PDA

Zobacz pełną wersję : D70s + SB-800 - zdalne błyskanie???



treash
21-03-2009, 23:22
Mam lamerskie pytanie:) Mam D70s który ustawiam w trybie Commander Mode, a SB 800 ustawiam w tryb SU-4 niby wszystko gra wbudowana wyzwala mi SB 800, ale błysk jest nie rejstrowany przez aparat..dlaczego?Jak już mnie zmieszacie z błotem za pytanie, prosiłbym o krótkie wyjaśnienie, ewentualnie podanie nastawów aparatu+sb 800..

jacek.gold
21-03-2009, 23:24
su-4 to fotocela więc pewnie na przedbłyski reaguje

treash
22-03-2009, 00:17
to jak ustawić żeby grało..bo teraz mam efekt taki, że błysk z SB jest szybszy niż strzał z aparatu? Dodam, że w trybie remote SB nie błyska wyzwalany z wbudowanej..

ekonet
22-03-2009, 00:39
Ustawiłeś grupę 3 i kanał B w lampie? W trybie Remote?

treash
22-03-2009, 01:19
tak, przeczytałem o tym już wcześniej w instrukcji tzn. że D70/D70s tylko w channel 3 i grupie B śmiga inaczej nie chce..ale dalej brak efektu, może mam coś spieprzone ze sprzetem w co wątpię bo Nikon w rodzinie to jak kolejne dziecko:)))

kichu
22-03-2009, 01:22
doczytaj w instrukcji czym sie rozni tryb su-4 w lampie, od trybu remote (cls-oweg)

na moje oko lampe masz w trybie su-4, czyli fotocela, ktora odpala lampe na jakikolwiek blysk
a lampa w aparacie blyska cls-em, czyli daje przedblyski + wlasciwy blysk, w zwiazku z czym
sb-800 odpala ci przedwczesnie

lampa w trybie remote, su-4 off, body ustaw jako wyzwalacz cls-owy, uzgodnij kanaly i grupy
i powinno dzialac

treash
22-03-2009, 01:57
Jedno z czym się zgodzę to to że przebłyski z wbudowanej zbyt szybko uruchomiają mi SB..reszta jest tak, że SB napewno mam na Remote Channel 3 , Group B..Body mam na Commander Mode, więc powinno śmigać, a tu zonk..

kichu
22-03-2009, 03:17
a jakie masz dokladnie ustawienia trybu commander w puszce ?

moze w puszce grupa b jest wylaczona ze swiecenia

dopoki nie rozpiszesz nam co do zlotowki ustawien lampy i puszki bedziemy tylko zgadywali

moze zrob fotki lcd i lampy i puszki np. komorka i wstaw

treash
22-03-2009, 03:37
ok, jutro napiszę dokładnie jaka konfiguracja, bo dziś mam dość i zasypiam..jak na razie dzięki wszystkim za pomoc:)

iya
22-03-2009, 03:47
Kichu1979 dobrze pisze. Wyłącz tryb su-4, bo wtedy sb-800 wyzwala się, gdy wbudowana przedbłyski sterujące odpala. Jak już wyłączysz to SB-800 w tryb remote, odpowiednie grupy i kanały i będzie działać.

Inkognito
22-03-2009, 10:53
Jedno z czym się zgodzę to to że przebłyski z wbudowanej zbyt szybko uruchomiają mi SB..reszta jest tak, że SB napewno mam na Remote Channel 3 , Group B..Body mam na Commander Mode, więc powinno śmigać, a tu zonk..

Albo zrób w drugą stronę niż radzi Krzysiek. Ustaw wbudowaną na moc minimalną (1/128 - pewno), i SB-800 n a SU-4. Wtedy lampa wbudowana wyzwoli się tylko raz, co uruchomi w dobrym momencie Sabinkę. Co prawda CLS jest o tyle fajniejszym rozwiązaniem, że mocą zdalnej lampy kierujesz z poziomu body - i nie musisz w razie zmian się fatygować do lampki osobiście :)

treash
22-03-2009, 13:40
Dobra piszę wszystko jak jest:

1. Body tryb M - Flash Mode na Commander Mode/TLL

2. SB tryb Remote - Channel 3, Group A

No i nie śmiga..co jeszcze źle ustawiam??? Aha i mam założoną 50mm 1.8D w tym momencie..

ekonet
22-03-2009, 14:12
Dobra piszę wszystko jak jest:

1. Body tryb M - Flash Mode na Commander Mode/TLL

2. SB tryb Remote - Channel 3, Group A

No i nie śmiga..co jeszcze źle ustawiam??? Aha i mam założoną 50mm 1.8D w tym momencie..
Przecież miałeś WYRAŹNIE napisane - Ch3, grupa B. A Ty uparcie ustawiasz A.

treash
22-03-2009, 14:15
Channel 3, grupa czy A czy B i tak nie wyzwala SB..już nie wiem co jeszcze może być..

Inkognito
22-03-2009, 14:17
Dobra piszę wszystko jak jest:

1. Body tryb M - Flash Mode na Commander Mode/TLL

2. SB tryb Remote - Channel 3, Group A

No i nie śmiga..co jeszcze źle ustawiam??? Aha i mam założoną 50mm 1.8D w tym momencie..

A przy stosowaniu mojego sposoby z posta wyżej też lipa?

treash
22-03-2009, 14:29
Inkognito, przy Twoich ustawieniach SB wyzwala się jednak najpierw błyska SB, a dopiero póżniej odpala sie strzał z Body, więc nie łapie światła z SB:( Sam już nie wiem może coś mam uszkodzone??? Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?

Inkognito
22-03-2009, 14:54
Inkognito, przy Twoich ustawieniach SB wyzwala się jednak najpierw błyska SB, a dopiero póżniej odpala sie strzał z Body, więc nie łapie światła z SB:( Sam już nie wiem może coś mam uszkodzone??? Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?

Jak to możliwe, że lampa ustawiona na SU-4 odpala się zanim błyśnie wbudowana z body? Bo skoro ustawiamy lampę wbudowaną na konkretną moc - minimalną - w trybie manualnym - to ona odpala się standardowo na pierwsza kurtynę i błyska równocześnie z podniesieniem lustra - no to skoro nie ma przedbłysków to SB-800 nie ma prawa wcześniej się wyzwolić. Na pewno masz ustawioną wbudowaną na M i SB na SU-4 również w M?

treash
22-03-2009, 15:05
Ok, to powiedz mi co rozumiesz poprzez wyłaczenie SU-4??? Poza tym jak mówiłem w trybie Remote w SB i przy ustawieniu CH3 i grupy B, brak reakcji na błysk z Body które mam w Commander Mode/TLL..tragedia, bo już wszystko próbowałem i nie chodzi sterowanie wbudowaną lampką, lampy SB800:( Będę naprawdę wdzieczny za jaką kolwiek jeszcze pomoc w odpaleniu takiej konfiguracji..

Inkognito
22-03-2009, 15:23
Ok, to powiedz mi co rozumiesz poprzez wyłaczenie SU-4??? Poza tym jak mówiłem w trybie Remote w SB i przy ustawieniu CH3 i grupy B, brak reakcji na błysk z Body które mam w Commander Mode/TLL..tragedia, bo już wszystko próbowałem i nie chodzi sterowanie wbudowaną lampką, lampy SB800:( Będę naprawdę wdzieczny za jaką kolwiek jeszcze pomoc w odpaleniu takiej konfiguracji..

Właśnie włączenie!

SB-800 SU-4 mode: M
d70- wbudowana ustawiona ręcznie (nie żadne TTLy) na moc 1/128 (to chyba minimalna w tym modelu).

No i body ustaw na M, jakiś czas naświetlania, przysłona i hejah - powinno działać.

treash
22-03-2009, 15:25
Inkognito, to jak wytłumaczyć, że przy podanych przez Ciebie ustawieniach czyli SB na SU-4, a wbudowana na M..stając na przeciwko SB 800 z aparatem i strzelając fot. błysk z SB wali mi w oczy jednak na fotce nie jest zarejstrowany??? Ja rozumiem to tak, że przebłyski z wbudowanej zbyt szybko uruchomiają SB..a nie mówię już że SB w trybie REMOTE w ogóle nie reaguje..bez sensu:( Coś tu nie gra i to konkretnie..

Inkognito
22-03-2009, 15:28
No też nie wiem. Może masz za mały czas naświetlania i na prawdę niewielki otwór przysłony ustawiony? Do tego np sb ustawiona jest na niewielką moc - choć to wszystko raczej wydaje mi się niemożliwe :) ale nic innego nie przychodzi mi juz do głowy.
Może reset ustawień lampy i puszki coś pomoże?

Norbs
22-03-2009, 16:01
Ja rozumiem to tak, że przebłyski z wbudowanej zbyt szybko uruchomiają SB..a nie mówię już że SB w trybie REMOTE w ogóle nie reaguje..bez sensu:( Coś tu nie gra i to konkretnie..
W manualu nie powinno byc żadnych przedbłysków.

ekonet
22-03-2009, 16:26
W manualu nie powinno byc żadnych przedbłysków.
A to czemu? Skoro jedynym sposobem komunikacji aparatu ze zdalną lampą są przedbłyski? Jak to wytłumaczysz?

Inkognito
22-03-2009, 16:29
A to czemu? Skoro jedynym sposobem komunikacji aparatu ze zdalną lampą są przedbłyski? Jak to wytłumaczysz?

Chodzi pewno o to, że skoro lampa jest ustawiona w M (jedna i druga) a SB dodatkowo odpalana fotocelą - to chyba nie ma przedbłysków z wbudowanej już? - czy źle kombinuję?

Norbs
22-03-2009, 17:09
A to czemu? Skoro jedynym sposobem komunikacji aparatu ze zdalną lampą są przedbłyski? Jak to wytłumaczysz?
Jeżeli w body ustawię lampe na M lampa wbudowana miga raz bez żadnych przebłysków To miałem na myśli.

Piotr_
22-03-2009, 17:59
Trochę sie to wszystko pomieszało. Trzeba rozróżnić sterowanie CLS (Commander mode w puszce) i zwykłą fotocelę (SU-4 w lampie)

1. CLS

W puszce należy ustawić - Flash Mode na Commander Mode (TTL, AA, M w zależności od potrzeb)
W lampie Remote - Channel 3, Group A (bo tylko takie ustawienia obsługuje D70s)

2. SU-4

W puszce należy ustawić - Flash Mode na Manual (moc w zależności od potrzeb)
W lampie SU-4

W obu przypadkach trzeba zapewnić widoczność lampy aparatu dla czujnika SB-800 chociaż w pomieszczeniach przeciętnej wielkości wystarczają odbicia od ścian.

treash
22-03-2009, 23:08
Biorę się za próby uruchomienia tego ustrojstwa, bo nie ma siły albo zadziała albo jest coś zwalone..

treash
23-03-2009, 00:44
No i jestem po serii testów i za cholerę w trybie dla SB 800 - Remote M, a Body w Commander Mode i wszelkich możliwych kombinacjach Channel i group, wbudowana nie odpaliła mi SB..to może wie ktoś co może być walnięte i jak ewentualnie sprawdzić Body i SB, po której stronie leży wina???

cinek85
23-03-2009, 01:29
Zrób tak:
Zresetuj sb-800 (przytrzymaj przyciski mode i on/off przez kilka sekund - ekran zaciemni się na chwilę)
W lampie włącz tryb remote. Ustaw kanał 3 i grupę A.
W body ustaw w różowym menu (to z ołówkiem) pozycję 19 (Flash Mode) w commander mode i dalej TTL. Tutaj już powinno działać.

Jeśli nie, to pozostaje jeszcze sprawdzenie czy nie masz czasem zasłoniętej czymś czujki w lampie. Takie małe kółko na obudowie - powinno być tak ustawione by widziało błysk.

Jak nie to kontaktuj się z serwisem, bo jest coś nie tak...

Jak masz jakieś pytania, to pisz śmiało.

treash
23-03-2009, 01:52
Dzięki Cinek:), ale wszystko już próbowałem właśnie tak jak mówisz..myślę że wina jest ze stony technicznej bo SB zachowuje się jakby nie reagowała na wbudowaną w body pomimo dobrych ustawień. Jutro przejde się do jakiegoś serwisu chyba..

treash
23-03-2009, 01:56
Aha a jeszcze jedna rzecz, jeśli jest coś walnięte w SB to czy kiedy ustawię ją w tryb SU-4 powinna w ogóle reagować czy nie? Bo jak dam w SU-4 to wbudowana ją odpala..

Piotr_
23-03-2009, 08:17
Aha a jeszcze jedna rzecz, jeśli jest coś walnięte w SB to czy kiedy ustawię ją w tryb SU-4 powinna w ogóle reagować czy nie? Bo jak dam w SU-4 to wbudowana ją odpala..

Czujnik w lampie jest ten sam do CLS i SU-4. Jak SU-4 działa to sam czujnik jest raczej w porządku. Walnięte może być coś w elektronice lampy lub sterowniku CLS puszki. Sprawdź aparat z inną lampę i lampę z innym aparatem to wykryjesz co jest przyczyną awarii.

Tekiel
23-03-2009, 08:46
Witam według opisów kolegów wszystko powinno działać, ale warto spróbować na naładowanych bakteryjkach, o ile są rozładowane
u mnie kiedy są już znacznie wyczerpane CLS zaczyna szaleć (brak błysku głównego), kiedy na sankach działa jeszcze bardzo długo

cinek85
24-03-2009, 19:23
Witam według opisów kolegów wszystko powinno działać, ale warto spróbować na naładowanych bakteryjkach, o ile są rozładowane
u mnie kiedy są już znacznie wyczerpane CLS zaczyna szaleć (brak błysku głównego), kiedy na sankach działa jeszcze bardzo długo

Dobrze chłopak prawi.
Sprawdź z naładowanymi bateriami.

treash
24-03-2009, 19:50
No i już wszystko się wyjasniło to znaczyprawie, bo poszedłem z lampą do MediaMarkt kazałem sobie odpalić puszkę D90 ustawiłem na Channel 1, Group A w tryb REMOTE, pstryk, pstryk i poszło bez zajaknięcia, więc coś w puszce tak jak mówicie musi być z elektroniką..Powiem szczerze nawet lepiej, że to body a nie lampa uffff...W sumie body i tak za miecha zmieniam:) Dzięki wszystkim za pomoc..Jutro smigam do serwisu, bo muszę to naprawić:)