Zobacz pełną wersję : Jak uzyskac wyoblenie?
Przeszukałem forum i niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Jak uzyskać efekt takiego wyoblenia? Potrzebny jest jakiś obiektyw czy jakaś soczewka zakładana na obiektyw? Mam nikona D40 i chciałbym, zrobic takie foto. Czy głębokośc tego wyoblenia też można regulować?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
piterrrro
11-03-2009, 23:48
w danych exif, ogniskowa powinna wszystko wyjasnic - 10mm :P
czyli ze jest to obiektyw typu "rybie oko", w PSie mozna uzyckac nasladownictwo tego efektu ze zwyklego szerokiego kąta typu 17mm, ale nie wyglada to dobrze...
W PSie to ten efekt nie za bardzo, szczególnie że fotka w sumie musi być zrobiona już z myślą o tym.
Drogi jest obiektyw tego typu?
zwykły, szerokokątny obiektyw. fotka z bliska na najszerszej ogniskowej - stąd te przerysowania.
poszukaj sigmy 10-20.
No to teraz wiem na czym to polega. Myslałem że są jakies nakładki na obiektyw, ale fakt szerokokątny obiektyw da radę. Dzięki za info.
w danych exif, ogniskowa powinna wszystko wyjasnic - 10mm :P
czyli ze jest to obiektyw typu "rybie oko", w PSie mozna uzyckac nasladownictwo tego efektu ze zwyklego szerokiego kąta typu 17mm, ale nie wyglada to dobrze...
To, że ogniskowa wynosi 10 mm nie oznacza automatycznie, ze jest to rybie oko.
Rybim okiem przywykło się nazywać obiektywy, których kat widzenia wynosi 180 stopni (lub blisko koło tego). Sigma 10-20 przy 10mm (na DX) ma kąt widzenia w okolicach 102 stopni i nie podpada pod nazwę rybie oko (fish eye).
A sigma 10mm Fish eye (bez zooma) ma faktycznie kat widzenia 180 - i zgodnie z nazwą jest to rybie oko. :)
jest jakis zenitar 17 mm i to tesz fish eye jak mi to wytłumaczycie ?? pozatym gdziesz czytałem że ma być 180 stopni po przekątnej ?
Bo jest na analoga (czyli na FX, jakbyśmy dziś powiedzieli).
jest jakis zenitar 17 mm i to tesz fish eye jak mi to wytłumaczycie ?? pozatym gdziesz czytałem że ma być 180 stopni po przekątnej ?
nie 17 tylko 16 - po przekątnej ma 180 st - na FF :)
To, że ogniskowa wynosi 10 mm nie oznacza automatycznie, ze jest to rybie oko.
Rybim okiem przywykło się nazywać obiektywy, których kat widzenia wynosi 180 stopni (lub blisko koło tego). Sigma 10-20 przy 10mm (na DX) ma kąt widzenia w okolicach 102 stopni i nie podpada pod nazwę rybie oko (fish eye).
A sigma 10mm Fish eye (bez zooma) ma faktycznie kat widzenia 180 - i zgodnie z nazwą jest to rybie oko. :)
ale chodzi tez tu nie tylko o ogniskową ale i o korekcję zniekształceń - w rybich jej nie ma ;)
to jak nie ma kontroli znieszktałcen to dlaczego N 10,5 stoi po 2,6 k PLN a moją nową sigmę z korekcją zniekształceń za 1300 napewno chodzi o swiatło ja mam 4-5,6 a tam stałę 2,8 chyba ale powinien byc tanszy ten nikon :D
to jak nie ma kontroli znieszktałcen to dlaczego N 10,5 stoi po 2,6 k PLN a moją nową sigmę z korekcją zniekształceń za 1300 napewno chodzi o swiatło ja mam 4-5,6 a tam stałę 2,8 chyba ale powinien byc tanszy ten nikon :D
Napisz to jeszcze raz, ale po polsku. Proszę.
dobra może powiem tak dlaczego fish eye jest taki drogi ?? jest jakis tani fisz aj ??
A ja znalazłem coś takiego. Może nie jest to fish eye, ale ponoć jest szerokokątny.
http://www.allegro.pl/item580815970_konwerter_fox_07_do_nikon_d90_d80_d6 0_d50_d40x_d40.html
Daje to coś radę??? Może sa jakies typu rybiego?? Mi w sumie to do paru fotek potrzebne jest i nie uśmiecha mi się ładować w fisha 1000zł chyba, że jeszcze do czegoś innego się przydaje.
Muszę Cię zmartwić - czarno widzę... Na ogół takie wynalazki tylko psują. Optycznie można wyliczyć, że p założeniu soczewki ogniskowa się zmieni, ale problem w tym, jak naprawdę się zmieni... Ostro będzie tylko w środku (to jest wersja optymistyczna, bo pesymisyczna jest taka, że nigdzie nie będzie ostro), koma i aberracja chromatyczna wzrosną niebotycznie, dystorsje też urosną...
Gdyby można było jakoś łatwo zrobić to konwerterem, już dawno nie robiono by szerokich obiektywów.
Wydaje mi się, że jeśli potrzebujesz tylko do kilku zdjęć, łatwiej będzie pożyczyć od Sigmy lub od kumpla (Sigma podobno pożycza za stosowną opłatą) - bo wtedy przynmajmniej zrobisz i bęziesz wiedział, czy to jest to, czy nie...
A tak, to wywalisz 2 stówki na soczewkę i ręczę, że tylko sięna końcu zdenerwujesz efektem.
"bombel" - drugi raz mamy dzisiaj przyjemność. Take rzeczy robi się wyłacznie sprzętowo. Aż mnie świerzbi by napisać "że takie rzeczy to tylko w Erze" - ale reklamy sobie a życie sobie. Są takie szkła, programowo niewykonalne. Sigma.com i Tokina.com
NIe pomyliłeś wątków? Nie bardzo wiem o czym mówisz i do czego się odnosisz. Ja właśnie cały czas mówię, że są do tego obiektywy, a ty odpowiadasz - że tylko obiektywem.
To jakiś bełkot, wybacz. Nie chce mi się tego komentować.
Kiedy ten brak korekcji w "rybim" zrobił cały efekt
z mojej Sigmy 10-20 tez wyszło by cos takiego tu moim zdaniem chodzi o kąt głównie i o przerysowanie
Tomek Konopka
14-03-2009, 01:06
u mnie to było tak, jak kupiłem fisza to "łał" ale jazda wszystko się gieło wte i wtamte - rewelka. Po pewnym czasie troszkę mnie to zaczęło nudzic i wydawac takie sobie ,ale ma szczęscie zacząłem doceniac to szkiełko i jego właściwe wykorzystanie.Jest tego warte,tych pieniędzy, co prawda kupiłem jeszcze za 1900 pln, a teraz pewnie ze 2600, ale zawsze to coś innego:-D
Zbigniew
14-03-2009, 04:28
Ja zrobiłem jesienią takie zdjęcie - 12mm na DX. Wystarczy mi przerysowań.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/22ph3bjk5rsuprrglg73.jpg)
andrzej500
14-03-2009, 09:04
Zawsze można coś zmasakrować w PS. Tylko Batmana za sterem brakuje. Wychodzi komiksowo.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img27.imageshack.us/img27/2984/aston34.jpg)
Tylko że w powyższej masakrze róg auta najbliższy aparatowi zamiast się nadąć, to się skurczył - a przeciwległy przedni reflektor zamiast maleć w dali - powiększył się zaprzeczając perspektywie i zdrowemu rozsądkowi.
Tomek Konopka
14-03-2009, 19:30
Tylko że w powyższej masakrze róg auta najbliższy aparatowi zamiast się nadąć, to się skurczył - a przeciwległy przedni reflektor zamiast maleć w dali - powiększył się zaprzeczając perspektywie i zdrowemu rozsądkowi.
a więc fiszaj to jednak fiszaj:-D
andrzej500
14-03-2009, 19:58
Dobry fisz i sprawne oko. Tego nie zastąpią żadne programowe sztuczki.
Poszukiwanie ciekawych przerysowań na żywo to dobra zabawa. Zwykłe rzeczy otrzymują inne życie dzięki pochlastanej perspektywie. Komu przy tym jest rozsądek potrzebny?
„Sięgaj gdzie wzrok nie sięga. Łam, czego rozum nie złamie….”
PS
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img12.imageshack.us/img12/6294/audizeroveb.jpg)
a więc fiszaj to jednak fiszaj:-D
Zawsze to mówiłem. :) Kupiłem i nie żaluję nic a nic. Bez fiszaja nie zrobiłbym na przykład tego garażu (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=89046). :)
Polsar74
14-03-2009, 21:24
Kupiłem i nie żałuje nic a nic.
a jakiego konkretnie tego fiszka masz ?
Michał Jędrak
14-03-2009, 22:02
Jak ktoś chce taniego fiszaja to polecam zenitara 16mm/2.8
a jakiego konkretnie tego fiszka masz ?
Sigmę 10 FishEye (http://www.sklepfotograficzny.pl/obiektywy-akcesoria/obiektywy/Sigma/10mm-f2.8-EX-DC-HSM-rybe-oko/). Kupioną w tym sklepie, do którego wiedzie link.
Polsar74
14-03-2009, 23:28
Sigmę 10 FishEye
a nie lepiej było wybrać Nikkorka ?
Tomek Konopka
15-03-2009, 00:31
a nie lepiej było wybrać Nikkorka ?
a dlaczego ? widzisz jakieś plusy Nikkorka nad Sigmą,bo ja nie oba są dobre :-D sam nie mogłem się zdecydowac co wybrac i wybrałem Sigme bo wtedy była tańsza od Nikkorka o 50pln :-D
Polsar74
15-03-2009, 09:01
a dlaczego ? widzisz jakieś plusy Nikkorka nad Sigmą,bo ja nie oba są dobre :-D sam nie mogłem się zdecydowac co wybrac i wybrałem Sigme bo wtedy była tańsza od Nikkorka o 50pln :-D
tak się tylko zapytałem - ale Bombla :-)
Te 50 zł to pewno za krótszą o 0,5mm ogniskową :-P
Jak ktoś chce taniego fiszaja to polecam zenitara 16mm/2.8
Tak, ale efekt rybiego oka jest widoczny tylko na pełnej klatce.
Wczoraj pstryknąłem do testów coś takiego, właśnie zenitarem ( w połączeniu z D700):
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img24.imageshack.us/my.php?image=dsc2704.jpg)
Polsar74
15-03-2009, 13:17
Tak, ale efekt rybiego oka jest widoczny tylko na pełnej klatce.
właśnie - właściciela FX-ów mają łatwiej (i taniej)
tak się tylko zapytałem - ale Bombla :-)
Te 50 zł to pewno za krótszą o 0,5mm ogniskową :-P
Nie pamiętanm dokładnie ale wtedy, jak kupowałem, to Sigma była chyba lekko droższa nawet, choć mało. A czemu ją wybrałem? Poczytałem i miała lekko lepszą prasę - wszyscy ją chwalili, a NIkkora mało kto.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.