PDA

Zobacz pełną wersję : Licencja na NX2



fumio
31-03-2009, 22:28
Witam,
Kupiłem właśnie NX2 i tak sie zastanawiam czy mogę sobie go zainstalować na 2 kompach
w domu? Szukałem gdzieś warunków licencji ale wiedze ze Nikon za bardzo nie pilnuje takich tematów.

Pozdrawiam.

Piotr_
31-03-2009, 22:30
Witam,
Kupiłem właśnie NX2 i tak sie zastanawiam czy mogę sobie go zainstalować na 2 kompach
w domu? Szukałem gdzieś warunków licencji ale wiedze ze Nikon za bardzo nie pilnuje takich tematów.

Pozdrawiam.

Przy NX można było instalować na dwóch komputerach pod warunkiem, że nie używało się na obu jednocześnie. W NX2 pewnie jest podobnie.

Valwit
31-03-2009, 22:35
mozesz na 2, przy trzecimn powinno juz marudzic

BlackRoger
01-04-2009, 07:34
Potwierdzam, swego czasu dzwoniłem do Nikona i potwierdzili że na dwóch kompach można, mogą być nawet dwie różne wersje np. jedna na macu, druga na PC.

fumio
01-04-2009, 08:19
OK dziękuję.

Pozdrawiam.

accept
07-04-2009, 17:47
mozesz na 2, przy trzecimn powinno juz marudzic

a co powinno marudzić? :mrgreen:

To nie jest tak- możesz zainstalować sobie nawet na 40-tu kompach. Przyjmie licencję za każdym razem- musi!
Jeśli nie przyjmuje, to dzwonisz i odnawiają Ci na jakichś zasadach handlowych klucz (niby bez kosztów dodatkowych, ale samo łączenie się z nimi generuje już koszt).

Nie czytałem tej licencji, bo po wykorzystaniu zasady "try & buy" stwierdziłem, że nie ma sensu kupować tego programu ale na 99% jest tam zapis, że możesz używać go jedynie na dwóch hostach. Przy czym- UWAGA-> drugim może być jedynie laptop(!) i to podczas, kiedy oba należą do tego samego kupującego. Tak jest prawie w każdym niesystemowym oprogramowaniu. Tak jest przy CS4, tak jest przy Office i wielu innych.
Uczmy się kupować legalne oprogramowanie. Nie jestem zwolennikiem piractwa i nie będę tego popierał!

Moje usługi są przez to droższe, ale nie dość, że w pełni legalne, to też w pełni profesjonalne.

Często klient ma to gdzieś, na szczęście coraz rzadziej.

velaskez
07-04-2009, 17:50
Nie wiem, jak profesjonalizm idzie w parze z legalnością.

Valwit
07-04-2009, 17:52
instalator zamarudzi, przy "aktywacji" sprawdza jak czesto klucz jest uzywany. moga ustawic np 2x/6 miesiecy i juz. przy trzecim poprosi cie o telefon do serwisu. podobniej ka robi adobe czy ms z vista


Nie czytałem tej licencji,

generalnie czytajac twoja wypowiedz mysle ze od zmiany tego co zacytowalem powiniens zaczac

accept
07-04-2009, 18:37
Nie jest to prawdą. Nie obawiaj się- zainstaluj sobie to na kilkunastu kompach, ale wiedz że nie będzie to legalne.
Adobe i MS robią to w inny sposób, ale jak czytasz dokładniej, to napisałem "niesystemowe" czyli MS, tak samo jak Mac OS sprawdza system inaczej. Jeśli chcesz, to wytłumaczę, ale nie od tego to forum.
Adobe też sobie możesz zainstalować na kilku kompach i nic się nie stanie. Dopiero zacznie wołać przy którymś update, ale to też nie uruchomi machiny Panów z BSI i nikt nie przyjdzie do Twojego domu sprawdzić. Chyba, że instalujesz w firmie- tam sprawa ma się inaczej.
Tak jak powiedziałem- chętnie udzielę odpowiedzi, jeśli w zamiarze będzie legalne wykorzystanie softu. Jeśli będzie podtekst nielegalności, to zignoruję.
Valvit- nie interesuje mnie to oprogramowanie NX, więc nie będę czytał tej licencji. Jeśli chcesz zakupić ten program, to Ty masz ją najpierw znać, zanim wydasz na niego choćby złotówkę, ale na 100% nie jest tak, że mogę go zainstalować na dwóch stanowiskach stacjonarnych, albo na dwóch przenośnych. Nie wprowadzajmy kolegów w błąd. Jeśli na dwóch, to na jednym stacjonarnym i na jednym mobilnym i to przy założeniu, że jestem jedynym właścicielem obu. Nie mylić też, że mam mobilny laptop, to sobie na nim zainstaluję a firmowy stacjonarny, to tam też mogę. Otóż NIE! Oba stanowiska muszą należeć do jednego właściciela czyli jeśli mam zakład i kupiłem do niego Capture NX, to mam prawo zainstalować go jedynie na zakładowym stacjonarnym i zakładowym laptopie czy notebooku (tu raczej nie pójdzie). Jeśli laptop jest kupiony przeze mnie osobiście i nie mam go w wykazie zakładowym, to muszę dokupić drugą licencję NX.
Jesli ten przykład nie jest jeszcze jasny, to wytłumaczę to inaczej.

@velaskez to bardzo proste- jeśli nie jesteś legalny, to pachniesz amatorszczyzną, żeby nie określać tego bardziej po imieniu.

Władca Pixeli
07-04-2009, 20:06
Jeśli laptop jest kupiony przeze mnie osobiście i nie mam go w wykazie zakładowym, to muszę dokupić drugą licencję NX.
Nie chce mnie się szukać i czytać licencji NX :mrgreen:, ale wiele firm zezwala na zainstalowanie na domowym komputerze zakładowej licencji.

krzysztof jot
07-04-2009, 20:50
czy więc konkretnie - mogę czy nie ?
Mam PC i laptopa. Oba moje. Nie instaluje NX2 na laptopie (a czasem by się przydał) bo nie chce mieć problemów z odpalaniem programu na PC na którym pracuje zdecydowanie więcej jeśli chodzi o zdjęcia. Nie chcę, aby po wprowadzeniu takiego samego klucza pokazał się komunikat że klucz jest już zarejestrowany, bo nie mam czasu ochoty ani wiedzy jak to potem ewentualnie "odkręcić" ... Ale jeśli mogę bez problemów mieć na swoim własnym PC i laptopie to jednak byłoby to przydatne. Czy ktoś wie "na bank" jak to jest z NX2 ?

Tr0n
07-04-2009, 21:12
Można na dwóch komputerach:

Cytat z licencji:
"Use the full version of the SOFTWARE (“FULL SOFTWARE”) on up to two (2) of your own computers upon valid purchase of a product key (“PRODUCT KEY”) for the FULL SOFTWARE from Nikon"

accept
07-04-2009, 23:18
Wygląda na to, że jest problem z licencjami.
Wydaje mi się po małym sprawdzeniu, że są dwie wersje- jeśli ktoś miał wersję pierwszą, to mógł ją zainstalować na dwóch stanowiskach (niezależnie od statusu), za to jak już zrobił upgrade, to upgrade tego nie obejmował (niepotwierdzone).
Jeśli chodzi o Capture NX2 kupione w Polsce, to sprawa jest oczywista- to wersje jednostanowiskowe i nie można ich zainstalować na żadnej innej maszynie. Precyzyjniej mówiąc: zainstalowanie drugiej wersji i korzystanie z niej jest nielegalne, ale numeru nie odrzuci nie będzie żadnych zgrzytów.
Jeśli Tr0n ma upgrade online, albo wersję wcześniejszą, to nie jest ona i tak honorowana na terenie Pl.

Była taka sytuacja podobna z AutoCadem- użytkownicy zaczęli kupować masowo polską wersję AC, bo wystarczyło przed poleceniem wybrać '_' i już była pełnoprawna wersja angielska. Wypowiedział się polski oddział Autodesk, że ta wersja nie będzie honorowana poza krajem. Odwrotna sytuacja była z jakimś macowym (teraz nie pamiętam) programem- wszyscy kupowali wersję angielską, bo tańsza, ale polski przedstawiciel określił, że nie będzie traktowana legalnie. Na szczęście tak jest tylko z niektórymi produktami. Obawiam się jednak, że Capture NX2 jest TYLKO JEDNOSTANOWISKOWY- podkreślają to na różnych stronach na czerwono (http://www.e-cyfrowe.pl/nikon-oprogramowanie-capture-nx-2-uaktualnienie-p-8262.html?action=parametry_techniczne_1&PHPSESSID=c1becc76d01657e8ff89ccc28b048594#paramet ry_techniczne).
Obawiam się również, że telefon do Nikon Poska nie wystarczy. Należałoby wysłać oficjalny e-mail i poczekać na ich stanowisko.

Tr0n
07-04-2009, 23:37
...Jeśli Tr0n ma upgrade online, albo wersję wcześniejszą, to nie jest ona i tak honorowana na terenie Pl...

1. Na szczęście jestem poza PL :mrgreen:
2. To o czym piszesz to byłaby zupełna paranoja. Skoro Nikon pisze w licencji, że mogę mieć na 2 komputerach to mogę, a jeśli oddział PL mi mówi, że nie mogę to niech będzie inna licencja na PL w programie który jest w pełni spolonizowany i niedostępny nigdzie indziej. Ponadto trochę dziwne żeby oddział wyskakiwał ponad centralę. W sklepach oczywiście zawsze będzie napisane że licencja na jedno stanowisko lub jednego użytkownika. Ja mam jednak licencję w programie i tam jest napisane, że mogę mieć na dwóch.

W przypadku niejasności licencyjnej jest ona interpretowana na korzyść użytkownika.

freefly
08-04-2009, 00:20
Po zainstalowaniu NX przed pierwszym uruchomieniem usunąć Nikon Message Center w dodaj usuń programy.
Program straci możliwość komunikacji on-line i nie będzie protestował później.

accept
08-04-2009, 01:14
2. To o czym piszesz to byłaby zupełna paranoja. Skoro Nikon pisze w licencji, że mogę mieć na 2 komputerach to mogę, a jeśli oddział PL mi mówi, że nie mogę to niech będzie inna licencja na PL w programie który jest w pełni spolonizowany i niedostępny nigdzie indziej.
W przypadku niejasności licencyjnej jest ona interpretowana na korzyść użytkownika.

Rzeczywiście, to prawda.
Zazdroszczę Ci przebywania poza granicami kraju paranoi.
Zawierz mi, analizowaliśmy wiele razy i na zajęciach i poza, i dopytywaliśmy się, i doczytywali- Polska jest krajem paranoi, czego dowodem są podobne sytuacje z innym softem.
Ja tą sytuacje przedstawiłem mało czytelnie- z AutoCadem to było tak, że to Autodesk Worldwide wypowiedziało się, że żadna lokalna wersja nie będzie honorowana poza granicami danego kraju. Nie dziwię się, bo lokalne wersje kosztowały 1/3 ceny a wystarczyło dopisać '_' przed komendą i już była pełna angielska wersja.
Każdy informatyk potwierdzi Ci taką paranoję. Sam nim jestem i obawiam się, że w przypadku Capture może być podobna sytuacja.
Gdybym mógł, to już dawno mieszkałbym przynajmniej w trzech innych krajach niż Pl.
Jak to mawia moja siostrzenica- Polska jest do d _ _ _

panjacek
08-04-2009, 01:30
Miałem też ten dylemat - napisałem do Nikona i dostałem odpowiedź zupełnie satysfakcjonującą. Oto korespondencja:

Moje pytanie:
Jestem legalnym właścicielem programu Capture NX 2 w wersji pudełkowej i chciałbym zmienić miejsce jego zainstalowania z obecnego stacjonarnego PC na nowy o lepszych parametrach. Jak zauważyłem Umowa Licencyjna Nikona dopuszcza zainstalowanie softwaru na dwóch komputerach ale nie chcę korzystać z tej możliwości ponieważ drugi egzemplarz programu chcę zainstalować na przenośnym notebooku.
Stąd moje pytania:
1. Czy mogę po odinstalowaniu Capture NX 2.1 ze starego komputera stacjonarnego zainstalować go na nowym jeżeli drugi egzemplarz programu mam zainstalowany na laptopie?
2. Jakich czynności powinienem przy tym dokonać aby ta operacja była legalna i nie groziła utratą licencji.

Z poważaniem
panjacek

i odpowiedź Nikona

Original Message -----
FROM: Wsparcie Nikon
SENT: Monday, November 24, 2008 2:59 PM
SUBJECT: przeniesienie programu na nowy komputer [Zagadnienie: 081123-000000]

Otrzymaliśmy ostatnio Twoje żądanie pomocy osobistej z naszego centrum online pomocy technicznej. Poniżej znajduje się podsumowanie żądania i nasza odpowiedź.Jeżeli problem nie został rozwiązany zadowalająco, możesz otworzyć go ponownie w ciągu 21 dn.

Cieszymy się, że możemy Ci pomóc.

> Nikon Europe Support 24-11-2008 14:59

Szanowny Panie ,
Dziękujemy za zadanie pytania poprzez system wsparcia technicznego Nikon.

Zgodnie z warunkami umowy licencyjnej, program Capture NX 2 może być zainstalowany na dwóch komputerach, natomiast nie można równocześnie korzystać z tego programu na dwóch komputerach. W tej sytuacji proszę odinstalować program z Pańskiego komputera a nastepnie zainstalować na nowym komputerze, niezależnie od tego program może być zainstalowany na komputerze przenośnym. Jeżeli nie będzie Pan korzystał z programu Capture NX 2 równocześnie na dwóch komputarach i w jednym czasie program nie będzie zainstalowany na więcej niż dwóch komputerach, nie złamie Pan warunków licencji.

Z poważaniem,
Marta Bista
Europejskie Centrum Wsparcia Technicznego Nikon
www.europe-nikon.com/support

accept
08-04-2009, 07:54
Wszystko jasne.
Tak stawiałem.
Dzięki @panjacek.


offtopic: powiedzcie czy teraz uczą w szkole Capture NX2?

Valwit
09-04-2009, 16:05
Po zainstalowaniu NX przed pierwszym uruchomieniem usunąć Nikon Message Center w dodaj usuń programy.
Program straci możliwość komunikacji on-line i nie będzie protestował później.

nie calkiem. nikon message centre nie ma tu nic do rzeczy to jest programik sprawdzajacy czy sa aktualizacje dla wszelkich nikonowych programow. gdyby bylo tak jak mowisz to nie bylbys w stanie odpalic wersji demo bez NMC bo demo przy kazdym odpalaniu laczy sie z serwerem. jak podasz klucz do dopiero po tym polaczeniu CNX2 dziala bez sieci



Adobe też sobie możesz zainstalować na kilku kompach i nic się nie stanie. Dopiero zacznie wołać przy którymś update, ale to też nie uruchomi machiny Panów z BSI i nikt nie przyjdzie do Twojego domu sprawdzić. Chyba, że instalujesz w firmie- tam sprawa ma się inaczej.

tego nikt nie mowil. CNX po prostu od pewnej ilosci instalacji sie nie odpali wywalajac okienko z informacja. info o uzyciu danego klucza jest zapisywana na serwie, przy aktywacji pelnej wersji jest to sprawdzane. co jakis czas baza jest czyszczona dlatego reinstalujac soft raz na rok nie bedziesz mial problemu. jesli sprobujesz aktywowac ten sam klucz na kilku kompach w ciagu dnia, to powinienes miec problem. i tyle.




Valvit- nie interesuje mnie to oprogramowanie NX, więc nie będę czytał tej licencji.

spoko. tyle ze w tym wypadku IMO postepujesz glupio wypowaiadajac sie dosc kategorycznie o tresci czegos czego nie czytales


ale na 100% nie jest tak, że

wlasnie o takie teksty mi chodzi.

costi
09-04-2009, 22:36
Wygląda na to, że jest problem z licencjami.
Wydaje mi się po małym sprawdzeniu, że są dwie wersje- jeśli ktoś miał wersję pierwszą, to mógł ją zainstalować na dwóch stanowiskach (niezależnie od statusu), za to jak już zrobił upgrade, to upgrade tego nie obejmował (niepotwierdzone).
Jeśli chodzi o Capture NX2 kupione w Polsce, to sprawa jest oczywista- to wersje jednostanowiskowe i nie można ich zainstalować na żadnej innej maszynie. Precyzyjniej mówiąc: zainstalowanie drugiej wersji i korzystanie z niej jest nielegalne, ale numeru nie odrzuci nie będzie żadnych zgrzytów.
Jeśli Tr0n ma upgrade online, albo wersję wcześniejszą, to nie jest ona i tak honorowana na terenie Pl.

Była taka sytuacja podobna z AutoCadem- użytkownicy zaczęli kupować masowo polską wersję AC, bo wystarczyło przed poleceniem wybrać '_' i już była pełnoprawna wersja angielska. Wypowiedział się polski oddział Autodesk, że ta wersja nie będzie honorowana poza krajem. Odwrotna sytuacja była z jakimś macowym (teraz nie pamiętam) programem- wszyscy kupowali wersję angielską, bo tańsza, ale polski przedstawiciel określił, że nie będzie traktowana legalnie. Na szczęście tak jest tylko z niektórymi produktami. Obawiam się jednak, że Capture NX2 jest TYLKO JEDNOSTANOWISKOWY- podkreślają to na różnych stronach na czerwono (http://www.e-cyfrowe.pl/nikon-oprogramowanie-capture-nx-2-uaktualnienie-p-8262.html?action=parametry_techniczne_1&PHPSESSID=c1becc76d01657e8ff89ccc28b048594#paramet ry_techniczne).
Obawiam się również, że telefon do Nikon Poska nie wystarczy. Należałoby wysłać oficjalny e-mail i poczekać na ich stanowisko.

Ale, wg mojej wiedzy, polskiego dystrybutora mozna w powyzszych przykladach wyslac na drzewo - nie mam obowiazku kupowac programu od niego, moge go kupic gdziekolwiek indziej, w dowolnej interesujacej mnie wersji jezykowej. Obowiazuja mnie zapisy licencji znajdujace sie w wersji softu, ktory zakupilem - to, ze polski dystrybutor sprzedaje co innego, mnie kompletnie nie obchodzi, bo nie jest on dla mnie strona i nic od niego nie kupilem. Oczywiscie, dziala to w obie strony i w momencie, gdy bede chcial skorzystac z pomocy technicznej, to polski dystrybutor wysle mnie na drzewo z podanych wyzej powodow ;)
Nie dajmy sie zastraszyc.

accept
14-04-2009, 09:48
tego nikt nie mowil. CNX po prostu od pewnej ilosci instalacji sie nie odpali wywalajac okienko z informacja. info o uzyciu danego klucza jest zapisywana na serwie, przy aktywacji pelnej wersji jest to sprawdzane. co jakis czas baza jest czyszczona dlatego reinstalujac soft raz na rok nie bedziesz mial problemu. jesli sprobujesz aktywowac ten sam klucz na kilku kompach w ciagu dnia, to powinienes miec problem. i tyle.


Kto mówi o aktywacji? Nie musisz tego wcale aktywować. Poza tym nikt nie ma takiego obowiązku wedle Adobe.
Nie będę naprowadzał jak to zrobić, jak już wspomniałem dlaczego.
Rejestracja NIGDY nie jest czyszczona na serwerach w Adobe! Przy sprzedaży pakietu albo programu informacja jest odnotowywana, ale przenigdy nie może być kasowana.


spoko. tyle ze w tym wypadku IMO postepujesz glupio wypowaiadajac sie dosc kategorycznie o tresci czegos czego nie czytales
Valwit, za "stary" jestem na takie teksty. Nigdy nie wypowiadam się tak zdecydowanie, jeśli nie jestem czegoś pewien. W tym przypadku, jak widać też się nie myliłem i nie atakuj mnie, proszę, bo forum ma wyjaśniać takie przypadki a nie generować niepotrzebnych konfliktów. Sprowokowało to do jakiejś dyskusji i sprawdzenia, choć dalej nie wiadomo do końca...


Ale, wg mojej wiedzy, polskiego dystrybutora mozna w powyzszych przykladach wyslac na drzewo - nie mam obowiazku kupowac programu od niego, moge go kupic gdziekolwiek indziej, w dowolnej interesujacej mnie wersji jezykowej. Obowiazuja mnie zapisy licencji znajdujace sie w wersji softu, ktory zakupilem - to, ze polski dystrybutor sprzedaje co innego, mnie kompletnie nie obchodzi, bo nie jest on dla mnie strona i nic od niego nie kupilem. Oczywiscie, dziala to w obie strony i w momencie, gdy bede chcial skorzystac z pomocy technicznej, to polski dystrybutor wysle mnie na drzewo z podanych wyzej powodow ;)
Nie dajmy sie zastraszyc.

Dystrybutora czy przedstawiciela? Pewnie masz namyśli przedstawiciela, bo oczywiście dystrybutora nie musi nikt słuchać.
Obawiam się, że tak nie jest :(
Kupując pakiet CS4 zapytałem polskiego przedstawiciela Adobe na spotkaniu w Wawie czy honorowane są prawa licencyjne softu zakupionego poza granicami. Odpowiedź brzmiała pozytywnie. O to samo zapytałem Executiva z Adobe w Londynie, który przyleciał tam na spotkanie z San Jose. Odpowiedział, że oni zezwalają na korzystanie we wszelkich regionalnych lokalizacjach swoich produktów, ale wyznacznikiem konsekwencji są prawa danego kraju. Ich prawo nie będzie egzekwowane jeśli regionalny przepis stoi w konflikcie z ich prawem, toteż dystrybutor danego kraju musi samodzielnie to jasno określić.
Możesz sobie kupić oprogramowanie za granicą, ale korzystać z niego legalnie możesz jedynie wtedy, jeśli zgodził się na to krajowy przedstawiciel, bo to on odpowiada za krajowy rozwój tego produktu. On też otrzymuje ogromne pieniądze na szkolenia z danego produktu w tym kraju. Tak jest również w przypadku Adobe.
Poza tym- jaki język jest językiem obowiązującym w naszym kraju? Polski a nie angielski, więc nie może obowiązywać umowa (bo licencja jest umową) którą podpisałeś w języku angielskim. Na tym argumencie kończy się każda dyskusja albo reklamacja sądowa.

Poza tym trzeba tu rozróżnić bardzo istotną kwestią: jak pracować legalnie, jeśli przywiozłem sobie oprogramowanie z zagranicy.
- jeśli przywiozłem z krajów Unii Europejskiej, to wystarczy rozliczyć go wedle przepisów, które wyczytałem tutaj (http://www.portalfk.pl)- dość prosta procedura
- jeśli natomiast zakupiłem w USA albo Kanadzie, to każda księgowa powinna wiedzieć- trzeba towar oclić i wliczyć w koszty uzyskania przychodu- z tym jest trochę więcej biegania, bo trzeba też przetłumaczyć rachunek (może być wydruk internetowy)
Teraz następuje pytanie- czy mogę pracować legalnie nie wliczając programów do kosztów uzyskania przychodu?
Tu spotkałem się z kilkoma opiniami. Każdy prawnik mówi inaczej, każda księgowa ma swoje zdanie.
Według mnie MOGĘ, ale nie będę podlegał oczywiście żadnym odliczeniom z tego tytułu. Po przeliczeniu to się jednak opłaca.

Valwit
14-04-2009, 14:51
Kto mówi o aktywacji? Nie musisz tego wcale aktywować. Poza tym nikt nie ma takiego obowiązku wedle Adobe.
Nie będę naprowadzał jak to zrobić, jak już wspomniałem dlaczego.
Rejestracja NIGDY nie jest czyszczona na serwerach w Adobe! Przy sprzedaży pakietu albo programu informacja jest odnotowywana, ale przenigdy nie może być kasowana.

to wszytsko pieknie, ale ani na temat ani nie do mnie, ja mowilem o CNX.



Valwit, za "stary" jestem na takie teksty. Nigdy nie wypowiadam się tak zdecydowanie, jeśli nie jestem czegoś pewien. W tym przypadku, jak widać też się nie myliłem i nie atakuj mnie, proszę, bo forum ma wyjaśniać takie przypadki a nie generować niepotrzebnych konfliktów. Sprowokowało to do jakiejś dyskusji i sprawdzenia, choć dalej nie wiadomo do końca...

1. nie atakuje cie, krytykowalem tylko twoja ignorancje.
2. powyzej masz odpowiedz z nikona, nie pozostawiajaca watpliwosci
3. widac dosc dokladnie gdzie sie myliles
4. eot z mojej strony poniewaz pytanie i watpliwosci z pierwszego posta zostaly wyjasnione

accept
14-04-2009, 19:51
Źle to zinterpretowałeś- daleko mi do ignorancji- wedle tego, co napisali
nie można równocześnie korzystać z tego programu na dwóch komputerach
Tak stawiałem i to się potwierdziło. Te zasady są podobne przy różnych programach na całym świecie.

Offtopic:
To, co Ty nazywasz ignorancją, ja nazywam swobodą poruszania się w świecie informatycznym.
Co do krytyki- jestem przyzwyczajony, ale jedynie swoich prac. Nie krytykuj mojej wiedzy, bo ja zdobywałem kilka lat. Na to sobie nie pozwalam.

costi
14-04-2009, 22:29
@accept - piekny wywod, tylko ja jestem osoba fizyczna, i swoj wywod pisalem z punktu widzenia osoby fizycznej, ktora kupuje program do uzytku prywatnego.
Zreszta, osoba fizyczna czy nie - jesli kupisz za granica (dla uproszczenia - na terenie UE) legalna kopie, z oficjalnej dystrybucji, to polski dystrybutor, chocby nie wiem jak sie nadymal i opieral, legalnosci tego softu zakwestionowac nie moze. A jesli jednak zakwestionuje, to zrobi z siebie idiote i tyle. Jezyk, w ktorym jesy EULA, nie ma tu kompletnie nic do rzeczy - jest masa softu, ktory obok polskiego nawet nie stal, a jednak mozna go legalnie uzywac, rowniez w firmie (wiem z autopsji).

accept
15-04-2009, 04:14
Prawda. Sam z takiego korzystam ... komercyjnie.
Jeśli chodzi o osoby fizyczne, to nie znam, nie słyszałem o takim przypadku, kiedy polski dystrybutor zakwestionowałby licencję. Poza tym wtedy nie ma on powodu, bo nie zarabiam na takim a to jest wyznacznik. Wtedy nie ma nawet tematu.