Zobacz pełną wersję : Kolorowe placki na pieknej Sawie
Proszę o pomoc
na poniższym zdjęciu na czole i nosku pięknej Sawy są takie place jaśniejsze które się wyraźnie odcinają - czym są spowodowane ( na pewno światłem) i jak je likwidować?? - jak obrobić takie zdjęcie - jak wy do tego podchodzicie???
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/dsc_4090.jpg
stempel, tryb mieszania "ciemniej"
tylko ze tu struktura skóry stracona została ....
na nowej warstwie stempel (zaznaczyć opcje próbkuj wszystkie warstwy) i zamaskować te miejsca, potem w razie "sztucznego efektu" można zmniejszyć krycie tej warstwy i powinno być dobrze ;)
powstawanie takich placków -? źle ustawiony softbox??? - za mocny błysk?
spróbuj stemplem - powinno dac rade.
ewentualnie pedzel korygujacy.
Metoda prób i błedów - oczywiście na warstawach by nie grzebac na oryginalnym pliku ;)
jacek.gold
18-03-2009, 12:38
jeżeli przy 1/160 f8 iso 200 tak wychodzi to zdecydowanie za dużo światła i to duuuuuuużo za dużo
no i ostrość taka sobie
tak to jest jak chłop z hali sportowej do studia się dorwał :)
Wojtku,
przymkniecie przyslony chocby do 9 juz z lekka zniwelowaloby te zbyt jasne placki, pamietac trzeba, ze kazda zmiana polozenia twarzy (lub calej sylwetki) w stosunku do ustawienia lamp, powinna byc skorygowana.
Korekcja moze byc na kilka sposobow - przestawienie lampy (w gore/dol lub lewo/prawo), zmiana jej mocy, zmiana odleglosci lampy lub odpowiednie ustawienie twarzy, by uniknac tych zbyt jasnych plackow :)
Ale jesli w trakcie robienia zdjec nie zwrocilismy na to uwagi, jest juz po sesji a placki wylazly, mozemy ratowac sie PS-em, np. narzedziem "łatka" (patch) - nr1.
Nastepnie zaznaczamy kawalek naszego placka (nie za duzy) nr2. Po zaznaczeniu, najezdzamy myszka na srodek naszego zaznaczenia, wciskamy lewy przycisk i przeciagamy kursor w miejsce, z ktorego chcemy pobrac probke - nr.3. Narzedzie jest o tyle fajne, ze przenosi nam na placek fakture skory jednoczesnie dopasowujac sie kolorystycznie do sasiednich obszarow.
Pozniej drobne niedociagniecia skory mozemy usunac za pomoca plasterka (nr4).
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.martaholka.pl/latka.jpg)
nooooo - choć ja próbowałem jeszcze inaczej wywołać 2 razy - jeden o 1 EV ciemniej a drugi normalnie i wymieszać warstwy - a ja myślałem ze w studio to już łatwiej - spokojnie nigdzie nikt nie biega - wszystko można ustawić a okazuje się ze parametrów jeszcze przybyło - bo 2 lampy w 4 wymiarach - strumienice jakies słoneczka ..... ech ......
andrzej500
18-03-2009, 21:52
Może coś takiego Tobie się spodoba. Wariacje na temat. Znowu ryzykuję.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img3.imageshack.us/img3/4153/woj5veb.jpg)
Może coś takiego Tobie się spodoba. Wariacje na temat. Znowu ryzykuję.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img3.imageshack.us/img3/4153/woj5veb.jpg)
Wez ty proszę schowaj takie fotografie - mamy pomagać a nie brudzić
nie chodzi o pokazanie innej wersji kolorystyczne a o usuncie przepalonej skory
wg mnie zdjęcie jest poprawnie naświetlone - choć nie patrzyłem na histogram
takie przepalanie występuje przy bliskości źródła światła, przy świeceniu się skory (brak zmatowienia przez wizarzyste) lub przy obu na raz...
nos i czoło nie maja takiej skory jak policzka - brak włosków, porów, oraz skora jest bardziej napięta - co w studio przy ciepłych lampach powoduje przegrzewanie się skory co prowadzi do pocenia się... a woda plus błysk - niestety robią swoje...
najlepiej pobawić się STEMPLEM i HEALem jak wskazała Holka
andrzej500
19-03-2009, 08:58
Borowa ty idź weź kąpiel w zimnej wodzie.
Jeśli według ciebie zdjęcie jest poprawnie naświetlone to gratuluję.
Nie patrzyłeś na histogram. Ojej. To źle. Musisz koniecznie popatrzeć. Tam są wszystkie odpowiedzi.:mrgreen:
To Se wciśnij Ctrl+Alt+Tylyda.
Oświetlenie jest dość profesjonalne. Tylko pomiar światła padł.
A tak nawiasem mówiąc to modelkę się oświetla lampą- światłem- a nie ogrzewa.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/untitled-1.jpg
tak wygląda całe zdjęcie
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/untitled-2.jpg
a tak wycięty fragment
dobrze czy źle naświetlone?
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/untitled-3.jpg
......
wg mnie zdjęcie jest poprawnie naświetlone - choć nie patrzyłem na histogram
Borowa ty idź weź kąpiel w zimnej wodzie.
Jeśli według ciebie zdjęcie jest poprawnie naświetlone to gratuluję.
Nie patrzyłeś na histogram. Ojej. To źle. Musisz koniecznie popatrzeć. Tam są wszystkie odpowiedzi.:mrgreen:
To Se wciśnij Ctrl+Alt+Tylyda.
Oświetlenie jest dość profesjonalne. Tylko pomiar światła padł.
A tak nawiasem mówiąc to modelkę się oświetla lampą- światłem- a nie ogrzewa.
Jeżeli wyprowadzasz wszystkie składowe RGB na histogramie aby były od prawej do lewej z pikiem na MIDTONE'ach
to wyjdzie ci sieczka
Zresztą właściciel pokazał histogramy
i nawet nie patrząc wcześniej na nie - widziałem że jest oki
ZAUWAŻ proszę że biały histogram rozciąga się od prawej do lewej poprawnie - Czyli ma zawarte wszystkie światła półtony i cienie
I jeśli uważasz nadal że Twoje zdjęcia nadają się do komercyjnego obrotu (jak widać jest to sesja najprawdopodobniej ślubna gdzie klient płaci za zdjęcia) - ..... bo wg mnie nie - to proszę o poprawkę....
Przykro mi że wyjechałem tak ostro i kiepsko że tak zareagowałeś....
tak wygląda całe zdjęcie
a tak wycięty fragment
dobrze czy źle naświetlone?
wg mnie jest wszystko oki - to że w ogólnym zdjęciu z prawej lekko wykres nie dochodzi do krawędzi - to dobrze
Wtedy przynajmniej nos i czoło nie będą się świecić tak bardzo (jasne pola nie zostaną przepalone)
Jedyne co to kwestia szlifu skóry pana młodego - i ewentualnie bardzo lekkie rozjaśnienie cieni zrobionych przez włosy p.Młodej tylko trzeba uważać aby nie zrobić plastiku
Poza tym ładne miłe i ciepłe zdjęcie - szkoda że P.Młody nie zagrał do końca ...
Marta dobrze Ci radzi, użyj patch tool, następnie burn tool. na końcu możesz zrobić korekcję Image>Adjustment>Shadow&Highlights, to sie chyba nazywa światła i cienie w wersji PL
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img8.imageshack.us/img8/6093/aaaaaas.jpg)
marszull
19-03-2009, 12:45
a mozesz gdzies rawa wstawic?
andrzej500
19-03-2009, 13:14
„Czarno na białym” widać, że Histogram RGB ma przepał po prawej stronie.
Rozbierając na poszczególne kanały widać, że przepał jest w kanale czerwonym. (bo się histogram oparł o prawą bandę)
To jest stosunkowo prosta analiza. Prosta jak kij bilardowy.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img15.imageshack.us/img15/1672/91180608.jpg)
zaraz mam wiec pytanie - jak powinno się naświtlać takie sceny ?? bo jeśli tylko jeden kolor to jak w praktyce to zauważyć - na drabince było OK .... powinienem niedoświetlić?? czy odwrotnie?
rawa zaraz gdzies wystawie - zdjęcie nie komercyjne - wykonane na kursie ....
zaraz mam wiec pytanie - jak powinno się naświtlać takie sceny ?? bo jeśli tylko jeden kolor to jak w praktyce to zauważyć - na drabince było OK .... powinienem niedoświetlić?? czy odwrotnie?.
Wojtek ale drabinka światłomierza w aparacie pokazuje aktualny pomiar światła a nie z błyskiem, jak byś chciał zmierzyć moc błysku i dobrać do tego ustawienia to powinieneś skorzystać z zewnętrznego światłomierza a nie tego w korpusie
ale ja się nie znam zdjęć w studiu w życiu nie robiłem :)
marszull
19-03-2009, 16:45
life dobrze napisal, swiatlo (blysk) studyjne trzeba mierzyc za pomoca swiatlomierza zewnetrznego (do blysku). Mierzymy swiatlo padajace, najlepiej w kilku miejscach (najwazniejszych dla nas) i do tego pomiaru regulujemy i ustawiamy lampy
Druga sprawa (tez juz wczesniej wspomniana) to makeup. musi byc tak wykonany zeby (przynajmniej) twarz "nie swiecila" bo wtedy bardzo latwo o przepalenia
Ja bardzo czesto mam puder w torbie ze sprzetem (nie tylko do studia) i pare razu juz mi "uratowal dupe"
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.