PDA

Zobacz pełną wersję : prośba o radę - zdjęcia na konferencji



Madzia
13-02-2005, 02:26
Za kilka dni będę prawdopodobnie robić zdjęcia na konferencji i stąd pytanie. W jaki sposób robić zdjęcia osobom mającym prezentację? Sala jest wysoka, bo to pałac, żyrandole kryształowe (podejrzewam, że będą przygaszone), w tle prezentacja z rzutnika.
Pytanie głównie dotyczy lampy - używać czy nie używać? Jeśli tak, to jak ją kierować - prosto w twarz? Z rozpraszaczem czy bez? I w jakim trybie najlepiej?
Może ktoś ma takie doświadczenia, to chętnie poczytam. Nie zadawałabym głupich pytań, gdyby był czas na jakieś testy przed, ale na pewno go nie będzie...

Saint
13-02-2005, 11:31
kwestia swiatla zastanego jesli chodzi o uzycie lampyale pewnie przy rzutniku okna beda osloniente. Raczej nikt ci jednoznacznej odpowiedzi nie poda, ale wg. mnie kierowane lampy na wprost osoby fotografowanej mija sie z celem gdyz najzywczajniej w swiecie mizesz czesto przepalac twarze (nie wiem jak dokkladnie jest na sabinie ale bede wiedzial dis ;)) w kazdym razie jesli chcesz ostro to nie uzywaj dyfuzora tylo podnies palnik o 45 stopni do gory (moze troche wiece3j lub mniej zalezy od sytuacji) wyjmij ten plastikowy teges - nie wiem jak to sie nazywa fachowo i pstrykaj. wydaje mi sie ze jest conajmniej kilka rzeczy na ktore musisz zwrocic uwage tj. wysokosc pomieszczenia jak bedzie bardzo wysokie to swiattlo zle sie bedzxie odbijac od sufitu, odleglosc od fotografowanego obiektu, i wybieranie odpowiednich kadrow tu w sumie sopewne kanony jesli chodzi o portrety ale coraz czesciej sa lamane ale ogolnie jest tak ze jjestli robisz zdjecie to starj sie nie robic w ten sposob , ze obejmujesz cala sylwetke za wyjatkiem stop ;) najlepiej robic powyzej kolan i powyzej pasa przynajmniej ja tak robie. No i tlo z rzutnika w trakcie prezentacji nie jest zbyt wskazane.

Jerry
14-02-2005, 15:20
Jezeli masz mozliwosc to wczesniej zrob pare probnych ujec z roznymi ustawieniami i ocen na normalnym monitorze. Wybierzesz metode, ktora dala najlepsze rezultaty. Nie kombinuj za bardzo z oswietleniem i pamietaj, ze robisz dokumentacje a nie zdjecia artystyczne na wystawe.
Powodzenia.

@nia
14-02-2005, 15:31
lampa koniecznie, nigdy prosto w twarz.... najlepiej pod kątem, jak nie masz odbłyśnika to proponuję spróbuj wcześniej z dyfuzorem, uważaj żeby nie przepalić... jak w sali nie będzie ciemno to ustaw na TTL BL.....

Miqel
14-02-2005, 16:50
Zwłasnego doświadczenia: Robiłem kiedyś event świąteczny w salach PKiN nie wiem jaka jest tam wysokość pomieszczeń ale podejżewam że ok. 5m i więcej. Robiłem na analogu więc nie miałem możliwości podejżenia czy fotrk próbnych. Dane: tryb M 1/15- 1/30 f:5,6 , 400ASA+ SB-24 w sufit 90st. i korekcja na lampę ok + 1-1,5
Wyszło super, aż sam byłem zaskoczony, bo nie wieżyłem że lampa "wydoli" ale strasznie szybko rozładowywują się akumulatorki -rada weź conajmniej 2 komplety aku i szybką ładowarkę .

Powodzenia i napisz jaki efekt :)

Bogdan
14-02-2005, 17:54
Pytanie głównie dotyczy lampy - używać czy nie używać? Jeśli tak, to jak ją kierować - prosto w twarz? Z rozpraszaczem czy bez? I w jakim trybie najlepiej?


1/używac

2/ nigdy prosto w twarz, chyba ze z duzej odleglosci < 3-5 m tzn:

blisko [1-2m] palnik [z mydelniczka] pionowo
2-5 m palnik 45%
>5 m palnik na wprost [poziomo]

3/ zawsze rozpraszacz
4/ TTL BL
5/ moze byc P [choc lepiej M, ale mozesz sie pogubic]

jesli to tylko dokumentacja:

6/ ISO 800 [i tak bedzie ok]

7/ moc lampy ustaw w M [lampy] na 1/2 [wieksze pomieszczenie] lub 1/4 mniejsze = szybsze odswiezanie

milej zabawy

gALL
14-02-2005, 20:27
1. lampa zawsze wlaczona
2. palnik na 45° w gore i odblysnik ale nie to gow... wbudowane a chocby kawalek papierowej tacki i recepturka
3. aparat w tryb M, czas 1/45-1/60 to da nieporuszone zdjecia (w 90% przypadkow), przyslona ok 5.6 nie wiecej (wykorzystasz na maxa swiatlo zastane, nawet w niewielkiej ilosci jak jest)
4. ISO 400-800 i jazda

Powodzenia

Madzia
15-02-2005, 10:08
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Zobaczymy jak wyjdzie przełożenie teorii na praktykę :D.

gALL
15-02-2005, 10:59
Magdo: powodzenia ... z 1 konferencji bedziesz niezadowolona, 2 ... 3 ... 10 to juz rutyna.

AHA!!!! wazna sprawa, uwazaj aby cien nie wyprzedzal czlowieka na zdjeciu.

Madzia
15-02-2005, 11:07
Ale na tej mi strasznie zależy... a to źle, wiem...
A o co chodzi z tym cieniem?

Gamling
15-02-2005, 11:21
Upraszczajac nieco kiedy fotografujesz ludzi z lampa w pionowym kadrze trzeba zawsze pamietac o tym zeby lampa byla po tej samej stronie w ktora patrzy obiekt. W ten sposob cien postaci jest za nia a nie przed. Po prostu pionowe kadry trzeba w zaleznosci od potrzeby robic obracajac aparat raz w jedna strone raz w druga. Podobnie kiedy odbijasz od czegos swiatlo trzeba o tym pamietac.

Bogdan
15-02-2005, 11:39
... mi strasznie zależy...
no to powodzenia :!: