PDA

Zobacz pełną wersję : male szybkie pytanie o 50/1,8



g888
10-02-2005, 14:36
50/1,8 (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41723202)

czy to ta jest jedna z tych lepszych (japonskich) piecdziesiatek, gdzies byl watek o roznych odmianach tych szkiel ale nie moge znalesc, czy warto to kupic? czy da sie tym zrobic troszke lepsze "makro" niz kitem lub 70-300g

pozdrawiam wszystkich

p.s.
ale wam zazdrosze tych fotek z ostatniego wypadu do zakopca :( ja bylem na sylwestra - przywiozlem samo mleko /beznadziejna pogoda byla/

maroo
10-02-2005, 14:40
Tak.
Te z okienkiem są z reguły japońskie.
Zazwyczaj sa to wersje bez D.

50-tka nie jest obiektywem makro.

g888
10-02-2005, 14:43
dzieki.
no wiem ze to nie jest typowe makro, ale mozna podobno zalozyc jakies pierscienie
a to ze to nie jest z D to czy mi w czyms przeszkadza??

pietrucha
10-02-2005, 14:58
moze pomysl o takim szkielku Nikkor 55/2.8 micro MF AIS

g888
10-02-2005, 15:36
a ile trzeba dac za takie szkielko ??

Władca Pixeli
11-02-2005, 04:28
no wiem ze to nie jest typowe makro, ale mozna podobno zalozyc jakies pierscienie a to ze to nie jest z D to czy mi w czyms przeszkadza??
D oznacza dystans. Jeżeli masz obiektyw D i aparat który jest do tego przystosowany to kamera otrzymuje dodatkowe informacje jak daleko jest obiekt od aparatu.
Działają wtedy dwa systemy “3D Matrix Metering and 3D MultiSensor Balanced Fill-Flash”.
Jeżeli aparat jest przystosowany do tego systemu, a Ty nie masz obiektywu D to funkcje te nie będą działać. Dla początkującego fotografa uzywanie obiektywów D jest przydatne. Jak masz doświadczenie to możesz się spokojnie bez tego obejść.

Jeżeli chcesz kupić obiektyw makro to poczytaj o dystansie przy jakim obiektywy osiągają makro 1:1. Makro 50-60 będzie dobre do małych przedmiotów ale nie będzie zbyt dobre np do robienia motyli bo trzeba podejść zbyt blisko.

Zobacz również na inne możliwości robienia makro jak: soczewki makro (pojedyncze tanie i kiepskie lub podwójne dobrej jakości ale droższe), pierścienie pośrednie, mieszki czy bardzo tani pierścień, który pozwoli połączyć dwa obiektywy czołówkami razem.
Oczywiście każda metoda ma swoje zalety i wady ale więcej znajdziesz o tym na internecie.

dufus
11-02-2005, 19:10
Co do możliwości robienia makro tym szkiełkiem i zastosowania pierścieni to proponuję ten temat http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=4177 .... może pomoże.....

ALF
11-02-2005, 19:50
1- warto kupić
2- da się zrobić lepsze...bo jest jaśniejszy i ostrzejszy, ale nie licz na motylki bo uciekną :mrgreen: natomiast do nieruchomych robali jest oki....dobry będzie do mieszków i cykania dużych powiększeń przrdmiotów płaskich...nie wiem jak jego współpraca z soczewkami, ale z pierścionkami może być oki.

g888
11-02-2005, 21:51
ok, juz zamowilem ;)
moze sie kiedys przyda, motylkow nie foce, bardziej jakies pierscionki, bransoletki, zegarki itp takze to mi nie ucieknie i jest czas zeby pocwiczyc, bo kitem to troche kitowo wychodzi lepiej juz 70-300 ale trzeba daleko stac od przedmiotu

dzieki za pomoc
Pozdr
Grzesiek