PDA

Zobacz pełną wersję : umowa licencyjna



jerezano
10-03-2009, 11:59
Mam pewne obiekcje do poniższego paragrafu z umowy licencyjnej, którą mi przesłano. Wygląda na to, że oni mogą wszystko z moimi zdjęciami, ale z drugiej strony nie mają wyłączności, wiec można użyć (sprzedać) zdjęcia innemu klientowi? Czy tak jest? Strasznie mi mózg kołowacieje jak czytam takie umowy:mrgreen:

Proszę o pomocne opinie. Poniżej rzeczony paragraf:


1. Autor udziela na czas nieograniczony, nie wyłącznej Licencji do przedmiotu umowy.
2. Prawo korzystania z przedmiotu umowy przysługuje (...) na wszystkich polach eksploatacji, a w szczególności na następujących polach eksploatacji:
l) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu - wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,
2) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono - wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy,
3) w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w pkt. 2 - publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
3. Wykorzystanie utworów na wszystkich wymienionych powyżej polach eksploatacji może następować w następujących formach:
- rozpowszechnianie w całości lub częściach, samodzielnie lub w dziełach innych podmiotów, a także w połączeniu z dziełami innych podmiotów,
- rozpowszechnianie po opracowaniu przy zastosowaniu wszelkich technik plastycznych i graficznych, kolażu, fotomontażu, zmiany kolorystyki i nasycenia barw,
- rozpowszechnianie po dokonaniu opracowania redakcyjnego, polegającego m.in. na wprowadzeniu śródtytułów, podtytułów, opatrywaniu utworu tytułem pochodzącym od redakcji, opracowaniu przypisów,
- rozpowszechnianie w całości lub w częściach w celu promocji i reklamy, w szczególności w formie plakatów, folderów reklamowych, niezależnie od ich formatu, ogłoszeń, reklam w tym reklam audiowizualnych, multimedialnych, itp.
a takie wykorzystanie utworów nie będzie uważane za niosące jakikolwiek uszczerbek dla dóbr osobistych Autora.
4. Autor udziela wyłącznego zezwolenia na korzystanie i rozporządzanie wszystkimi opracowaniami utworów oraz powierza jej prawo do wykonywania nadzoru autorskiego, w zakresie wykorzystania utworów na mocy niniejszej Licencji.

Z góry dziękuję - mam bardzo krótki czas na podpisanie albo poprawienie tej umowy:-?

Jacklon
10-03-2009, 12:11
Generalnie to Zleceniodawca ma prawo zrobić ze zdjęciem absolutnie wszystko w tym wykorzystywać do publikacji (reklamy) np. wielkoformatowej lub też jako druk w periodykach. Weź to pod uwagę - gdyż najczęściej główną część wynagrodzenia stanowią właśnie zapisy o zgodzie na takie wykorzystanie niż część odpowiedzialna za pracę włożoną w powstanie utworu.

Innymi słowy:
Zleceniodawca ma prawo zrobić ze zdjęciami praktycznie wszystko (chyba poza odsprzedażą).
Ty masz prawo sprzedać twór innemu klientowi.

Wykształcenia prawniczego nie mam, ale tak to zrozumiałem.

M.

eldritch
11-03-2009, 21:01
MWygląda na to, że oni mogą wszystko z moimi zdjęciami, ale z drugiej strony nie mają wyłączności, wiec można użyć (sprzedać) zdjęcia innemu klientowi?

Z przedstawionego zapisu wynika m.in.:
Licencjobiorca może w sposób nieograniczony czasowo oraz ilościowo rozpowszechniać utwór poprzez odsprzedaż jego kopii osobom trzecim.
Licencjobiorca nie może udzielać sublicencji - czyli upoważniać osób trzecich do korzystania z utworu w zakresie w jakim sam korzysta.
Autor ma prawo wykorzystywać swój utwór na wszystkich polach eksploatacji (także sprzedawać, etc.) - pomimo udzielenia powyższej licencji.

Tak wynika Z TEGO FRAGMENTU.

Kraftsman
13-03-2009, 20:18
Mam pewne obiekcje do poniższego paragrafu z umowy licencyjnej, którą mi przesłano. Wygląda na to, że oni mogą wszystko z moimi zdjęciami, ale z drugiej strony nie mają wyłączności, wiec można użyć (sprzedać) zdjęcia innemu klientowi? Czy tak jest? Strasznie mi mózg kołowacieje jak czytam takie umowy:mrgreen:

Proszę o pomocne opinie. Poniżej rzeczony paragraf:


1. Autor udziela na czas nieograniczony, nie wyłącznej Licencji do przedmiotu umowy.
2. Prawo korzystania z przedmiotu umowy przysługuje (...) na wszystkich polach eksploatacji, a w szczególności na następujących polach eksploatacji:
l) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu - wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,
2) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono - wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy,
3) w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w pkt. 2 - publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
3. Wykorzystanie utworów na wszystkich wymienionych powyżej polach eksploatacji może następować w następujących formach:
- rozpowszechnianie w całości lub częściach, samodzielnie lub w dziełach innych podmiotów, a także w połączeniu z dziełami innych podmiotów,
- rozpowszechnianie po opracowaniu przy zastosowaniu wszelkich technik plastycznych i graficznych, kolażu, fotomontażu, zmiany kolorystyki i nasycenia barw,
- rozpowszechnianie po dokonaniu opracowania redakcyjnego, polegającego m.in. na wprowadzeniu śródtytułów, podtytułów, opatrywaniu utworu tytułem pochodzącym od redakcji, opracowaniu przypisów,
- rozpowszechnianie w całości lub w częściach w celu promocji i reklamy, w szczególności w formie plakatów, folderów reklamowych, niezależnie od ich formatu, ogłoszeń, reklam w tym reklam audiowizualnych, multimedialnych, itp.
a takie wykorzystanie utworów nie będzie uważane za niosące jakikolwiek uszczerbek dla dóbr osobistych Autora.
4. Autor udziela wyłącznego zezwolenia na korzystanie i rozporządzanie wszystkimi opracowaniami utworów oraz powierza jej prawo do wykonywania nadzoru autorskiego, w zakresie wykorzystania utworów na mocy niniejszej Licencji.

Z góry dziękuję - mam bardzo krótki czas na podpisanie albo poprawienie tej umowy:-?

Licencja jest niewyłączna, co oznacza, że możesz jej udzielać również innym osobom. Jesteś nadal wyłącznym uprawnionym z tytułu majątkowych praw autorskich! Natomiast licencjobiorca ma wyłączność na korzystanie z opracowań (czyli inaczej przeróbek) twoich zdjęć, jeśli takie stworzy. Trzeba pamiętać, że opracowanie jest odrębnym utworem a prawa do niego ma ten kto dokonał "przeróbki" - choć korzystać z niego może tylko za zgodą autora utworu głównego. Takiej zgody właśnie udzieliłeś w ust. 4.

jerezano
25-03-2009, 09:39
Licencja jest niewyłączna, co oznacza, że możesz jej udzielać również innym osobom. Jesteś nadal wyłącznym uprawnionym z tytułu majątkowych praw autorskich!

Czy mogę tylko udzielać innym licencji na te zdjęcia czy mogę je także komuś sprzedać?

Trochę przeredagowałem umowę i została zaakceptowana. Wykorzystałem do tego cała swoją wiedzę prawniczą (jej poziom jest żenująco niski :oops: )

"2. Prawo korzystania z przedmiotu umowy przysługuje (...) na następujących polach eksploatacji:
l) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu - wytwarzanie techniką drukarską ww. wydawnictw edukacyjnych, zawierających zdjęcia Autora
2) w zakresie obrotu - wprowadzanie do obrotu, użyczenie ww. wydawnictw edukacyjnych zawierających zdjęcia Autora
3) w zakresie rozpowszechniania ww. wydawnictwa edukacyjnego zawierającego zdjęcia Autora w sposób inny niż określony w pkt. 2 - publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
3. Wykorzystanie utworów na wszystkich wymienionych powyżej polach eksploatacji może następować w następujących formach:
- rozpowszechnianie po opracowaniu polegającym wyłącznie na kadrowaniu zdjęć w formie niezbędnej dla składu wydawnictw,
- rozpowszechnianie po dokonaniu opracowania redakcyjnego, polegającego m.in. na wprowadzeniu śródtytułów, podtytułów, opatrywaniu utworu tytułem pochodzącym od redakcji, opracowaniu przypisów,
- rozpowszechnianie w całości lub w częściach w celu promocji i reklamy, w szczególności w formie plakatów, folderów reklamowych, niezależnie od ich formatu, ogłoszeń, reklam w tym reklam audiowizualnych, multimedialnych, itp.
a takie wykorzystanie utworów nie będzie uważane za niosące jakikolwiek uszczerbek dla dóbr osobistych Autora.
4. Autor udziela wyłącznego zezwolenia na korzystanie i rozporządzanie wszystkimi opracowaniami utworów oraz powierza jej prawo do wykonywania nadzoru autorskiego, w zakresie wykorzystania utworów na mocy niniejszej Licencji. "



Natomiast licencjobiorca ma wyłączność na korzystanie z opracowań (czyli inaczej przeróbek) twoich zdjęć, jeśli takie stworzy. Trzeba pamiętać, że opracowanie jest odrębnym utworem a prawa do niego ma ten kto dokonał "przeróbki" - choć korzystać z niego może tylko za zgodą autora utworu głównego. Takiej zgody właśnie udzieliłeś w ust. 4.

- Ten punkt 4 jest chyba teraz niepotrzebny bo formę wykorzystania opracowania zawarłem w punkcie "cyanowym".
- Punkt "czerwony" jest generalnie niepotrzebny - został trochę z rozpędu ze wzoru na umowę o słowo pisane.
- Punkt "zielonkawy" jest chyba też zbędny bo wszystko dotyczy wyłącznie wydawnictwa, w którym będą zamieszczone zdjęcia.

Wygląda na to, że w wydawnictwie mają takich mniej więcej prawników jak ja :twisted:
Generalnie już "po ptokach". Tyle, że może się komuś przyda na przyszłosć:)

Dziękuję za pomoc:-D

Kraftsman
25-03-2009, 16:03
Czy mogę tylko udzielać innym licencji na te zdjęcia czy mogę je także komuś sprzedać?


4. Autor udziela wyłącznego zezwolenia na korzystanie i rozporządzanie wszystkimi opracowaniami utworów oraz powierza jej prawo do wykonywania nadzoru autorskiego, w zakresie wykorzystania utworów na mocy niniejszej Licencji. "

- Ten punkt 4 jest chyba teraz niepotrzebny bo formę wykorzystania opracowania zawarłem w punkcie "cyanowym".
- Punkt "czerwony" jest generalnie niepotrzebny - został trochę z rozpędu ze wzoru na umowę o słowo pisane.
- Punkt "zielonkawy" jest chyba też zbędny bo wszystko dotyczy wyłącznie wydawnictwa, w którym będą zamieszczone zdjęcia.


Możesz udzielać licencji. Jeśli chodzi natomiast sprzedaż majątkowych praw autorskich to też nikt Ci teoretycznie nie może tego zabronić, tylko trzeba uwzględnić skutki takiej sprzedaży dla istniejących umów licencyjnych. W przypadku sprzedaży praw, nie byłbyś w stanie wykonać umów licencyjnych (bo nie byłbyś już uprawniony do udzielania licencji), co mogłoby się wiązać z powstaniem roszczeń przeciwko Tobie o zwrot wynagrodzenia i naprawienie szkody. Dlatego z praktycznego punktu widzenia unikałbym sprzedaży praw do zdjęć, na które juz udzieliłem licencji innym osobom, chyba że nabywca zgodzi się respektować zawarte przez Ciebie licencje a licencjobiorcy wyrażą zgodę na zmianę licencjodawcy.




- Ten punkt 4 jest chyba teraz niepotrzebny bo formę wykorzystania opracowania zawarłem w punkcie "cyanowym".
- Punkt "czerwony" jest generalnie niepotrzebny - został trochę z rozpędu ze wzoru na umowę o słowo pisane.
- Punkt "zielonkawy" jest chyba też zbędny bo wszystko dotyczy wyłącznie wydawnictwa, w którym będą zamieszczone zdjęcia.


Punkt 4 dotyczy wykonywania praw zależnych, tzn. prawa prawa wyrażania zgody na korzystanie z opracowań (przeróbek) zdjęć. Oczywiście każdy może bez pytania przerobić cudze zdjęcie (nie potrzeba na to zgody). Nie może jednak korzystać z takich przeróbek (np. umieszczać w internecie, udzielać na nie licencji itp.) bez zgody twórcy zdjęcia głównego. Taka zgoda jest właśnie wyrażona w pkt. 4.

Zielonkawy i czerwony fragment też dotyczy w pewnym zakresie korzystania z opracowania, przy czym zgoda dotyczy jedynie "rozpowszechniania" oraz ogranicza możliwe sposoby ingerencji w rozpowszechniane zdjęcie. Takie ograniczenie licencjobiorcy jest oczywiście to korzystne dla Ciebie.

Można powiedzieć, że jest pewna sprzeczność pomiędzy tymi punktami a pkt. 4. Rozumiem, że umowa jest już podpisana ale w przypadku, gdyby ten wzór miał być wykorzystywany w przyszłości domagałbym się wykreślenia pkt. 4.