PDA

Zobacz pełną wersję : Obróbka w NX2 - Pytanko ?



fumio
07-03-2009, 23:09
Witam,
Czy można jakoś szybko w NX2 obrobić poniższą fotką tak aby niebo było
bardzo kontrastowe a śnieg pozostał biały?
Jeśli ktoś zna szybki sposób to proszę o małego helpa.

1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.zok.pl/a/Obrazek.jpg)


a tu RAW (jeśli ktoś ma ochotę)
http://www.zok.pl/a/DSC_0387.NEF

Pozdrawiam.

Przemek Paśnik
07-03-2009, 23:11
Zrób selekcję nieba. Tu znajdziesz opis co i jak http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=1159448#post1159448

Jarema
07-03-2009, 23:57
robisz normalnie, tak jak zrobiles, ale potem "wymazujesz" z selekcji drzewa i snieg i juz. :)

tak na szyvbko doslownie w minute i po pijaku:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img21.imageshack.us/my.php?image=drzewaisnieg.jpg)

Cos w ten desen?

fumio
08-03-2009, 00:02
robisz normalnie, tak jak zrobiles, ale potem "wymazujesz" z selekcji drzewa i snieg i juz. :)

tak na szyvbko doslownie w minute i po pijaku:

Cos w ten desen?

Po pijaku .. ? kurcze ja nie pije to po mnie - nie dam rady ;-)

Ale dzięki.

Pozdr.

Czornyj
08-03-2009, 00:47
najszybszy sposób to... ACR :D

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/zeema.jpg)

fumio
08-03-2009, 01:48
[QUOTE=Czornyj;1167439]najszybszy sposób to... ACR :D
A co to jest ACR?

Pozdr.

Erie
08-03-2009, 02:04
LCH + selection u-pointy - 7 sekund


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img17.imageshack.us/img17/4584/obrazekg.jpg)

przy dokładniejszej selekcji (dokładniej wpasowane u-pointy + dobrane promienie) będzie znacznie lepiej

Erie
08-03-2009, 02:05
...

fumio
08-03-2009, 02:54
Noo Erie Twoja metoda wygląda najfajniej ;-)
Tylko jeszcze mi powiedz co to jest LCH?

Pozdrawiam.

jamirq
08-03-2009, 11:01
light-chroma-hue ale jak uzywac to pytanie do Erie :P

Erie
08-03-2009, 11:30
light-chroma-hue ale jak uzywac to pytanie do Erie :P

podobnie jak opisane w tutku o filtrze polaryzacyjnym tylko akurat w drugą stronę (tam podbijany był niebieski, a tutaj osłabiany) - mam napisać dokładnie? to jak się obudzę...

fumio
08-03-2009, 11:41
Erie - to ile postawiłeś na pow. obrazku tych U-Pointow i napisz cos
o LCH jak to ugryźć.

Pozdr.

Erie
08-03-2009, 12:05
dobra, analizujemy co chcemy uzyskać - chcemy, aby niebo zachowało swój kolor oraz kontrast między chmurami i tłem

są przykładowo dwie drogi:

- możemy tak jak poprzednicy moi szanowni zmieniać temperaturę barwową zdjęcia (ocieplać je) za pomocą różnych narzędzi, choćby klikając u-pointem szarym na tym niebieskim śniegu i wymazując jego działanie dla nieba, efekt jednakże mało przyjemny jest, gdyż śnieg na drzewach przybiera mało atrakcyjną zielonkawą barwę i trzeba by było dodatkowo to poprawiać

- wybieramy zatem drugą drogę - wspomniane LCH i selection u-pointy

1. klikamy w NX2 nowe przekształcenie i wybieramy Color > LCH
2. wybieramy chroma i przesuwamy myszkę na obszar sciekle niebieskiego śniegu obserwując w którym miejscu popjawia się uchwyt na krzywej korekcji
3. przesuwamy ten punkt mocno w dół (jakieś 80-90%), zmieniamy promień działania, tak aby pokrył cały niebieski wycinek widma (jakieś 45% to będzie) i otrzymujemy coś na kształt


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img19.imageshack.us/img19/5985/obrazek2u.jpg)

4. nie zadowala nas jeszcze wygląd tego śniegu na dole zatem dorzucamy odrobinę color lightness ;) - podnosimy je o jakieś 40% przy podobnym jak w poprzednim punkcie promieniu - otrzymujemy


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img21.imageshack.us/img21/9448/obrazek3.jpg)

5. no i teraz clou programu - selection u-pointy, które z plusem stosujemy dla śniegu na "podłodze" oraz drzewach, a z minusem dla nieba - jak sobie je dobrze poustawiamy (średnicę i lokalizację) to wyjdzie nam efekt jeszcze lepszy niż powyżej, a jak zrobimy to na szybko to mamy


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img17.imageshack.us/img17/4584/obrazekg.jpg)


edit: nie pamiętam ile było selection u-pointów - jakies 10 i widać od razu teraz że brakuje jednego z plusem na środkowych drzewach

fumio
08-03-2009, 12:18
No bardzo fajnie - wielkie dzięki !! Tylko jeszcze jedno małe pytanko i będę miał 100% wiedzy na ten temat.
Musimy stawiać U-Pointy zawsze z plusem i minusem czy U-Point z + pracuje nam tylko na zaznaczonym
obszarze czy jednak na pozostałym obszarze trzeba jednak stawiać z minusem aby nie zmienić
niechcący tego czego nie chcemy?

Dziękuję i pozdrawiam.

Erie
08-03-2009, 12:24
No bardzo fajnie - wielkie dzięki !! Tylko jeszcze jedno małe pytanko i będę miał 100% wiedzy na ten temat.
Musimy stawiać U-Pointy zawsze z plusem i minusem czy U-Point z + pracuje nam tylko na zaznaczonym
obszarze czy jednak na pozostałym obszarze trzeba jednak stawiać z minusem aby nie zmienić
niechcący tego czego nie chcemy?

Dziękuję i pozdrawiam.

jak masz dodane przekształcenie i nie masz selection u-pointów to działa na całym obszarze

jesli jednak dodasz dowolny selection upoint (z plusem czy z minusem) to już przestaje działać na całości tylko odpowiednio jak masz plus to tylko na obszarze objętym plusem działa, jak masz minus to na obszarze całość - obszar minusa, dodadkowo minus moze ograniczać obszar działania plusa

najlepiej poćwiczyć sobie to przez dodanie przekształcenia colorize (z jakimś mocnym intensywnym kolorem) i dodawać kolejne selection upointy

fumio
08-03-2009, 12:28
Ok zrozumiałem dziękuję bardzo!

Pozdrawiam.

P.S.
Fajny ten NX2 ;-)

Erie
08-03-2009, 12:40
...Fajny ten NX2 ;-)

wiem :)

Erie
08-03-2009, 15:16
po poprawkach kontrastu i nasycenia (niektórym krytykującym się nie podobała poprzednia wersja :D, która jak zawsze powtarzam była tylko wskazówką JAK, a nie dokładnym przepisem - podobno za cieeeeemo było, to podniosłem jasność :))


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img15.imageshack.us/img15/8099/imgzima.jpg)

MiG
08-03-2009, 17:36
A to moja propozycja, proszę o wyrozumiałość bo to mój debiut, że tak powiem w takim „konkursie” na tym forum.
Dół rozjaśniony metodą mieszania warstw „Screen”, reszta wymazana pędzlem minusowym i trochę Color Control Point’ów.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img26.imageshack.us/img26/9531/dsc0387p1.jpg)

Erie
08-03-2009, 17:46
A to moja propozycja, proszę o wyrozumiałość bo to mój debiut, że tak powiem w takim „konkursie” na tym forum.
Dół rozjaśniony metodą mieszania warstw „Screen”, reszta wymazana pędzlem minusowym i trochę Color Control Point’ów.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img26.imageshack.us/img26/9531/dsc0387p1.jpg)

musisz trochę opanować ustawianie promienia u-pointów oraz korzystanie z tego pędzla selekcji, w tej chwili dość dokładnie można okreslić gdzie były one używane przez nieciągłości ich działania, a to błąd, bo wygląda sztucznie

jak na debiut jest bardzo udany

MiG
08-03-2009, 19:36
musisz trochę opanować ustawianie promienia u-pointów oraz korzystanie z tego pędzla selekcji, w tej chwili dość dokładnie można okreslić gdzie były one używane przez nieciągłości ich działania, a to błąd, bo wygląda sztucznie

jak na debiut jest bardzo udany

Tak to prawda, widać to. Nie podobają mi się również chmury, które wyglądają sztucznie oraz ostrzenie które przy tym rozmiarze zdjęcia spowodowało bardzo ostre nienaturalne odcięcia wierzchołków drzew.

art-74
10-03-2009, 20:47
Moja wersja - tylko pędzel i korekta nasycenia na minus (poniżej minuty)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img152.imageshack.us/img152/9256/obrazek33.jpg)

fumio
11-03-2009, 00:22
[QUOTE=art-74;1172768]Moja wersja - tylko pędzel i korekta nasycenia na minus (poniżej minuty)

No tak fajnie wyszło tylk że zrobiłeś to w Adobe ... ;-)

Ale mimo to podoba mi się!

Pozdrawiam.

art-74
11-03-2009, 00:33
Fakt - tak się zafascynowałem tematem, że dopiero teraz zwróciłem uwagę, że temat dotyczy NX a nie dowolnego programu (czyli w moim przypadku Lightrooma)
Starość nie radość i trza większe czcionki będzie sobie ustawić.
Swoją drogą poproszę jutro znajomego o udostępnienie komputera z NX'em - kiedyś odpaliłem sobie triala, ale nie mogłem się połapać w tym programie, ale to co zademonstrował Erie podoba mi się w działaniu i muszę to sobie własnoręcznie sprawdzić.

Erie
11-03-2009, 07:34
Art-74 to samo co zrobiłeś można zrobić w NXie, ale to rozwiązanie ma jedną wadę - wygląda sztucznie - całkowicie odsaturowałeś śnieg, przez co całe zdjęcie wygląda na pierwszu rzut oka jak składanka w PSie. Coś jak stosunkowo marne widokówki sprzedawane w róznych wczasowych miejscowościach. Nie możesz całkowicie zdjąć saturacji (dlatego między innymi u mnie ustawiałem jakieś 80%).

art-74
11-03-2009, 08:40
Całkowita racja - całkowite ściągnięcie niebieskiego zafarbu ze śniegu jest całkowicie nienaturalne, bo przy fragmentach niebieskiego nieba śnieg ma niebieskawy zafarb.
Drugim zafałszowaniem rzeczywistości jest brak czerwonego odcienia na chmurach w lewym dolnym rogu - tam, gdzie słońce chowa się tuż za linią drzew. Tak dokładniej, to owo odchylenie w kierunku czerwieni powinno pojawiać się na fragmentach chmur od strony tego ukrytego słoneczka - tak przynajmniej podejrzewam