PDA

Zobacz pełną wersję : Katalogowanie zdjec. Czego uzywacie [MAC OS X]



Adam Rimbaud
26-03-2009, 10:39
Powloli przesiadam sie z obrobka raw z Lightroom na NX2. No i powstal problem, jakim oprogramowaniem zarzadzac baza zdjec. Do tej pory zalatwial wszytsko Lightroom. Jedyny program jaki znalazlem czytajacy zmiany w nef zrobine w NX2 to Microsoft Expression Media 2. Ale jakos nie moge zrozumiec i opanowac filozofii pracy z nim. Dalej problem z szybkim publkowaniem zdejec na www. Dla prywatnych fotek, dla znajomych, rodziny etc ;) uzywam mobile me. Tutaj tylko iPhoto, lub Aperture ma wbudowany automat. Do powaznijszych zastosowan iPhoto sie nie nadaje. Tworzenie dwoch baz zdjec mi sie nie usmiecha.
Jakies pomysly prosze drogiej wycieczki? ;)

T&T
26-03-2009, 10:52
Wycieczka radzi ViewNX.

Adam Rimbaud
26-03-2009, 11:28
Przyznaje nie sprawdzalem ViewNX. Plyta od aparatu w drugim mieszkaniu. Zaaaaciagam, Nikon nadal ma problem z serwerami :( predkosc polaczenia modemowego ;)

martiso
26-03-2009, 12:36
ja też miałem duży problem po przesiadce na maca gdzie magazynowac fotki i po pewnym czasie jednak zdecydowałem się na aperture 2 jest to bardzo przyjazny soft.

Adam Rimbaud
26-03-2009, 13:32
Aperture testowalem. Odpadlo, nie radzi sobie z archowami na dyskach sieciowych. Korzystam z kliku komputerow i beza fotografii jest na serwerze.

Adam Rimbaud
26-03-2009, 14:03
ViewNX ok, problem jest bo obsluguje tylko rawy nikona, uzywam tez lumixa w formie notesu. Szukam dalej.

martiso
26-03-2009, 15:05
będzie ciężko :)

samek
26-03-2009, 15:25
Kiedyś używałem Extensis Portfolio. Z tego co pamiętam to było dobre. Z tego co wiem dalej robione. Zresztą google prawdę nam powie...
O właśnie: LINK (http://www.extensis.com/en/products/asset_management/product_information.jsp?id=2000)
Trzeba płacić. Jest 30. dniowa wersja próbna.

Adam Rimbaud
26-03-2009, 15:39
Uzywalem Extensis portfolio, mialem nawet wersje serwerowa w firmie. Calkiem przyjemne oprogramowanie, tylko to jest wielki kombajn. :D

samek
26-03-2009, 17:17
Uzywalem Extensis portfolio, mialem nawet wersje serwerowa w firmie. Calkiem przyjemne oprogramowanie, tylko to jest wielki kombajn. :D

No to kłopoty. Używaj ViewNXa - z Lumixa wpuszczaj w katalogowanie jpgi o takiej samej nazwie jak raw, który będzie leżał z boku.

Adam Rimbaud
26-03-2009, 19:05
Kurde, zawsze jakies dzierganie pod gore. Narazie testuje dalej Expression Media. Jakos daje rade. Zobaczymy jak mu dopakuje ~10 000 zdjec ;)

Artur
27-03-2009, 00:05
Adobe LightRoom?!

Adam Rimbaud
28-03-2009, 13:17
Adobe LightRoom?!

Mam, i uzywalem dosc dlugo. Tylko po przestawieniu sie na obrobke w NX2 jest klopot. Lightroom nie widzi kokrecji naniesonych w NEF przez NX2.
Zobaczymy testy trwaj dalej ;)

ps. Jak cos to bedzie do kupienia Lightroom 2 ;)

spiritwood
28-03-2009, 13:46
Tylko po przestawieniu sie na obrobke w NX2 jest klopot. Lightroom nie widzi kokrecji naniesonych w NEF przez NX2.

Nie widzi korekcji, jeżeli zostawiasz robotę 'rozgrzebaną', tzn. nie robisz finalnego eksportu do .tiff czy .jpeg. Po eksporcie wszytko jest w należytym porządku i wszystkie naniesione poprawki/modyfikacje widać. Używam dokładnie tego samego zestawu programów - LR2 i NX2. Katalogowanie w LR jest prawie doskonałe - jego system tagów i flag widoczny jest w zasadzie przez każdy program na maca (nawet przez kombinację 'jabłko I') i przy szybkim wyszukiwaniu jest to bardzo wygodne.
Ja bym na Twoim miejscu został przy obu programach.

Ymanuel
30-03-2009, 16:18
A Bridge? Zacząłem się nim posługiwać, narazie wad nie zaznałem.

Ale mam pytanie do tego Lightroom'a - czy oceny zdjęć nadane w tym programie są widoczne w systemie np podczas wyszukiwania plików z kryterium ocena?

ku6i
01-04-2009, 01:33
Swoją droga, to czy NX2 na MacOS X jest równie powolny co na Windowsie?

Adam Rimbaud
01-04-2009, 10:59
Robie drugie podejscie do Aperture w tej chwili. Jak nie to wracam do Loghtroma. CO do predkosci NX2 to jest wolny. Sluzbowo uzywam MacPro 2x2.66ghz 10gb Ram i tu predkosc jest ok. Na wolniejszych maszycnach jest woniej, ale moim zdaniem akceptowalnie.

Michał Jędrak
01-04-2009, 13:26
Ja bym w ogóle odpuścił sobie NX2 i po prostu zrzucał wszystko z aparatu bezpośrednio do Aperture czy Lightrooma. Tam dokonywał katalogowania i obróbki. Co Ci daje NX2 czego nie ma Lightroom? Pytam szczerze, bo nie wiem...

Ymanuel
01-04-2009, 13:38
Program ten daje jedną rzecz.. ważną kurcze.. bo potrafi odczytać ustawienia aparatu (D-Lighting, redukcję szumów, ustawienia ostrości etc.).. co skądinąd ułatwia otrzymanie takiego zdjęcia jakie się chciało..

Fr@ntz
02-04-2009, 23:03
z tańszych rozwiązań może funkcjonalność Photo Shop Elements o nazwie Organizer starczy?