.

kronos28
04-09-2006, 11:32
hmmm ja jestem za ... zawsze cos nowego i ciekawgo na scianie :D

admin
04-09-2006, 11:47
Propozycja numer 1.

Format: B3 (33.5-48 cm), w tym szerokosc zdjecia 33.5 cm,
Papier: kreda 135g, okladka usztywniona, podobnie jak karton strony 13-ej,
Oprawa: ring wire z zawieszka,
Stopka: pas reklamowy pelny kolor z logo sponsora (szerokosc 33.5-4 cm).

Jesli macie okazje zorientowania sie w cenach, zapraszam :)

Ps. Wlasnie wpadlem na to ze mozna wydrukowac 7 kart kalendarza ale dwustronnie. Zmniejszy sie koszt materialu :)

Jacek_Z
04-09-2006, 12:00
nakład?
o jakim rzędzie wielkości myślisz?

admin
04-09-2006, 12:05
Naklad minimalny ok. 500 sztuk, docelowy ok. 1000.

misialo
04-09-2006, 12:33
...trzymam strone stig'a, ktory moim zdaniem ma racje jesli chodzi o wersje PDF...
...jedyne rozwiazanie jakie przychodzi mi do glowy w tej materii, to przygotowanie wersji PDF o obnizonej jakosci... (taki try and buy...)...

pozdrawiam

m

Jacek_Z
04-09-2006, 12:37
...trzymam strone stig'a, ktory moim zdaniem ma racje jesli chodzi o wersje PDF...
...jedyne rozwiazanie jakie przychodzi mi do glowy w tej materii, to przygotowanie wersji PDF o obnizonej jakosci... (taki try and buy...)...

pozdrawiam

m

??? Na pewno go dobrze zrozumiałeś? Przeciez nam chodzi o to by nie było obniżenia jakości i to nas martwi.

admin
04-09-2006, 12:42
Powiem szczerze ze raczej nie stawialbym na wersje pdf, choc pomysl jest oczywisty w tym wypadku. Raczej wykonalbym w high-resie tapety na konkretne miesiace i kilka optymalizowanych rozdzielczosci stron kalendarza. Oczywiscie pdf'a mozna zrobic ale drukowana wersja papierowa ma byc finalem tego przedsiewziecia.

misialo
04-09-2006, 13:29
Jacek_Z, oczywiscie, ze go dobrze zrozumialem...
...wydawalo mi sie, ze chodzi o bezpieczenstwo materialu, ktory na poziomie PDF jest zenujacy...
...nieprawdaz..?

pozdrawiam

m

Jacek_Z
04-09-2006, 13:37
a jaki materiał masz bezpieczny o ile jego cyfrowa wersja znajduje sie w sieci?

biadzi
04-09-2006, 13:39
Świetny pomysł! Jak wyłonimy 12 szczęśliwców?

misialo
04-09-2006, 13:45
Jacek_Z, moze taki o obnizonej jakosci czyli o zmniejszonej funkcjonalnosci...?

pozdrawiam

m

Leon13th
04-09-2006, 13:51
Świetny pomysł! Jak wyłonimy 12 szczęśliwców?

Tu będzie chyba najgorszy orzech do zgryzienia.Ja bym proponował zgłaszać najlepsze zdjęcia w jakimś wątku.Tyle że zdjęć do wyboru około 50,i wtedy wybrać z tego 12 the best of best.

Jacek_Z
04-09-2006, 13:59
mój pomysł jest taki - zgłaszac zdjęcia w założonym wątku. jak się uzbiera kilkadziesiąt to admin z radą starszych odrzuci pewien procent (kryteria jakosciowe oryginalnego pliku, a takze ewidentne zdjecia do rodzinnego albumu przy braku samokrytyki) a dla reszty załozy ankietę do głosowania.
ponieważ ankieta ma za mało pól (chyba 30?) byc może podzielic to na kilka ankiet - 4 - kwartalnie?
co do tematyki - pejzaż? czy mieszane. trochę dziwnie by wyglądał kalendarz taki niespójny - supermakro, portret, reporterka, abstrakcja, architektura, akt.
a może założyć że dajemy zdjęcia o super wysyconych kolorach?
czyli - co z mysla przewodnią, pewną spójnoscia zdjęc na kalendarzu. Olewamy to?
czy pierw dyskutujemy nad tematem? (też ankieta?)

Czornyj
04-09-2006, 14:13
Jacek_Z, na tym forum pojawiają się b. zróżnicowane zdjęcia i IMHO trzeba tą różnorodność pokazać. Pojawiają się świetne zdjęcia przyrodnicze, krajobrazowe, akty, reportażowe... - szkoda byłoby się ograniczyć np. wyłącznie do robali.

Jacek_Z
04-09-2006, 14:22
układ zdjęcia pion czy poziom?
czy da się zrobić taki łany uniwersalny projekt że to bedzie obojętne?
przepraszam, że się dodatkowymi pytaniami narażam, ale to dlatego by efekt wyszedł najładnieszy z możliwych, a jednoczesnie w miare ogólnie akceptowany.
wypowiadajcie się

aha - czy to sam autor ma wysłac swoje zdjęcie?
czy tez szperając, czasmi po strszych nawet tematach, zgłosimy (kady z nas, oglądaczy) zdjecie które było na forum, ale które jest cudzego autorstwa? - trzebaby załatwić od autora pisemną zgodę i dostac oryginalny, duży plik.
wg mnie obie ścieżki są równolegle dopuszczalne, a i tak powinno sie skończyć ankietą przy linkach do wszystkich zdjęc w jednym miejscu.

darsedz
04-09-2006, 14:44
to moze osobna ankieta na kazdy miesiac lub porę roku - tematycznie?

pomysł na kalendarz mi sie podoba :)

JELO
04-09-2006, 14:45
jestem za :twisted:

admin
05-09-2006, 11:05
Dalsza czesc dyskusji w watku: Kalendarz NKP OD-NOWA, ktory juz sie tworzy!