PDA

Zobacz pełną wersję : Polaroid



cwieku
28-08-2006, 13:58
Czy używał ktoś kiedys polaroida w studio? Przydatne to? Mówie o fotografii analogowej.

Jacek_Z
28-08-2006, 15:43
tak, uzywałem. do mamiya RZ. kasetę sprzedałem rok temu.

kluczowe tu jest słowo kiedyś
bo właśnie się go kiedyś uzywało. teraz uzywa sie zamiast tego cyfry.
tzn uzywanie polaroida do oceny rozkładu światła, ewentualnie naświetlenia. bo potem na czysto to slajd.
dostepnośc materiałów jest teraz kiepska, a jeszcze będzie drastycznie spadać.

zdjęcia cyfrowe mają inną tonalność niż analogowe. cyfrowe sa bardziej płaskie niz slajdy (bo aparat cyfrowy rejestruje większą rozpietośc tonalną niż slajd - i paradoksalnie - dlatego zdjęcie z niego wygląda przeważnie gorzej)
w związku z tym robiąc próbki na cyfrze trzeba wziąść poprawkę na to analizując światło.

cwieku
28-08-2006, 16:08
a czy ma to jakaś wartośc artystyczną?

Jacek_Z
28-08-2006, 16:12
o ile zadowala cię format zdjecia jakieś 10x12 cm (lub mniej) to może mieć (jak wszystkie inne zdjęcia)
istniały polaroidy dużego formatu - ale to takie wyjątki, że lepiej o tym zapomnij bo ani ich nie dostaniesz, ani materiaów do nich.

JK
28-08-2006, 16:13
cyfrowe sa bardziej płaskie niz slajdy (bo aparat cyfrowy rejestruje większą rozpietośc tonalną niż slajd - i paradoksalnie - dlatego zdjęcie z niego wygląda przeważnie gorzej)

Sam to wymyśliłeś, czy kogoś cytujesz? :wink: :D

Jacek_Z
28-08-2006, 16:15
zawsze tak twierdziłem.
sprawdż chocby w temacie o rozpietosci tonalnej do którego nie mam siły wracac. diabeł spi w szczegółach

JK
28-08-2006, 16:21
Jacku, trochę logiki. Proszę. Jak to jest możliwe, że przyczyną gorszej jakości zdjęcia z cyfry jest to, że ta cyfra rejestruje większą rozpiętość tonalną niż slajd? :lol: Zaraz dojdziesz do wniosku, że jeśli zmniejszymy rozpiętość tonalną rejestrowaną przez cyfrę, to jakość zdjęcia będzie lepsza niż slajd. :lol: Ciekawie się zapowiada ten wątek. :wink: :D

Jacek_Z
28-08-2006, 16:39
możliwe. lepsze jest to co nam sie bardziej podoba, a nie to co ma lepsze parametry!!!
wydaje ci się zapewne że jak w wątku o rozpietosci pisałem o przewadze S3 pro to znaczy, że bardziej podobają mi się zdjęcia z niego?
otórz niekoniecznie - on stwarza wieksze mozliwości (w obróbce). mozna je wykorzystać do wyciagnięcia swiateł. ale mozliwe, że takie zdjęcie będzie "nudniejsze" w ogladaniu.
rozróżnij parametry od końcowego efektu na zdjęciu. ja tego nie utożsamiam.

raczej jak zmniejszymy rozpietość to cyfra będzie tak dobra jak slajd - prawdopodobne w dużej ilości przypadków.
zauważ że w swoim sformułowaniu uzyłem okreslenia przeważnie gorzej. bo czasami lepiej. zalezy od fotografowanego motywu i tego co chcemy osiągnąć.

nie wracajmy tu do tego wątku - bo zrobi się co lepsze - analog czy cyfra. To jest subiektywne, co kto lubi.

cwieku
28-08-2006, 17:27
to jest tak jak podpinanie oiektywów z średniego formatu do cyfrówki. kompletna bzdura.
bo naprzykład obiektywy od wielkiego formatu maja o wiele mniejsza ostrośc od obiektywów robionych do cefrówek