PDA

Zobacz pełną wersję : Fotograficzne Podlasie, Knyszyn, Supraśl, Białowieża...



albertnowicki
20-03-2009, 13:46
Witam serdecznie,

Na majowy weekend planuję wybrać się na fotograficzny weekend w okolice Białegostoku, a dokładniej Knyszyna i Supraśla. Potem w planach mam przynajmniej jednodniową wizytę w Białowieży.Nigdy dotąd nie byłem.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów może polecić jakieś ciekawe fotograficznie lokalizacje?

Zależy mi na wiejskich klimatach oraz krajobrazach, muzea niekoniecznie.

robin102
20-03-2009, 14:25
Miasteczko Tykocin. Kruszyniany, park NPN, miasteczko Suraż

arturjb
20-03-2009, 17:05
zalezy czego szukasz, jezeli to ma byc wypad typowo fotograficzny to może zapuść się w okolicie Hajnówki, Bielska Podlaskiego. Małe wioski, gdzie dominuje prawosławie mają swój nieopisany urok!

bobroy
28-03-2009, 00:41
Proponuję jeszcze Bohoniki i Kruszyniany. Dwie bardzo urokliwe miejscowości. W obu znajdują się mizary, czyli tatarskie cmentarze. Warto je też odwiedzić.

albertnowicki
31-03-2009, 09:09
zalezy czego szukasz, jezeli to ma byc wypad typowo fotograficzny to może zapuść się w okolicie Hajnówki, Bielska Podlaskiego. Małe wioski, gdzie dominuje prawosławie mają swój nieopisany urok!


Tak, tego szukam, wiejskich klimatów, ciszy, spokoju i wypoczynku. Oczywiście wyjazd typowo fotograficzny, chociaż jadę z kobietą, więc pewnie będzie ona zostawać z rana ze znajomymi a ja mam zamiar korzystać z uroków porannego światła :)

pzdr.

samuraj
01-04-2009, 22:01
w razie braku pomyslow na bialowieze odezwij sie.

albertnowicki
02-04-2009, 10:32
w razie braku pomyslow na bialowieze odezwij sie.

Odzywam się :) Będę tam pierwszy raz, nie wiem gdzie się zatrzymać na noc, co zobaczyć,
Będę tam miał około 2-3 dni. Co polecisz?

samuraj
02-04-2009, 17:24
najpierw znajdz kwatere, a potem pogadamy:mrgreen::twisted:
wsie na zewnatrz puszczy, masiewo, babia gora...

albertnowicki
02-04-2009, 21:38
najpierw znajdz kwatere, a potem pogadamy:mrgreen::twisted:
wsie na zewnatrz puszczy, masiewo, babia gora...

Heh, jasne :) zakładam że może być ciężko z kwaterą bo o długi łykend będzie, a w sumie to raczej koniec długiego łykendu, bo chciałbym dojechać tam 3 maja i zostać do 4 lub 5 maja.
A poza tym mało kto jest chetny do wzięcia kogoś na kwaterę na jedną lub dwie noce, no chyba że u jakiegoś gospodarza w stodole na sianie. W razie czego mam auto kombi i dwa koce w aucie ;)

albertnowicki
06-04-2009, 11:21
najpierw znajdz kwatere, a potem pogadamy:mrgreen::twisted:
wsie na zewnatrz puszczy, masiewo, babia gora...

Hej samuraj, otóż szukam własnie i dogaduję kwaterę w Masiewie. Co zatem polecasz do obejrzenia?
Będę miał na to dwa pełne dni.

pzdr.

jchyra
08-04-2009, 17:57
Jeśli lubisz wiejskie klimaty koniecznie odwiedź "Krainę otwartych okiennic" czyli trzy dobrze zachowane wsie podlaskie: Trześcianka, Puchły i Soce. Szczególnie Soce. Polecam bo wsie leżą blisko siebie i na krótki wypad jak ulał. Na dłuższe poszukiwania (bo prawdziwe perełki ze strzechami rozrzucone są po zakamarkach Podlasie) polecam niezastąpiony przewodnik Grzegorza Rąkowskiego "Polska egzotyczna"

albertnowicki
08-04-2009, 22:20
Jeśli lubisz wiejskie klimaty koniecznie odwiedź "Krainę otwartych okiennic" czyli trzy dobrze zachowane wsie podlaskie: Trześcianka, Puchły i Soce. Szczególnie Soce. Polecam bo wsie leżą blisko siebie i na krótki wypad jak ulał. Na dłuższe poszukiwania (bo prawdziwe perełki ze strzechami rozrzucone są po zakamarkach Podlasie) polecam niezastąpiony przewodnik Grzegorza Rąkowskiego "Polska egzotyczna"

Dzięki serdeczne, wygląda bardzo zachęcająco, Napewno zahaczę!!!

samuraj
08-04-2009, 22:56
samo masiewo jest ciekawe, polecam tez babia gore... a jesli cerkwie to zolty szlak towerowy miedzy narwia a hajnowka...

MakeBelieve
13-04-2011, 20:36
Mogę odkopać?? Chcę jutro gdzieś się wybrać pofocić, bo potrzebuję dla jednej sprawy, tyle,że jest jedno ale.. Ja sama jestem z Białegostoku, a mogę dojechać tam, gdzie autobus.. Czyli tak naprawdę najdalej Wasilków, Święta Woda, Kuriany, Jurowce, Sochonie, Choroszcz, Hryniewicze, Juchnowiec, Grabówka, Sobolewo, Dobrzyniewo Duże etc.. Tam, gdzie moge dotrzeć busem ;) Ew. może ktoś zna fajne zakątki w Białym, bo potrzebuję zdjęć o tematyce 'zakątki i zabytki podlasia'..

enkoder
14-04-2011, 08:53
łoo, nieźle Panowie, niech moderator coś z tym zrobi.

krokus66
14-04-2011, 12:22
Podlasie jest przepiękne i warto pojechać na znacznie dłużej. Dosyć szczegółowo je objechałem. Jest wiele pięknych i urokliwych miejsc.

1. Tatarskim szlakiem : Bochoniki i Kruszyniany; koniecznie mizary i meczety od środka. Trzeba poprosić, to niska Tatarka b. chętnie przyjdzie, otworzy i pokaże. Pozwala robić ze statywu. Mówi, że za zwiedzanie ich świątyń nic nie bierze ale wypada coś dać. Mizary mocno zapuszczone ale trzeba koniecznie zobaczyć, wczuć się w atmosferę. Jeśli warunki będą nieodpowiednie, to się nie szczyp, rób zdjęcia - będziesz miał b. fajną pamiątkę. Ta ziemia posiada niesamowitą atmosferę, wczuj się w to a na pewno wrocisz! Żeby więcej skorzystać emocjonalnie, to poczytaj. Od siebie powiem, że jeńcy tatarscy dostali te same prawa i mogli spokojnie uprawiać ziemię. Wybitniejsi jeńcy dostali nawet prawa szlacheckie. Tatarzy pokochali nową ojczyznę i byli jej wierni. W powstaniach narodowych chętnie, ochotniczo i licznie brali udział. Gen. Anders chwali ich w książce "Bez ostatniego rozdziału".
Kruszyniany - trzeba połazić, koniecznie ulica Stodolniana; na rogu jest chałupa drewniana, ktorą kilka razy filmowali z TVP, można skrącić i wejść na podwyrko, bardzo mili ludzie a dzieciaki bardzo chętnie pozują. Tam wszędzie są PRZESYMPATYCZNI ludzie, w 99%.

2. Tykocin jest niesamowity.

3. Masiewo II leży na samym skraju puszczy. Są tam liczne żurawie, jak ja byłem to nie było tam żadnych kwater prywatnych. Warto wiedzieć, że w czasie powstania styczniowego wieś Masiewo II była miejscem zbiórki oddziałów, które następnie szły do puszczy walczyć. Te wielkie, bardzo szerokie drogi w Puszczy Białowieskiej zostały wykonane właśnie w czasie powstania styczniowego, gdyż Rosjanie nie mogli sobie poradzić. Drogi te były często patrolowane i na nich były rozmieszczone oddziały wojska. Rozpisuję się po to, aby Cię przekonać, że znacznie więcej się wynosi gdy znamy historię tych ziem. Wtedy to przeżywamy, w duszy nam gra i zdjęcia same wychodzą. To tak jak posłuchać z płyty "Taniec z szablami" a zobaczyć na żywo w teatrze. W Puszczy Białowieskiej warto zobaczyć cmentarzysko starych dębów, zobaczyłem je dzięki Grzegorzowi Rąkowskiemu, niesamowicie napisał 2 tomy Polski egzotycznej.

4. Sobolewo - polecam przejechać się drogą w obydwu kierunkach jesienią, na krótkim prostym odcinku jest duża różnica wysokości, droga ma b. głębokie "zapadlisko", ładne do focenia z obydwu stron.

5. Kamionka Stara - ulica wyłożona kocimi łbami, stare drewniane zdobione chałupy.

Tych miejsc jest naprawdę bardzo dużo. Polecam bardzo w czasie jazdy zwracać uwagę na drewniane krzyże i kapliczki (często XIX wieczne) unikatowe i przepiękne same w sobie. Nigdzie takich nie znajdziesz w Polsce! Cerkwi i cerkiewek jest zatrzęsienie ale tych bajkowo pięknych jest niestety mało. Byłem tam kilka razy jak również na przepięknej Suwalszczyźnie, muszę tam jeszcze wracać, ale to wszystko zmienia się w naszych oczach. Niestety.

Daj się ponieść emocjom, dusza zaśpiewa a zdjęcia same wyjdą.

Pisałem to wszystko na żywo, nie mam możliwości w tej chwili sprawdzenia, mam nadzieję, że nie pomieszałem.
UWAGA: Przez Puszczę Białowieską prowadzą drogi asfaltowe publiczne. Pod żadnym pozorem nie wolno zatrzymywać się, nawet miejscowi dostawali 300 zł i nie ma Boże zmiłuj się. Jest przepiękna droga z Hajnówki do Białowieży, bardzo często stoi policja drogowa, dużo wypadków, sam widziałem samochód GŁĘBOKO w lesie i 2 trupy. Warto zwiedzić Hajnowkę i przede wszystkim Białowieżę. W Białowieży prześliczna (w środku) cerkiew carska, koszary, stajnie, dwor myśliwski itd., itd., kończę, bo będę pisał do wieczora.

wdhiz
15-04-2011, 03:06
Mozna prosic o jakas fajna galerie z Tykocina? Bylem tam w zeszlym roku i faktycznie pieknie. Probowalem cos focic, ale krajobrazy/architektura to absolutnie nie moja dzialka. Chcialbym zobaczyc jak powinny wygladac takie zdjecia ;)

krokus66
15-04-2011, 10:11
Mozna prosic o jakas fajna galerie z Tykocina? Bylem tam w zeszlym roku i faktycznie pieknie. Probowalem cos focic, ale krajobrazy/architektura to absolutnie nie moja dzialka. Chcialbym zobaczyc jak powinny wygladac takie zdjecia ;)

Byłem krótko, pogoda nieciekawa, miałem jeszcze długą trasę po bezdrożach, zmęczony itd. Muszę tam wrócić ale ciagnie mnie również tam gdzie jeszcze w ogóle nie byłem. Mnie uwiodła architektura.

Do nauki focenia polecam oglądanie albumów (drogie i zajmują dużo miejsca w domu) oraz internet. Staraj się zapamietać tylko te zdjęcia, które Cię uwiodły. Inne wyrzuć z pamięci, gdyż należy focić to co nam się podoba, to co czujemy i nas urzeka. Jeśli trafisz na zdjęcie znanego i uznanego fotografika ale Ciebie nie poruszyło i patrzysz całkowicie obojętnie - olej je i nie wstydź się tego. Miej swoje zdanie.

To cudze zdjęcie (również znane obrazy), ktore Cię urzekło przeanalizuj i odpowiedz na pytanie co w nim jest takiego, dlaczego Cię urzekło, jak zostało zrobione (kompozycja, światło). To jest w uproszczeniu klucz do sukcesu. Pytaj innych, słuchaj uważnie i z szacunkiem ale nie bałwochwalczo, bo to zniszczy Twoją indywidualną ocenę i nauczy Cię tylko bezmyślnego małpowania.