PDA

Zobacz pełną wersję : FUJI S5Pro



Strony : [1] 2 3 4

Szczurowaty
08-03-2009, 13:44
Witam...Proszę o pomoc.Dwa pytania.

1.Czy S5pro ma możliwość kalibracji systemowej FF/BF czy jak to sie tam nazywa..?
2.Czy S5pro ma możliwość wyświetlania siatki architektonicznej na matówce?

Pozdrowionka.

karabud
08-03-2009, 13:57
2tak

mathu
08-03-2009, 13:59
1. na pewno tak? Gdzie jest taka opcja?

karabud
08-03-2009, 14:03
1 nie; tylko w serwisie.

Szczurowaty
08-03-2009, 14:44
1 nie; tylko w serwisie.

Dzięki serdeczne.Pozdrawiam.

morzon
08-03-2009, 19:21
1. nie
2. tak

mikkay
24-03-2009, 17:40
Jak już tu zadajemy pytania odnośnie S5...

Jak wyzwolić w trybie commander SB-800? Body - tryb commander ; SB - remote... nie działa. Może ma być inny kanał i grupa niż w Nikonie ?

morzon
24-03-2009, 17:43
Jak już tu zadajemy pytania odnośnie S5...

Jak wyzwolić w trybie commander SB-800? Body - tryb commander ; SB - remote... nie działa. Może ma być inny kanał i grupa niż w Nikonie ?

Wszystko normlanie... może Ci się czujnik w lampie nie widzi z lampa wbudowaną? U mnie wszystko śmiga na normalnych ustawieniach....

Kasandra
24-03-2009, 17:54
Aaaa, mam pytanie (uprzedzam odpowiedź mam instrukcję, ale jestem za gupia i nie umiem):
jak ja w CLSie wyzwalam właśnie lampą wbudowaną, to czy mogę zmniejszyć na minimum tę wbudowaną lampę, w sensie jej moc błysku. Jeśli tak to gdzie i na ile
dzięki

viper345
24-03-2009, 18:00
Pewnie, że można - Ba, można ją nawet całkowicie wyłączyć.

Lampy wbudowanej możesz używać jako źródła światła + wyzwalanie innych lub tylko jako wyzwalacz. Jak wrócę do domu to zerknę w menu jak to się dokładnie ustawia, bo z głowy nie pamiętam.


Pzdr

morzon
24-03-2009, 18:13
Edit:
Aj, napisałem się... a pisałem o Nikonie, w Fuji nie pamiętam jak jest, a nie mam pod ręką w tej chwili...

Kasandra
24-03-2009, 18:21
o dzięki!

BugsBunny
24-03-2009, 19:24
Jak już tu zadajemy pytania odnośnie S5...

Jak wyzwolić w trybie commander SB-800? Body - tryb commander ; SB - remote... nie działa. Może ma być inny kanał i grupa niż w Nikonie ?
musi działać, upewnij się tylko że dobrze ustawiłeś tryb właściwej grupy w body


Aaaa, mam pytanie (uprzedzam odpowiedź mam instrukcję, ale jestem za gupia i nie umiem):
jak ja w CLSie wyzwalam właśnie lampą wbudowaną, to czy mogę zmniejszyć na minimum tę wbudowaną lampę, w sensie jej moc błysku. Jeśli tak to gdzie i na ile
dzięki
rozumiem że chodzi Ci o pracę gdy lampa wbudowana wyzwala inną?
tak jak w nikonach, w trybie commander możesz ustawić parametry pracy dla każdej grupy lamp i dla lampy wbudowanej( iTTL, manual, off )

suomi
24-03-2009, 20:21
Aaaa, mam pytanie (uprzedzam odpowiedź mam instrukcję, ale jestem za gupia i nie umiem):
jak ja w CLSie wyzwalam właśnie lampą wbudowaną, to czy mogę zmniejszyć na minimum tę wbudowaną lampę, w sensie jej moc błysku. Jeśli tak to gdzie i na ile
dzięki

setup -> flash/bracketing -> build-in flash -> commander mode

I tam ustawiasz w jednym okienku czy ma błyskać w ttlu, manualu czy tylko jako sterownik a obok moc błysku (w przypadku M, minimum 1/128 )
A poniżej to samo dla wyzwalanych lamp.

DADI
24-03-2009, 21:13
Aaaa, mam pytanie (uprzedzam odpowiedź mam instrukcję, ale jestem za gupia i nie umiem):
jak ja w CLSie wyzwalam właśnie lampą wbudowaną, to czy mogę zmniejszyć na minimum tę wbudowaną lampę, w sensie jej moc błysku. Jeśli tak to gdzie i na ile
dzięki

set up -> flash/BKT -> built-in flash -> commander mode i tam jak chcesz aby wbudowana tylko dawała błyski sterujące do Sabinki to w BUILT-IN ustaw " - " kreskę.

Pozdrawiam

mikkay
24-03-2009, 21:54
musi działać, upewnij się tylko że dobrze ustawiłeś tryb właściwej grupy w body

Jest OK. Po prostu przyzwyczajenia z D70s zrodziły problem :) Tu trzeba więcej samemu ustawić :) I to mi się podoba!

Kolejne pytania:

1. Mam ładowarkę z D70s i z S5, aku są trochę inne, ale oba pasują zarówno do jednej jaki i do drugiej ładowarki. Mogę sobie obojętnie który aku ładować w obojętnie której ładowarce?

2. Kupiłem właśnie MB-D200 i mam dwa oryginalne aku Fuji do S5. Który zestaw baterii należy wybrać w menu ustawień zasilania gripa?

3. Tak z ciekawości, bo i tak dla mnie to nieprzydatne :) Można zrobić zdjęcie podczas tego trybu quasi-live-wiev?

BugsBunny
24-03-2009, 22:04
Jest OK. Po prostu przyzwyczajenia z D70s zrodziły problem :) Tu trzeba więcej samemu ustawić :) I to mi się podoba!

Kolejne pytania:

1. Mam ładowarkę z D70s i z S5, aku są trochę inne, ale oba pasują zarówno do jednej jaki i do drugiej ładowarki. Mogę sobie obojętnie który aku ładować w obojętnie której ładowarce?

2. Kupiłem właśnie MB-D200 i mam dwa oryginalne aku Fuji do S5. Który zestaw baterii należy wybrać w menu ustawień zasilania gripa?

3. Tak z ciekawości, bo i tak dla mnie to nieprzydatne :) Można zrobić zdjęcie podczas tego trybu quasi-live-wiev?
ad.1 miałem kiedyś uniwersalna samochodową i ładowała wszystko, ale sprawdź parametry obu
ad.2 wszystko jedno, jak używasz NP-150 to nie ma znaczenia co ustawisz
ad.3 zdaje się że nie, to tylko do ustawiania ale przyznam że nie próbowałem

DADI
24-03-2009, 23:27
3. Tak z ciekawości, bo i tak dla mnie to nieprzydatne :) Można zrobić zdjęcie podczas tego trybu quasi-live-wiev?

Tak, możesz zrobić zdjęcie :)

mikkay
25-03-2009, 01:18
Tak, możesz zrobić zdjęcie :)

A jak? :)

PS sory za lamerskie pytania, ale nie mam jeszcze instrukcji.

kurdt
25-03-2009, 01:23
A jak? :)

PS sory za lamerskie pytania, ale nie mam jeszcze instrukcji.

Instrukcja po polsku - skany: http://odsiebie.com/pokaz/531240---6877.html
I po angielsku jakby Cię jakość powyższej drażniła: http://www.visibledust.com/manuals/Fuji_S5_Pro.pdf

Kasandra
25-03-2009, 08:23
dziękuję!!!

d70s
31-03-2009, 01:14
Jak dzisiaj oceniać S5 pro ... ?

Zadaję to pytanie nie dla tego, że szukam aparatu, tylko z czystej ciekawości.

Jak waszym zdaniem’ zachwalany od lat ogromny zakres tonalny s5 pro wypada w porównaniu z dzisiejszymi funkcjami typu D lighting, 14bit RAW-y itp...

Czy nie jest tak, że S5pro stracił już dawno swoje główne atuty?

shaddixx
31-03-2009, 01:19
ja bym powiedział ze on te atuty ciągle ma. Po prostu konkurencja go dogonila w pewnych przypadkach.

d70s
31-03-2009, 01:32
Faktycznie, złe słowo...

Atuty ma i będzie miał. Ale czy one nadal dają mu jakąś przewagę?

Miałem s5 pro tylko przez chwilę w rękach i to dawno temu.
Sam nie wiem' jak bym dzisiaj oceniał tą matrycę?

tomitom
31-03-2009, 07:43
Posiadając d3 i d300 kupiłem s5pro po to by mieć tani spacerowy i "niefirmowy" aparacik do focenia dla przyjemności po cywilnemu - i nie spodziewałem się tego co potrafi ten aparat.
Wcześniej posiadałem c5d i trudno mi było po przesiadce na nikona zaakceptować jpgi i nie ruszane rawy - fuji daje cholernie ładne obrazki.
Fuji ma też straszliwe wady - jedna z nich jest zasilanie - aparat zjada aku, może nie tyle zjada co łyka w całości - 170-200 fotek i juz po aku.

Aha najbardziej nie rozumiem dlaczego ludzie o s5pro piszą w dziale inne systemy skoro to ten sam nikonowski bagnet f + akcesoria

robin102
31-03-2009, 17:02
..jedna z nich jest zasilanie - aparat zjada aku, może nie tyle zjada co łyka w całości - 170-200 fotek i juz po aku...
Kurcze to może jakiś wadliwy ten akumulator Ci się trafił. Sam doświadczeń jeszcze nie mam, ale kolega całą studniówkę obleciał robiąc z 500 zdjęć. Masz zapasowy akumulatorek. Jeśli to jaki ?

vinci99
31-03-2009, 18:32
Jesli nie uzywam wyswietlacza to zrobie na orginalnym aku niecale 400 zdjec. Na zamienniku tez tyle mi wychodzi. Sytuacja sie zmienia przy uzywaniu wyswietlacza i wtedy ilosc spada do ok 250

tomitom
31-03-2009, 19:40
Kurcze to może jakiś wadliwy ten akumulator Ci się trafił. Sam doświadczeń jeszcze nie mam, ale kolega całą studniówkę obleciał robiąc z 500 zdjęć. Masz zapasowy akumulatorek. Jeśli to jaki ?


na zapasowy aku mnie zwyczajowo nie stać dlatego też mam gripa z 6xAA - sumując wychodzi taniej niż dedykowany aku - tu sytuacja jest ciut lepsza ale szału nie robi.

vinci99
31-03-2009, 19:46
Wg mnie dedykowany aku wcale nie jest lepszy od zamiennika

kurdt
31-03-2009, 20:00
Wg mnie dedykowany aku wcale nie jest lepszy od zamiennika

a jakich zamienników używasz jeśli można wiedzieć?
Bo na allegro są takie o dziwnie wielkiej pojemności 3900mAh i tak się zastanawiam czy to w jakiś niepożądany sposób może działać na sam aparat.

d70s
31-03-2009, 22:59
fuji daje cholernie ładne obrazki.
Tak, to wiem. Ze względu na te “gotowe” niemal JotPeGi omal nie stałem się jego posiadaczem.
Moje d70s i d300 nie chcą tak ładnie JotPeGować na gotowo.
Ale skoro masz zarówno d300 jak i s5 pro to jak oceniasz porównanie D lighting oraz 14 bitów Nikona kontra matryca Fuji w trybie 400%?
Chodzi mi o porównanie jedynie zakresu tonalnego i przydatności tych funkcji...
...bez wnikania co jest ładniejsze bez obróbki, czy też łatwiejsze.
Po prostu... czy nowe funkcje nikona są porównywalne z możliwościami tamtej matrycy i czy też nie?
Bo chociaż w obu przypadkach chodzi o uzyskanie podobnego efektu, to sposób uzyskania jest całkowicie odmienny.

vinci99
31-03-2009, 23:28
a jakich zamienników używasz jeśli można wiedzieć?
Bo na allegro są takie o dziwnie wielkiej pojemności 3900mAh i tak się zastanawiam czy to w jakiś niepożądany sposób może działać na sam aparat.
Kupilem w fotoenergia.pl i faktycznie maja pojemnosc 3900 co w porownaniu do 1500 w orginale wydaje sie byc duzo. Wg mnie trzymaja troche dluzej niz orginal choc nie adekwatnie do pojemnosci.
Fakt faktem jest ze sa kilka krotnie tansze od orginalu co ma dla mnie duze znaczenie.
Negatywnego wplywu na aparat nie zauwazylem

tomitom
31-03-2009, 23:29
Z fufu można wyciągać więcej, doceniłem go zwłaszcza w studio, co nie zmienia faktu że z d300 można bardzo dużo wyciągać - ale efekt nie jest taki sam.
Sam fakt że fuji po prostu nie gubi detali w światłach (ładnie trzyma kontrast) dużo daje do myślenie - z nikonem trzeba się mocno namęczyć w samym procesie wywoływania a następnie w psie.
Tak czy siak efekty są "zbliżone"(jeśli światła na obrazku z d300 nie mają wartości 255,255,255) ale i tak na korzyść fuji, mało tego ostatnio przez przypadek interpolowałem obrazek na 12mpx w ACRze i efekt nie był katastrofalny wręcz akceptowalny (na jednym z forum dałem do porównania ten sam kadr robiony w studio d300 i s5pro i zdecydowaną większość osób miała problem z dokonaniem właściwej oceny12 vs 12mpx), po zejściu do 10 i 8 mpxów było bardzo dobrze - co mnie ucieszyło bo wiem że jak coś mi się spodoba będę mógł wydrukować w większym formacie.
Samo odzyskiwanie detali też nie jest pozbawione wad - jeśli posiadamy mocno aberujące szkło, odzyskiwanie detali że świateł towarzyszy pojawianie się brzydkich otoczek które już nie wyglądają jak aberracja chromatyczna tylko jak za mocne wyostrzanie w photoshopie).
co do jpgów z fuji to ja nie wiem nic na ten temat - zawsze robię zdjęcia w rawach czy to canon nikon czy fuji.

przepraszam za chaos i składnie w moim poście ale jest późno.
Pozdrawiam

d70s
01-04-2009, 00:08
Dzięki tomitom,
O to właśnie mi chodziło!
Znaczy, że jednak s5 pro broni się dzielnie.
Mimo, że nie zamierzam go kupować’ to cieszę się że tak jest – zawsze kibicowałem fuji.
Uważam, że wspaniale uzupełniali konkurencję.
Mam nadzieję, że nie zrezygnowali już całkiem z lustrzanek i coś nam jeszcze kiedyś pokażą.



Aha najbardziej nie rozumiem dlaczego ludzie o s5pro piszą w dziale inne systemy skoro to ten sam nikonowski bagnet f + akcesoria
Może tak jak ja... zostają do tego działu przeniesieni przez administrację :-)
No ale w sumie - Nikon to nie jest...
Pozdrawiam

fotomarek_k
01-04-2009, 10:30
tomitom napisał:
"...aparat zjada aku, może nie tyle zjada co łyka w całości - 170-200 fotek i juz po aku..."Dziwne- bez problemu mam ponad 500 z firmowego akku. Na AA sprawdziłem kiedyś dokładnie i w trakcie dwóch kolejnych dni fuji s5 z gripem delty + 6 eneloopów (ładowanych jakiś tydzień wcześniej) udało mi się zrobić 1203 zdjęcia.
Jakoś intensywnie w menu nie szperam, ale podgląd, histogram itp. tak normalnie, co kilka ujęć się kontroluje...
Może jakieś "energożerne" bajery włączone- ale jakoś nie przychodzi mi do głowy, co mogłoby tak "ciągnąć"...


ps.Najbardziej to chyba automatyczny "display"- u mnie na 2 sekundy, a podświetlanie górnego lcd na off...

ps.II Jak przedmówca, również mam nadzieję, że jeszcze kolejne lustrzanki fuji (osobiście czekam FF:wink:) będzie szansa używać...

mathu
01-04-2009, 12:46
Jak dzisiaj oceniać S5 pro ... ?
Jako jedyny oprócz D3x aparat cyfrowy który choć trochę zbliża się do możliwości robienia takich zdjęć jak analogiem.


Jak waszym zdaniem’ zachwalany od lat ogromny zakres tonalny s5 pro wypada w porównaniu z dzisiejszymi funkcjami typu D lighting, 14bit RAW-y itp...
Wypadają zupełnie nijak. D-lightning to tylko automatyczne ciągnięcie cieni - nie zmienia dostepnej dynamiki. 14-bitowe rawy w D300 dają troszeczkę więcej, ale nadal do S5 jest po prostu przepaść. Naprawdę nie powstała jak na razie alternatywa dla Super-CCD, bo kupowanie D3x żeby skalować z niego zdjęcia do 8Mpix (wtedy szum maleje na tyle, że z cieni można wyciągnąć to co z S5) wydaje mi się raczej żartem. S5 jest jedynym aparatem którym można naświetlać naprawdę w punkt, bez aplikowania ujemnej korekcji żeby uniknąć przepaleń. Po prostu robisz zdjęcie i już. A realizm uzyskanego efektu (brak przepaleń, naturalne, bo niepoucinane kolory) jest nie do pobicia.
Jakby zrobili FF o rozdzielczości 12Mpix i matrycy o takiej jakości jak w D3x to może, może dałoby się taki aparat traktować jako konkurenta dla S5.

Oczywiście pomijam takie rzeczy jak szybkostrzelnośc, rozdzielczość etc. - nie do tego służy ten aparat.

The Fly
01-04-2009, 16:15
Coś tu nie gra z tymi akumulatorami. Ja zrobiłem ponad 200 fot na ślubie i weselu i bateria spadła do połowy...

mathu
01-04-2009, 16:19
U mnie bateria na połówce oznacza że pozostało około 30% energii.

Valush
01-04-2009, 17:18
Coś tu nie gra z tymi akumulatorami. Ja zrobiłem ponad 200 fot na ślubie i weselu i bateria spadła do połowy...

Podepnę się do tematu energii. Na pełnym NP-150 robie około 400 fot w JotPeGach i to nawet z właczonym podglądem na 2 sekundy. Sprawa ma się inaczej jeśli robię RAF - około 120 zdjęć to max. Pewnie dlatego, że w S5 mamy CF'a a on jest dość łakomy na energię. RAFy dłużej fruną z buffora na kartę, więc pobiera więcej energii znacznie więcej energii podczas zapisu w porównaniu chożby z SDHC. A jak to jest z AA to dopisze jak kupię grip.

robin102
01-04-2009, 17:56
Co prawda to nie ten wątek, ale jakie akumulatorki zamienniki używacie do S5 bo oryginalne pieruńsko drogie. Się zastanawiam jak zaadaptować ten od D700, pokombinuje :) Powinno się dać nawet kosztem uszkodzenia obudowy :)

tomitom
01-04-2009, 19:21
Cholera s5pro mam od 3 tygodni i teraz dochodzę do wniosku że może bateria jest faktycznie padnięta - ale aparat w setupie pokazuje pierwszą kreskę zużycia więc wg. tego bateria jest nówka...

The Fly
01-04-2009, 21:21
Sprawdziłem po numerach Rafów. Na ślubie i weselu zrobiłem 327 zdjęć (wszystko Raf + JPG). Po prostu zapełniłem 2x4GB. Pamiętam że bateria jeszcze nie padała (była jeszcze kreska). Potem w domu od razu ładowarka na sesję następnego dnia więc nie jestem w stanie powiedzieć ile by jeszcze wytrzymała.

Valush
01-04-2009, 21:30
Wskaźnik poziomu baterii w S5 to taka bardzo "orientacyjna" sprawa. Jak u mnie pokazuje połowę aku to z reguły jestem w okolicach 300 JPG, wiec raczej bliżej końca aku niż jego początku:) A co do zamienników, na obecną chwilę to chyba Hahnel ma dośc dobre i w miare tanie alternatywy dla NP-150

vinci99
01-04-2009, 21:33
Podepnę się do tematu energii. Na pełnym NP-150 robie około 400 fot w JotPeGach i to nawet z właczonym podglądem na 2 sekundy. Sprawa ma się inaczej jeśli robię RAF - około 120 zdjęć to max. Pewnie dlatego, że w S5 mamy CF'a a on jest dość łakomy na energię. RAFy dłużej fruną z buffora na kartę, więc pobiera więcej energii znacznie więcej energii podczas zapisu w porównaniu chożby z SDHC. A jak to jest z AA to dopisze jak kupię grip.
400 to ja robie raw+jpg z podgladem na 2s i do tego na CF wiec cos z twoim aku jest nie tak

Valush
01-04-2009, 21:35
Vinci ciężko mi to stwierdzić czy to wina aku czy może coś innego. W każdym razie aku ma niecałe 3 miesiące i wydolność na opisanym poziomie. Sprawdzę z gripem lub na innym aku.

mathu
01-04-2009, 21:46
A weźcie pod uwagę że śrubokręt swoje zjada...

Waldo11
01-04-2009, 22:57
Moje pierwsze doświadczenia, po 2 tygodniach używania S5 równolegle z posiadanym od dawna D200:

strony ujemne:
- szybkość zapisu dużo mniejsza, łatwo zapchać bufor nie tylko w trybie zdjęć seryjnych, ale nawet po szybkiej serii zdjęć pojedynczych ( oczywiście jeżeli wykorzystujemy rozszerzoną DR, przy standardowej pliki RAW maleją z 25 do 12,5MB i problem jest dużo mniejszy)
-1,5 FPS dla DR rozszerzonej (na szczęście 3 FPS dla DR standardowej)
-menu jakby mniej intuicyjne niż w Nikonach
-małe powiększenie podczas podglądu , utrudniona ocena zdjęć !!!!!!
-małe histogramy, nie potrafię z nich wyłapać małych powierzchniowo przepaleń w kadrze (jakby się przydało)
-jednak szumi w Rawach, prawie jak D200,
-inna bateria niż w Nikonie (choć na oko taka sama) :evil:
-podobno wolniejszy AF, ale na razie nie robiłem zdjęć seryjnych więc nie mogę potwierdzić

plusy:
-rewelacyjna rozpiętość tonalna !!!!, możliwość rejestracji scen o dużym kontraście
-zachowuje barwy w obszarach bliskich przepaleniom (tych "do odzysku") i w cieniach
-szumy o charakterze monochromatycznym
-przy wyciąganiu z cieni szumy rosną sporo wolniej niż w D200 !!!
-Jpegi mocno odszumione w całym zakresie ISO, utrata szczegółów akceptowalna na oko gdzieś do A4 (chyba stąd opinia o rewelacyjnie niskich szumach w tym modelu)
- ergonomia korpusu identyczna (bo korpus identyczny jak w D200), iTTL, CLS itepe
-bagnet Nikona:-D , akcesoria Nikona :)

Generalnie zalety rekompensują mi wszystkie wady, przynajmniej dopóki mam jeszcze D200 jako drugi, szybki korpus.

Przy okazji: zdjęcie wykonane Fuji S5 kilka dni temu (ISO 500, DR rozszerzona 400%):

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img19.imageshack.us/img19/6391/2009lr00485dsf0527festw.jpg)

Mocno kontrastowe oświetlenie. Twarz dziewczyny z prawej nieco mocniej oświetlona, niż reszta, przy tym ma bardzo jasną cerę. Jednak wyciągając światła udało się uzyskać poprawne zdjęcie.
Równolegle fotografowałem D200 na identycznych ustawieniach, z RAWa nie udało się odzyskać jej twarzy, przepalenia były za duże. Gdyby zmienić ekspozycję za duże byłyby szumy w cieniach (po rozjaśnieniu tych cieni do tonów średnich).

Generalnie podobnie jest z wypalonym niebem, zachodami słońca itp. Dużo więcej danych można odzyskać z RAWów Fuji S5.

Moim zdaniem gdyby ten korpus miał matrycę nie-SuperCCD, a SuperCMOS (super oznacza dodatkowe pixele do świateł) i szybszy procesor - byłby idealny.

Michał Jędrak
03-04-2009, 14:18
Ten post mnie zainspirował i trochę rzeczy popisałem. W pośpiechu, jednak rzetelnie:

Fuji S5 kontra Nikon D3 (http://jedrak.com/nikon-d3-vs-fuji-s5/)

mathu
03-04-2009, 14:29
Testując dynamikę musisz oceniać zarówno wyciąganie ze świateł jak i cieni. Zawsze można przesunąć ekspozycję w dół i ominąć ograniczenie z góry.

Rycerz
03-04-2009, 14:31
więcej, więcej takich wątków a będę mógł swojego sprzedac niedługo za 5 kawałków
;) ;)

mathu
03-04-2009, 14:39
więcej, więcej takich wątków a będę mógł swojego sprzedac niedługo za 5 kawałków
;) ;)
No chyba że faktycznie zrobią S6...

kubedes
03-04-2009, 14:59
No chyba że faktycznie zrobią S6...
S6 nie zrobią bo 6 to nie jest "szczęśliwa" cyfra w Japonii - z takiego powodu nie było S4.
Jak już będzie to S7 :mrgreen:

mikkay
03-04-2009, 16:04
Ten post mnie zainspirował i trochę rzeczy popisałem. W pośpiechu, jednak rzetelnie:

Fuji S5 kontra Nikon D3 (http://jedrak.com/nikon-d3-vs-fuji-s5/)

Z przepałami jest bajka. Na dr400% żeby coś prześwietlić to trzeba się postarać :P Gorzej z wyciąganiem z cieni... tu już stety/niestety D3 miażdży S5. DR to nie wszystko :)

robin102
03-04-2009, 16:17
Dwa wątki o S5 się toczą wiec i ja coś skrobnę od siebie subiektywnie . Popularny się stał na fali ostatnich podwyżek. Pomyślałem i pokombinowałem, że to będzie dobre uzupełnienie w trudniejszych realizacjach dla D700.
W temacie odwzorowania kolorów D700 kontra S5 siedemsetka nie wypada źle, wypada tragicznie :( Nikon jest w głębokiej dupie jeśli chodzi o kolorystykę. Normalnie wierzyć się nie chce parę fotek w korzystnym świetle kilku szczegółów, oka, ust włosów i wszystko jasne. Obsługa S5 jest świetna o ile radzimy sobie z tym co na wierzch jest pod guziołami i kręciołkami, bo jak wchodzimy do menu to legnąć można choć pewnie idzie przywyknąć. Sama budowa aparatu pierwsza klasa, czuć te made in japan :) Wszystkie moje szkła ostrza w punkt, a jak to możliwe, a z D300 nie chciały :mrgreen:
W temacie DRa trudno coś jeszcze rzec bo scen takich trudnych nie robiłem ale przyjdzie czas i na to. W kwietniu powalczę na większych tematach fujikiem. AWB działa o niebo skuteczniej niż w D700 nie wspominając o D300, jak to możliwe w takim dziadkowym sprzęcie ? No i jeszcze w jednej sprawie S5 króluje nad D700, wolniejszego aparatu w życiu nie miałem. Jak im się to udało :mrgreen:
Szum na ISO 800 z fujika to coś jakby zaszumienie na ISO 2000 z D700 tylko szczegółów jakby mniej, tak na pierwszy rzut oka o monitor ;)
jak zrobią FX na tej matrycy co w starej S5 to normalnie biorę kredyt hipoteczny i pięć minut się nie zastanawiam. Oby miał komfortowo używalne ISO 1600

mathu
03-04-2009, 16:25
AWB działa o niebo skuteczniej niż w D700 nie wspominając o D300, jak to możliwe w takim dziadkowym sprzęcie ?
Właśnie to jest dość ciekawe, zarówno Kodak jak i Fuji potrafią tak oprogramować swoje sensory, że można spokojnie korzystać z AWB.

mikkay
03-04-2009, 17:07
(...) zarówno Kodak jak i Fuji (...)

Pewnie zboczenie kolorystyczne z czasów produkcji błon ;)

Robin - przyznam, że trochę mnie zdziwiłeś tym AWB w D700. Adaś T. wychwalał D700 właśnie za odwzorowanie kolorów w kościele i wielu innych podzieliło jego zdanie.

mathu
03-04-2009, 17:53
Pewnie zboczenie kolorystyczne z czasów produkcji błon ;)

Dokładnie tak, tylko czemu nikt inny nie przykłada wagi do kolorów?

miklo
03-04-2009, 17:53
Adaś T. wychwalał D700 właśnie za odwzorowanie kolorów w kościele i wielu innych podzieliło jego zdanie.
Gdzie?

robin102
03-04-2009, 19:18
Robin - przyznam, że trochę mnie zdziwiłeś tym AWB w D700. Adaś T. wychwalał D700 właśnie za odwzorowanie kolorów w kościele i wielu innych podzieliło jego zdanie.
Mnie też zdziwiło, zwłaszcza przy świetlówkach jest bardzo ładnie ustawiany WB przez automat.
Po południu wylazłem trochę na słoneczko. Aparacik jest boski kolorki piesków i kwiatków świetne, a w promocji dużo czasu miedzy jednym, a drugim kadrem. Na powolnej karcie można sobie do sklepu po piwo skoczyć. Idealny sprzęt dla emeryta, czyli dla mnie :mrgreen: wreszcie się nie muszę nigdzie spieszyć.

Waldo11
03-04-2009, 19:34
Co prawda to nie ten wątek, ale jakie akumulatorki zamienniki używacie do S5 bo oryginalne pieruńsko drogie. Się zastanawiam jak zaadaptować ten od D700, pokombinuje :) Powinno się dać nawet kosztem uszkodzenia obudowy :)

Nie ten wątek, ale podzielę się informacją:

Szukając akumulatora nie znalazłem w żadnym sklepie w tzw. realu ani oryginału, ani zamienników. W sklepach internetowych da się coś znaleźć, ale zamienniki, te budzące zaufanie dostępne są w cenach 250-300 zł (pomijam oczywiście zamienniki typu 3900 mAh :-D), przy czym często "na zamówienie".
Już byłem w kropce, bo przy zużyciu energii przez ten korpus bez drugiej baterii ani rusz, ale zadzwoniłem do serwisu Fuji i tam o dziwo:
1. sprzedają akumulatory
2. NP-150 był od ręki w cenie 149zł + 22 zł wysyłka. (10 dni temu).

fotomarek_k
03-04-2009, 19:49
robin102 napisał:
...Na powolnej karcie można sobie do sklepu po piwo skoczyć. Idealny sprzęt dla emeryta...Robin, nie rób jaj...
Zachęcisz emerytów-piwoszy, a potem rozczarowani, będą musieli dodatkowe grosze na jakieś bidony i manierki "podręczne" wysupłać:twisted:
A emerytury marne:(

Prostuję więc- po serii zapychającej bufor można ewentualnie nalaną wcześniej pięćdziesiątkę trzasnąć :roll: :lol:

Rycerz
03-04-2009, 20:11
jeśli już Robin102 chwali fujika to...co to się dzieje? ;) ;)
ja zagorzały przeciwnik cyfry i jakiś zacofany fan analogowego obrazu postanowiłem kupic cyfre i padło też na fuji s5...po 6 miesiącach powiem że to był dobry wybór...choc i tak wracam do korzeni ;)

mikkay
03-04-2009, 22:36
Gdzie?

Może za mocno powiedziałem co do odwzorowania kolorów... powiedzmy o AWB :)

"Podczas zimowej przygody z Nikonem D3 nie zawsze byłem zadowolony z działania automatycznego pomiaru WB. Mam wrażenie, że w D700 funkcja ta została poprawiona. Pomiar jest skuteczny, choć zdarzają się drobne kiksy - przy 5 zdjęciach tego samego motywu w niezmiennym świetle jedno miało WB z zupełnie innej bajki. To jednak przypadki sporadyczne i generalnie pomiar WB Nikona D700 oceniam bardzo wysoko"

z testu D700 do fotopolis


Dwa wątki o S5 się toczą (...)

No właśnie? Po co? Może to ktoś połączyć?

marusek
14-04-2009, 11:33
A ja z AWB w S5 nie jestem zadowolony. Jest przesadzony. Wpada w różne pułapki, zwłaszcza przy jażeniówkach. To jakieś róże, to zielenie. W S3 podobało mi się to bardziej. NIe było to aż tak agresywne. Nie znam D300 i D700 nikona, ale wszystkie niższe numerki mam obstrykane i tam... jest jeszcze gorzej ;)

Aaaa i udało mi się na D90 zrobić takie śliczne różowe zdjęcia jak fotopolis zapodała. I głupek jeden - tzn. AWB - nie chciał skorygowć tego ustawienia pomimo kilku przestawień WB. Po powrocie na AWB znów walnął róż ;)

bialogardzianin
22-04-2009, 09:25
Witam, pozwolę sobie kontynuować wątek BF/ FF w pieszczotliwie przez Was zwanym Fufu: karabud napisał, że kalibracja jest możliwa w serwisie, pytania, które mi się nasuwają są następujące: mając kilka szkieł wysyła się puszkę i wszystkie szkła a serwis skalibruje mi to całe ustrojstwo? Przecież to nie D300, który zapamiętuje korekty dla iluś tam szkieł więc jak to wygląda?

I jeszcze jedno: Nie wyczytałem (może źle patrzyłem) żeby forumowicze narzekali na balans bieli, wręcz wszyscy chwalą sobie kolory w jpgach wychodzących z puszki. Pytanie jest takie: czy korzystacie a jeśli tak to w oparciu o co i jakie są efekty, z pomiaru WB (CBL, XpoBalance, expodisc, inne wynalazki)?

Zaznaczam, że Fufu JESZCZE nie mam ;-) pzdr

artful
22-04-2009, 10:14
Witam, pozwolę sobie kontynuować wątek BF/ FF w pieszczotliwie przez Was zwanym Fufu: karabud napisał, że kalibracja jest możliwa w serwisie, pytania, które mi się nasuwają są następujące: mając kilka szkieł wysyła się puszkę i wszystkie szkła a serwis skalibruje mi to całe ustrojstwo? Przecież to nie D300, który zapamiętuje korekty dla iluś tam szkieł więc jak to wygląda?

I jeszcze jedno: Nie wyczytałem (może źle patrzyłem) żeby forumowicze narzekali na balans bieli, wręcz wszyscy chwalą sobie kolory w jpgach wychodzących z puszki. Pytanie jest takie: czy korzystacie a jeśli tak to w oparciu o co i jakie są efekty, z pomiaru WB (CBL, XpoBalance, expodisc, inne wynalazki)?

Zaznaczam, że Fufu JESZCZE nie mam ;-) pzdr

Jeśli już to skalibrują Ci puszkę jedną wartością na + lub - (nie szkła). AWB miodzio - sporo lepszy niż w Nikonach (szczególnie D700), o ile przy D700 korzystałem z różnych wynalazków do PRE WB, o tyle z S5pro ma ustawiony AWB i z reguły jest fajnie

robin102
22-04-2009, 10:26
I jeszcze jedno: Nie wyczytałem (może źle patrzyłem) żeby forumowicze narzekali na balans bieli, wręcz wszyscy chwalą sobie kolory w jpgach wychodzących z puszki.r
AWB działa w S5 bardzo bardzo poprawnie. Miałem to okazje ostatnio sprawdzić w na prawdę w trudnych warunkach oświetleniowych gdzie Nikony z ostatnich modeli z matrycami CMOS wymiękają na dzień dobry. Pierwszy lepszy z brzegu przykład z sali oświetlonej kilkoma rodzajami światła, a w korpusie S5 miałem ustawiony AWB :-P
ps (ściany koloru żółtego były)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i62.photobucket.com/albums/h108/robin102/DSCF0374.jpg)

bialogardzianin
22-04-2009, 10:38
Dzięki robin102! Największą moją fobią w fotografii jest balans bieli w kontekście mieszanych źródeł oświetlenia i wynikające z niego (WB) biel sukni i koszuli Państwa Młodych! Światło żarówki i okno to jeszcze pół biedy, ale oświetlenie żarowe, trochę zastanego z kościelnych okien i pie.....one sodowe stosowane w kościołach to masakra. Jak Fufu sobie z tym radzi? Drążę temat bo z D80 niewiele zwojuję i przed zakupem puszki D300 lub D700 (reportaż/ akcja) i może właśnie Fufu (plener/portret) chciałbym być pewien wyboru. Ile trzeba gmerać w programie aby wyprowadzić ładne kolorki (czytam i oczom nie wierzę, że z Fuji wszystko jest bajecznie proste). Czym wołać RAFy: CNX, PS Lightroom czy, jak wyczytałem na naszym forum, dołączonym do niego programem? Prosze o więcej zdjęć w świetle mieszanym (żarowe, sodowe, jarzeniowe), z góry dzięki!

bialogardzianin
22-04-2009, 10:40
Jeśli już to skalibrują Ci puszkę jedną wartością na + lub - (nie szkła). AWB miodzio - sporo lepszy niż w Nikonach (szczególnie D700), o ile przy D700 korzystałem z różnych wynalazków do PRE WB, o tyle z S5pro ma ustawiony AWB i z reguły jest fajnie

Napisz proszę OT (PW) jakich wynalazków używałeś z D700, czemu w czasie przeszłym napisałeś i jakie efekty to przynosiło? :-)

robin102
22-04-2009, 10:58
Dzięki robin102! Największą moją fobią w fotografii jest balans bieli w kontekście mieszanych źródeł oświetlenia i wynikające z niego.......
U mnie też :) ;)
Co do używania czy zastosowania S5 to wielkich doświadczeń nie mam. Z premedytacją używałem go na sali weselnej by sprawdzić jak SZUMI, a szumi w porównaniu do D700, choć ten drugi też szumi na bardzo wysokim ISO np. 1600, oraz by właśnie sprawdzić AWB. Oświetlenie było masakryczne. Świeczki na stołach, odszczędnościowe świetlówki na suficie, oswietlenie kamerzeysty - chyba halogeny, jakieś światełka od kapeli. Kociokwiku można dostać.
AWB radził sobie wyjatkowo dobrze, ale cudów po S5 sie nie spodziewaj. Nie chodzi tylko o szumy, ale i o to, że ta matryca lubi dużo światła, choćby trudnego, ale dużo to wtedy bardzo ładnie realistycznie kolory oddaje.

bialogardzianin
22-04-2009, 11:08
Bardzo cenne są takie uwagi! Im więcej wypowiedzi doświadczonych tym łatwiej poukładać sobie w głowie. Doceniam Twoją i innych forumowiczów edukacyjną rolę! :-) Wychodzi na to, że to korpus studyjno- plenerowy ew. do innych zastosowań z dużą ilością światła, niezależnie od tego, czy się używa stałeczek 1,4? Reasumując, lubi dużo światła= nie polubi wieczorno- nocnego pleneru (oprócz niego trzeba jednak mieć minimum D300)? ;-)


U mnie też :) ;)
Co do używania czy zastosowania S5 to wielkich doświadczeń nie mam. Z premedytacją używałem go na sali weselnej by sprawdzić jak SZUMI, a szumi w porównaniu do D700, choć ten drugi też szumi na bardzo wysokim ISO np. 1600, oraz by właśnie sprawdzić AWB. Oświetlenie było masakryczne. Świeczki na stołach, odszczędnościowe świetlówki na suficie, oswietlenie kamerzeysty - chyba halogeny, jakieś światełka od kapeli. Kociokwiku można dostać.
AWB radził sobie wyjatkowo dobrze, ale cudów po S5 sie nie spodziewaj. Nie chodzi tylko o szumy, ale i o to, że ta matryca lubi dużo światła, choćby trudnego, ale dużo to wtedy bardzo ładnie realistycznie kolory oddaje.

BTW, wczoraj podziwiałem dynamikę tonalną Marca Goldsteina w serii "Red Chair" (na pbase są exify)- aż chce się mieć tego S5 ;-)

artful
22-04-2009, 11:19
Reasumując, lubi dużo światła= nie polubi wieczorno- nocnego pleneru (oprócz niego trzeba jednak mieć minimum D300)? ;-)

bo ja wiem? tutaj masz kilka ujęć z małą ilością światła http://www.flickr.com/groups/fujis5/discuss/72157601273136833/

robin102
22-04-2009, 11:23
Klasę, atrakcyjność, walory użytkowe czy jakość tego korpusu należy rozpatrywać w kontekście jego ceny w porównaniu do innych bardziej dzisiejszych konkurencyjnych aparatów z półki semi PRO czy zaawansowanych amatorskich. Dziś już S5 taki tani nie jest. Za te same pieniądze można np. kupić Canona 40D który też świetnym aparatem jest. Dla mnie S5 jako aparat uzupełniający, jako dodatkowy jest na 102, ale jako jedyny, podstawowy to bym się mocno zastanawiał. Nie jestem tak dobrym fotografem aby sobie poradzić z jego plusami ujemnymi. Nie rzuciła mnie jeszcze na kolana rozpiętość tonalna tej matrycy bo ewidentnej okazji nie było. Jeśli się potwierdzi w moim użytkowaniu to będę jeszcze bardziej happy, że go kupiłem jako uzupełnienie. Aaaaaa no i z błyskiem całkiem ładnie pracuje.


bo ja wiem? tutaj masz kilka ujęć z małą ilością światła http://www.flickr.com/groups/fujis5/discuss/72157601273136833/
Zwyczaj , zazwyczaj nie są to zdjęcia z aparatu :) ;) wiemy o co chodzi.
Patrząc na zdjęcia Fatmana- te testowe z nikkora AF-S 50mm czy 35mm f1,8 można by dojść do wniosku, że te obiektywy same piękne zdjęcia robią :)

artful
22-04-2009, 11:39
A ja z AWB w S5 nie jestem zadowolony. Jest przesadzony. Wpada w różne pułapki, zwłaszcza przy jażeniówkach. To jakieś róże, to zielenie. W S3 podobało mi się to bardziej. NIe było to aż tak agresywne. Nie znam D300 i D700 nikona, ale wszystkie niższe numerki mam obstrykane i tam... jest jeszcze gorzej ;)

Aaaa i udało mi się na D90 zrobić takie śliczne różowe zdjęcia jak fotopolis zapodała. I głupek jeden - tzn. AWB - nie chciał skorygowć tego ustawienia pomimo kilku przestawień WB. Po powrocie na AWB znów walnął róż ;)

w D700 nie jest za fajnie z AWB, S5pro radzi sobie duuuużo lepiej

emsolo
22-04-2009, 11:42
a ja mam takie pytanie bo nie rozumiem tego, ile fufu w koncu ma mpx? 6 czy 12?

bialogardzianin
22-04-2009, 11:45
Z tego co wyczytałem to przyjmij że 6, było na forum

artful
22-04-2009, 11:47
poszukaj w necie, było wiele razy
interpolowane 12:-)

bialogardzianin
22-04-2009, 11:53
No nie wierzę! Nie kusiło Cię wyjść w słoneczny, bezchmurny dzień na jakiś plac/ skwer lub nad jeziorko/ zalew i pofotografować kontrastowe sceny? U mnie w mieście jest fajny plac z fontanną i krzaczorami doookoła- wysoko kontrastowa sceneria w słoneczny dzień powstaje, w takiej sytuacji chciałbym zobaczyć jak sobie radzi. :-)


Nie rzuciła mnie jeszcze na kolana rozpiętość tonalna tej matrycy bo ewidentnej okazji nie było.

emsolo
22-04-2009, 12:39
no to tez wiem ze interepolowane? ale co to znaczy wlasciwie? to lepiej czy gorzej

bialogardzianin
22-04-2009, 12:43
LEPIEJ dla tego modelu! Nie denerwuj doświadczonych forumowiczów bo przestaną się udzielać. Poczytaj proszę na forum lub wpisz słowa kluczowe do googli. ;-)

tomitom
22-04-2009, 13:06
a ja mam takie pytanie bo nie rozumiem tego, ile fufu w koncu ma mpx? 6 czy 12?

12:
6 dla cieni
6 dla świateł

Czornyj
22-04-2009, 13:14
no to tez wiem ze interepolowane? ale co to znaczy wlasciwie? to lepiej czy gorzej

Inaczej. W normalnej matrycy masz piksele ułożone pionowo i poziomo, natomiast w fufu masz na ukos.

R
22-04-2009, 13:15
i w dodatku jedne sa mniejsze a drugie wieksze... albo odwrotnie...

Czornyj
22-04-2009, 13:17
i w dodatku jedne sa mniejsze a drugie wieksze... albo odwrotnie...

To jest akurat w kwestii rozważań o rozdzielczości tego układu kompletnie bez znaczenia.

R
22-04-2009, 13:21
To jest akurat w kwestii rozważań o rozdzielczości tego układu kompletnie bez znaczenia.

jak bez znaczenia... te mniejsze sa miedzy wiekszymi...:mrgreen:

Czornyj
22-04-2009, 13:26
jak bez znaczenia... te mniejsze sa miedzy wiekszymi...:mrgreen:
Niestety - marnują się bidulki, fufu wykorzystuje je tylko do zwiększania DR ;)

R
22-04-2009, 13:29
ale za to skutecznie... moze i male ale prezne... :)

Czornyj
22-04-2009, 13:31
ale za to skutecznie... moze i male ale prezne... :)

Ja wiem czy takie skuteczne? Zwykłe piksele D3X nawet bez pomocy tych małych popierdułek wykręcają większą DR... :mrgreen:

Patio
22-04-2009, 13:32
Ten post mnie zainspirował i trochę rzeczy popisałem. W pośpiechu, jednak rzetelnie:

Fuji S5 kontra Nikon D3 (http://jedrak.com/nikon-d3-vs-fuji-s5/)

wrzuć gdzieś Rawy d3 i s5 chce sam to zobaczyć

R
22-04-2009, 13:36
Ja wiem czy takie skuteczne? Zwykłe piksele D3X nawet bez pomocy tych małych popierdułek wykręcają większą DR... :mrgreen:


no racja... tu skonczyly mi sie argumenty...


moze tylko porownamy ceny i daty wejscia na rynek... :mrgreen:


wydawac by sie moglo ze wszystkie japonskie ludzie sa tak samo bystre a tu sie okazuje ze jedne bardziej :)

Czornyj
22-04-2009, 13:42
no racja... tu skonczyly mi sie argumenty...


moze tylko porownamy ceny i daty wejscia na rynek... :mrgreen:


wydawac by sie moglo ze wszystkie japonskie ludzie sa tak samo bystre a tu sie okazuje ze jedne bardziej :)

Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach - oni je mają :D

A co do fufu, to stosują bardzo inteligentną i pomysłową inżynierię, tego absolutnie nie można im odmówić. Najpierw bardzo zmyślne skośne ułożenie pikseli, teraz do tego nowatorski - genialny w swojej prostocie układ filtrów barwnych w CCD EXR...

R
22-04-2009, 13:46
Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach - oni je mają :D



no to daj sampelka ze swojego D3x :mrgreen:


tak czy inaczej mam nadzieje na jakas kolejna puszke z serii S. a skoro juz o tym rozmawiamy - czy jest jakies techniczne przeciwskazanie by w tej technologii zrobic matryce cmos?

mathu
22-04-2009, 13:57
Ja wiem czy takie skuteczne? Zwykłe piksele D3X nawet bez pomocy tych małych popierdułek wykręcają większą DR... :mrgreen:

Jeśli mówisz o DXO to dopiero po przeskalowaniu do 8Mpix żeby zmniejszyć wpływ szumu w cieniach.
W rozdzielczości natywnej jest ciągle gorzej od S5.

Bo ta dynamika w D3x jest głównie wyciągana z cieni.

Czornyj
22-04-2009, 14:03
no to daj sampelka ze swojego D3x :mrgreen:


tak czy inaczej mam nadzieje na jakas kolejna puszke z serii S. a skoro juz o tym rozmawiamy - czy jest jakies techniczne przeciwskazanie by w tej technologii zrobic matryce cmos?

To już raczej pytanie do konstruktorów matryc, ale na zdrowy chłopski rozum może być z tym problem. W matrycach CMOS wzmacniacze znajdują się w lokacjach pikseli, w CCD sygnał wzmacniany jest po zejściu, dzięki czemu na powierzchni układu jest więcej luzu - więc prawdopodobnie jest większa swoboda z kombinowaniem z ukośnymi i zdublowanymi pikselami. Niewiadomo, czy da się pożenić układ ukośnych, podwójnych fotodiodek z wzmacniaczami na powierzchni układu.


Jeśli mówisz o DXO to dopiero po przeskalowaniu do 8Mpix żeby zmniejszyć wpływ szumu w cieniach.
W rozdzielczości natywnej jest ciągle gorzej od S5.

Bo ta dynamika w D3x jest głównie wyciągana z cieni.

A w S5 ze świateł - i co za różnica? Przez to że fotodiody zbierające informacje o światłach są takie małe, też niewąsko szumią.

R
22-04-2009, 14:12
A w S5 ze świateł - i co za różnica? Przez to że fotodiody zbierające informacje o światłach są takie małe, też niewąsko szumią.


racja. moze jakby pokombinowlai i zrobili tej samej wielkosci to by im calkiem niezly FF wyszedl...

Czornyj
22-04-2009, 14:15
racja. moze jakby pokombinowlai i zrobili tej samej wielkosci to by im calkiem niezly FF wyszedl...

Gdyby zrobili te mniejsze piksele o tej samej wielkości, co większe, to wyszłaby im z tego matryca o klasycznym układzie :D

mathu
22-04-2009, 14:18
A w S5 ze świateł - i co za różnica? Przez to że fotodiody zbierające informacje o światłach są takie małe, też niewąsko szumią.
No niby żadna, ale zauważ że do uzyskania takiej dynamiki musimy zrezygnować z jednego z atutów D3X jakim jest rozdzielczość. De facto dostajemy to samo co w S5 ale za dziesięciokrotnie wyższą cenę.

Poza tym trzeba naświetlać "na światła" zamiast "na środek" jak w Fuji, gdzie jest to znacznie wygodniejsze.

Oczywiście nie mam zamiaru mówić że S5 miałby być lepszy od D3x, chodzi mi tylko o porównanie technologii.

I to nie do końca jest tak, że 8+8 daje tylko 8Mpix. Tak naprawdę w większości scen oba typy pikseli zbierają jakieś informacje, bo ich zakresy się pokrywają, i można z nich wyciągnąć efektywne 8-10 Mpix. Widać to w S7Raw gdzie można suwakiem regulować proporcje "mieszania" pikseli S i R. Pokazywałem tu kiedyś crop z 10Mpix zdjęcia z S5 któremu usunięto filtr AA - było ostre co do piksela, bez śladu interpolacji.

R
22-04-2009, 14:18
ale szumu byloby z tego tyle co z muzyki na plycie CD... poczekamy. fanklub fuji widocznie sie powieksza. moze to zmobilizuje Japonczykow do prac nad kolejnym korpusem.

Czornyj
22-04-2009, 14:31
No niby żadna, ale zauważ że do uzyskania takiej dynamiki musimy zrezygnować z jednego z atutów D3X jakim jest rozdzielczość. De facto dostajemy to samo co w S5 ale za dziesięciokrotnie wyższą cenę.

Poza tym trzeba naświetlać "na światła" zamiast "na środek" jak w Fuji, gdzie jest to znacznie wygodniejsze.

Oczywiście nie mam zamiaru mówić że S5 miałby być lepszy od D3x, chodzi mi tylko o porównanie technologii.

I to nie do końca jest tak, że 8+8 daje tylko 8Mpix. Tak naprawdę w większości scen oba typy pikseli zbierają jakieś informacje, bo ich zakresy się pokrywają, i można z nich wyciągnąć efektywne 8-10 Mpix. Widać to w S7Raw gdzie można suwakiem regulować proporcje "mieszania" pikseli S i R. Pokazywałem tu kiedyś crop z 10Mpix zdjęcia z S5 któremu usunięto filtr AA - było ostre co do piksela, bez śladu interpolacji.

Pomijając cenę - matryca posiadająca i dupną rozdzielczość i dupną DR, a w zastosowaniach, gdzie duża DR naprawdę się przydaje jest mi całkowicie obojętne w jaki sposób będę musiał naświetlać, a kwestia wygody zależy tylko od dopasowania sposobu pomiaru światła do możliwości matrycy.

Teza, że małe piksele zbierają jakąś informację zwiększającą rozdzielczość układu jest fałszywa. Większa skuteczna rozdzielczość układu Super CCD wynika z jego ukośnego układu, małe piksele nie mają tu nic do rzeczy.

mathu
22-04-2009, 14:36
Pomijając cenę - matryca posiadająca i dupną rozdzielczość i dupną DR, a w zastosowaniach, gdzie duża DR naprawdę się przydaje jest mi całkowicie obojętne w jaki sposób będę musiał naświetlać, a kwestia wygody zależy tylko od dopasowania sposobu pomiaru światła do możliwości matrycy.
To jest jasne, natomiast nie można powiedzieć że technologia zwykłego bayera dogoniła już Super-CCD - przy tym samym rozmiarze matrycy raczej się to nie uda, natomiast matryca FF Super-CCD byłaby już wyraźnie lepsza od D3X.


Teza, że małe piksele zbierają jakąś informację zwiększającą rozdzielczość układu jest fałszywa. Większa skuteczna rozdzielczość układu Super CCD wynika z jego ukośnego układu, małe piksele nie mają tu nic do rzeczy.
W S7Raw widać wyraźnie że te same piksele często pochodzą z obu typów (S i R). Więc to raczej nie jest tak, że te 12Mpix to tylko przeskalowane w górę 6Mpix.
Natomiast nie badałem tego jakoś szczegółowo, bawili się za to dłubacze na prfc.

R
22-04-2009, 14:39
Teza, że małe piksele zbierają jakąś informację zwiększającą rozdzielczość układu jest fałszywa. Większa skuteczna rozdzielczość układu Super CCD wynika z jego ukośnego układu, małe piksele nie mają tu nic do rzeczy.

odwazna teoria... sprzeczna chyba nawet z zalozeniami i propaganda handlowa producenta...

w jaki sposob ukosnosc mialaby sie przekladac na lepsze DR... chyba zbyt daleko idace wnioski.

mathu
22-04-2009, 14:46
odwazna teoria... sprzeczna chyba nawet z zalozeniami i propaganda handlowa producenta...

w jaki sposob ukosnosc mialaby sie przekladac na lepsze DR... chyba zbyt daleko idace wnioski.

Ale mowa jest o rozdzielczości a nie dynamice.

Czornyj
22-04-2009, 14:48
To jest jasne, natomiast nie można powiedzieć że technologia zwykłego bayera dogoniła już Super-CCD - przy tym samym rozmiarze matrycy raczej się to nie uda, natomiast matryca FF Super-CCD byłaby już wyraźnie lepsza od D3X.
Tak, tak - gdyby babcia miała kółka to by była dekorolką...



W S7Raw widać wyraźnie że te same piksele często pochodzą z obu typów (S i R). Więc to raczej nie jest tak, że te 12Mpix to tylko przeskalowane w górę 6Mpix.
Natomiast nie badałem tego jakoś szczegółowo, bawili się za to dłubacze na prfc.
Tam nic nie jest przeskalowane, bo w tym układzie niczego się nie skaluje, tylko wartości co drugiego piksela muszą być dointerpolowywane. A skoro niby te małe piksele jakoś podnoszą rozdzielczość, to czemu efektywna rozdzielczość S2 Pro jest taka sama jak w S3/S5, choć S2 ni cholery nie miało tych małych cudaków?


w jaki sposob ukosnosc mialaby sie przekladac na lepsze DR... chyba zbyt daleko idace wnioski.
W żaden - ukośność jest cechą służącą wyłącznie uzyskaniu wyższej efektywnej rozdzielczości. Tzn. nie do końca - dzięki takiemu układowi powierzchnia fotocel może być większa, co w połączeniu z dodatkowymi mini-fotodiodami powinno się przekładać na jeszcze większą dynamikę.

R
22-04-2009, 14:51
ups. juz sie zamieszalem. racja.

robin102
22-04-2009, 14:51
Fajne porównanie S5 z D3x. Można do niego podejść w zupełnie inny sposób.
Aparat za ponad 20 tys zł ma taki słaby DR w porównaniu do dziadkowego S5. Zgroza i oszustwo ! Powinien mieć przynajmniej ze 20 ;) ;) ;) albo i 25 :mrgreen: bo tyle kosztuje
Nic, a nic ten nasz ukochany Nikon się nie rozwija :(

mathu
22-04-2009, 14:53
Tam nic nie jest przeskalowane, bo w tym układzie niczego się nie skaluje, tylko wartości co drugiego piksela muszą być dointerpolowywane. A skoro niby te małe piksele jakoś podnoszą rozdzielczość, to czemu efektywna rozdzielczość S2 Pro jest taka sama jak w S3/S5, choć S2 ni cholery nie miało tych małych cudaków?
Ale skąd wiesz jaka jest naprawdę efektywna rozdzielczość? Tego nie da się pomierzyć w prosty sposób. Przy 12Mpix oczywiście widać interpolację, ale pytanie czy po przeskalowaniu do 6Mpix uzyskiwana rozdzielczośc jest naprawdę taka jak z 6Mpix zwykłego Bayera? Kwestia dyskusyjna i według większości posiadaczy S5 ma efektywną rozdzielczośc na poziomie około 8-10Mpix.

R
22-04-2009, 14:59
takie ustalenie byloby istotne. nie wiadomo do jakiej rozdzielczosci wolac raw dla uzyskania najlepszych efektow... wolany bez skalowania w dol jest taki sobie.
zmiana rozdzielczosci w puszce niestety nie ma wplywu na produkowany raw.

Czornyj
22-04-2009, 15:01
Ale skąd wiesz jaka jest naprawdę efektywna rozdzielczość? Tego nie da się pomierzyć w prosty sposób. Przy 12Mpix oczywiście widać interpolację, ale pytanie czy po przeskalowaniu do 6Mpix uzyskiwana rozdzielczośc jest naprawdę taka jak z 6Mpix zwykłego Bayera? Kwestia dyskusyjna i według większości posiadaczy S5 ma efektywną rozdzielczośc na poziomie około 8-10Mpix.

Oczywiście, że efektywna rozdzielczość jest wyższa, bo piksele w S2, S3 i S5 mają ukośny układ - przecież do cholery mówię o tym po raz setny! Tłukę ci tylko do głowy, że nie ma to nic wspólnego z małymi pikselkami - bo nie ma i mieć nie może.

mathu
22-04-2009, 15:14
Ale czemu sama skośnośc miałaby wpływać na zwiększenie rozdzielczości? :>

Przecież ładunek informacji w takim pliku to nadal będzie te 6Mpix (pomijam teraz małe piksele pomiędzy) i obracanie cudu tu nie zrobi.

Natomiast jeśli uwzględnimy że w środku znajdują się dodatkowe piksele które czasami (kiedy naświetlenie jest takie, że oba typy pikseli rejestrują informację bez przepaleń i szumu) mogą przynieść dodatkowa informację pomocną przy demozaikowaniu, to nabiera to już sensu.

Czornyj
22-04-2009, 15:28
Przecież ładunek informacji w takim pliku to nadal będzie te 6Mpix (pomijam teraz małe piksele pomiędzy) i obracanie cudu tu nie zrobi.

Zrobi.

Za sprawą potęgi mego światłego umysłu dane mi były swego czasu zrozumieć przebiegły i genialny w swej prostocie zamysł inżynierów Fufu, który przyświecał im podczas tworzenia skośnego układu. Dar ten stał się jednocześnie moim przekleństwem, bo ni cholery nie jestem w stanie tego komukolwiek wytłumaczyć i nie chce mi się po raz kolejny tego daremnego trudu podejmować - męcz się sam.

Wskazówka jest taka - porównaj sobie wyniki pomiarów rozdzielczości Fufu S2 i S3/S5 na dpreview - S2 nie ma małych pikselków, S3/S5 mają, wyniki są praktycznie takie same.

Druga wskazówka - tak wygląda ideogram 6MP matrycy konwencjonalnej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/ccd1.jpg)

...a tak wygląda ideogram 6MP matrycy Super CCD:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/ccd2.jpg)

Czy widziałeś kiedyś monitor o skośnych pikselach? Drukarkę o skośnej głowicy? Pliki cyfrowe przewidują wyłącznie pionowo-poziomy układ, dlatego przy matrcy Super CCD konieczne staje się dointerpolowanie co drugiego piksela, bo inaczej danych tych nie da się zapisać w standardowym graficznym pliku cyfrowym/wyświetlić/wydrukować. I natenczasy wychodzi nam coś takiego:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/ccd3.jpg)

I co widzimy? Że wychodzi nam z tego 12MP - wprawdzie co drugi piksel jest wirtualny, ale horyzontalnie i wertykalnie linie pikseli matrycy Super CCD mają sqrt(2) x większą gęstość od matrycy konwencjonalnej o tej samej rozdzielczości:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/ccd1b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/ccd2b.jpg)

Dzięki tej prostej sztuczce efektywna rozdzielczość tych układów jest większa.

mathu
22-04-2009, 15:56
No ciekawe, ciekawe, dzięki.

I to by od razu tłumaczyło dlaczego Fuji robi wyraźne schodki na liniach ukośnych, których to schodków zazwyczaj nie widać. Bo rozdzielczość linii pionowych, poziomych i 45 stopni jest faktycznie większa niż w konwencjonalnych matrycach, ale wszystko pomiędzy będzie wyglądać dziwnie przez dointerpolowany piksel.

I jeszcze jeden fakt - ten piksel w środku nie zawsze będzie wirtualny przez to co pisałem o pokrywaniu się zakresów pikseli S i R - przy odrobinie szczęście cała paczka pikseli da jakąś informację i przez to interpolacja nie będzie taka wyraźna.

Czornyj
22-04-2009, 16:05
Taki układ jest po prostu bardziej podatny na morę, bo jest tam znacznie więcej interpolacji niż w konwencjonalnym, dlatego rysunek z tego wygląda tak se, szczególnie pionowe i poziome linie, które muszą być "wymyślone" (a które na zdjęciach występują niestety dość często) dostają do wiwatu. W przypadku nowego układu - SuperCCD EXR będzie to prawdopodobnie wyglądało znacznie lepiej, bo wpadli tam na kolejny niesamowicie chytry pomysł i interpolacja stanie się dzięki niemu znacznie skuteczniejsza.

O ile oczywiście trafi toto do lustrzanek, co przy obecnej sytuacji ekonomicznej nie jest niestety wcale takie bardzo prawdopodobne.

bialogardzianin
22-04-2009, 17:08
A co powiecie nt. wyostrzania. Przeczytałem zdanie "12MP mode doesn't produce 12MP of detail, is very soft, shows artefacts and doesn't sharpen that well" tutaj: http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms5pro/page28.asp. Jak sobie z tym radzicie?

mathu
22-04-2009, 17:11
Przeczytaj dwie ostatnie strony tego tematu.

bialogardzianin
22-04-2009, 17:20
Miałem na myśli wyostrzane w postprocesie a nie korpusu. Śledzę/ czytam ten wątek no i?


Przeczytaj dwie ostatnie strony tego tematu.

mathu
22-04-2009, 17:22
Jak przeczytasz to się dowiesz czemu 12MP mode doesn't produce 12MP of detail, is very soft, shows artefacts and doesn't sharpen that well.
A radzimy sobie tak, że skalujemy obraz do niższej rozdzielczości.

Kasandra
22-04-2009, 20:20
czyli taki niezbyt ostry obraz na cropie 100% to norma?

mathu
22-04-2009, 22:29
Tak. Ale bardziej z powodu filtra AA niż interpolacji.

Czornyj
22-04-2009, 22:35
Tak. Ale bardziej z powodu filtra AA niż interpolacji.

Nie do końca - silny filtr AA jest zapodany z powodu skomplikowanej interpolacji, więc na jedno wychodzi :D

Kasandra
23-04-2009, 08:24
No dobrze mówicie po chińsku ale to nic, a jak to wygląda na odbitkach?jakie maksymalnie robiliście z fufu?rozumiem, że 15x20 to spokojnie mogę bez żadnego stresu, a coś więcej?

R
23-04-2009, 08:27
30x40 to bez klopotu. probowalem to interpolowac do 60x90, ale efekt w porownaniu do podobnych zabiegow chocby z matryca d200 raczej slaby.
bardzo dobra puszka do kotleta... do reszty zastosowan raczej dla osob ktore nie robia duzych formatow.

viper345
23-04-2009, 09:06
A według mnie można tą puchą śmiało trzaskać i większe odbitki. 70x100 wychodzą bardzo fajnie w mojej opinii. Nie miałem co prawda możliwości porównywać efektów np. z D700 czy D3 i zdaję sobie sprawę, że szczegóły z tych puszek będą większe, natomiast przy oglądaniu takiego wydruku 70x100 z normalnej odległości a nie przyglądaniu się z nosem przy papierze wszystko wygląda naprawdę dobrze.

Na wielu forach podają, że Fuji ma realną rozdzielczość w okolicach 8-9mpx.

Pozdrawiam serdecznie

R
23-04-2009, 09:27
szkoda tylko ze nie pozwala mi fotografowac bez interpolowania :P

bialogardzianin
23-04-2009, 09:31
Rozwiń prosze temat bo laikiem jestem w tej kwestii- co by dało fotografowanie bez interpolowania?


szkoda tylko ze nie pozwala mi fotografowac bez interpolowania :P

R
23-04-2009, 09:37
znacznie lepsza jakosc obrazka i lepszy material wyjsciowy do pracy.

mathu
23-04-2009, 09:47
To kup sobie Sigmę.

Co do większych odbitek, to pamiętajcie że zawsze można dodać do zdjęcia ziarenko. Wtedy pozornie zdjęcie staje się pięknie ostre i szczegółowe :P

bialogardzianin
23-04-2009, 09:48
To mnie zmartwiłeś bo dzięki Waszym opiniom wydumałem sobie, że to mimo starej technologii fajny korpus, napaliłem się na niego a tu taka wypowiedź... :-(
Skoro chwalicie Fufu za kolory, AWB i przejścia tonalne to czy ta cała interpolacja i wpływ filtra AA są akceptowalne? Na ceneo i skąpcu wyświetla się kilka sklepów, które oferują tą puszkę, znaczy się, że jest dostępna, nie? Rozumiem, poprawcie mnie albo potwierdźcie- S5 Pro technologicznie (wiekiem) odpowiada D200 tylko ma inną matrycę i inne zasilanie, tak? :-)


znacznie lepsza jakosc obrazka i lepszy material wyjsciowy do pracy.

Ustosunkujcie się proszę jeszcze do dwóch wad wg optyczne.pl: momentami blokujący się autofokus, problemy z balansem bieli dla temperatury barwowej w okolicach 3500 K.

artful
23-04-2009, 10:05
To mnie zmartwiłeś bo dzięki Waszym opiniom wydumałem sobie, że to mimo starej technologii fajny korpus, napaliłem się na niego a tu taka wypowiedź... :-(
Skoro chwalicie Fufu za kolory, AWB i przejścia tonalne to czy ta cała interpolacja i wpływ filtra AA są akceptowalne? Na ceneo i skąpcu wyświetla się kilka sklepów, które oferują tą puszkę, znaczy się, że jest dostępna, nie? Rozumiem, poprawcie mnie albo potwierdźcie- S5 Pro technologicznie (wiekiem) odpowiada D200 tylko ma inną matrycę i inne zasilanie, tak? :-)

"ta cała interpolacja i wpływ filtra AA" są akceptowalne, technologicznie odpowiada D200 tylko ma inną matrycę i inne zasilanie:-)
kup/pożycz i sprawdź sam, z pewnością polubisz ten aparat:-)

Czornyj
23-04-2009, 10:09
Z fufu sprawa wygląda tak, że jest to korpus który ma mnóstwo zalet, ale ma też jedną wadę - nie jest to jak na dzisiejsze standardy jakiś prze-morderca jeśli chodzi o rozdzielczość. Ja np. potestowałem sobie swego czasu tą puchę i DR, kolorki, szumiki, dupiki super, ale jej miękki i dziwaczny rysunek mocno mi nie przypadł do gustu.
Oczywiście ma to znaczenie przy naprawdę dużych powiększeniach, ale trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że pod względem rozdzielczości D40x/D60/D200 wciągnie fufu nosem. Przy czym cały czas mówimy o dość aptekarskich detalach, które dla przeciętnego użytkownika są kompletnie bez znaczenia.

R
23-04-2009, 10:29
prawie sie zgadzam... a to prawie to /D200 . mimo iz to stara puszka i juz nie robi zdjec to do formatow 60x90 i 70x100 nadaje sie o niebo lepiej niz fuji.
do 30x40 gdzie upycha sie pixel na malej kartce jest bardz dobrze i bardzo ostro, czasem za...

czornyj, moze napisalem gupote, ale nie bardzo zrozumialem co przez co bedzie wciagniete czy fufu wciaga czy wymienione wciagaja fufu...

samek
23-04-2009, 10:42
...D200 . mimo iz to stara puszka i juz nie robi zdjec to do formatow 60x90 i 70x100 nadaje sie o niebo lepiej niz fuji...

Absolutnie tak. To był podstawowy powód, dla którego swego czasu dokupiłem D200 do posiadanego s3Pro. Jeżeli fota miała szanse w przyszłości na duże powiększenia była robiona D200.

mishieck
23-04-2009, 10:45
Oczywiście ma to znaczenie przy naprawdę dużych powiększeniach, ale trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że pod względem rozdzielczości D40x/D60/D200 wciągnie fufu nosem. Przy czym cały czas mówimy o dość aptekarskich detalach, które dla przeciętnego użytkownika są kompletnie bez znaczenia.

Zgadzam się pod warunkiem, że mówisz o 12MP. Ja pracuję w 6MP i nie widzę różnicy w stosunku do D50 i D70, które przeszły przez moje ręce.

bialogardzianin
23-04-2009, 11:14
Czornyj i pozostali forumowicze, mniej mi chodzi o powiększenia 70x100 na wystawy a bardziej o detale/ fakturę sukni ślubnej na fotkach dawanym Młodym na DVD i jpgach o dłuższym boku 900px, prezentowanych w internetowej galerii. Z tego co czytam wywnioskowałem, że nie powinienem wpadać w fobię spowodowaną tymi 6Mpix (po przekadrowaniu jeszcze mniej) z S5 Pro, ale być dumnym i zyskiwać uznanie oglądających dzięki kolorom, plastyce i przede wszystkim zabójczym przejściom tonalnym i szczegółom w jasnych i ciemnych partiach obrazu osiąganym bez zbytniego gmerania w sofcie, tak czy nie? :-)


Z fufu sprawa wygląda tak, że jest to korpus który ma mnóstwo zalet, ale ma też jedną wadę - nie jest to jak na dzisiejsze standardy jakiś prze-morderca jeśli chodzi o rozdzielczość. Ja np. potestowałem sobie swego czasu tą puchę i DR, kolorki, szumiki, dupiki super, ale jej miękki i dziwaczny rysunek mocno mi nie przypadł do gustu.
Oczywiście ma to znaczenie przy naprawdę dużych powiększeniach, ale trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że pod względem rozdzielczości D40x/D60/D200 wciągnie fufu nosem. Przy czym cały czas mówimy o dość aptekarskich detalach, które dla przeciętnego użytkownika są kompletnie bez znaczenia.

R
23-04-2009, 11:16
zamiast sie zastanawiac to kup i po sprawie. nie znam nikogo niezadowolonego z tego aparatu pod warunkiem ze kupujesz go swiadomie.

Rycerz
23-04-2009, 11:22
ja zrobiłem powiększenie 30x45cm prosto z puszki jpg i ostrosc i nasycenie kolorów mnie pozytywnie zaskoczyła :)
w labie poprosiłem żeby nie ruszali żadnych suwaczków ;)

bialogardzianin
23-04-2009, 11:23
Toć właśnie pracuję nad wzrostem poziomu mojej świadomości! :-) Musze być na 100% pewien, żebym żonie za jakiś czas nie powiedział: "sorry, Kochanie, wiesz, ten Fuji jest świetny ale..." ;-)


zamiast sie zastanawiac to kup i po sprawie. nie znam nikogo niezadowolonego z tego aparatu pod warunkiem ze kupujesz go swiadomie.

samek
23-04-2009, 12:32
Odpowiadaj POD cytatem.


Czornyj i pozostali forumowicze, mniej mi chodzi o powiększenia 70x100 na wystawy a bardziej o detale/ fakturę sukni ślubnej na fotkach dawanym Młodym na DVD i jpgach o dłuższym boku 900px, prezentowanych w internetowej galerii. Z tego co czytam wywnioskowałem, że nie powinienem wpadać w fobię spowodowaną tymi 6Mpix...

Nie powinieneś wpadać w fobie. Bierz Fuji.

wojteh
23-04-2009, 13:15
a ja powiem daruj sobie .... cokolwiek się zdarzy będziesz się obwiniał - to nie jest prosty aparat ... obrazek jest specyficzny i miękki pokazuje pazury w pełnym kadrze słońca ...

jeśli nie jesteś przekonany sam - nie kupuj go - przy fuji trzeba być pewnym swego

ja podobnie jak robin102 a właściwie robin102 tak jak ja fuji nabył jako body rezerwowe - nie jako podstawowe - choć teraz 90% zdjęć robię fuji nie zmiana to faktu że mam na podorędziu D700 w razie potrzeby ...

meczy mnie dodatkowo oprogramowanie do wywoływania RAWów - soft od fuji - bardzo skromny - ACR - jest softem uniwersalnym wiec - działa uniwersalnie - ( kurcze jak ja coraz bardziej uwielbiam Capture NX)

byTOMall
23-04-2009, 13:30
a ja powiem daruj sobie .... cokolwiek się zdarzy będziesz się obwiniał - to nie jest prosty aparat ... obrazek jest specyficzny i miękki pokazuje pazury w pełnym kadrze słońca ...

jeśli nie jesteś przekonany sam - nie kupuj go - przy fuji trzeba być pewnym swego

ja podobnie jak robin102 a właściwie robin102 tak jak ja fuji nabył jako body rezerwowe - nie jako podstawowe - choć teraz 90% zdjęć robię fuji nie zmiana to faktu że mam na podorędziu D700 w razie potrzeby ...

meczy mnie dodatkowo oprogramowanie do wywoływania RAWów - soft od fuji - bardzo skromny - ACR - jest softem uniwersalnym wiec - działa uniwersalnie - ( kurcze jak ja coraz bardziej uwielbiam Capture NX)
Podpisuje się pod tym. U mnie tez jakieś 90% zdjęć robie fufu, trzysetka lezakuje.Świetny aparat, ale trzeba go kupować świadomie, pzdr.

!AGresT
23-04-2009, 13:34
Tematy o fuji są zawsze bardzo specyficzne - takie deja vu (czy jak to się pisze...), więc dołączę swój stały tekst.
Odnośnie wydruków 70x100 cm, robiłem wystawę ze zdjęć wykonywanych przy iso 1250-1600 i wyglądało to naprawdę bardzo dobrze. Bez żadnych zabaw w dodatkowe interpolowanie, chyba że coś operatorzy maszyny robili. Oczywiście nie były to żylety jak grafiki komputerowe, niemniej wyglądały naprawdę wystarczająco dobrze. Faktycznie nie jest to aparat uniwersalny, jednak nadużyciem jest twierdzenie, że nie nadaje się jako podstawowy - ja od dwóch lat mam z cyfrowych tylko s5 i s3.

R
23-04-2009, 13:42
Tematy o fuji są zawsze bardzo specyficzne - takie deja vu (czy jak to się pisze...), więc dołączę swój stały tekst.
Odnośnie wydruków 70x100 cm, robiłem wystawę ze zdjęć wykonywanych przy iso 1250-1600 i wyglądało to naprawdę bardzo dobrze. Bez żadnych zabaw w dodatkowe interpolowanie, chyba że coś operatorzy maszyny robili.


nie wiem jaka technika robiles powiekszenia, byc moze jakos naswietlales... nie wiem, ale jesli byl to druk to musialy byc przeskalowane nie ma innej opcji.

ja problwalem przeskalowac do 70x100 bardzo przyzwoity obrazek z fufu i wyszla papka. byc moze ta papka na wydruku inaczej by wygladala, ale przy porownaniu z obrazkiem z d200 przeskalowanym znacznie wczesniej w dokladnie taki sam spobob wygladalo to mizernie. przyznaje, ze ostatecznie zniechecilo mnie to na tyle, ze wydruku nie wykonalem wiec porownania wersji papierowej niestety nie doswiadczylem. poczciwy d200 z dobrego(!) obrazka skalowal sie do 70x100 bardzo dobrze.

Rycerz
23-04-2009, 13:44
znowu jakieś mity o fuji :(

Czornyj
23-04-2009, 13:59
Tematy o fuji są zawsze bardzo specyficzne - takie deja vu (czy jak to się pisze...), więc dołączę swój stały tekst.
Odnośnie wydruków 70x100 cm, robiłem wystawę ze zdjęć wykonywanych przy iso 1250-1600 i wyglądało to naprawdę bardzo dobrze. Bez żadnych zabaw w dodatkowe interpolowanie, chyba że coś operatorzy maszyny robili. Oczywiście nie były to żylety jak grafiki komputerowe, niemniej wyglądały naprawdę wystarczająco dobrze. Faktycznie nie jest to aparat uniwersalny, jednak nadużyciem jest twierdzenie, że nie nadaje się jako podstawowy - ja od dwóch lat mam z cyfrowych tylko s5 i s3.

"Bardzo dobrze" jest pojęciem względnym - jakiś czas temu przygotowałem do druku kalendarz z "patronką" w B1, nadobna niewiasta została uwieczniona w pełnej krasie swych wdzięków za pomocą D200. Po wydrukowaniu klient był zachwycony, kalendarz wszystkim się cholernie podobał, natomiast ja oglądnąłem finalny efekt i stwierdziłem... że straszna nędza.

Rozpatrywania tego typu są oczywiście mocno abstrakcyjne, bo tak naprwdę niewiele osób robi tak duże powiększenia - a nawet jeśli to niekoniecznie musi na nich potem być obłąkańcza żyleta, ale np. krajobrazu albo pack-shotów z przeznaczeniem na B1-B2 wolałbym tym wynalazkiem nie fotografować...

bialogardzianin
23-04-2009, 14:05
Spoko, przekonuję się w ten sam sposób co inni posiadacze S5 Pro! Jeśli nieliczni mieli okazję pofocić nim przed zakupem to chwała im ale wydaje mi się coraz bardziej, że takiego aparatu mi trzeba. Musze mieć dwa i to, przy obecnych cenach, wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem (D80 i S5 Pro) do czasu, aż kupię D300 lub D700 lub D ileś tam. Nieliczni byli pewni swego już od początku, większość myślę podążała podobną drogą do mojej, więc podejmując ŚWIADOMIE decyzję o kupnie podejme wyzwanie, z wszelkimi jego urokami i wadami, napalony nie jestem, jeszcze wiele nocy prześpię zanim zamówię puszkę albo zrezygnuję.
Idąc dalej za Twoją wypowiedzią, potraktuję to body jako uzupełniające, może coś więcej niż rezerwowe, czas pokaże. Jak dobrze pójdzie to jeszcze w tym roku będzie profi body, narazie trzeba sobie radzić najlepiej jak tylko można, nieprawdaż?
Poruszyłem również wątek softu do wołania RAFów i jeszcze na ten temat muszę poczytać Wasze opinie. Na koniec powiem tak: do każdego body można się przyczepić za to i owo ale każdego, nie tylko Fuji, trzeba być pewnym.


a ja powiem daruj sobie .... cokolwiek się zdarzy będziesz się obwiniał - to nie jest prosty aparat ... obrazek jest specyficzny i miękki pokazuje pazury w pełnym kadrze słońca ...

jeśli nie jesteś przekonany sam - nie kupuj go - przy fuji trzeba być pewnym swego

ja podobnie jak robin102 a właściwie robin102 tak jak ja fuji nabył jako body rezerwowe - nie jako podstawowe - choć teraz 90% zdjęć robię fuji nie zmiana to faktu że mam na podorędziu D700 w razie potrzeby ...

meczy mnie dodatkowo oprogramowanie do wywoływania RAWów - soft od fuji - bardzo skromny - ACR - jest softem uniwersalnym wiec - działa uniwersalnie - ( kurcze jak ja coraz bardziej uwielbiam Capture NX)

R
23-04-2009, 14:10
d700 tez go nie zastapi we wszystkim... chocby w oddaniu kolorow i WB przy wymieszanym swietle...

generalnie powiniem byc sprzedawany w zestawie z kazda semi i pro puszka nikona. jak ktos sie podda i flaki wypruje zeby ustawic WB i odpowiednia paleta kolorow w zlych warunkach, to wtedy siega do fuji i moze nawet w jpg pociagnac dalej :mrgreen:

bialogardzianin
23-04-2009, 14:22
No i takie opinie, mam nadzieję szczere, są wielce budujące!:-)


d700 tez go nie zastapi we wszystkim... chocby w oddaniu kolorow i WB przy wymieszanym swietle...

generalnie powiniem byc sprzedawany w zestawie z kazda semi i pro puszka nikona. jak ktos sie podda i flaki wypruje zeby ustawic WB i odpowiednia paleta kolorow w zlych warunkach, to wtedy siega do fuji i moze nawet w jpg pociagnac dalej :mrgreen:

wojteh
23-04-2009, 14:23
wiec OK. - ja zakochałem się w fuji ( w moim przypadku S3Pro - matryca ta sama) i tak co chwila po zrobieniu jakiegoś zdjęcia - moje wrażenie pogłębia się - kolorystyka - mimo możliwości PS czy innego softu - jest tym co mi bardzo odpowiada - tonalność tak naprawdę nie wiem .... wszystko wygląda tak ..... inaczej ... i tak właśnie jest z fuji - wszystko to subiektywne odczucia ludzi którzy wydali kasę i chcą widzieć coś czego inni nie widzą lub nie chcą widzieć ...

bialogardzianin
23-04-2009, 14:39
Jeszcze coś mi przychodzi do głowy: jak "ujednolicić" jpgi z Fuji i D... z 1 sceny? Czy różnica jest tak znaczna i sporo trzeba się namęczyć w sofcie, żeby zdjęcia z S5Pro+85mm i D...+35mm wyszły tak samo? Co o tym sądzicie?

Czornyj
23-04-2009, 14:43
Fotografujesz jednym i drugim CC24, otwierasz w DNG Profile Editorze minuta-osiem i wszystko masz ujednolicone. Z zastrzeżeniem, że wzornik trzeba sfocić w oświetleniu przy którym będzie się potem fotografowało.

R
23-04-2009, 14:44
banalnie proste :D

bialogardzianin
23-04-2009, 14:50
Fotografujesz jednym i drugim CC24, otwierasz w DNG Profile Editorze minuta-osiem i wszystko masz ujednolicone. Z zastrzeżeniem, że wzornik trzeba sfocić w oświetleniu przy którym będzie się potem fotografowało.

Co to CC24? Dzięki za info ale trochę czasu upłynie zanim zrozumiem to zdanie. Żeby nie offtopować wątku proszę tylko o jakieś linki aby douczyć się.

Czornyj
23-04-2009, 14:50
banalnie proste :D

Jest to banalnie proste, tylko trzeba przyinwestować trzy stówy w CC24, potem parę razy uwiecznić go przy świetle, w którym najczęściej się robi, a następnie podkręcić utworzone profile pod własnego widzimisia. Mz. wychodzi taniej niż zakup fufu, i prościej niż tachanie drugiego korpusu.

R
23-04-2009, 14:53
ja wiem jak to dziala, tylko nie zawsze jest to wykonalne. jesli ktos zajmuje sie zalozmy fotografia slubna to w zasadzie przy kazdym zleceniu ma zupelnie inne swietlo.
zmora sa niestety zarowki energoo. z tym swiatlem to nawet fufu sobie nie radzi, bo sciaga zolty - owszem, ale zostaje purpura i to bardzo trudna do spedzenia.

bialogardzianin
23-04-2009, 14:58
...zmora sa niestety zarowki energoo. z tym swiatlem to nawet fufu sobie nie radzi, bo sciaga zolty - owszem, ale zostaje purpura i to bardzo trudna do spedzenia.

To może w sytuacji, kiedy namierzymy takie żarówki lepiej błyskać lampą z WB na "flash"? Wyczytałem, że korpus świetnie sobie radzi z błyskowymi, co Wy na to?

Czornyj
23-04-2009, 15:04
ja wiem jak to dziala, tylko nie zawsze jest to wykonalne. jesli ktos zajmuje sie zalozmy fotografia slubna to w zasadzie przy kazdym zleceniu ma zupelnie inne swietlo.
zmora sa niestety zarowki energoo. z tym swiatlem to nawet fufu sobie nie radzi, bo sciaga zolty - owszem, ale zostaje purpura i to bardzo trudna do spedzenia.

Ilość iluminantów istniejących na świecie jest wbrew pozorom ograniczona. Kilka ślubików z towarzystwem CC24 i - czy to fufu, czy to niki, czy inna franca - sytuacja zostanie opanowana.

Najgorsze są oczywiście świetlówki, bo iluminanty oparte na radiatorach mają w miarę równe widma, a świetlówy mają widma skrajnie popieprzone, pofalowane i pełne pików.

R
23-04-2009, 15:26
Ilość iluminantów istniejących na świecie jest wbrew pozorom ograniczona. Kilka ślubików z towarzystwem CC24 i - czy to fufu, czy to niki, czy inna franca - sytuacja zostanie opanowana.

Najgorsze są oczywiście świetlówki, bo iluminanty oparte na radiatorach mają w miarę równe widma, a świetlówy mają widma skrajnie popieprzone, pofalowane i pełne pików.


zaglebiamy sie juz w metafizyke. nie masz moze jeszcze jednej drukarki w piwnicy? :mrgreen:

Czornyj
23-04-2009, 15:31
zaglebiamy sie juz w metafizyke. nie masz moze jeszcze jednej drukarki w piwnicy? :mrgreen:

Zostało mi tylko kilka laserowych, ale do fotografii nie polecam - jedna jest czarno-biała, druga bez tonerów, a trzecia jest trochę przywielkawa :lol: :

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img.systemaxdev.com/productmedia/htmlimages/cten/HP-printers/98572-frontbig.jpg)

Kasandra
23-04-2009, 17:03
a po polsku o czym Wy mówicie???
jakie CC24:evil:

robin102
23-04-2009, 18:20
To może w sytuacji, kiedy namierzymy takie żarówki lepiej błyskać lampą z WB na "flash"? Wyczytałem, że korpus świetnie sobie radzi z błyskowymi, co Wy na to?
Właśnie odebrałem powiększenia 15x21 ( 100 sztuk). Cały tydzień dłubałem bo się PM do Angoli spieszą po ślubie. Sporo zdjęc z S5 większość z D700, ale ale przy wołaniu rawów starałem się w LR wyprowadzić je tak żeby się za bardzo od siebie nie odróżniały - masakrycznie trudne zadanie, aż łapa boli i oczy od tych suwaków. Na monitorze względnie ujdzie, ale na prawdę trza oko przymknąć przymróżyć ;) ale na papierze mimo moich starań od razu widać który plik z D700 który z S5. Kolory są zupełnie inne, trudno wyszukać słowa jak by tą różnicę określić, z nikona są bardziej agresywne, jakieś ciężkie, a fujika takie bardziej pastelowe, cieplejsze no i fakt obrazki z S5 mimo, że tak mały format papieru są lekutko dymkiem muśnięte. Nikon rysuje zamaszyście z mocnym odcięciem konturów, fujik subtelniej, ale daleki byłbym od słowa nie ostro. Ot tak jakby obraz malował chłop i baba :) Jest w sam raz, nie jest to taka brzytwa jak z D700, a ostrzyłem przy wołaniu rawów pod papier specjalnie na tych samych ustawieniach. A szumu z S5 na formacie 15x21 ani śladu mimo, że na IS0 800-1000 też jechałem z premedytacją.
No i teraz o fleszu plus S5:) o dziwota SB 800 + D700 suknia młodej w niebieskawość wpada czyli jak to przy fleszu bez filtra bywa :( Fujik S5 +SB800 nie ma tego paskudnego zabarwienia na sukni młodej :) :) :)
Strasznie to inne aparaty w obrazowaniu i bardzo inne zdjęcia z nich wyskakiwują :) dla świadomego usera S5 to będzie idealny aparat. Mniej świadomy nie kumnie o co chodzi :) Szczęście, że w obsłudze prawie takie same :) prawie ...


...body rezerwowe - nie jako podstawowe - choć teraz 90% zdjęć robię fuji nie zmiana to faktu że mam na podorędziu D700 w razie potrzeby ...
bo to z oszczędności, też tak mam.
:)
W najbliższą sobotę jadę tylko na S5, a siedemsetka na zapasie będzie. A czemu nie ? kiedyś się rozpisywano, że to aparat dla ślubnych fotografów tylko :)

------------------
ps.
plastyka gdzieś mi zginęła :(
nie odnajduję jej ani na FX ani na DX, ani w torbie

Dj_Direct
23-04-2009, 19:27
Robin - mozna gdzies zobaczyc te roznice finalne w obrazku z D700 i S5, wlacznie z tymi z flashem ??

life
23-04-2009, 20:18
hehe też chętnie bym zobaczył te smoki z legend na żywo :D

bialogardzianin
23-04-2009, 20:23
Znacie tą stronę http://www.gdargaud.net/Photo/FujiS5pro.html?

mpwt
23-04-2009, 21:31
Pytanie do Robina, czy Ty focisz w RAW czy JPG?
I prośba (też do Robina), wrzuć fotki z D700 oraz S5 i zrób nam konkurs na zgadywanie co z czego :D

robin102
23-04-2009, 23:00
hehe też chętnie bym zobaczył te smoki z legend na żywo :D
Eeee tam smoków nie ma, bajek też to tylko ja mam bajkowe podejście do życia i widzę je tak jak chcę, dostrzegam co che, a czego nie chcę nie widzę8-)
No i oczywiście wierzyć mi, że S5 to ciekawy aparat też nie am co. Jeszcze ktoś kupi i się rozczaruje i będzie zonk. Nie opierajcie się na moich bardzo obiektywnie subiektywnych opiniach :) najlepiej samemu sprawdzić w czym rzecz.
Generalnie Nikon najlepszy przecież jest :)


Pytanie do Robina, czy Ty focisz w RAW czy JPG?
I prośba (też do Robina), wrzuć fotki z D700 oraz S5 i zrób nam konkurs na zgadywanie co z czego :D
W rawach rejestruje. Na prawdziwy konkurs nie mam czasu, warunków i doświadczenia aby coś takiego zrobić jak np. Jacek_Z robił, a poza tym zdjęć które mam pokazywać nie ma sensu czy nie mogę :( sam już nie wiem ;)

life
23-04-2009, 23:36
nigdzie nie napisałem że N najlepszy jest czy czegokolwiek podobnego. po prostu rozprawiacie nad tymi zdjęciami same ohhy ahhy ale gdzie konkrety? chciałbym to zobaczyć ... fotografia to nie religia :D

mpwt
24-04-2009, 12:06
W rawach rejestruje.

To nie rozumiem jednego, jeśli pracujesz w RAWach to skąd się bierze taki problem z WB w D700? I druga sprawa, przecież ten hiper super AWB w S5 nie załatwi problemu mieszanego źródła światła. Zawsze gdzieś tak wyjdzie kupa, podobnie jak w D700. Tego jakoś zakumać już nie mogę... Ale z NADa cały czas zadowolony jestem ;)

R
24-04-2009, 12:29
z tym WB to jest tak, ze tam gdzie na AWB fuji sobie nie poradzi, to w N w ogole to zdjecia nie przypomina. nie popadam w skrajnosci, ale naprawde z tym tematem poradzili sobie bdb. co wiecej. nawet jak AWB sie pomyli bo nie mowie ze nie bywa tak (szczegolnie w zarowkach energo, ale nie ma chyba na takie kozaka) to kolor skory po korekcie WB jest ok. W N, zawsze bedzie pomaranczowy rozowy, siny albo oliwkowy. i zazdroszcze kazdemu, kto umie to wyprowadzic...

Czornyj
24-04-2009, 12:35
szczegolnie w zarowkach energo, ale nie ma chyba na takie kozaka

W Nikon Capture - Set Color Temperature, New WB - Standard Fluorescent, zwykle Warm White 3000K, lub Cool White 4100K a potem regulujesz Fine Adjustmentem

R
24-04-2009, 12:37
niestety nie uzywam NC :(

Czornyj
24-04-2009, 12:38
niestety nie uzywam NC :(

W ACR trzeba włączyć White Balance: Fluorescent i ustawić temperaturę i tintę suwaczkiem

Wróć - w Photoshopie Fluorescent to niestety makieta, tam są tak naprawdę tylko tablice dla światła dziennego i żarowego. Trzebaby walczyć w DNG Profile Editorze, podeślij mi jakiegoś NEF-a to spróbuję, choć bez sfotografowania CC24 może być ciężko.

R
24-04-2009, 12:46
w ACR zrobilem sobie profil pod to G. generalnie mozna z tym walczyc, sciagac zolty, pchac czerwony, delikatnie ruszyc hue i da rade. problem w tym, ze jak doprowadzimy do ladu twarz to juz nie koniecznie reszta wyglada przyzwoicie. w zasadzie tracimy wszystko co bylo zolte.

sciaganie kolorow za ktore generalnie odpowiedzialny jest kanal czerwony wymaga rowniez wyciagania expozycji. no a wtedy zdjecie robi nam sie juz rzadziutkie.


EDIT natomiast jak masz jakis przyjemny profil dla swiatla zarowego (z takich standardowych zarowek) z CC24 to chetnie przyjme do przetestowania.

artful
24-04-2009, 13:04
z tym WB to jest tak, ze tam gdzie na AWB fuji sobie nie poradzi, to w N w ogole to zdjecia nie przypomina. nie popadam w skrajnosci, ale naprawde z tym tematem poradzili sobie bdb. co wiecej. nawet jak AWB sie pomyli bo nie mowie ze nie bywa tak (szczegolnie w zarowkach energo, ale nie ma chyba na takie kozaka) to kolor skory po korekcie WB jest ok. W N, zawsze bedzie pomaranczowy rozowy, siny albo oliwkowy. i zazdroszcze kazdemu, kto umie to wyprowadzic...

ja w D700 nie potrafiłem sobie poradzić z tym sinym:-)
powtarzam do znudzenia, AWB w D700 to jakaś padaczka jest, w porównaniu do D700 S5pro radzi sobie naprawdę fajnie

Czornyj
24-04-2009, 13:10
w ACR zrobilem sobie profil pod to G. generalnie mozna z tym walczyc, sciagac zolty, pchac czerwony, delikatnie ruszyc hue i da rade. problem w tym, ze jak doprowadzimy do ladu twarz to juz nie koniecznie reszta wyglada przyzwoicie. w zasadzie tracimy wszystko co bylo zolte.

sciaganie kolorow za ktore generalnie odpowiedzialny jest kanal czerwony wymaga rowniez wyciagania expozycji. no a wtedy zdjecie robi nam sie juz rzadziutkie.


EDIT natomiast jak masz jakis przyjemny profil dla swiatla zarowego (z takich standardowych zarowek) z CC24 to chetnie przyjme do przetestowania.

Nie mam D700, więc nie jestem w stanie takowego zrobić dla tego konkretnego aparatu. W przypadku żarówek energo problem polega na tym, że mają popieprzone widmo - tzn. nawet po poprawnym ustawieniu WB pewne walory barwne będą żarówiaste, a inne zdechną. Dla przykładu - to jest zdjęcie wykonane przy żarówce energooszczędnej IKEA - po zneutralozowaniu WB czerwienie stały się pomarańczowe, natomiast seledyny i granatowy oszalały:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cc24a.jpg)

a po korekcie wygląda toto tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cc24b.jpg)

nox84
24-04-2009, 14:12
Witam,

Od wczoraj stałem się posiadaczem Fuji S5 pro. Przesiadłem się z D70s, więc wrażenia oczywiście bardzo pozytywne. W pierwszej kolejności na plus w stosunku do poprzednika muszę zaliczyć:

- ergonomie Nikonowskiej obudowy
- pracę przy wyższych iso,
- precyzję i szybkość autofucusa,
- rozpiętość tonalną która faktycznie pozwala uzyskać bardzo dobre efekty przy wywoływaniu RAW,
- genialną reprodukcje kolorów.

Na minus:
- kobylaste pliki RAW przy ustawionej maxymalnej dynamice (25mb)
- prędkość zapisu

W wielu wątkach trwa zażarta dyskusja S5 kontra D200, gdzie głodni przykładów zwolennicy D200 wołają o zdjęcia. W trakcie spaceru po łące w ciągu godziny wyprodukowałem kilka zdjęć przyrody. Nie jestem wytrawnym fotografem, do tej pory na pierwszym aparacie D70 wykonałem 12k zdjęć i szczerze nie uważam poniższych fotek za arcydzieła, ale przyznam, że jestem z ich jakości bardzo zadowolony. Oczywiście bez obróbki graficznej, jedynie wywolane z odpowiednią korekcją i wykadrowane pliki RAW. Chciałem tu pokazać genialne oddanie barw. Zdjęcia robione na ogniskowych 200-300, ciut nieostre, co prawdopodobnie można to skorygować w programie dla lepszego efektu.

Przykładowe zdjęcie makro, które stanowi około 70% powierzchni orginalnego kadru poniżej. Wykonane w bardzo silnym słońcu, pomimo tego białe skrzydła motyla nie są pozbawione detali. Obiektyw Sigma 70-300 APO.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/04/DSCF0059-1.jpg
źródło (http://lh3.ggpht.com/_8Krqk4uIRhU/Se9dKmjxQ0I/AAAAAAAAAGE/NETmf9Uyfpo/s512/DSCF0059.jpg)
zdjęcie ptaka

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/04/2007_0101asda0022-1.jpg
źródło (http://lh4.ggpht.com/_8Krqk4uIRhU/Se94qhSKzMI/AAAAAAAAAIg/SZ4LKgwK7m0/s512/2007_0101asda0022.jpg)
owad w pracy

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/04/DSCF0067-1.jpg
źródło (http://lh4.ggpht.com/_8Krqk4uIRhU/Se9dLzCFmlI/AAAAAAAAAGM/jpHggkHz7Qc/s512/DSCF0067.jpg)
kolejny

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/04/DSCF0070-1.jpg
źródło (http://lh5.ggpht.com/_8Krqk4uIRhU/Se9dMK3xFfI/AAAAAAAAAGU/lmmP7qj9buY/DSCF0070.jpg)


kilka zdjęć pokazujących ISO prosto z JPG z włączoną redukcją szumów. Zdjęcia to fragmenty całości ponieważ na całych kadrach ciężko mi było doszukać się szumów.

ISO 640

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh3.ggpht.com/_8Krqk4uIRhU/SfCTdv-44xI/AAAAAAAAAKU/Q3hhwHoeURc/640.jpg)
ISO 1600

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh3.ggpht.com/_8Krqk4uIRhU/SfCTebO9ALI/AAAAAAAAAKk/g_KU9jr_uvg/1600.jpg)
ISO 3200

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_8Krqk4uIRhU/SfCTezxkEYI/AAAAAAAAAK0/667EhG0Hong/3200.jpg)
na koniec odszumiony raw ISO 3200

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_8Krqk4uIRhU/SfCTfgElyZI/AAAAAAAAALE/SFWtzUs7YHk/s912/3200zRAW.jpg)

Porównanie D70s z S5 pod względem szumów to pomyłka. Porównywałem je z D200 kolegi i zaobserwowałem takie właściwości. W produkcji JPG różnica kolosalna na korzyść S5. Przy plikach RAW różnica byłą znacznie mniejsza, ale była - głównie za sprawą przyjemniejszych szumów - gdzie w S5 nie było jak ja to nazywam artefaktów. Kolejną rzeczą o której chciałem powiedzieć to różnica kolorów przy wysokim ISO. W D200 na iso 1600-3200 produkcja kolorów siada, podczas gdy S5 w dalszym ciągu wiernie oddaje barwy.

artful
24-04-2009, 14:16
gratuluję:-)
robi się już trzeci wątek o s5pro, może by je jakoś połączyć?

Jacek S
24-04-2009, 14:21
gratuluję:-)
robi się już trzeci wątek o s5pro, może by je jakoś połączyć?

Proszę bardzo!
Zebrałem te trzy wątki do kupy...

R
24-04-2009, 14:28
a po korekcie wygląda toto tak:


czy mozesz mi podeslac ten profil? bedzie jakis material wyjsciowy...

dziekuje.

bialogardzianin
25-04-2009, 10:54
Mam prośbę: czy kojarzycie sprzedawcę APCOM z Wrocławia? Czy ktoś z Was kupował Fuji w tej firmie?

bialogardzianin
25-04-2009, 11:01
Witam,

Od wczoraj stałem się posiadaczem Fuji S5 pro...

Jaką kartę CF kupiłeś? Czytałem, że max 4GB. Napiszcie proszę jakiej marki CF są najlepsze do tej puszki.

Albert44
25-04-2009, 11:49
Jaką kartę CF kupiłeś? Czytałem, że max 4GB. Napiszcie proszę jakiej marki CF są najlepsze do tej puszki.
Używam Sandisk Ultra II 4GB.. myślę, że w sam raz.

bialogardzianin
25-04-2009, 15:20
Używam Sandisk Ultra II 4GB.. myślę, że w sam raz.

Tańsze są CF Elite Pro 133x Kingstona- czy Fufu i ta marka lubią się?

vinci99
25-04-2009, 15:29
Posiadam takie dwie karty 4GB od roku i problemow nie bylo z nimi zadnych

mathu
25-04-2009, 17:50
Mam prośbę: czy kojarzycie sprzedawcę APCOM z Wrocławia? Czy ktoś z Was kupował Fuji w tej firmie?
Ja kupowałem.

tomecki
25-04-2009, 19:13
Jaką kartę CF kupiłeś? Czytałem, że max 4GB. Napiszcie proszę jakiej marki CF są najlepsze do tej puszki.
Ja mam 8GB Sandiska III i jest ok.

bialogardzianin
25-04-2009, 23:46
Przeczytałem inne wątki, m.in. ten, w którym robin102 chwalił Preteca. Dziwi mnie, że na stronie firmowej, przy sprawdzaniu kompatybilności, w ogóle nie było w bazie Fuji a co do Nikona to jest z lustrzanek tylko D50. Przekonywujący jest argument o niskim poborze prądu w stanie spoczynku.

Kasandra
26-04-2009, 10:10
help, przeleciałam ten i następny temat , i nie znalazłam, ktoś ze 2-3 dni temu podawał linka do strony z bateriami do fufu, bo potrzebuję na szybko jakiegoś, najlepiej orginalnego

edit
czekajcie widzę już topic;-))
sorki

tomitom
26-04-2009, 10:49
rzuć linka :D

Kasandra
26-04-2009, 11:08
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=96261
nie wiem czemu wcześniej nie zauważyłam zanim zadałam pytanie

Dj_Direct
26-04-2009, 11:08
ja podawalem - www.batimex.pl, solidne baterie. Wzglednie szukac Hahnella, ale w PL jest drozsza od oryginalu. Niemniej uznawana rowniez i za lepsza, ale to kwestia subiektywna, wiec trudno z cala stanowczoscia tak stwierdzac....

artful
27-04-2009, 16:05
Mam prośbę: czy kojarzycie sprzedawcę APCOM z Wrocławia? Czy ktoś z Was kupował Fuji w tej firmie?

APCOM polecam z czystym sumieniem

bialogardzianin
29-04-2009, 17:16
APCOM polecam z czystym sumieniem

A ja NIE POLECAM :-( http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1253705&postcount=1

mathu
29-04-2009, 19:36
W Apcomie jest zdaje się dwóch gości pod dwoma telefonami. Jeden mało kumaty, drugi OK.

carantoni
29-04-2009, 20:16
Ja kupiłem w d-photo (http://www.d-photo.pl/sklep.cgi?id=114&idr=1&idp=2&oper=3&list=1) i sam nie wiem czy polecać czy odradzać.
Sprzedawcy z gatunku ściemniaczy, przynajniej tak mi się wydaje.
Zapytałem się o dostępność, był. Zamowiłem, zaraz wysyłamy. Za dwa dni oświadczyli że niestety egzemplarz dopiero dotarł z hurtowni i był niesprawny (cokolwiek to mogło znaczyć). Poimformowano mnie że aparat można sprowadzić z Niemiec co potrwa wiadomo kilka dni. A że się już naczekałem to się zgodziłem. I jak powiedzieli tak zrobili, generalnie trochę to trwalo ale w końcu mam to co chciałem ;)
Prócz dwóch bad pixeli (a może hot, sam nie wiem), bez zastrzeżeń.
Aha, zamówiłem razem z body Nikkora 50/1.8. A oni na to że jest bardzo trudno dostępny, w hurtowniach nie ma i wogóle same problemy. Co jak co ale ten obiektyw to jest prawie wszędzie, więc generalnie dziwni są.
Ale tak to już uroda zamawiania sprzętu schodzącego z rynku.

RAQ
30-04-2009, 07:10
ja zamawiałem w FOTOGandini (sprzedawca z aledrogo), kontakt, sprzedaż, terminowość, złego słowa powiedzieć nie można, jedynie co zauważyłem u siebie to 3 dead pixele. Na szczęście do formatu A4 nie widać tego na wydrukach.

Albert44
30-04-2009, 07:55
ja zamawiałem w FOTOGandini (sprzedawca z aledrogo), kontakt, sprzedaż, terminowość, złego słowa powiedzieć nie można, jedynie co zauważyłem u siebie to 3 dead pixele. Na szczęście do formatu A4 nie widać tego na wydrukach.

Mój kupiony http://www.fotocyfra.sklep.pl/produkty_ac.php?kat=1&kat_ac=2&title=:%20Fuji
odbierałem osobiście. Sprzedawcy kumaci w temacie. Deadów i hotów nie szukam... wolę robić zdjecia :razz:

bialogardzianin
30-04-2009, 08:55
Napisałem do 10 sklepów, nawet tych, gdzie były ceny pow. 3,5k z propozycją kupna za określoną kwotę, bez czarowania i owijania w bawełnę, no i kilka odpisało. Fotogandini był wśród nich ale nie dawał paragonu polskiego tylko niemiecki więc odpuściłem sobie (ok, wiem, że ma dużo pozytywów na allegro). Myślę, że dobrą taktyką (już ktoś na forum o tym wspomniał) jest zwrócenie się z propozycją kupna S5 do tych nawet, co mają ceny z kosmosu. Żadko kto do nich zagląda (wszyscy raczej walą do tych z czołowych pozycji wyszukiwarek cenowych) więc sprzęt leży i kasa zamrożona. Wydaje mi się, że kiedy wiedzący czego chce klient pyta się o spuszczenie ceny to rozsądny sprzedawca powinien rozważyć czy dalej trzymać tą "przestarzałą" puszkę czy ją jednak opylić z niską marżą i zamówić to co chodliwe plus zbierać kasę na paletę D5000 bo rodacy mogą rzucić się na ten aparacik. Powiem jeszcze, że gdyby nie to forum, nigdy nie wpadłbym na pomysł aby kupować Fuji S5 Pro.:-)

robin102
30-04-2009, 10:03
..Powiem jeszcze, że gdyby nie to forum, nigdy nie wpadłbym na pomysł aby kupować Fuji S5 Pro.:-)
Mi ten korpus po łepetynie chodził już od 2 lat ale przez pogibaną politykę cenowo dystrybucyjną trzeba było zapić zimną wodą. Nie załapałem się niestety na cenę 1999zł za jaką znajomy kupił 2 sztuki, ale przy dzisiejszych cenach sprzętu cena rzędu 2800 zł wydaje się być bardzo rozsądna zważywszy na to, że to aparat konstrukcyjnie etatowy jest. Ale generalnie to zakup S5 powinien być bardzo przemyślany bo sprzęt do "łatwych" nie należy. Nie należy się sugerować samą ceną i nie napalajcie się za bardzo na ten korpus.

bialogardzianin
30-04-2009, 10:55
Kurde, fajna rozpiętość cenowa! Jedni pamiętają S5 kiedy kosztował 6000 zł a inni 1900 zł ("to se ne vrati").:-) Troszkę tych korpusów jeszcze jest na rynku, a biorąc pod uwagę "prywatnych importerów" śmiało można negocjować. Trzeba obserwować rynek polski i niemiecki/ holenderski aby nie przegapić wyjścia S5 Pro z rynku.

Kasandra
30-04-2009, 11:23
co tu obserwować?
kupować szybko i zdjęcia robić, a nie obserwować

bialogardzianin
30-04-2009, 11:25
co tu obserwować?
kupować szybko i zdjęcia robić, a nie obserwować

Pisałem do tych, co muszą liczyć się z każdym groszem :-)

bialogardzianin
02-05-2009, 19:35
A ja NIE POLECAM :-( http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1253705&postcount=1

Polecam za to Fotopremium! Możliwość negocjacji cenowych, elastyczność, łatwy kontakt- profesjonalna obsługa klienta!

bialogardzianin
04-05-2009, 15:19
Mam pytanie: s5 pro jest chwalony za kolorystykę, w tym naturalny kolor ludzkiej skóry oddany nawet w ustawieniu AWB. Czy ustawienie WB w oparciu o pomiar (PRE) będzie miało wpływ a jeśli tak to czy pozytywny, na kolorystykę? Jakie macie doświadczenia w tym obszarze, tzn. czy używacie akcesoriów typu szara karta, TriBalance, Expodisc, CBL, itp.?

robin102
04-05-2009, 19:38
A co całkiem inaczej niż z D80 ? :)
Spoko spoko trzeba rawa robić, a plik jest tak elastyczny, że znacznie łatwiej złapać właściwą- bardziej naturalną kolorystykę niż z matryc cemosowych w najnowszych Nikonach, choć w porównaniu do D80 nie powinno być jakiejś dużej różnicy :)
Kolorki z D80 łatwiej na białym człowieku wyprowadzić niż z D700 :)
achhhhh zapomniałem dodać, że dla mnie łatwiej :)

mathu
04-05-2009, 22:27
Podstawowy myk to brak przepalonych pojedynczych kanałów na zdjęciach. Tego nie widać tak na pierwszy rzut oka, ale S5 przed tym chroni. Np. te kwiatki:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img100.imageshack.us/img100/9913/dscf1596.jpg)

Zwykła matryca połknie ten cały kolor i zrobi tam płaską, czerwoną plamę.

Czornyj
04-05-2009, 22:53
Zwykła matryca połknie ten cały kolor i zrobi tam płaską, czerwoną plamę.

Może nie róbmy sobie jaj :lol:

mathu
04-05-2009, 23:32
Nie robię sobie jaj. Z czerwonym w słońcu jest zawsze problem.

Czornyj
04-05-2009, 23:59
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cfiety1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cfiety2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cfiety3.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cfiety4.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cfiety5.jpg)

carantoni
05-05-2009, 00:28
Mathu się nie myli.
Tak jest że matryca od razu stara się dać wynik z jak największą ilością informacji (czyli możliwie najmniej przepałów ale też czarnych plam). Czasem może to być nawet wadą. Przyzwyczjny do mojej d70 nie mogę się przekonać do makr z s5. Są po prostu dość mdłe.
Oczywiście obróbka jest w tym przypadku o wiele łatwiejsza bo jest większy margines podbijania kontrastu.
Ta "przypadlość" kapitalnie sprawdza się przy fotografii krajobrazu, można wyciągnąć masę szczegułów. Zasada jest tylko jedna - naświetlamy na cienie a przepały zawsze da się odratować. W moim Nikonie było zupelnie odwrotnie stąd wciąż się uczę jak możliwie najlepiej wykorzystywać matrycę.
I niech nikt nie mówi że ktoś kto potrafi poprawnie naśiwetlać fotki nie potrzebuje takiej rzeczy - daje to po prostu nowe możliwości z których możemy ale nie musimy korzystać. Da się zrobić hdr bez statywu i kilku zdjęć, to tak w skrócie.
Kolorystyka naprawdę trafia bez pudła, a nawet jeśli się pomyli to tak jak ktoś napisał po małej korekcji wszystko wraca na swoje miejsce (czyli nie ma potem nienaturalnych zafarbów to tu to tam, łatwiej wszystko opanować).

Z wad jeśli ktoś ciekaw mojego zdania to w kolejności mi doskwierania:
- mała matryca (kadrujemy z głową za pomocą aparatu a nie na komputerze ;))
- raf przy max rozpiętości 400% waży 25 MB (sic)
- wolny zapis wyżej wymienionych kobylastych plikow, nie dotyczy af
- menu i ogólnie podgląd fotek to pomyłka (twórca powinien się za to smarzyć w piekle)
- prądożerny jest (200-300 fotek na firmowym aku to góra)
- chwalona przez wszystkich obudowa ma pewne wady a minowicie guma jest podatna na przyczepianie się kurzu, no i ma tendencję do odklejania się
- firmowy soft dla mnie jest za słaby (ah szkoda że Capture NX nie jest kompatybilny)

Zalączam dwie fotki, takie wyszły z matrycy (jedynie zjotpegowane i zmniejszone, nawet nie wyostrzałem):


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img7.imageshack.us/img7/6265/dscf0741y.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img7.imageshack.us/img7/8867/dscf0747g.jpg)

Edit = no jeszcze dwie pokazujące wyciąganie przepałów (kto był w lesie i chciał tam wykonać zdjęcie naświetlone poprawnie bez statyu ten doceni tą robotę):


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img9.imageshack.us/img9/2718/dscf04182.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img9.imageshack.us/img9/4789/dscf0418r.jpg)

+++
05-05-2009, 01:33
oj, ostatnio na plenerku s5 pro cyknął na firmowym akku ponad 600 fotek, a bateria jeszcze miała ,,prunda,, :) Dodam, że podpięte szkło to nikkor 1.8 AF, część zdjęć z wbudowaną lampą oraz korzystano z podglądu na lcd. Jak komuś bardzo zamula 400 % rawik z s5, to radzę ustawić na STANDART, w większości przypadków całkowicie to wystarcza, a w ,,fujaka,, wstępuje nowy -ŻWAWSZY- duch :) Co do kadrowania, to proponuję zawsze z głową - dobre nawyki to podstawa :)

mathu
05-05-2009, 01:39
Czornyj - z tego co widzę tylko ostatnia fotka jest w pełnym słońcu, a tam znowu nie ma takiej krwistej czerwieni.

Poza tym taka licytacja jest bez sensu - co z tego że pokażesz jakieś zdjęcia na których czerwony nie jest przepalony, skoro zawsze można pokazać taką fotkę, na której przepalenie jednak powstanie na D300 a nie powstanie na S5.

bialogardzianin
05-05-2009, 09:05
... Zasada jest tylko jedna - naświetlamy na cienie a przepały zawsze da się odratować. ...

carantoni, fajne fotki z tego lasu, aż się chce iść i fotografować! Bardzo budująca wypowiedź. Mam pytania dot. naświetlania:
1) rozumiem, że naświetlałeś na okazałe drzewo po lewej, a potem suwakami "ściemniłeś" światła?
2) Jaki pomiar stosowałeś- matrycowy czy centralnie ważony (exif pusty)? Czy ma to znaczenie przy wyciąganiu?
3) czy zdjęcie lasu było robione w DR400% czy nie było takiej potrzeby bo nie było ostrego słońca? Czy takie wyciąganie jest możliwe tylko w ustawieniu DR400% czy też przy tych pośrednich, a może także w standardowym?

do carantoni i pozostałych: a jeśli portretujemy dwie osoby jednocześnie, jedna ubrana bardzo jasno druga w ciemne ciuchy, to naświetlamy zawsze na ubraną na ciemno? A jeśli tło jest jasne albo ciemne? Proszę o podzielenie się Waszymi doświadczeniami. P.S.: kwiaty wyszły Wam również fajnie!

mathu
05-05-2009, 11:48
do carantoni i pozostałych: a jeśli portretujemy dwie osoby jednocześnie, jedna ubrana bardzo jasno druga w ciemne ciuchy, to naświetlamy zawsze na ubraną na ciemno? A jeśli tło jest jasne albo ciemne? Proszę o podzielenie się Waszymi doświadczeniami. P.S.: kwiaty wyszły Wam również fajnie!
Najlepiej wstrzelić się w środek. Czyli pomiar matrycowy.

carantoni
05-05-2009, 18:33
bialogardzianin - zawsze stosuję pomiar matrycowy;
w tym przypadku było to 400% i zawsze stosuję taką pełną rozpiętość, zazwyczaj na wszelki wypadek ale czasem się przydaje
zresztą jeśli jest taka możliwość to po co się ograniczać, no chyba że jest mało miejsca na karcie lub zależy nam na szybkości serii

th3big
05-05-2009, 18:56
do carantoni i pozostałych: a jeśli portretujemy dwie osoby jednocześnie, jedna ubrana bardzo jasno druga w ciemne ciuchy, to naświetlamy zawsze na ubraną na ciemno? A jeśli tło jest jasne albo ciemne? Proszę o podzielenie się Waszymi doświadczeniami.
Najlepiej wstrzelić się w środek. Czyli pomiar matrycowy.

To chyba zbyt duże uproszczenie. Przy matrycowym aparat podejmuje za nas decyzję jak naświetlić scenę i niekoniecznie uśrednia. Przynajmniej ja tak, to rozumiem. Dane z matrycy są analizowane i aparat naświetla chroniąc zagrożone partie obrazu. Jeśli programista zdecydował, by chronić światła, to w przypadku dużej rozpiętości sceny otrzymamy głębokie cienie. Poprawcie mnie jeśli źle rozumuję.

Ja z matrycowego korzystam sporadycznie i raczej w sytuacji, gdy scena jest dla matrycy mało wymagająca. W miniony weekend liczyłem, że matrycowy pomoże mi na szybsze fotografowanie ponieważ czas na wykonanie każdej fotki był zdeterminowany narastającym zniecierpliwieniem znajonych :-) Setki km w każdą stronę, tylko dwa dni i ładne widoki za każdym zakrętem :-D Po jakimś czasie miałem już czas tylko na wyskoczenie z samochody i szybkie zdjęcie z ręki, bo już nikt nie miał ochoty czekać, aż rozłożę statyw, pogrzebię w ustawieniach i zrobię fotkę. Niestety w warunkach jak poniżej matrycowy całkowicie sobie nie radził :( Ciekawe czy w przypadku S5Pro byłoby lepiej? Większy DR powinien skutkować lepszymi efektami w przypadku pomiaru matrycowego. Tak mi się wydaje.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img10.imageshack.us/img10/4886/dinglejpg.jpg)

mathu
06-05-2009, 00:18
Matrycowy w S5 działa właśnie bardzo dobrze. Trafia mniej więcej w środek rozpiętości sceny, czyli wykorzystujemy maksimum możliwości aparatu.

BTW świetne zdjęcie.

Albert44
06-05-2009, 08:47
Matrycowy w S5 działa właśnie bardzo dobrze. Trafia mniej więcej w środek rozpiętości sceny, czyli wykorzystujemy maksimum możliwości aparatu.

BTW świetne zdjęcie.
Poziom ufności do pomiaru matrycowego dla S5 jest wielokrotnie wyzszy niż dla nikonów D50/D70/D80.. innych nie sprawdzałem.

emsolo
06-05-2009, 18:50
a kiedy bedzie nastepca s5 pro? moze ktos sie doczytal po japonsku na stronach?

Smurf
06-05-2009, 21:46
a kiedy bedzie nastepca s5 pro? moze ktos sie doczytal po japonsku na stronach?
Najprawdopodobniej nigdy.

Dawid.G
07-05-2009, 00:41
Jakoś niedawno (marzec/kwiecień) była na forum Fuji plotka (ponoć całkiem wiarygodna) z info o następcy S5-tki. Podana była jakaś chińska strona...tylko nie mogę teraz znaleźć, może komuś innemu się uda.

Dawid.G
07-05-2009, 00:50
A co myślicie o tym? :>
http://nikonrumors.com/2009/03/29/nikon-related-newslinks-4.aspx

Dawid.G
07-05-2009, 01:26
Na forum Fuji znalazłem to:
http://nikonrumors.com/2009/03/29/nikon-related-newslinks-4.aspx
Co myślicie? :>


Sorry za potrójny post, ale nie pojawiały mi się przy odświeżaniu. Prośba do wymoderowanie.

kubedes
07-05-2009, 15:43
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cfiety1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cfiety2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cfiety3.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cfiety4.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/cfiety5.jpg)
nie wyświetlają się zdjęcia.
przekroczyłeś limit transferu, chyba. wstaw je jak możesz w jakiś inne miejsce.

bialogardzianin
07-05-2009, 15:55
Łodzianie z s5pro, pokażcie swe pazury i możliwości puszki w konkursie fotograficznym Photo-Industrial. O konkursie więcej tutaj: http://www.fotografuj.pl/News/Konkurs_fotograficzny_Photo_Industrial_Elektrownia _EC1_Lodz/id/2973 :-)

carantoni
07-05-2009, 22:47
Po dzisiejszym planerku mam dla niezdecydowanych radę - kupić S5 Pro i już.
A najlepiej ze dwie sztuki od razu - jedną na teraz, drugą na później. Nie sądzę że potrzeba czegoś więcej do bycia w pełni usatysfakcjonowanym.
Tym aparatem po prostu robi się zdjęcia a nie zastanawia jak je zrobić.

mathu
08-05-2009, 01:57
ISO640, straszne kontrasty (zaciemniona sala kinowa plus punktowe reflektory), mocno forsowane cienie.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ds5.agh.edu.pl/~mathu/geecon/album/large/0041.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ds5.agh.edu.pl/~mathu/geecon/album/large/0004.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ds5.agh.edu.pl/~mathu/geecon/album/large/0016.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ds5.agh.edu.pl/~mathu/geecon/album/large/0026.jpg)

bialogardzianin
08-05-2009, 13:46
ISO640, straszne kontrasty (zaciemniona sala kinowa plus punktowe reflektory), mocno forsowane cienie...

Fajnie to wyszło! Już nie mogę doczekać się na takie scenerie! ;-) Uchyl rąbka tajemnicy i odpowiedz proszę na 3 pytania:
1) jaki miałeś ustawiony WB?
2) Jaki DR?
3) czym wywołane jpgi?

mathu
08-05-2009, 18:31
1. Auto
2. Max
3. ACR

mathu
09-05-2009, 16:51
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ds5.agh.edu.pl/~mathu/geecon/day2/album/large/0033.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ds5.agh.edu.pl/~mathu/geecon/day2/album/large/0035.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ds5.agh.edu.pl/~mathu/geecon/day2/album/large/0042.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ds5.agh.edu.pl/~mathu/geecon/day2/album/large/0018.jpg)

B*MEN
24-05-2009, 12:51
Podepne sie do tematu i spytam o gwarancje...
Ile Fuji PL daje gwarancji na S5Pro?

Z gory dzieki za odp.
Pozdr.

emsolo
24-05-2009, 13:40
a nie wiem czy to bylo juz poruszane tutaj, ale jak fuji 5pro do slubow? nadaje sie? bedzie lepszym rozwiazanie do tego niz d90?

B*MEN
24-05-2009, 13:48
S5pro doskonale nadaje sie do slubow i portretow,

emsolo
24-05-2009, 13:52
nie mialem go nigdy ale z opini wychodzi ze jest za powolny? a fuji ma mozliwosc korygowania AF obiektywu?

robin102
24-05-2009, 14:14
nie mialem go nigdy ale z opini wychodzi ze jest za powolny? a fuji ma mozliwosc korygowania AF obiektywu?
Nie ma możliwości korygowania AF, ale jak masz nie kulawe szkła to wszystko będzie działać na 102 !
Nie będzie problemów podobnych do tych co z D300 występuję często/czasami :)
Kiedyś bardzo się rechotałem z tego dopisku w nazwie PRO dziś wiem, że ten dopisek powinien być 3 xPRO.
Aparat jest niesamowity w świetle, kolorystyka zajebongo, pliki łatwe w obróbce. Powolny to jest , ale gdzie na ślubnych się spieszyć :)
D90 czy S5 - wypadało by mieć dwa bo D90 tam gdzie zbraknie światła poradzi sobie lepiej jesli fotograf umie to wykorzystać. Iso 1000 z S5 to mniej więcej ISO 1600-1800 z D90 tak bardzo z przymróżeniem oka porównując :)
S5 to aparat do światła, czyli portret wszelakiego rodzaju i plenerowe zdjęcia. Z każdą setką nowych zdjęć S5 mnie bardzo zaskakuje i raduje. na przykład genialnie sobie radzi ze światłem błyskanym gdyż używam lampy jako lekkiego doświetlenia w słoncu czy w cieniu. Przy Nikonie oraz SB800 biała suknia PM waliła od razu w niebieskości, a w S5 mam białą albo ecru tak jak jest w rzeczywistości, nie wspominjąc już o AWB ktróy w porównaniu do D700 jest po prostu genialny prawie zawsze i wszędzie. Tam gdzie światla brak staram się nie używać S5 choć wiem, że lepsi od mnie radzą sobie tym aparatami i w ciemny i w piwnicy :)
Echhhh gdyby jeszcze sam zdjęcia robił to bym sobie w tym czasie na ryby pojechał :(

emsolo
24-05-2009, 14:30
chociaz wedlug mnie jeszcze wadą sa te dziwne pixele, no bo w sumie sa 12 miliony ale sa 6 , i czekam na nowszy model

elanek
24-05-2009, 14:32
chociaz wedlug mnie jeszcze wadą sa te dziwne pixele, no bo w sumie sa 12 miliony ale sa 6 , i czekam na nowszy model

Nie napisałeś więcej o nich, może wiesz niewiele, a jednak uznałeś to za wadę...

B*MEN
24-05-2009, 14:55
Ogolnie matryce fuji generuja bardzo specyficzne ziarno i nie dotyczy to tylko S5pro...
Faktycznie przy kropowaniu moze to byc dokuczliwe i nie kazdemu moze sie to podobac.

emsolo
24-05-2009, 14:57
no to ile jest widocznych piceli przy najlepszej jakosci?

mathu
24-05-2009, 15:48
Kup sobie lepiej jakiś kompakt. Będziesz mieć ostre picele i szybkie zapisywanie zdjęć. No i filmy.

emsolo
24-05-2009, 16:14
Kup sobie lepiej jakiś kompakt. Będziesz mieć ostre picele i szybkie zapisywanie zdjęć. No i filmy.

jak ci wystarcza to sobie zostaw ten kompakt i nie namawiaj innych

Grygolas
27-05-2009, 11:02
Przepraszam że zacznę kolejny temat...
Czy z Fuji s5, s3, s2 działa pomiar światła i potwierdzenie ostrości współpracując z manualnymi szkłami, bez procesorka?

morzon
27-05-2009, 14:04
Z S5 tak, s S2/S3 nie wiem.

zurek17
27-05-2009, 14:16
s3/s2 pro nie

Grygolas
27-05-2009, 14:25
Dzięki za odpowiedź.
Czyli zasada działania jest podobna jak w Dxxx oraz Dx tak. Jest Zielona kropka, czy może w fuji jest , nie wiem, czerwony trójkącik :)?
Czyli można focić oprócz full manual również z preselekcją przesłony?
Jakieś doświadczenia w tej materii?

morzon
27-05-2009, 14:39
Czyli można focić oprócz full manual również z preselekcją przesłony?


Tak, tylko, że przesłone sobie ustawiasz w menu na wartość jaką masz w danej chwili na obiektywie. Jak zmieniasz to znowu musisz do menu wchodzić i przestawiać. Ale światło mierzy i czas podaje.

bialogardzianin
28-05-2009, 09:40
... na przykład genialnie sobie radzi ze światłem błyskanym gdyż używam lampy jako lekkiego doświetlenia w słoncu czy w cieniu. Przy Nikonie oraz SB800 biała suknia PM waliła od razu w niebieskości, a w S5 mam białą albo ecru tak jak jest w rzeczywistości, nie wspominjąc już o AWB ktróy w porównaniu do D700 jest po prostu genialny prawie zawsze i wszędzie...(

robinie102, w sobotę robiłem zdjęcia na 1. komunię. Parę razy, tak na próbę dla rekonesansu, błysnąłem sobie lampą zarówno w ustawieniu AWB jak i flash (tak jak radziłeś w PM) i wiesz co się działo? Lampa tak jakby ocieplała nieco kolory, jakby przez filtr światła żarowego była puszczona, alba nie była biała. Chyba, że z uwagi na tryb BL tylko nieznacznie błyskała (EV lampy na minus) i przez to łapałem dużo światła żarowego kościoła, co? O co tu może chodzić?

bialogardzianin
28-05-2009, 12:13
Witam, spójrzcie na to zdjęcie i powiedzcie co nie zagrało skoro użyłem DR400%? Czy błąd leży w braku ustawienia dodatniej kompensacji ekspozycji, że alby nie są białe? A jeśli dałbym EV na + to czy niebo nadal miałbym niebieskie?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/viewer.php?file=ma7qxkjnglqqp10xvx8.jpg)
Parametry:
ExposureTime - 1/640 seconds
ExposureProgram - Aperture priority
ISOSpeedRatings - 800
CompressedBitsPerPixel - 3.20 (bits/pixel)
ShutterSpeedValue - 1/644 seconds
ApertureValue - F 16.00
MaxApertureValue - F 2.00
MeteringMode - Multi-segment
LightSource - Auto
Flash - Not fired, compulsory flash mode
FocalLength - 35.00 mm
ColorSpace - Uncalibrated
SensingMethod - One-chip color area sensor
CustomRendered - Normal process
ExposureMode - Auto
WhiteBalance - Auto
FocalLengthIn35mmFilm - 53 mm
Contrast - Normal
Saturation - High
Sharpness - Hard
Quality - FINE
White Balance - Auto
Tone - Normal
Flash Mode - Off
Focus mode - Auto
Slow Sync. - Off
Picture Mode - Aperture prior AE

R
28-05-2009, 12:31
kolego, ustaw poprawnie WB, pociagnij cienie, zgas swiatlo, zastosuj jakas chocby podstawowa obrobke...
niestety, od samego naciskania guzika malo komu wychodzi gotowe poprawne zdjecie w jpg. DR nie ma nic do koloru. prawdopodbnie ta sama scena zrobiona inna puszka gdzies by swiecila. na zdjeciu sa i glebokie cienie (drzewa w tle) i ostre swiatla (ornat ksiedza) a mimo to wszedzie masz sygnal... w czym klopot w takim razie?

bialogardzianin
28-05-2009, 12:58
kolego, ustaw poprawnie WB, pociagnij cienie, zgas swiatlo, zastosuj jakas chocby podstawowa obrobke...
Spoko, to był jpg prosto z puszki, powyciągałem cienie ale kiedy "gasiłem światło" wychodziło nieciekawie. Co miałeś na myśli z tym gaszeniem?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/viewer.php?file=960jn7rc9n3rdj1cd54a.jpg)

niestety, od samego naciskania guzika malo komu wychodzi gotowe poprawne zdjecie w jpg. DR nie ma nic do koloru.
bardziej chodziło mi o biel niż o kolor, tzn. czy mimo użycia DR400% i tak musze dopalić EV do 1,3-1,7 ev aby biel alby/ sukni ślubnej była biała?

prawdopodbnie ta sama scena zrobiona inna puszka gdzies by swiecila. na zdjeciu sa i glebokie cienie (drzewa w tle) i ostre swiatla (ornat ksiedza) a mimo to wszedzie masz sygnal... w czym klopot w takim razie?
w takich scenach i w taką pogodę zawsze gdzieś będzie świecić i pytanie nasuwa się takie: czy nie dbać o przepały w imię białych alb czy jednak mniej przepalać kosztem takiego a nie innego zafarbu (braku bieli)?

R
28-05-2009, 13:10
dbac o poprawny kadr i poprawny WB. W tym zdjeciu poprawnie ustawiony WB powinien uczynic sukienki bialymi. poza tym korekta ekspozycji to podstawa fotografii. fotografujesz jasne - doswietlasz, ciemnie - ujmujesz ev. cyfrak probuje zawsze usrednic. przy scenie jak na zdjeciu pow. z pewnoscia niedoswietli. bedzie sie staral zmiescic w jakichs tam "widelkach" - nie popalic i nie zrobic cieni 0,0,0.

bialogardzianin
28-05-2009, 13:26
W poście 248 umieściłem zdjęcie z wywołanego RAFa: ustawiłem WB na daylight, lights -21, darks +60, shadows +29. Czy mógłbym jeszcze podbić exposure do 1,00 EV (będą większe przepały tam gdzie słońce pada bezpośrednio a recovery nie daje dobrych rezultatów z uwagi na silne zmatowienie) czy zostawić jak jest? Nie gańcie mnie za mój warsztat bo więcej nic nie napiszę!;) Forum służy pomaganiu bliźniemu, trzymajmy się proszę zasad komentowania przedstawionych tutaj http://www.forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=21110&postcount=1