Zobacz pełną wersję : utrata jakosci - help!
grudzinsky
06-04-2009, 21:34
hej!
od jakiegos czasu nie potrafie sobie poradzic z ostorscia jpeg'ow.
po wywolanie w ACR (bez ostrzenia) dochodzi obrobka na warstwach w CS3. NEF konewrtowany do TIFF. na sam koniec ostrze fote i wszystko jest ok. przy wydruku 40x60 wyglada swietnie. problem zaczyna sie po zmniejszeniu zdjecia i przekonwertowaniu go do formatu *jpeg. tu cala ostrosc ucieka w kosmos :(
odkad pamietam stosuje te sama metode i wczesniej nie mialem prolemow. zdjecia w formacie 900x600 byly idealne, czasami moze nawet zbyt idealne.
zmienilem kompa i od tego czasu to sie dzieje...
obecnie pracuje na Mac'u. moze mam cos zle ustawione w preferencjach programu?
pomozecie?
grudzinsky
07-04-2009, 20:04
nikt? :(
moze cos z monitorem ? sprobuj wywloc fotke z jpega i z tiffa. nie umiem rozsadnie ci podpowiedziec co to moze byc. Kiedys w akademiku kumpel podkrecał procka za pomoca zyletki ( w starych AMD trzeb bulo przciac sciezki i zmostkowac dwie zeby zdjac blokade) i pomylil sie - procek działał ale jpg ładowało mu tylko w 30%(widac bylo gore zdjecia a pozniej kolorew kwadraty) albo nic. od taka anegdotka na wieczor
wstaw jakies przykładowe zdjecie po zmniejszeniu
Słuchajrze Dawid - jaką metodą zmiejszasz? Bicubic? Ostrzysz po zmiejszeniu?
grudzinsky
07-04-2009, 23:51
1 - http://www.digart.pl/zoom/3437460/Ring_of_Brogar.html
2 - http://www.digart.pl/zoom/3130412/winter_time.html
przepraszam za linki, ale serwer mam teraz zajety i nie mam jak wrzucic. na tych dwoch przykladowych fotach postaram sie opisac caly problem.
1 - jest sprzed kilku dni. robie w TIFFie bo nie chce mi sie kilka razy obrabiac tych samych zdjec, wiec robie w maksymalnym rozmiarze na jaki pozwala mi matryca z d300. pelnego tiffa wyostrzam na sam koniec uzywajac unsharp mask - nigdy wczesniej ta metoda mnie nie zawodzila. rok 2007/2008 na tym przerobilem i zadnych problemow nie bylo.
2 - tak samo. TIFF + UM + zapisanie na dysku.
jak zmniejszam zdjecie? poprzez IMAGE SIZE, wpsuje ilosc pikseli 900x600. po zmniejszeniu nie ostrze. tak jak juz pisalem do tej pory wszystko bylo ok z uzyciem unsharp mask.
po zmniejszeniu foty zapisuje ja przez save for web&devices
to wszystko co robie. zapewne bede musial podszkolic sie w jakis inych sztukach wyostrzania jesli ta nadal bedzie mnie zawodzic...
dzieki!
po zmniejszeniu pliku zrób tak:
1. skopiuj warstwe (CTRL+J)
2. z górnego menu filter > other > high pass i wartość ustaw miedzy 1 a 1,5 w zależności od obrazka
3. nowa warstę ustaw krycie na SOFT LIGHT dla postaci lub HARD LIGHT dla widoków, aut itp.
4. krycie nowej warstwy możesz zmniejszyc procentowo jeżeli bedzie za ostro
tak to wyglada na przykladzie Twojego zdjecia
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://immagineo.com/GALERIE/test.jpg)
adam.dorozinski
08-04-2009, 10:03
po zmniejszeniu nie ostrze
i tu jest pies pogrzebany, myślę
Dokładnie tu. Po zmiejszeniu ostrz :D Jeszcze skupmy się na owym ImageSize. Jaki algorytm masz ustawiony? Bicubic? Może poprzednio miałeś Bicupic Sharper? Ten ostatni lekko podostrza po zmiejszeniu.
grudzinsky
08-04-2009, 10:59
dzieki Panowie :)
miklo mam ustawiona wartosc bicubic, ale (best for smooth gradients) widze, ze w menu jest kilka opcji.
mam nadzieje, ze juz jakos to bedzie :)
pozdro!
grudzinsky
08-04-2009, 19:10
wlasnie zmienilem algorytm z bicubic na bilinear i jest nieporownywalnie inna jakosc foty!
dzieki wszystkim za podpowiedzi :)
Ostrzyć zdecydowanie po resajdzie :)
grudzinsky
14-04-2009, 10:18
uzywam filtra unsharp mask z ustawieniami 200%, 2, 2 (przy ostrzeniu duzego zdjecia) przy zmniejszaniu daje opcje bilinear i zmniejszam fote z 4288 na 900 bez utraty jakosci. nie trzeba ostrzyc juz po zmniejszaniu...
efekty takiego dzialania mozna zobaczyc tutaj http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=94464 oraz http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=94406
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.