PDA

Zobacz pełną wersję : Czy UV + polar to błąd??



michal22
25-08-2006, 11:55
Witam
Mam na obiektywach założone filtry UV. Nieraz z pośpiechu a niera z lenistwa nie ściągam UV tylko dokręcam polara. Czy tak można robić?? Czy lepiej ściągać UV??

BlingBling
25-08-2006, 11:57
michal22, oczywiscie ze mozna ale wtedy zdjecie tracijakosc. Sam tak robilem w aparacie sony, tez w pospiechu. Jak chcesz to mozesz nakrecic nawet 20 filtrow ale wtedy zrobi ci sie winietka i spadnie jakosc zdjec. pozdro

ALF
25-08-2006, 21:46
polar spełnia rolę UVki, więc trzymanie ich razem nie ma sensu, chyba, że plara zakładasz na 1-2 kadry, a dalej cykasz z UVką...

BlingBling
25-08-2006, 22:10
OT

ALF, masz racje ale jednak cena odgrywa duza role. Latwiej jest kupic uv na przyklad na 77mm niz polara o takiej srednicy.

ALF
25-08-2006, 22:16
kupić jest tak samo łatwo :wink:

wi_ni
06-09-2006, 10:15
... polar spełnia rolę UVki ...

Szanowny Alfie a jak to jest w górach od wysokości 2500 mnp w górę? A mam na myśli Alpy i Dolomity, czyli góry bardziej na południu Europy od nasych. Jaki filtr do krajobrazów polecasz w takim przypadku? I jeszcze jedno pytanko czy pogoda, a szczególnie brak słońca i silne zachmurzenie, według Ciebie powinno decydować o doborze filtru w wysokich górach?

Niedzwiedz
06-09-2006, 11:03
ee tam wogole UV to pomylka ;)

ALF
06-09-2006, 11:06
zastosowanie konkretnego filtra jest warunkowane stanem pogody, światłem zastanym oraz tematem zdjęcia...w górach najlepiej wychodzi polar w przypadku wąskich kadrów i słońcu/oświetleniu z boku...w pozostałych przypadkach polara uzyjemy wyłącznie do wydłuyżenia czasu naświetlania (zamiast filtra ND)...w reszcie przypadków polecam filtry połówkowe - ND w sytuacji gdy na niebie coś się dzieje (chmurki, kolory itp) oraz filtry szare w połączeniu z kolorowymi połówkami gdy niebo jest wyprute z wszelkich szcxzegółów - tu najlepiej sprawdzi się system cokina...a w szczególnych przypadkach nawet pseudokompendium złożone z 2 holderów i kilku filtrów - jak to wygląda zobacz na mojej stronie...

misialo
06-09-2006, 11:11
ee tam wogole UV to pomylka ;)

...czemu....?

BTW, Niedzwiedz, czy Ty nie jestes przypadkiem z Krakowa..?


pozdrawiam

m