PDA

Zobacz pełną wersję : Przygotowanie zdjęć do minilabu (na przykładzie KSERKOP - Mazowiecka 60)



Czornyj
07-04-2009, 16:56
Fakt, jest to trochę skomplikowane :mrgreen:

Zacznijmy od tego, że maszyna na Mazowieckiej wyposażona jest w oprogramowanie do zarządzania barwą i niezależnie od tego, w jakiej przestrzeni zaniesiemy tam zdjęcie - sRGB, AdobeRGB, ProPhoto, czy cotamkolwieksobie bądź - dokonuje ona konwersji z odwzorowaniem percepcyjnym do generycznego, uśrednionego profilu maszyny, dzięki czemu zdjęcia tak czy siak wychodzą całkiem nieźle. Aby zasymulować ich potencjalny wygląd należy tylko ściągnąć profil generyczny:
http://drukarniacyfrowa.com.pl/soft/sdp.icc
umieścić go w katalogu C:\WINDOWS\system32\spool\drivers\color
a następnie odpalić Photoshopa, otworzyć zdjęcie i włączyć softproofing z zapiętym profilem:
View>Proof Setup>Custom
Device to Simulate: SDP
Rendering Intent: perceptual
[v] Black Point Compensation
W tym momencie zobaczymy przybliżoną symulację wyglądu odbitki, którą otrzymamy po dostarczeniu tego konkretnego pliku. Po oglądnięciu i zaakceptowaniu wyglądu po prostu wysyłamy owo zdjęcie i na tym koniec.

Problem z powyższą metodą polega jednak na tym, że generyczny profil nie uwzględnia charakterystyki danego podłoża. Aby uzyskać lepszą zgodność barw potrzebną np. by uniknąć zafarbów w zdjęciach czarno-białych i ogólnie by mieć lepszą kontrolę nad uzyskiwanym efektem, ukręciłem sobie bardziej precyzyjne profile na podstawie pomiarów wzorców wykonanych na konkretnym podłożu (http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=78078).

Przepływ pracy wygląda tutaj odrobinkę inaczej.

Pobieramy profil danego papieru:
Endura błyszcząca:
http://strona.kserkop.nazwa.pl/uploads/i..._gloss.icc
Endura mat jedwabisty
http://strona.kserkop.nazwa.pl/uploads/i..._satin.icc
I podobnie jak poprzednio - umieszczamy w katalogu C:\WINDOWS\system32\spool\drivers\color

Odpalamy Photoshopa, otwieramy zdjęcie, włączamy softproofing - wszystko podobnie, jak poprzednio:
View>Proof Setup>Custom
Device to Simulate: mazowiecka_60_kodak_endura_gloss (lub _satin)
Rendering Intent: perceptual
[v] Black Point Compensation
[v] Simulate Paper Color

Następnie jednak musimy skonwertować zdjęcie do naszego profilu:
Edit>Convert to Profile
Profile: mazowiecka_60_kodak_endura_gloss (lub _satin)
Engine: Adobe (ACE)
Intent: Perceptual
[v]Use Black Point Compensation
[v]Use Dither
Po skonwertowaniu zdjęcia do przestrzeni minilabu zapisujemy jego kopię poleceniem Save As.. [v] As a Copy, przy czym NIE ZAŁĄCZAMY PROFILU!!! W opcji Color: odznaczamy "ICC Profile" i zapisujemy zdjęcie jako czyste, nieotagowane RGB. Czynimy tak z prostego powodu - maszyna automatycznie skonwertowałaby nasze zdjęcie do przestrzeni generycznej, co byłoby niepożądane. W przypadku braku załączonego do pliku profilu po prostu musi bidulka wydrukować takie wartości RGB, jakie dostanie w owym pliku - a o to właśnie nam w tym przypadku chodzi. Dopiero tak spreparowane zdjęcie wysyłamy do minilabu.

Oryginał zdjęcia zachowujemy w przestrzeni orginalnej, nie należy konwertować orginału do konkretnej przestrzeni minilabu, bo możemy potem chcieć np. wydrukować je na innym papierze, na innym urządzeniu i ponownie musimy wtedy dokonywać konwersji - zaś każda taka konwersja jest odrobinę destrukcyjna i przycina barwy zdjęcia do możliwości danego urządzenia - barw orginalnych nie da się już potem odzyskać. Najhigieniczniej zatem tworzyć kopię zdjęcia skonwertowanego do przestrzeni konkretnego urządzenia wyjściowego i zachowywać orginał, który będzie naszym punktem wyjścia przy ew. każdej kolejnej konwersji.

Skuteczność powyższej metody uzależniona jest od dwóch czynników:
- jakości naszego monitora i precyzji, z jaką został on skalibrowany i oprofilowany
- jasności i jakości oświetlenia użytego podczas wizualnego porównania odbitki ze zdjęciem wyświetlonym na monitorze - oświetlenie nie może być zbyt jasne ani ciemne i musi być możliwie zbliżone do światła dziennego - czyli np. odpada światło żarowe, lub tanie świetlówki. Wskazane są filtrowane światło dzienne, halogeny Solux 4700K, świetlówki Philips Graphica Pro 950, lampki GraphiLite, lub - dla zwolenników rozwiązań ostatecznych - potwornie drogie kabiny JustNormlicht lub GTI (najlepiej z możliwością regulacji jaskrawości podświetlenia)

Campo
10-04-2009, 15:01
Po skonwertowaniu zdjęcia do przestrzeni minilabu zapisujemy jego kopię poleceniem Save As.. [v] As a Copy, przy czym NIE ZAŁĄCZAMY PROFILU!!! W opcji Color: odznaczamy "ICC Profile" i zapisujemy zdjęcie jako czyste, nieotagowane RGB. Czynimy tak z prostego powodu - maszyna automatycznie skonwertowałaby nasze zdjęcie do przestrzeni generycznej, co byłoby niepożądane. W przypadku braku załączonego do pliku profilu po prostu musi bidulka wydrukować takie wartości RGB, jakie dostanie w owym pliku - a o to właśnie nam w tym przypadku chodzi. Dopiero tak spreparowane zdjęcie wysyłamy do minilabu.

Czy ten etap wykonywać zawsze dla każdego labu, z jakiego sie bedzie korzystalo, czy dziala to tylko w wypadku przytaczanego w przykladzie Kserkop.
Otoz zawsze, konwerterujac zdjecia do profilu danego labu (i papieru) zapisywalem pliki z zalaczanym profilem.
Nie probowalem nigdy odwrotnie.

Czornyj
10-04-2009, 16:08
Czy ten etap wykonywać zawsze dla każdego labu, z jakiego sie bedzie korzystalo, czy dziala to tylko w wypadku przytaczanego w przykladzie Kserkop.
Otoz zawsze, konwerterujac zdjecia do profilu danego labu (i papieru) zapisywalem pliki z zalaczanym profilem.
Nie probowalem nigdy odwrotnie.

Dla każdego, który udostępnia własne profile, przygotowane dla konkretnych rodzajów papieru. Powyższy przepływ pracy sprawdzi się na Mazowieckiej, gdzie indziej może być różnie. Na przykład w przypadku minilabów bez RIP-a z modułem zarządzania barwą opartego na profilach ICC należy zanosić prace w sRGB, bo maszyna oczekuje, że zdjęcia będą w tej właśnie przestrzeni i każde zdjęcie (niezależnie do jakiej przestrzeni będzie skonwertowane) będzie traktować tak, jakby było w sRGB.

swider
20-04-2009, 20:20
Podwiesic! Zeby bylo do czego odsylac :)

mach64
24-04-2009, 08:55
Witam,

Mam krotkie pytamko. Wgralem sobie w/w profile. W proof setup jest opcja "simulate paper color" ktorej wlaczenie zupelnie zmienia mi kolory i kontrast. Zdjecie robi sie szrawe, kolory sa "wyprane". Do ktorej wersji odbitka bedzie zblizona - do tej z wlaczeniem symulacji papieru, czy do tej bez symulacji?

Czornyj
24-04-2009, 10:00
Witam,

Mam krotkie pytamko. Wgralem sobie w/w profile. W proof setup jest opcja "simulate paper color" ktorej wlaczenie zupelnie zmienia mi kolory i kontrast. Zdjecie robi sie szrawe, kolory sa "wyprane". Do ktorej wersji odbitka bedzie zblizona - do tej z wlaczeniem symulacji papieru, czy do tej bez symulacji?

Powinno się używać opcji "simulate paper color", ale wyłącznie na całkowicie czarnym tle, z wyłączonymi paletkami - w przeciwnym razie biel w elementach interfejsu będzie zafałszowywać odbiór obrazu, bo nasz wzrok adaptuje się zawsze do najjaśniejszego punktu bieli.

Wrażenie "wypranych" barw wynika z faktu, że podniesienie kontrastu wizualnie zwiększa nasycenie barw, zaś jego obniżenie wizualnie nasycenie barw zmniejsza.

Opcja ta niekoniecznie się sprawdza - zależy to od współczynnika kontrastu naszego monitora. Przy dużej jaskrawości dobry panel LCD może mieć bardzo wysoki współczynnik kontrastu (1:500-1:800), przez co bez zapiętej symulacji koloru papieru wyświetlane zdjęcia będą znacznie bardziej kontrastowe niż odbitki, których współczynnik kontrastu sięga zwykle ok. 200:1. Jeśli jednak mamy panel ustawiony na niską jaskrawość a przy tym ma on wysoki punkt czerni, to zapinając symulację zejdziemy z kontrastem poniżej tego, co będziemy mieć na odbitce - w takiej sytuacji lepszą zgodność wizualną uzyskamy bez zapinania tej opcji.

Podsumowując - wszystko zależy od posiadanego przez nas monitora i sposobu, w jaki zostanie on skalibrowany. Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy monitor jest skalibrowany w ten sposób, by jego współczynnik kontrastu był po zapięciu symulacji barwy papieru taki sam, jak współczynnik kontrastu odbitki.

Matiej
25-04-2009, 22:20
W Poznaniu NIE MA żadnego labu który ma profile..pytałem wszędzie, podejrzewam że nie tylko w poznaniu.
To jest jakieś chore. Mogę se tylko porównać to co widze na monitorze z zdjęciem i wprowadzić poprawki na oko.

Lukafa
06-05-2009, 14:40
Matiej... w Fotomie udostępniają profil kolorystyczny. Napisz do nich maila w tej sprawie...

wilus
06-05-2009, 14:54
To jest jakieś chore.
99% klientów nie potrzebuje profili, 80% nie wie co to jest.
chora jest wiara w 100% wierne oddanie koloru na papierze :)

Lukafa
06-05-2009, 15:00
też fakt :)
najczęściej to niuanse, których i tak ludzie nie widzą

Mam jednak pytanie odnośnie odbitek... a nie chcę robić oddzielnego wątku
Wcześniej siedziałem w Olympusie, który ma inną proporcję boków. Plik wchodził w odbitkę 30x40 idealnie. Nikon i jego 2/3 daje już 26/40 centymetrów. Jak sobie z tym radzicie? Tniecie białe paski czy może robicie odbitki 30x45 - a jeśli tak to gdzie można zdobyć teczkę na portfolio :)

donkiszot
08-05-2009, 03:32
99% klientów nie potrzebuje profili, 80% nie wie co to jest.
chora jest wiara w 100% wierne oddanie koloru na papierze :)

Zgoda, ale z drugiej strony chore tez jest powszechne traktowanie klienta jak "nasienie zle, glupie, wystepne". Ten 1% wymagajacych/wtajemniczonych ma z regoly przechlapane. :neutral: Na szczescie cierpliwosc, wytrwalosc (upierdliwosc :twisted:) bywaja nagradzane – przez adekwatnych uslugodawcow rzecz jasna.



PS Watek niefortunny. Asekuracyjnie napisze, ze labu na Mazowieckiej jeszcze nie poznalem wiec wszystko przed nimi. Chwala rowniez – mam nadzieje :)

Manowo
02-06-2009, 13:09
Mam taki problem, otóż dałem do wywołania odbitkę która wyglądała dobrze w sRGB, oczywiście po wywołaniu wyszło zupełnie inaczej. Stosując się do instrukcji w pierwszym poście faktycznie uzyskuję bardzo zbliżony efekt jak w/w odbitka. Problem tkwi w kolorze białym, dlaczego na odbitce biały jest szary, tzn jak zrobić żeby ten biały nie był szary po wywołaniu? Czytam od kilku dni i nie mogę nic znaleźć normalnie już brak sił. Please help :)

Czornyj
02-06-2009, 13:14
Coś robisz źle - po poprawnej konwersji biały jest biały. Jakich używasz profili i gdzie zanosisz pliki do wywołania? Czy możesz wstawić gdzieś to zdjęcie przed i po konwersją?

Manowo
02-06-2009, 18:02
Z tego co zrozumiałem to obrabiam sobie zdjęcie w sRGB, następnie
Edit>Convert to Profile
Profile: ankara.........
Engine: Adobe (ACE)
Intent: Perceptual
[v]Use Black Point Compensation
[v]Use Dither
zapisuję plik bez profilu kolorów i zanoszę do labu ?


no tak ale jak zapisany przed chwilą plik otworzę a następnie:
View>Proof Setup>Custom
Device to Simulate: ankara...
Rendering Intent: perceptual
[v] Black Point Compensation
[v] Simulate Paper Color

to zdjęcie robi się szare

zastanawiam się co zrobić aby na odbitce szarówki nie było, albo najpierw żeby nie było tego efektu w Photoshopie. Wywoływałem w Ankara lab Gdańsk, profil
http://www.ankaralab.com/kalibracja/ANKARA.pl%20-%20KPE%20-%20Gloss.icc

Czornyj
02-06-2009, 18:25
Wyłącz "Simulate Paper Color". To jest opcja służąca zasymulowaniu barwy bieli, żadnej "szarówki" na odbitce nie będzie. Odbitkę z włączoną symulacją bieli należy oglądać przy całkowicie wyczernionym tle, bez palet - wtedy nasze oko adaptuje się do bieli i przestaje się ona wydawać "szarawa". Ogólnie można tej opcji nie używać wogóle, nie działa ona w sposób doskonały.

Manowo
02-06-2009, 18:33
ok dziękuję za odpowiedź

donkiszot
16-06-2009, 21:45
Wiem, ze oprofilowany monitor, to podstawa, ale tak sie zastanawiam... Czy warto profilowac pliki nie majac dostepu do nalezytego monitora?

Jesli jasnosc i kontrast mam poustawiane "na oko" (wg internetowych diagramow), to czy czarno-biala odbitka z oprofilowanego pliku ma szanse bardzo odbiegac od tego co widze?
Ewentualnosc zafarbow profil labu powinien wykluczyc (zakladajac aktualnosc profili). Dobrze mysle? czy to sie w ogole mija z celem i lepiej oddac bezprofilowe sRGB?

Cudow nie oczekuje (szczegolnie w zakresie odwzorowania kolorow), wiem, ze z g.... bata nie ukrece, ale czy chociaz go uformuje?

Czornyj
16-06-2009, 21:54
Do neutralnie czarno-białych odbitek precyzyjne profile są niezbędne, niezależnie od monitora.
Nawet jeśli monitor nie jest skalibrowany, zalecam konwersję zdjęć do moich profili - jeśli monitor jest nieprecyzyjnie skalibrowany, to błędy powstałe w wyniku braku konwersji najprawdopodobniej tylko się zsumują, a prawdopodobieństwo że się zniosą jest nader nikłe.

donkiszot
16-06-2009, 22:01
Czyli tak jak myslalem. Dziekuje za szybka odpowiedz. Lece profilowac. :)

Boger
11-10-2009, 21:24
Przygotowałem i wywołałem dwie wersje odbitek:
1) skonwertowane z adobergb do srgb i zapisane z tym (srbg) profilem ICC
2) skonwertowane do profilu satynowego i zapisane bez profilu ICC (zgodnie z opisem Czornyj)

Całość wysłałem do Kserkop. Wrażenia - odbitki z srgb są bardziej naturalne - te z profilem pod papier satynowy wpadają w jakiś dziwny róż - widać to przede wszystkim na skórze.

W związku z tym fotki do wywołania chcę przygotować z profilem srgb i tutaj mam pytanie - czy robię dobrze jeśli mając zdjęcia w adobergb i po ich obróbce konwertuję zdjęcia do srgb i zapisując pliki załączam im profil ICC?

Jaka może być przyczyna tego różowego zafarbu na zdjęciach pod papier satynowy (wywołane oczywiście na nim)? Czy nie powinno być tak, że identycznie wywołane z nef'a zdjęcie bez późniejszej korekty kolorów i wywołane na papierze satynowym w dwóch wersjach powinno być takie samo kolorystycznie?

Może ja popełniłem jakiś błąd? :/

donkiszot
12-10-2009, 04:20
Najprawdopodobniej, na podstawie moich dswiadczen (zafarb na czarno-bialych), profile sa juz przedawnione.

Boger
12-10-2009, 12:05
Czyli co? W takim przypadku chyba najlepiej w srgb zrobić i powinno być ok?

A co z zapisywaniem pliku po skonwertowaniu z adobergb do srbg? Załączać profil ICC?

Czornyj
12-10-2009, 12:21
A co z zapisywaniem pliku po skonwertowaniu z adobergb do srbg? Załączać profil ICC?

Załączać. Zdjęcia można też wysyłać w AdobeRGB, nie będzie różnicy. Byle były otagowane.

jazco
16-10-2009, 16:06
Dobra. A ile się czeka na zdjęcia?
Ja wysłałem dwa tygodnie temu - płatność od razu - i jeszcze nie otrzymałem odbitek..
To normalne?

Boger
20-10-2009, 23:10
Zadzwoń do nich i się przypomnij - miałem tak samo, po telefonie zrobili i wysłali tego samego dnia.

Co do jakości to póki co (wywołanie fotek testowych) nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń, ale chyba mają sporo roboty bo przetrzymują zlecenia :(
Przy tym niestety komunikacja trochę nawala, na maile nie odpowiadają :(

jazco
21-10-2009, 18:39
Faktycznie tak zrobiłem, zdjęcia są już u mnie :)
Komunikacja mailowa bardzo słaba, ale telefonicznie wszystko szybko się wyjaśniło.