PDA

Zobacz pełną wersję : tips&tricks - obrzezanie D2/200



Czornyj
01-09-2006, 11:01
Chyba każdy posiadacz D70, któremu wpadł w ręce korpus "profi" ma podobne odczucie - wszystko super, wszystko bajeczne, ale p....ne przednie kółko nastawcze to dramat - przy lekko spoconych palcach ciężko je wogóle poruszyć. Osobiście sądziłem, że są za to odpowiedzialne uszczelnienia.

Jednakoż przeglądając fora Nikonians natrafiłem na arcydebilnie proste rozwiązanie tego problemu, wynikającego z dość nieszczęśliwego wyprofilowania gumowej okleiny:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.nikonians.org/dcforum/User_files/44bff4597ece41f5.jpg)
Bierzemy skalpelek i rżniemy 1mm gumy pod kręciołem. Rozwiązuje problem definitywnie.

Seeker
01-09-2006, 11:55
A moze zalozyc dzial tuningu...? ;)

turbo
01-09-2006, 22:48
Zwróciłem na to uwagę na pokazie D200. Pan z nikona stwirdził ze wada bo przedprodukcyjny :)

stig
01-09-2006, 23:11
A mi sie zaczelo tak dziac niedawno... Cholery mozna dostac -- tak sie klinuje to pierd... kolko, ze czasami nie zdaze na czas zmienic parametrow. :[

admin
01-09-2006, 23:22
Mialem tak w D200 ale zamiast ciac, dotknalem sladowa iloscia WD40 spodu kolka, tak by nie zatluscic jego powierzchni. dzialalo idealnie. W D2x-ie nie mam tego problemu, bo szczelina jest wieksza niz w D200. Najwiekszy problem to odklejajace sie gumy. Ja mam juz wymienione gumy na nowe dzieki uprzejmosci sewisu, jednak jest to slaba strona naszych korusow...

Ps. Podoba mi sie temat tego postu :mrgreen:

BlingBling
01-09-2006, 23:24
Czornyj, jest jakies ryzyko ze sie nie wybudzi po tej operacji?Wiesz narkoza i te sprawy... Mogą nastąpić jakieś komplikacje? SŁyszałem ze to dość czułe miejsce... bardzo długo się goi...


A tak poważnie to grayuluje pomysłu, szkoda ze d50 nie ma tego pokretla, pewnie juz dawno bm po rozkroil... :D

phantomek
02-09-2006, 00:34
Najwiekszy problem to odklejajace sie gumy. Ja mam juz wymienione gumy na nowe dzieki uprzejmosci sewisu, jednak jest to slaba strona naszych korusow...



Racja racja, już probowalem taśma walczyc z tym, ale nic nie dalo, trzeba dobrego kleju uzyc :) a jak nie to sie pozbede tej gumy i bedzie ok :)

Czornyj
02-09-2006, 01:23
Ta cholerna guma odkleja się we wszystkich Nikonach, na które ją zakładają. Klejenie ponoć niewiele pomaga - w serwisie wymieniają ją na całkiem nową, ze świeżymi naklejkami, ponoć po odklejeniu guma traci elastyczność, i takie tam. Oczywiście, można próbować - istotne jest oczyszczenie gumy ze starej naklejki i oczywiście możliwie dokładne odtłuszczenie miejsca. Warto też poeksperymentować z bardziej odjechanymi taśmami dwustronnymi z oferty 3M: http://www.tasma.krakow.pl/?s=of-tasmydwu&whitch=akrylowe

Jeden koleś znalazł na ten problem radę - w czasie focenia używa rękawiczek bez palców - takich, jak np. do jazdy na rowerze, ale to już jest robienie z siebie kretyna.

BlingBling, chyba masz jakiś problem. Doprawdy - nie wiem jakie neurozy mogą się objawiać antropomorfizowaniem korpusu ze stopu magnezu, ale obawiam się, że na forum sprzętowym nie ma co liczyć na fachową poradę w tej sprawie - polecam www.psychologia.net.pl

misialo
02-09-2006, 01:46
o jakiej gumie odklejajacej sie mowa..?

Czornyj
02-09-2006, 01:59
o jakiej gumie odklejajacej sie mowa..?
Chodzi o gumową okleinę, którą pokryty jest cały korpus: F5, F100, D1,D2 i D200. No więc po pewnym czasie od ciepła i potu ta franca odpada...

misialo
02-09-2006, 02:03
Czornyj, a to franca z tej gumy....
...i jedyna rada to resekcja...?

pozdrawiam

m

Władca Pixeli
02-09-2006, 02:39
Bierzemy skalpelek i rżniemy 1mm gumy pod kręciołem. Rozwiązuje problem definitywnie.
Ale czy nie powoduje to nieszczelności korpusu i co na to serwis w wypadku jakieś innej reklamacji?

Czornyj
02-09-2006, 10:40
Ale czy nie powoduje to nieszczelności korpusu i co na to serwis w wypadku jakieś innej reklamacji?
Korpus uszczelniony jest wewnątrz - ta gumka jest tylko po to, żeby się go pewniej trzymało. Nie sądzę by serwis mógł mieć zastrzeżenia z powodu takiej bzdury, tym bardziej, że np. w Stanach takie rozwiązanie stosowane jest nagminnie.

nin
02-09-2006, 10:59
tez bym sie wkurzyl jak by mi sie cos odklejalo albo kolka nie szlo przekrecic
cale szczescie sa ludzie ktorzy poswiecaja sie dla calosci i eksperymentuja ; )
mnie czeka znow czyszczenie matrycy....