PDA

Zobacz pełną wersję : RAW, Capture NX i szumy



Woo
21-03-2009, 13:14
Witam,
Ostatnimi czasy zacząłem dostrzegać zalety jakie wiążą się z zapisem zdjęć w formacie RAW. Format ten trochę niestety utrudnia mi życie :D - mam tu na myśli szumy. Załóżmy, że satysfakcjonuje mnie sposób w jaki oprogramowanie aparatu sobie z nimi radzi. Początkowo myślałem, że jeżeli w Capture NX domyślnie są zaznaczone opcje "Details adjustments" i "Noise reduction", oznacza to zapisanie pliku jako JPG da podobne efekty w zakresie szumów jak JPG z puszki. Proste doświadczenie dowiodło jednak, że tak nie jest. Mam zatem pytanie, czy da się jakoś w prosty, zautomatyzowany sposób usuwać szumy przy wywoływaniu RAWów, czy pozostaje jedynie ręczne rzeźbienie w NX lub PS?

Pozdrawiam

stig
21-03-2009, 18:29
Początkowo myślałem, że jeżeli w Capture NX domyślnie są zaznaczone opcje "Details adjustments" i "Noise reduction", oznacza to zapisanie pliku jako JPG da podobne efekty w zakresie szumów jak JPG z puszki. Proste doświadczenie dowiodło jednak, że tak nie jest.A nie zauwazyles, ze noise reduction mimo, ze jest wlaczone, ma "intensity" ustawione na "0"? Jak wiec chcesz porownac odszumianie, skoro w tym momencie ono nie dziala. ;)




Mam zatem pytanie, czy da się jakoś w prosty, zautomatyzowany sposób usuwać szumy przy wywoływaniu RAWówTak. Zapisac sobie sety z roznymi ustawieniami i ladowac przy kazdym zdjeciu.