PDA

Zobacz pełną wersję : neverending story - back focus



gmoszkow
12-02-2005, 00:17
Witam

No więc mam i to całkiem mocny. Widać go już przy kitowym obiektywie, ale dalej jest jeszcze gorzej. Na tamronie już jest kiepsko, ale na nowej sigmie jest już dramat.

W każdym razie back focus zależy od ogniskowej. Różnie przy różnych obiektywach

Na przykład

W Tamronie najlepiej jest około 50 w dół i w górę słabiej.
W kicie na 18 mm nie widać, ale na 70 już jest wyraźny
W sigmie na 200 jest OK ale na 70 to back focus jest o kilka ładnych centymetrów (na odległości 2 metry).

No więc czeka mnie wizyta w NP. Czy ktoś wie czy oni są czynni w soboty???

Nie to żebym się załamywał, ale wreszcie znalazłem źródło niepowodzeń jeśli chodzi o ostrość.

W sumie to się zastanawiam jak mi się udało zrobić tych kilka fotek ostrych :?: :roll:
Grzegorz

Bogdan
12-02-2005, 00:44
W sumie to się zastanawiam jak mi się udało zrobić tych kilka fotek ostrych :?:

pewnie przypadek ??
najgorzej jest: dluga ogniskowa; duzy otwor; mala odleglosc;
przcwiczylem to juz kiedys z N 80-200/2,8

w tych z wczorajszego wieczora z A. praktycznie nie ma żadnego ostrego, choć były robione i sigma i tamron; znaczy pucha zbackfuksowana :?

dziś robiłem z A. kolejne próbki, chyba przez ok. 2 godz, ale nie chciało mi się zmieniać szkla i tłukłem wszystko tylko 35-70

wszystko ostre jak wsciekly pies; chyba coraz lepiej zapowiada sie wspolpraca :D
dzieki, że zabrałeś ten złom wczoraj do knajpy; jak znalazl - dobry prestekst ... :)

w sobotę - NP chyba nie, ale pewien nie jestem; pzdr G. :)

Pawel Pawlak
12-02-2005, 01:38
W sumie to się zastanawiam jak mi się udało zrobić tych kilka fotek ostrych :?:

pewnie przypadek ??
najgorzej jest: dluga ogniskowa; duzy otwor; mala odleglosc;
przcwiczylem to juz kiedys z N 80-200/2,8

w tych z wczorajszego wieczora z A. praktycznie nie ma żadnego ostrego, choć były robione i sigma i tamron; znaczy pucha zbackfuksowana :?

dziś robiłem z A. kolejne próbki, chyba przez ok. 2 godz, ale nie chciało mi się zmieniać szkla i tłukłem wszystko tylko 35-70

wszystko ostre jak wsciekly pies; chyba coraz lepiej zapowiada sie wspolpraca :D
dzieki, że zabrałeś ten złom wczoraj do knajpy; jak znalazl - dobry prestekst ... :)

w sobotę - NP chyba nie, ale pewien nie jestem; pzdr G. :)

Miałem takie same doświadczenia z długą ogniskową i małą odległością i z tym samym obiektywem. Za diabła nie dało się wyeliminować BF przy 200mm, f2.8 i jakiś 2m odległości. A jak nastawiłęm już prawie dobrze i przetestowałem aparat z 50mm to wyszedł totalny FF....
Co do serwisu nikona, może spróbować samemu ? To nie jest trudne tylko czasochłonne. Mój D70 dwa razy był w serwisie z tą przypadłością ale dopiero imbus w moich rękach spowodował że ostrzy jak należy.

pozdrawiam

aldus
13-02-2005, 16:33
Mamy już na ten temat wątek:
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=66
Zrobiłem całą masę tych testów, o niektórych wynikach pisałem powyżej. Testy były dla następujących szkieł: AF-S Nikkor 12-24 f/4, AF-S Nikkor 28-70 f/2,8, AF Micro Nikkor 60 f/2,8, AF Nikkor 300 f/4, Tokina ATX Pro 28-70 f/2,6 - 2,8, Tokina ATX Pro 80-200 f/2,8 (zoomami robiłem test na obu końcach). O ile wyniki uzyskane na Nikkorach mieściły się w granicach założonego przeze mnie błędu ustawienia ostrości przez AF, o tyle wyniki uzyskane dla Tokin były zdecydowanie poza tymi granicami. Trudno na tej podstawie o generalne wnioski, ale jak czytam o Waszych problemach z Sigmami i Tamronami, to myślę, że jednak coś jest na rzeczy.
Pozdrawiam
Włodek

Bogdan
13-02-2005, 17:44
jak czytam o Waszych problemach z Sigmami i Tamronami, to myślę, że jednak coś jest na rzeczy.

hm ... pewności nie mam, ale chyba masz rację :?
m.in. dlatego bawie się wylacznie nikkorami
tu nie ma zadnych watpliwosci, pzrynajmniej dla troche lepszych szkiel:
20; 24; 50; 60 micro; 35-70; stary 70-210/4-4,6; 80-200

ale niby slabsze:

18-70; stry 35-80/4-5,6; ... cos tam jeszce

tez optycznie nie są zle

zaznaczam, to wrazenie tylko, bo nie robie innymi niz N ale oglądalem troche fotek z T i S
i zachywcony nie bylem :?

deep
13-02-2005, 19:35
Z tym BF, FF i nikkorami też jest różnie. Z 18-70 mam idealnie (sam sobie ustawiłem) a z 70-210 miałem FF ("miałem" bo już nie mam tego szkła), a np. z tamronem 70-300 idealnie. Chyba to niezła loteria i więcej zależy od egzemplarza danego szkła a nie od D70.