blue7
26-03-2009, 18:17
Hey grupa!!
Mam problem z moimi zdjęciami - rzecz polega na tym, że w całym procesie obróbki trochę gdzieś się pogubiłem.
Zdjęcia robię D80 do których załączam N 18-135 bądź N 50 1.8D. Wcześniej w procesie obróbki zaczynałem od Capture One, później był Camera Raw, testowo Lightroom ale poleciał szybko a obecnie mam NX.
Zdjęcie poniżej wydaje mi się trochę słabe w światłach, w obróbce chciałby żeby to jeszcze poprawić ale chciałbym uniknąć efektu plastikowego zdjęcia. Chciałbym też dowiedzieć co sądzicie o kolorach na tym zdjęciu.
Wrzucam jedno z moich zdjęć aby pokazać przykładowy efekt mojego ślęczenia nad RAWem
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/03/off_the_beaten_track_by_myblue7-1.jpg
źródło (http://fc62.deviantart.com/fs44/f/2009/085/5/6/off_the_beaten_track_by_myblue7.jpg)
Czytałem sporo artykułów nt techniki wywoływania RAW, instrukcje NXa też mam za sobą, książka Kelbyego też została przestudiowana (choć potraktowałem ją z przymrużeniem oka). Tak więc doszedłem do momentu gdzie wiem dużo i w sumie nie wiem nic.
Bardzo pomogłaby mi swego rodzaju procedura jaką się kierujecie (czyli kolejność WB, ekspozycja, krzywe itd.) tak aby zebrać to w całość. Kieruję się tutaj głownie do tych którzy używają NXa bo Camera Raw odbiega od niego sporo. Głównie mam tutaj na myśli pierwsze i najważniejsze kroki np. ekspozycja - znalazlem kilka sposobów ustawiania ekspozycji ale szczerze mówiąc te szablonowe sposoby sprawdzają się tylko przy średnich zdjęciach.
Lubię siedzieć i dopracowywać zdjęcia przy czym nie brak mi cierpliwoście ale tutaj muszę jednak zapytać o to Was.
Prosiłbym o pominięcie tematyki wyostrzania bo jest tego sporo na forum i nie mam z tym akurat problemów.
Natomiast nie do końca rozumiem jeszcze kwestie związane z intensywnością kolorów.
W NX można wpłwać na kolor 3ma narzędziami - Saturacja (w zakładce saturacja/temperatura), color booster oraz chrominancja (LCH). Ktoś mógłby mi wyjaśnić do czego tego używać i na jakiej zasadzie to działa?
Mam wrażenie, że moje zdjęcia są trochę mdłe i brakuje im wyrazistości - czy w Waszej ocenie mam rację czy się mylę?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Mam problem z moimi zdjęciami - rzecz polega na tym, że w całym procesie obróbki trochę gdzieś się pogubiłem.
Zdjęcia robię D80 do których załączam N 18-135 bądź N 50 1.8D. Wcześniej w procesie obróbki zaczynałem od Capture One, później był Camera Raw, testowo Lightroom ale poleciał szybko a obecnie mam NX.
Zdjęcie poniżej wydaje mi się trochę słabe w światłach, w obróbce chciałby żeby to jeszcze poprawić ale chciałbym uniknąć efektu plastikowego zdjęcia. Chciałbym też dowiedzieć co sądzicie o kolorach na tym zdjęciu.
Wrzucam jedno z moich zdjęć aby pokazać przykładowy efekt mojego ślęczenia nad RAWem
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/03/off_the_beaten_track_by_myblue7-1.jpg
źródło (http://fc62.deviantart.com/fs44/f/2009/085/5/6/off_the_beaten_track_by_myblue7.jpg)
Czytałem sporo artykułów nt techniki wywoływania RAW, instrukcje NXa też mam za sobą, książka Kelbyego też została przestudiowana (choć potraktowałem ją z przymrużeniem oka). Tak więc doszedłem do momentu gdzie wiem dużo i w sumie nie wiem nic.
Bardzo pomogłaby mi swego rodzaju procedura jaką się kierujecie (czyli kolejność WB, ekspozycja, krzywe itd.) tak aby zebrać to w całość. Kieruję się tutaj głownie do tych którzy używają NXa bo Camera Raw odbiega od niego sporo. Głównie mam tutaj na myśli pierwsze i najważniejsze kroki np. ekspozycja - znalazlem kilka sposobów ustawiania ekspozycji ale szczerze mówiąc te szablonowe sposoby sprawdzają się tylko przy średnich zdjęciach.
Lubię siedzieć i dopracowywać zdjęcia przy czym nie brak mi cierpliwoście ale tutaj muszę jednak zapytać o to Was.
Prosiłbym o pominięcie tematyki wyostrzania bo jest tego sporo na forum i nie mam z tym akurat problemów.
Natomiast nie do końca rozumiem jeszcze kwestie związane z intensywnością kolorów.
W NX można wpłwać na kolor 3ma narzędziami - Saturacja (w zakładce saturacja/temperatura), color booster oraz chrominancja (LCH). Ktoś mógłby mi wyjaśnić do czego tego używać i na jakiej zasadzie to działa?
Mam wrażenie, że moje zdjęcia są trochę mdłe i brakuje im wyrazistości - czy w Waszej ocenie mam rację czy się mylę?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)