PDA

Zobacz pełną wersję : elements 6 vs capture nx 2



tomaszt81
05-03-2009, 18:39
Przetestowalem w koncu capture nx 2, program bardzo mi sie spodobal ze wzgledu na prostote i te punkty (nie pamietam jak one sie fachowo nazywaja). Kosztuje ok. 600 zl... juz mialem kupowac ale okazo sie ze photoshop elements 6 jest jeszcze tanszy. Tego jeszcze nie przetestowalem bo trial wazy az 1,29 giga...

W zwiazku z tym mam pytanie, czy na elements 6 potrafi zrobic wszystko to capture nx2? Czy komfort jest podobny? Np rozjasnienie samej twarzy... w Capture to okolo 2 klikniecia boje sie, ze w elemts 6 trzeba bedzie towrzyc jakies maski czy tym podobne historie. Chcialbym byc w bledzie szczerze powiedziawszy ;)

Co byscie polecali ogolnie? Zdjecia wykonuje w RAWach.

Pozdr. T.

sejmajnejm
05-03-2009, 18:59
ta wielkosc triala to jakis kosmos. Jestes pewien, ze sciagales tylko triala elementsow? Ja sciagalem dwa misiace temu triala elementsow 7 i zajmowal 480 MB (Wersja Windows). Po wyprobowaniu Elementsow i NX2 zdecydowalem sie na NX2. Tak jak mowisz, w elementsach ACR jest okrojony, poza tym aby rozjasnic fragment zdjecia trzeba w ACRze wywolac dwukrotnie i potem maskowac w Elementsach. Minusem jest to, ze Elementsy nie obsluguja wartstw 16 bitowych (16 bitowe operacje sa okrojone - tzn nie wszystkie obsluguja obrazy 16 bitowe) - tego typu zabawy z maskowaniem mozesz przeprowadzac tylko na obrazach 8 bitowych. NX2 wszystkie operacje przeprowadza na 16 bitach. Jezeli masz duzo zdjec do obrobki, to szybkosc pracy NX2 moze byc minusem. Jest on znaczaco wolniejszy przy niektorych operacjach od Elementsow, ma wieksze wymagania sprzetowe (glownie ram). Za to NX2 'przeczyta' wszystkie ustawienia z puchy Nikona, z momentu robienia zdjecia. To daje np mozliwosc korzystania z Active D-Lighting. U-pointy to rewelacyjna sprawa. Jednak poczekalbym te pare godzin i sciagnal triala i przekonal sie samemu co Co odpowiada.

pzdr.
Andrzej

tomaszt81
05-03-2009, 19:10
wersja na maca ma wlasnie 1,29 giga i to 6 wersja, natomiast nx okolo 50? :) dzieki za odpowiedz, na noc zapuszcze i bede kombinowal :)

pozdr. T.

BOSS
05-03-2009, 22:00
Ja zaproponowałby Ci taki zestaw (który mam)
Elements 7 PL (bardziej dopracowany od 6)+ Adobe Camera Raw 4.6 (darmowy plug-in do NEF, RAW).
Wszystko po polsku.
Mozliwości według mnie mawet chyba większe.
"skomplikowaność" na tym samym poziomie.

Koszt: ja dałem 369zł.

tomaszt81
05-03-2009, 22:57
plugin jak najbardziej jest natomiast 7-ki nie ma na Maca, jest 6 i tez oczywiscie nie po polsku :) widze, ze ja w "goracej wodzie kapany" bede musial podjac ciezka decyzje ale poczekam jeszcze moze na ta 7-ke wlasnie :|

Adam Rimbaud
05-03-2009, 23:39
Przyznaje nie znam PSE zupelnie, tj. Nie wiemjak bardzo jest okrojony w stosunku do duzego brata. Do obrobki RAW uzywalem do niedawno Lightroom 2. Po kilku dyskusjach tu na forum i po krotkiej prezentacji przez znajomego powoli przestawiam sie na NX2. Efekty o wiele lepsze przy wolaniu RAW niz w Adobe Camera Raw (Lightrom uzywa tego samego modulu co PS).

donkiszot
05-03-2009, 23:40
Elements 7 PL (bardziej dopracowany od 6)+ Adobe Camera Raw 4.6 (darmowy plug-in do NEF, RAW).


Przy okazji zapytam: ACR pod Elements7 jest taki, jak pod PS CS4 (ewentualnie CS3)? czy go okroili? Bylbym rad, gdybys pokazal screenshot'y z panelami i suwakami -- slowny opis rowniez mile widziany.

sejmajnejm
06-03-2009, 11:35
jest okrojony. screenshotow nie mam, ale sa tylko trzy zakladki: 1. korekcja ekspozycji, balans bieli itp. 2. usuwanie szumu i wyostrzanie 3. 'Profile aparatu'.

pzdr.
Andrzej

donkiszot
06-03-2009, 15:27
Niestety... :(

Wielkie dzieki za odpowiedz.

tomaszt81
06-03-2009, 20:24
i ja dziekuje za wypowiedzi, jedno jest raczej pewne, tutoriali jest wiecej do photshopa elements'a. Zaciagnalem te 1,27 giga, w najblizszym czasie testen.

pozdr. T.

koniksk
14-03-2009, 14:34
A skąd można pobrać elements 7 oprócz strony Adoba. Mam problem bo tam trzeba coś instalować do ściagania a ja na kompie w pracy nie mogę tego zrobić bo mam tak zabezpieczony komputer. W domu to trzy dni by szło. I jak to jest z D700, jest wersja ACR do tego PSE7, czy trzeba konwertować do DNG?

Wojteksw
14-03-2009, 16:28
Poproś kogoś o nagranie płyty, albo możesz pobrać ze sklepu wersję 30-dniową. Elements 7 obsługuje D700, jeżeli by nie miał Camera Raw 5.1 to mysisz sciągnąć i zamienić. Dokładny opis na stronie 87 po polsku. Nowa wersja wtyczki Camera Raw zastępuje pierwotną jej wersję, instalowaną wraz z programami
Photoshop CS4, Photoshop Elements 7.0 oraz Premiere Elements 7.0. http://www.adobe.com/special/photoshop/camera_raw/Camera_Raw_5.1_ReadMe.pdf

koniksk
14-03-2009, 17:00
Dzięki. Jednak jakoś mi poszło ściaganie ze strony adobe na domowym internecie. Wieczorem potestuje. Zastanawiam się tylko kiedy Nikon wypuści nową wersję nx, bo mi się demo skończyło i nie chcę mi się znowu płacić a za trzy miesiące będzie nowa, lepsza wersja.

koniksk
15-03-2009, 13:47
W photoshopie więcej opcji ma ten ACR, tak? A w innych programach (oprócz Lightroom), np. w Corelu jak to jest? Bo nie ukrywam, że nie wydam tyle kasy, więc szukam czegoś taniego jak Elements. Do kart Lexara dodawali kod do jakiegoś Corela, czy tam też ten ACR jest okrojony?

Wojteksw
15-03-2009, 16:05
W photoshopie więcej opcji ma ten ACR, tak? A w innych programach (oprócz Lightroom), np. w Corelu jak to jest? Bo nie ukrywam, że nie wydam tyle kasy, więc szukam czegoś taniego jak Elements. Do kart Lexara dodawali kod do jakiegoś Corela, czy tam też ten ACR jest okrojony?

Zainstalowałem Corel PSP Photo X2 wersję 30 dniową, otwiera Raw z D80, ale z D300 nie otwiera. Przypuszczam, że z D700 tym bardziej nie będzie otwierał, napiasałem do przedstawiciela Corela zapytanie ale do tej pory cisza. Do Lexara dołączyli Corel PSP Photo X, tym bardziej nie będzie czytał Raw z D700. Z tego co wiem to jest jeszcze wersja PSP Photo X2 Ultimate, prawdopodobnie czyta Raw D300 i D700 jest to tylko program w wersji angielskiej.

Wojteksw
15-03-2009, 16:42
Niestety, Paint Shop Pro Photo X2 Ultimate otwiera tylko Raw z D300, natomiast D700 nie. http://corel.custhelp.com/cgi-bin/corel.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_sid=UEgnrgfj&p_lva=&p_faqid=763284&p_created=1221026408&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9ncmlkc29ydD0mcF9yb3dfY250PTI4J nBfc2VhcmNoX3RleHQ9cmF3JnBfc2VhcmNoX3R5cGU9MyZwX3B yb2RfbHZsMT0xNTUmcF9wcm9kX2x2bDI9fmFueX4mcF9zb3J0X 2J5PWRmbHQmcF9wYWdlPTE*&p_li=

Waldy
15-03-2009, 21:55
Pisałem w sąsiednim wątku, owszem inne programy otwierają NEFy, ale wynik końcowy jest nieporównywalny z tym z NXa. W końcu po to się korzysta z NEF aby mieć doskonałe zdjęcia. Po NX długo nic, potem tak sobie, a potem byle jak. Niestety NX, nawet na najszybszych kompach to niedzisiejszy muł. Jednakże nagrodą za cierpliwość jest EFEKT. Nie tracę nadziei, że następna wersja będzie szybsza, czyli normalna.