Martix
21-03-2009, 21:48
Czyli jak zrobić dobre zdjęcie by nadawało się do obróbki i wydruku wielkoformatowego (powiększenie nawet 2,25m).
Jako że mam niewielkie doświadczenie w temacie proszę o porady.
1. Ciemniejszy obiekt jaśniejsze tło
Powiedzmy obiekt jest niewystarczająco oświetlony a za nim znajduje się jasne tło w postaci nieba lub nieba przebijającego się przez drzewa. :)
Lepiej zatem niedoświetlić obiekt a prawidłowo naświetlić resztę a sam obiekt poprawić w PSie czy może prawidłowo doświetlic obiekt i mieć trochę prześwietlone tło. Chodzi mi o to że obkiekt jest tu najważniejszy i on powinien wyjść jak najlepiej.
2. Robiąc zdjęcia ze statywu - jaką najlepiej wybrać kombinację czasu i przesłony by fotografowany obiekt miał jak najwięcej szczegółów? Lepiej wybrać dłuższy czas i mniejszy otwór przesłony czy krótszy czas i większy otwór przesłony. Czy może kierować się po prostu GO i tym przy jakiej wartości przesłony obraz ma najlepszą rzodzielczość.
3. Jak uzyskać ostre litery na nagrobkach gdy fotografujemy w pochmurny dzień lub obiekt jest lekko niedoświetlony?
4. Czy da się coś zrobić ze zdjęciem obiektu na którym po wyskalowaniu do rozmiaru 2,25m napisy na nagrobku sa nieostre. Czy moze przy takim powiekszeniu (matryca była 6mln) to normalne ? Czy wyostrzanie takich zdjęć robi się dopiero po wyskalowaniu do rozmiaru docelowego?
Proszę o fachowe porady. Z góry dziękuję za każda pomoc.
Jako że mam niewielkie doświadczenie w temacie proszę o porady.
1. Ciemniejszy obiekt jaśniejsze tło
Powiedzmy obiekt jest niewystarczająco oświetlony a za nim znajduje się jasne tło w postaci nieba lub nieba przebijającego się przez drzewa. :)
Lepiej zatem niedoświetlić obiekt a prawidłowo naświetlić resztę a sam obiekt poprawić w PSie czy może prawidłowo doświetlic obiekt i mieć trochę prześwietlone tło. Chodzi mi o to że obkiekt jest tu najważniejszy i on powinien wyjść jak najlepiej.
2. Robiąc zdjęcia ze statywu - jaką najlepiej wybrać kombinację czasu i przesłony by fotografowany obiekt miał jak najwięcej szczegółów? Lepiej wybrać dłuższy czas i mniejszy otwór przesłony czy krótszy czas i większy otwór przesłony. Czy może kierować się po prostu GO i tym przy jakiej wartości przesłony obraz ma najlepszą rzodzielczość.
3. Jak uzyskać ostre litery na nagrobkach gdy fotografujemy w pochmurny dzień lub obiekt jest lekko niedoświetlony?
4. Czy da się coś zrobić ze zdjęciem obiektu na którym po wyskalowaniu do rozmiaru 2,25m napisy na nagrobku sa nieostre. Czy moze przy takim powiekszeniu (matryca była 6mln) to normalne ? Czy wyostrzanie takich zdjęć robi się dopiero po wyskalowaniu do rozmiaru docelowego?
Proszę o fachowe porady. Z góry dziękuję za każda pomoc.