Skibek
19-03-2009, 23:11
Zastanawiam się nat pewną teorią...
Jak powszechnie wiadomo, im więcej megapikseli na matrycy tej same wielkości (powiedzmy cropa) tym poszczególne piksele są bardziej upchane i mniejsze. Dlatego też (teoretycznie) matryce tego samego typu, ale posiadające mniejszą ilość pikseli powinny (i zazwyczaj tak jest) mniej szumieć od koleżanek z dużą ilością pikseli.
Prościej: CCD z 6Mpx mniej szumi na ISO 800 niż CCD 10MPx na tej samej wartości ISO.
Dlaczego tak się dzieje było już milion razy omawiane, więc nie będę przytaczał...
Pytanie:
Czy jak ustawię, żeby zdjęcia były zapisywane w wielkość "S" [small] to będą one mniej zaszumione niż te robione na ustawieniu "L" [large]? Czy to jest interpolowana redukcja plikseli (żeby np. zaoszczędziś pamięć i przyspieszyć zapis), czy to jest rzeczywiste "rozrzedzenie" matrycy - czyli zgrupowanie pikseli leżących obok siebie w tzw. "silne grupy", czy jak kto woli "duże piksele"? Czyli bardziej czułe rejestratory światła.
Jak powszechnie wiadomo, im więcej megapikseli na matrycy tej same wielkości (powiedzmy cropa) tym poszczególne piksele są bardziej upchane i mniejsze. Dlatego też (teoretycznie) matryce tego samego typu, ale posiadające mniejszą ilość pikseli powinny (i zazwyczaj tak jest) mniej szumieć od koleżanek z dużą ilością pikseli.
Prościej: CCD z 6Mpx mniej szumi na ISO 800 niż CCD 10MPx na tej samej wartości ISO.
Dlaczego tak się dzieje było już milion razy omawiane, więc nie będę przytaczał...
Pytanie:
Czy jak ustawię, żeby zdjęcia były zapisywane w wielkość "S" [small] to będą one mniej zaszumione niż te robione na ustawieniu "L" [large]? Czy to jest interpolowana redukcja plikseli (żeby np. zaoszczędziś pamięć i przyspieszyć zapis), czy to jest rzeczywiste "rozrzedzenie" matrycy - czyli zgrupowanie pikseli leżących obok siebie w tzw. "silne grupy", czy jak kto woli "duże piksele"? Czyli bardziej czułe rejestratory światła.