PDA

Zobacz pełną wersję : Nauka konwersji do BW



Sowulus12
04-03-2009, 17:20
Konwersja zrobiona za pomocą PS - Obrazek - Obliczenie


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img120.imageshack.us/my.php?image=dsc5181.jpg)

Uczę się jej dopiero - jak wam się widzi?

diabel200
06-03-2009, 01:58
daje po gałkach,ale ciekawie jak dla mnie.

jak to uzyskać?

arturjb
07-03-2009, 00:16
przeciez napisał

Sowulus12
10-03-2009, 12:41
Zdjęcie jak zdjęcie, zwyklak, chodzi mi o konwersję do BW, próbuję na różne sposoby - również mikserem kanałów, ale czasem jak zobaczę tu na forum BW to mi kopara opada i wracam do deski kreślarskiej...

Calme
10-03-2009, 12:43
Bo tak naprawdę mikser kanałów czy mnożenie to dopiero początek drogi w ciekawym bw. Do tego w następnym etapie dochodzą warstwy z maskami na poszczególne fragmenty kadru, dobry dodge&burne, itd, itp. Mz nie ma określonego przepisu. Każde zdjęcie w zależności od charatkeru i naświetlenia robi się inną droga.

Sowulus12
10-03-2009, 14:03
No właśnie też mam odczucie że jest tak jak piszesz i że samo dobre zdjęcie koloru mikserem to jeszcze nie wszystko i praca dopiero zaczyna się na warstwach i maskach aż do uzyskania odpowiedniego efektu, natomiast jeśli się skopie pierwszy etap to pewnych odcieni szarości na zdjęciu już nigdy nie będzie bez względu na to jaką obróbkę zastosujesz później - dobrze myślę?

Erie
10-03-2009, 14:08
mocno na nie... konwersja takiego zdjęcia do BW doprowadziła zamiast do wydobycie kształtu, formy ze zdjecia kolorowego do tego, że zdjęcie przestaje prezentować cokolwiek - jeden wielki oczopląs, 5 sekund i migrena gwarantowana :(

Sowulus12
10-03-2009, 14:11
No właśnie - starałem się wydobyć jak najwięcej odcieni szarości, a wyszło jak wyszło :( ale się nie poddaje - jeszcze Was zaskoczę wypasionym BW :)

elix
10-03-2009, 14:20
Ja myślę, że jak do nauki to wybrałeś sobie dość trudny materiał, który w dość łatwy sposób można doprowadzić do efektu o którym napisał Erie. Wybierz może jakieś mniej wymagające zdjęcie, takie gdzie kształty i formy są bardziej regularne i większe i wtedy tak naprawdę możesz pokombinować i zobaczyć co jakie daje efekty - choć fakt faktem, że jednej uniwersalnej metody nie ma i wszystko zależy od materiału wejściowego.

Hlynur
10-03-2009, 17:37
Miałem się nie odzywac, ale co mi ubędzie:
Zrób kolorowe zdjęcie danego obiektu(pejzaż, pomnik... itd) następnie przestaw aparat na BW i powtórz sekwencję.
Obrób w PS tak czarno-białe zdjęcie by Ci samemu kopara opadła.....:)
Mając materiał wyjściowy, taki do którego będziesz mógł porównywać konwersję BW kolorowego zdjęcia.
Poćwiczysz i się nauczysz mając wzorzec do którego będziesz dążył.
Pozdrawiam i powodzenia.

Ps. chyba nie nadawałbym się na nauczyciela...... :)

Sowulus12
10-03-2009, 17:51
Dobra myśl ;) Cały dzień dziś ćwiczę.