PDA

Zobacz pełną wersję : Jak legalnie sprzedać zdjęcie?



litespeed
08-04-2009, 20:20
Robiłem zdjęcia na imprezie masowej (zawody) i teraz kilku uczestników chciałoby ode mnie otrzymać zdjecia na których się znaleźli. Chodzi po prostu o zdjecie w pełnej rozdzielczości tylko do użytku prywatnego dla danej osoby która jest na tym zdjęciu. Nie wiem jeszcze jaką ustalę cenę, ale myślę że max 10zł za zdjęcie. I teraz zastanawiam się jak zrobić to legalnie? Działalności nie prowadzę. Umowa o dzieło z kazdym? Jakaś umowa kupna-sprzedaży? Czy po prostu wysyłam zdjecie na mail, ten ktoś przelewa mi pieniądze, bez żadnych umów?

thor88
08-04-2009, 20:53
to jaka kwota to sam musisz ustalić. Może to być najlepszy kadr życia a może zwykłe zdjęcie...
ja bym stworzył króciutką umowę, to nie problem a wszystko masz uregulowane.

litespeed
08-04-2009, 21:25
Nie chodzi o cenę, ani nawet samo zdjęcie, tylko sposób w jaki je sprzedać legalnie. "ja bym stworzył króciutką umowę" - no własnie, ale jaką? O dzieło na jedno zdjecie za kilka zł? Kupna-sprzedazy? Jakiś podatek powinienem odprowadzić?

jchyra
06-05-2009, 09:03
Wzory umów masz tu: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=23564
Jeśli sprzedajesz firmie to ona się martwi o odprowadzenie podatku, jeśli sprzedasz komuś prywatnie bez firmy nie baw się w umowy. Umowa może być ustna. Prawo przewiduje o ile dobrze wiem, że możesz sąsiadowi naprawić po koleżeńsku telewizor, czy zrobić portret i nie trzeba z tym od razu lecieć do fiskusa.