PDA

Zobacz pełną wersję : umowa o dzieło - 3 krotkie paragrafy - konkret, pomóżcie :)



tobiks
21-03-2009, 23:12
Sprzedalem zdjęcie na coś w formie plakatu na konkretną imprezę. Otrzymałem umowę o dzieło, nurtują mnie 3 paragrafy oto one [sedno sprawy w §2]:

§1 Zamawiający zamawia wykonanie, a wykonawca zobowiązuje się wykonać dzieło polegające na: wykonanie i przekazanie autorskich zdjęć "imię nazwisko osoby" do materiałów reklamowych imprezy "nazwa imprezy".

§2 Wykonawca przenosi na rzecz zamawiającego majątkowe prawa autorskie do utworu określonego w §1 bezterminowo na wszelkie pola eksploatacji.

§3 Wykonawca przenosi na zamawiającego, w momencie przyjęcia dzieła, prawa do rozporządzania i korzystania z opracowań utworu do czasu ich zużycia.

------
Moja interpretacja:
§1 - dostarczam konkretną fotkę na potrzeby reklamy konkretnej imprezy
§2 - ten paragraf odnosi się bezpośrednio do pierwszego w którym jest konkretnie co i po co... czy "bezterminowo na wszelkie pola eksploatacji" nie przeczy temu? a może rozszerza zakres paragrafu 1? - to jest dla mnie najistotniejsze żeby się dowiedzieć.
§3 - wydrukowali plakat i mogą sobie go używać aż się nie zniszczy?

Czy przy braku określenia wprost, że jest to użytek jednokrotny, jest on jednokrotny czy jest możliwość wielokrotnego wykorzystania?
Czy dotyczy to zakresu z §1 czy już ogólnie do wszystkiego?

To tyle, mam nadzieję, że ktoś potrafi rozwikłać zagadkę i rozjaśnić sytuację. Generalnie pieniądze otrzymałem, kontakt dobry, tylko nie chcę żeby nagle fotka zaczęła się pojawiać wszedzie gdzie sie da i to zgodnie z tym co podpiszę jednorazowo...

jacek.gold
21-03-2009, 23:18
1 wykonać i przekazać czyli dostarczyć
2 przekazać prawa majątkowe czyli zlecajacy moze dowolnie rozporządzać zdjęciami np: publikować w prasie internecie ulotkach oraz może odsprzedać je komuś innemu
3 opracowania utworu czyli może sobie je dowolnie modyfikować

bombel
22-03-2009, 00:02
To tyle, mam nadzieję, że ktoś potrafi rozwikłać zagadkę i rozjaśnić sytuację. Generalnie pieniądze otrzymałem, kontakt dobry, tylko nie chcę żeby nagle fotka zaczęła się pojawiać wszedzie gdzie sie da i to zgodnie z tym co podpiszę jednorazowo...

Paragraf 2 mówi wyraźnie, że Zamawiający może dysponować tym zdjęciem (o jakim mowa w paragrafie 1) na wszelkich polach eksploatacji, w dodatku bezterminowo. To znaczy paragraf 1 definiuje o czym mówimy, a drugi definiuje kiedy, na czym i na jaki czas.

Paragraf 3 mówi, że mogą używać opracowań.

Widzę to następująco - mogą wydrukować to zdjęcie wszędzie, gdzie zechcą: na koszulkach, ulotkach, kalendarzu na 2012, kubkach za 3 lata, plakacie za 5 lat, i nawet na sterowcu, ale za to kiedy będą mieli ochotę. Bo to są opracowania. Mogą to robić kiedy zechcą, bo mają do tego prawa bezterminowo.

Podpisałeś to.

Jedyna nadzieja, że nawet jak to zdjęcie jest świetne, to i tak za chwilę będą chcieli następnego - więc nei będą jechali dożywotnio na tym jednym. Po drugie, należy liczyć, że mają taką formułkę w umowie i nawet się nie zastanawiają po co. BO tak im prawnik napisał, to takie dają do podpisania.

Nie przejmuj się, bo jak już podpisałeś, to i tak przepadło. A może to początek obiecującej współpracy?

tobiks
22-03-2009, 00:14
Dziękuję, o ile jest to faktycznie prawidłowa interpretacja to wiele wyjaśnia i w prosty sposób.

Jak mógłbym edytować umowę - §2?
Agencja której sprzedałem to zdjęcie chyba musi mieć jakiekolwiek prawo do odsprzedaży ponieważ robiła wszystko na zlecenia organizatora z którym się rozlicza - czyli jest pośrednikiem.
Czy samo zawężenie czasu trwania, czy wstawienie daty [np. od 1.03 do 20.03] - zamiast "bezterminowo", będzie dla mnie "zbawienne"?

Jeśli tak to w jakiej formie taką datę wstawić, czy tak będzie dobrze(?):
§2 Wykonawca przenosi na rzecz zamawiającego majątkowe prawa autorskie do utworu określonego w §1 w okresie od 01.03.2009 do 20.03.2009 na wszelkie pola eksploatacji?

Czy powinienem zmienić drastyczniej na np.:
§2 Wykonawca udziela na rzecz zamawiającego licencji niewyłącznej do utworu określonego w §1 w okresie 01.03.2009 do 20.03.2009 na polach eksploatacji wymienionych w §1 (użycie w materiałach reklamowych).

Mam nadzieję, że to co piszę ma sens - nie wiem które będzie bardziej poprawne i bezpieczne dla obu stron.

PS. @bombel - nie podpisywałem tego, dziś wyjąłem ze skrzynki. Też wydaje mi się, że jest to napisane przez prawnika i bez złych zamiarów, jednak nie mogę tego w tej formie podpisać, bo nie chcę się podkopywać.

bombel
22-03-2009, 00:49
Tutaj chłopie wpadasz w pułapki, których sam nie rozwiążesz (ani ja). Tu po prostu potrzebny będzie prawnik. Sam na przykład użyłeś sformułowania 'w materiałach reklamowych' w celach zaostrzenia, ale jest to tak pojemne określenie, że w zasadzie nic nie daje.

Obawiam się, że ja Ci w tej sprawie mało pomogę...

piter670
22-03-2009, 09:22
Hmm to wcale nie jest takie proste. Prawo Autorskie wyraźnie stanowi, że dla skutecznego przeniesienia praw autorskich niezbędne jest wymienienie w umowie pól eksploatacji, których taka umowa dotyczy. Wymienienie tych pól eksploatacji stanowi coś co uczenie nazywa się essentialia negotii- nazwijmy to dla uproszeczenia niezbędnym dla ważności umowy elementem, a więc - tłumacząc na nasze, bez wymienienia pól eksploatacji można dochodzić nieważności umowy.
Tak więć nawet przenosząc całość praw autorskich umowa winna określać pola eksploatacji - przykładowe masz wymienione bodajże w art 50 Pr Autorskiego

To oczywiście w ogromnym skrócie i uproszczeniu

piter670
22-03-2009, 13:38
Teraz konkretnie
§ 1 Sami wpisali Ci do czego ( a więc materiałów reklamowych imprezy) Moim zdaniem w sądzie oba paragrafy 1 i 2 czytane byłyby łącznie a więc 1 zawęża ich prawo do wykorzystania dzieła na wszelkich polach eksploatacji, ale wyłącznie do wykorzystania w materiałach reklamowych imprezy. Gdzie indziej już nie. Wydaje mi się, że chyba sami tak to rozumieją, patrz uwagi do §3
§2 Mówi, że przenosisz na nich praw majątkowe do utworu. Oznacza to, że wyłącznie oni mogą korzystać z tych zdjęć na wszelkich polach eksploatacji.
Z zastrzeżeniem poprzedniego postu, to znaczy wątpliwości czy skutecznie przeniosłeś na nich prawa to klasyczne pola eksploatacji to w szczególności:
1) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu - wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono - wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy;
3) w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w pkt 2 - publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

Pierwszy paragraf nie przeczy drugiemu Ty już nigdy nie będziesz miał prawa do dysponowaniem majątkowymi prawami do zdjęcia, ono zawsze będzie ich (to znowu uproszczenie ale tak przyjmij) Natomiast ze względu na literację §1 w razie czego możesz się upierać, że to właśnie §1 zawęża prawo eksploatacji wyłącznie do materiałów reklamowych z imprezy.

Co do §3 to wydaje mi się, (poza tym co napisał jacek gold) że chcą powiedzieć, że jak wydrukują plakat a impreza minie do plakat ten może być przez nich prezentowany i używany np do reklamowania własnych usług, a ty nie możesz w tym zakresie powołać się na §1, że tylko do materiałów reklamowych imprezy bo impreza minęła.

Ale to tylko mój domysł, bo jest to napisane takim niezbyt precyzyjnym językiem, jak na język prawniczy.

pozdrawiam

Piotrek

jaś
22-03-2009, 15:42
Też wydaje mi się, że jest to napisane przez prawnika i bez złych zamiarów, jednak nie mogę tego w tej formie podpisać, bo nie chcę się podkopywać.

Wydaje wam się zamiary są opisane w umowie, moje skromne doświadczenie podpowiada że prawnicy wpisują do umowy wszystko co im ślina na język przyniesie "na wszelki wypadek dla dobra klienta" , typowym przykładem są pola eksploatacji - powinny być wymienione, nie istnieje pojęcie "na wszystkich polach eksploatacji" tu prawnik musi się moim zdaniem douczyć, prawnik wpisuje wszystko, a przedstawiciel kupującego "gra głupiego" w stylu "to taki żargon prawniczy","nie jest to naszym zamiarem", "własciwie nie wiem o co chodzi nasz prawnik tak napisał i tak jest na pewno dobrze", "musiałby to pan uzgodnić z naszym prawnikiem", "umowa licencyjna - twierdzi pan że jest prostsza - no ja nie wiem, jeśli byłaby prostsza to nasz prawnik na pewno by jej użył" do momentu aż nie zrozumie że ty rozumiesz ustawę i rozumiesz co podpisujesz.

Podsumowując jeśli pieniądze są konkretne (i starczą na prawnika) to udaj się do prawnika i zasięgnij rady, warto by było zweryfikować że prawnik który ci doradza miał wcześniej do czynienia z "prawami autorskimi". Ja zawsze dąże do podpisania umowy licencyjnej bo MZ jest prostsza.

A na koniec dodam że oczywiście nie jestem prawnikiem opisuję tylko moje bardzo skromne doświadczenia z kilkukrotnych negocjacji związanych z przekazaniem majątkowych praw autorskich - za każdym razem są "jazdy po bandzie".

rabijki
22-03-2009, 15:51
§2 Wykonawca przenosi na rzecz zamawiającego majątkowe prawa autorskie do utworu określonego w §1 bezterminowo na wszelkie pola eksploatacji.

nie sprzedales do plakatu tylko do dowolnego uzytku

skoro chciales do plakatu to ten paragraf nie powinien tu sie pojawic. zamiast niego powinno byc dokladne wypisanie na jakich polach i w jakim czasie moga uzywac zdjecia

zawsze w takich przypadkach sie zastanawiam czy podpisujecie umowy czytajac je wczesniej czy nie potraficie czytac? innego wytlumaczenia nie ma
olo

piter670
22-03-2009, 16:01
§2 Wykonawca przenosi na rzecz zamawiającego majątkowe prawa autorskie do utworu określonego w §1 bezterminowo na wszelkie pola eksploatacji.

nie sprzedales do plakatu tylko do dowolnego uzytku
olo

Olo
Generalnie masz rację, ale po prawniczemu to on na razie nic nie przeniósł, ewentualnie w drodze wykładni może przeniósł do (dowolnego) wykorzystania w materiałach reklamowych imprezy.:)

A w tym przypadku to wydaje się, że i zamawiający nie przeczytał tego co napisał, bo to co napisał jest do ....

rabijki
22-03-2009, 16:38
zgoda obie strony nie maja pojecia co podpisaly ale:

pokaz mi sposob na udowodnienie zamawiajacemu ze musi zaplacic jeszcze raz za jakiekolwiek uzycie tego zdjecia w jakimkolwiek terminie?
pokaz mi sad ktory zasadzi ze nie moga na podstawie tej umowy uzyc kiedykolwiek i jakkolwiek tej foty?
przeciez jako zamawiajacy pokaze ten paragraf i mozna mi skoczyc. jak powiedza o paragrafie dotyczacym plakatu to sie wykpie ze chodzilo o to ze zdjecie bylo robione do tej sesji ale paragraf 2 precyzuje pola eksploatacji ( na wszystkie:-)))

to ze zamawiajacy napisal bzdure ktorej wykonawca nie przeczytal nie zmienia faktu ze umowa tak skonstruowana moze byc interpretowana tak albo inaczej. jest wiec dla wykonawcy umowa do dup.... bo nie zakresla dokladnie do czego mozna i kiedy mozna uzywac zdjecia. nie jest wiec na tyle restrykcyjna by chronic wykonawce, a jest na tyle niejednoznaczna ( a dla zleceniodawcy przez wspomniany paragraf jednoznaczna) ze wykonawca sprzedal do jednorazopwego uzytku (tak myslal) ale nie jest w stanie tego udowodnic.

olo

piter670
22-03-2009, 16:55
Olo nie tak

Otóż nie wymienienie pół eksploatacji prowadzi do nieważności umowy. I zaskoczę cię każdy sąd to stwierdzi :)
Brak wymienionych pól eksploatacji stanowi tzw bezwzględną przesłankę nieważności umowy.
Odrębną kwestią są skutki takiego stwierdzenia. Jest to tak jakbyś nie zawarł umowy od początku. Oznacza to, że ty musisz im zwrócić wynagrodzenie, oni zaś tobie np. oryginał kliszy zdjęciowej.
Jeżeli już wykorzystali zdjęcie to jeszcze bardziej się to komplikuje, ale to duży temat i nie na ten wątek.

jaś
22-03-2009, 17:14
Olo nie tak

Otóż nie wymienienie pół eksploatacji prowadzi do nieważności umowy. I zaskoczę cię każdy sąd to stwierdzi :)


Może nie każdy, ale w końcu stwierdzi. Ale trzeba będzie biegać do sądu i czekać na wyrok, koszty i czas.

rabijki
22-03-2009, 21:03
ale tu nie ma niewymienienia pol eksploatacji tylko wyrazne stwierdzenie ze dotyczy wszystkich pol eksploatacji.
tak wygladajace umowy podsuwaja wszystkim na dzien dobry wydawnictwa i agencje.
jest to standard - tyle ze ci ktorzy sa na rynku dluzej nie godza sie na to i wymagaja dokladnego wypisania pol.
nie zmienia to faktu ze wiekszosc umow na rynku ma stwierdzenie "wszystkie pola" jak ta umowa o ktorej mowimy. wedlug tego co mowisz jakies 80 proc umow agencyjnych w pl jest nawazne:-)
jesli tak rzeczywiscie jest to sa najwieksze jaja od czasu afery rywina:-))))
olo

piter670
22-03-2009, 21:10
I tu masz rację Olo jest to źle i nieprawidłowo. Nie ma domniemania prawnego wszystkich pól eksploatacji. Autor przenosi tylko te PRAWA NA TYCH POLACH EKSPLOATACJI KTÓRE WYRAŹNIE OKREŚLI W UMOWIE.

Ja wiem, że wszyscy piszą "na wszystkich" ale tak naprawdę jest to g. warte.

Inna kwestia to skutki prawne. Nie chcę się rozpisywać bo to szeroki temat i oznacz między innymi, że ty musisz zwrócić otrzymane wynagrodzenie, a sąd ewentualnie określi zakres używania twojego zdjęcia przez niedoszłego nabywcę, w tym twoje wynagrodzenie za zakres tego używania.

Ale to już zupełnie inna para kaloszy ;)

PS

oczywiście wszystko (łącznie ze stwierdzeniem nieważności umowy) dzieje się już w sądzie.

tobiks
22-03-2009, 22:17
Dziękuję za fajną dyskusję, dużo można się dowiedzieć i ma to jakiś logiczny sens, czy mógłbyś -piter670- podsunąć numer ustawy albo gdzie szukać jakiejś informacji na temat tej nieważności umowy jeśli pole eksploatacji są niewypisane?
Jeśli jest to na 100% to po prostu zadzwonię i powiem, że chciałbym aby w §2 były wymienione pola eksploatacji i nie bezterminowo, ponieważ tak skonstruowana umowa jak jest teraz nie jest dobra.

Przypominam, że jeszcze nie podpisałem tej umowy... (po tekstach można stwierdzić, że nie wszyscy doczytali; albo pisali odnosząc się ogólnie do tego typu sytuacji a nie do mojej konkretnej). Odebrałem umowę w sobotę i postanowiłem się doinformować zanim podpiszę.

piter670
22-03-2009, 22:57
Art. 41.
1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej:

1) autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy,
2) nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej.
2. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej „licencją”, obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.
3. Nieważna jest umowa w części dotyczącej wszystkich utworów lub wszystkich utworów określonego rodzaju tego samego twórcy mających powstać w przyszłości.
4. Umowa może dotyczyć tylko pól eksploatacji, które są znane w chwili jej zawarcia.
5. Twórca utworu wykorzystanego lub włączonego do utworu audiowizualnego oraz utworu wchodzącego w skład utworu zbiorowego, po powstaniu nowych sposobów eksploatacji utworów, nie może bez ważnego powodu odmówić udzielenia zezwolenia na korzystanie z tego utworu w ramach utworu audiowizualnego lub utworu zbiorowego na polach eksploatacji nieznanych w chwili zawarcia umowy.


To podstawa - masz tu wskazanie, że umowa obejmuje pola eksploatacji wyraźnie wskazane. "Wszystkie pola" to nie wyraźnie. Do tego jest dosyć bogate orzecznictwo sądowe.

pozdrawiam

tobiks
23-03-2009, 01:43
Art. 41.

3. Nieważna jest umowa w części dotyczącej wszystkich utworów lub wszystkich utworów określonego rodzaju tego samego twórcy mających powstać w przyszłości.
[B]

To podstawa - masz tu wskazanie, że umowa obejmuje pola eksploatacji wyraźnie wskazane. "Wszystkie pola" to nie wyraźnie. Do tego jest dosyć bogate orzecznictwo sądowe.



Tu nie ma napisane, że "wszystkie pola eksploatacji" to jest nie wyraźnie, tylko jest napisane o "wszystkich utworach". Chociaż "pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione" z poprzedniego punktu są dla mnie jakimś argumentem. Serdeczne dzięki za przytoczenie paragrafów :)
Muszę się zastanowić ale chyba zadzwonię do nich i spytam jak mam to interpretować a i tak potem powiem, że wolalby inną treść w §2 :) - dam znać jak poszło...

piter670
23-03-2009, 07:39
Tobiks czytaj §1 tam masz wyraźnie napisane że pola eksploatacji muszą być wyraźnie wskazane.
§3 to dodatkowe punkt bo zaczęto w umowy wpisywać pola eksploatacji + wszystkie mogące powstać w przyszłości, co oczywiście było niekorzystne dla twórcy, stąd 3
pozdrawiam

ceekay78
23-03-2009, 08:58
Muszę się zastanowić ale chyba zadzwonię do nich i spytam jak mam to interpretować a i tak potem powiem, że wolalby inną treść w §2 :) - dam znać jak poszło...

Po pierwsze to absolutnie do nich nie dzwoń z pytaniem jak masz to interpretować !! bo uwierz mi nie usłyszysz odpowiedzi, która Ciebie usatysfakcjonuje!!!
Musisz wiedzieć co chcesz zmienić a napewno trzeba zmienić § 2 tej umowy m.in w sposób który opisał bombel:


To znaczy paragraf 1 definiuje o czym mówimy, a drugi definiuje kiedy, na czym i na jaki czas.

Paragraf 3 mówi, że mogą używać opracowań.

Widzę to następująco - mogą wydrukować to zdjęcie wszędzie, gdzie zechcą: na koszulkach, ulotkach, kalendarzu na 2012, kubkach za 3 lata, plakacie za 5 lat, i nawet na sterowcu, ale za to kiedy będą mieli ochotę. Bo to są opracowania. Mogą to robić kiedy zechcą, bo mają do tego prawa bezterminowo.


.... krótko mówiąc precyzyjnie.... :):)

tobiks
24-03-2009, 22:51
ustaliłem, że wykreślam "bezterminowo" i zamieniam to na konkretną datę. To mi chyba styka bo ta data już minęła, więc raczej ok - poza tym dowiedziałem się, że wszystko i tak odnosi się do §1. Nieokreślenie precyzyjnie pól eksploatacji też działa na moją korzyść więc nie mieszam już.
Nie wiem, czy ma to wielkie znaczenie dla sedna problemu, ale w §5 jest informacja o terminie rozpoczęcia i ukończenia dzieła.

W każdym razie dziękuję za wsparcie :) ta dyskusja dużo mnie nauczyła i bardzo fajnie, że pomogliście. Część odpowiedzi sobie nawet wydrukowałem, bo poruszane są tam kwestie, które na pewno ułatwią mi przyszłe rozmowy dotyczące ew. problemów z umowami. DZIĘKUJĘ!

franz55
05-08-2009, 08:23
To ja się jeszcze zapytam.
Podpisałem umowę o wykonanie i przekazanie zdjęć.
W jednym z paragrafów jest:
'.W momencie odbioru dzieła na Zamawiąjącego przechodzi autorskie prawo majątkowe do dzieła i możliwość jego eksploatacji w każdej formie bez konieczności zapłaty dodatkowego wynagrodzenia'.
Rozumiem, że mogą je wykorzystywać dowolnie i nie muszą mi za to płacić. Ale czy jeżeli wykorzystują moje zdjęcia to czy muszą podpiywać kto jest ich autorem ??
Tego nigdzie nie znalazłem albo kiepsko szukałem ;/

Jacek_Z
06-08-2009, 19:42
. Ale czy jeżeli wykorzystują moje zdjęcia to czy muszą podpiywać kto jest ich autorem ??
...Powinni, ale to też powinno być ujęte w umowie. Czasami wydawca prosi o możliwość nie podpisywania zdjęć. W wielu reklamach się nie podpisuje - ciężko dostrzec podpisy na billboardach (choć są bardzo wielkie) czy na stendach czy na bardzo małych wydrukach zdjęć. Otwórz startową stronę www onetu - pod tymi miniaturkami nic nie ma. Nie ma często w folderkach reklamowych, katalogach itd.