PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka przestrzeń kolorów?



deep
12-02-2005, 12:15
Tak się zastanawiam, w jakiej przestrzeni kolorów (sRGB Ia, Adobe, sRGB IIIa) najczęściej robicie zdjęcia? Oczywiście chodzi mi o jpg. Nie piszcie mi czym one się różnią bo to wiem ale interesuje mnie taka mini ankieta. Ja do tej pory robiłem na sRGB Ia ale dzisiaj zrobiłem małe testy i chyba bardziej podoba mi się IIIa (portret i kolor skóry, ale też bardziej widać wszelkiego rodzaju niedoskonałości urody).

bart_i
12-02-2005, 16:05
Ja uzywam IIIa i czesto jeszcze podbijam nasycenie, zeby kolorki ladnie wygladaly :wink:

admin
12-02-2005, 16:17
Z uporem maniaka Ia

deep
12-02-2005, 16:17
Ja byłbym super szzęśliwy jakby było coś pośredniego, ale jak nie ma to chyba wybiorę IIIa

jaromir
12-02-2005, 17:18
Dla mnie IIIa. Po eksperymentach z Adobe jednak pozostane przy trójce. Na Adobe zdecydowanie lepiej wypadają zielenie (trawa drzewa itp) natomiast III daje mocno podbite kolory. Minusem stosowania III dla mnie jest przekłamany kolor czerwony na zdjęciach (zbyt intesywny niż w rzeczywistości).

gALL
12-02-2005, 19:19
Heh ... zdjecia sie oglada na papierze a nie na komputerku ... wiec wynikowa taka jaka akceptuje moj lab (a jest to sRGB Ia), obrobka to i tak albo w LAB albo w RGB ale 48bitowym.

deep
13-02-2005, 10:52
Porobiłem kolejne testy i przy zastosowaniu lampy błyskowej wolę jednak Ia bo przy IIIa dziecko wygląda jak mocno opalone, a przy Ia jest prawie tak jak w naturze

xaban
03-03-2005, 20:59
Tak się zastanawiam, w jakiej przestrzeni kolorów (sRGB Ia, Adobe, sRGB IIIa) najczęściej robicie zdjęcia? Oczywiście chodzi mi o jpg. Nie piszcie mi czym one się różnią bo to wiem ale interesuje mnie taka mini ankieta. Ja do tej pory robiłem na sRGB Ia ale dzisiaj zrobiłem małe testy i chyba bardziej podoba mi się IIIa (portret i kolor skóry, ale też bardziej widać wszelkiego rodzaju niedoskonałości urody).

Ale jaja.
W instrukcji piszą, że Ia bardziej nadaje się do zdjęć portretowych a IIIa do przyrodniczych lub krajobrazowych. :>

Anonymous
04-03-2005, 22:40
Tak się zastanawiam, w jakiej przestrzeni kolorów (sRGB Ia, Adobe, sRGB IIIa) najczęściej robicie zdjęcia? Oczywiście chodzi mi o jpg. Nie piszcie mi czym one się różnią bo to wiem ale interesuje mnie taka mini ankieta. Ja do tej pory robiłem na sRGB Ia ale dzisiaj zrobiłem małe testy i chyba bardziej podoba mi się IIIa (portret i kolor skóry, ale też bardziej widać wszelkiego rodzaju niedoskonałości urody).

A ja nieśmiało zapytam - jak przełączyć rodzaj zapisu w D70 abym miał pewnosć że tak włąsnie zapisuje JPG? Pytanie drugie - właśnie odkryłem jak wielce różni się jakość fotek przy zapisie w RAW - na jaki tryb konwertować aby był on najbardziej wiarogodny?

Anonymous
05-03-2005, 03:15
Możesz stwierdzić jaki profil koloru jest doczepiony do zdjęcia po sposobie jego nazwania przez aparat.
Pliki _DSCxxxx.jpg to Adobe RGB
Pliki DSC_xxxx.jpg to sRGB
(gdzie xxxx to kolejny numerek)
Jak aparat nazywa pliki z sRGB w trybie III nie mam pojęcia - nigdy go nie włączałem, a teraz nie chce mi się scrolować po puszkę do studio.

akustyk
05-03-2005, 12:38
Tak się zastanawiam, w jakiej przestrzeni kolorów (sRGB Ia, Adobe, sRGB IIIa) najczęściej robicie zdjęcia? Oczywiście chodzi mi o jpg. Nie piszcie mi czym one się różnią bo to wiem ale interesuje mnie taka mini ankieta. Ja do tej pory robiłem na sRGB Ia ale dzisiaj zrobiłem małe testy i chyba bardziej podoba mi się IIIa (portret i kolor skóry, ale też bardziej widać wszelkiego rodzaju niedoskonałości urody).


hmm... Adobe RGB. kolory docelowe i tonalnosc i tak sie robi w RAW-ach, a AdobeRGB ma najwieksza z dostepnych rozpietosc.

chyba ze pstrykam w JPEG-ach (pstrykam to dobre slowo, bo zdjeciami tego nie chce nazywac) to wtedy sRGB, zeby nie bylo problemow z pokazaniem ludziom na ekranie monitora

stig
05-03-2005, 14:25
hmm... Adobe RGB. kolory docelowe i tonalnosc i tak sie robi w RAW-ach, a AdobeRGB ma najwieksza z dostepnych rozpietosc.


Popieram. Takze uzywam Adobe RGB. Co mi po kolorach trawy czy skory, skoro i tak moge je poprawic chociazby na etapie konwersji z RAWa...? A Adobe RGB udostepnia najwiekszy gamut barwny co ma spore znaczenie przy obrobce.

xaban
05-03-2005, 18:16
A ja nieśmiało zapytam - jak przełączyć rodzaj zapisu w D70 abym miał pewnosć że tak włąsnie zapisuje JPG?

W shooting menu (zielony aparacik) jest pozycja "Optimize image" (niedostępna w trybie auto). Jeżeli wybierzesz "custom" i wejdziesz głębiej, tam jest "color mode".