okon
22-03-2009, 01:02
Witam,
Jestem na etapie zakupu statywu. Po 2-tygodniowych poszukiwaniach i porównaniach najbliższy jestem nabycia:
Benro A-600EX + BH-2
Zastanawia mnie tylko sprawa nośności ponieważ porównując np. taki 600EX z A-257n6 czyli statywy o teoretycznie podobnej nośności (8kg), wychodzi na to, że 600EX jest sporo lżejszy 2,23 - 1,77 = 0,46kg różnicy.
Wiem, że waga statywu nie musi się przekładać bezpośrednio na jego nośność i stabilność ale często właśnie tak jest...
Generalnie najczęściej będę używał tego statywu ze sprzętem który widnieje w stopce. Ma być to uniwersalny statyw zarówno do domu jak na jakieś wypady w teren. Dlatego chciałbym maksymalnie ograniczyć wagę statywu. Myślę, że niecałe 2kg, które waży 600EX jest jeszcze do zniesienia, choć nie jestem pewny czy jest to waga 600EX z głowicą czy bez (przypuszczam, że bez ale...)
Jest jednak jedno "ale". Od czasu do czasu - czyli raczej rzadko - planuję powiesić na statywie coś takiego:
Oczywiście zamiast Canona będzie Nikon ;)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/03/ed80naMF190xprob-1.jpg
źródło (http://piotr.okonscy.com/images/nikon/statyw/ed80naMF190xprob.jpg)
Jest to luneta o ogniskowej 545mm, do której podłączam czasami D80 i focę np. samoloty na przelotowych...
Goła waży ok. 2,8kg, czyli po podpięciu całego osprzętu nie powinno przekroczyć wszystko 4 kg. Przy nośności (teoretycznej) 8kg nie powinno chyba być najgorzej, szczególnie, że na Frotce ze zdjęcia (pożyczonej na parę minut) trzymała się całkiem nieźle a teoretyczna nośność zestawu ze zdjęcia to chyba jakieś 6kg.
No ale jak wiadomo teoria a praktyka to dwa różne światy, dlatego mam prośbę do osób które miały do czynienia osobiście z podobnymi statywami Benro o podzielenie się wrażeniami, szczególnie jeżeli wieszali na tym statywie coś większego kalibru blisko granicy nośności.
Pozdrawiam,
Piotrek
PS. Budżet ok. 500zł
Jestem na etapie zakupu statywu. Po 2-tygodniowych poszukiwaniach i porównaniach najbliższy jestem nabycia:
Benro A-600EX + BH-2
Zastanawia mnie tylko sprawa nośności ponieważ porównując np. taki 600EX z A-257n6 czyli statywy o teoretycznie podobnej nośności (8kg), wychodzi na to, że 600EX jest sporo lżejszy 2,23 - 1,77 = 0,46kg różnicy.
Wiem, że waga statywu nie musi się przekładać bezpośrednio na jego nośność i stabilność ale często właśnie tak jest...
Generalnie najczęściej będę używał tego statywu ze sprzętem który widnieje w stopce. Ma być to uniwersalny statyw zarówno do domu jak na jakieś wypady w teren. Dlatego chciałbym maksymalnie ograniczyć wagę statywu. Myślę, że niecałe 2kg, które waży 600EX jest jeszcze do zniesienia, choć nie jestem pewny czy jest to waga 600EX z głowicą czy bez (przypuszczam, że bez ale...)
Jest jednak jedno "ale". Od czasu do czasu - czyli raczej rzadko - planuję powiesić na statywie coś takiego:
Oczywiście zamiast Canona będzie Nikon ;)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/03/ed80naMF190xprob-1.jpg
źródło (http://piotr.okonscy.com/images/nikon/statyw/ed80naMF190xprob.jpg)
Jest to luneta o ogniskowej 545mm, do której podłączam czasami D80 i focę np. samoloty na przelotowych...
Goła waży ok. 2,8kg, czyli po podpięciu całego osprzętu nie powinno przekroczyć wszystko 4 kg. Przy nośności (teoretycznej) 8kg nie powinno chyba być najgorzej, szczególnie, że na Frotce ze zdjęcia (pożyczonej na parę minut) trzymała się całkiem nieźle a teoretyczna nośność zestawu ze zdjęcia to chyba jakieś 6kg.
No ale jak wiadomo teoria a praktyka to dwa różne światy, dlatego mam prośbę do osób które miały do czynienia osobiście z podobnymi statywami Benro o podzielenie się wrażeniami, szczególnie jeżeli wieszali na tym statywie coś większego kalibru blisko granicy nośności.
Pozdrawiam,
Piotrek
PS. Budżet ok. 500zł