Zobacz pełną wersję : PENTAGRAM PathFinder Logger P 3106
Witam,
ponieważ na Forum pojawiło się kilka wątków związanych z geotagowaniem zdjęć pozwoliłem sobie na opis odbiornika PENTAGRAM PathFinder Logger P 3106. Opis powstał na bazie opisu kolegi Władcy Pikseli (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=88730). Mam nadzieję że autor się nie obrazi ale chciałem umożliwić Wam proste porównanie tych dwóch urządzeń.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://image.blaszczak.pl/forum_foto/GPS_PENTAGRAM/Pentagram.jpg)
Wielkość: 72,2 mm x 46,5 mm x 20 mm (dł. x sz. x wys.)
Waga: 67 g (z akumulatorem)
Zasilanie: akumulator litowy 1000 mAh (typ Nokia)
Czas pracy: brak danych
Kompatybilne z Exif 2.1 lub nowszym
Pamięć: 32 MB (do 150000 punktów nawigacyjnych)
Zapis pozycji: ustawiany przez użytkownika: logowanie na podstawie czasu, odległości, prędkości
Komunikacja z komputerem: USB, Bluetooth
Zimny start: średnio 36 s
Ciepły start: średnio 33 s
Gorący start: średnio 1 s
Do odbiornika dołączona jest płytka z oprogramowaniem GPS Photo Tagger.
Poniżej kilka zrzutów ekranów tego softu:
1. Odczyt loga z odbiornika
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://image.blaszczak.pl/forum_foto/GPS_PENTAGRAM/GPS_Photo_Tagger_1.jpg)
2. Po wskazaniu folderu ze zdjęciami (lub pojedynczego zdjęcia) fotki natychmiast zostają zlokalizowane na mapie.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://image.blaszczak.pl/forum_foto/GPS_PENTAGRAM/GPS_Photo_Tagger_2.jpg)
3. Proces dopisania współrzędnych geograficznych jest błyskawiczny.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://image.blaszczak.pl/forum_foto/GPS_PENTAGRAM/GPS_Photo_Tagger_3.jpg)
4. Możliwość odczytu innych informacji o trasie - wysokość
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://image.blaszczak.pl/forum_foto/GPS_PENTAGRAM/GPS_Photo_Tagger_4.jpg)
5. Możliwość odczytania informacji o trasie - prędkość
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://image.blaszczak.pl/forum_foto/GPS_PENTAGRAM/GPS_Photo_Tagger_5.jpg)
6. Konfiguracja parametrów zapisu loga
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://image.blaszczak.pl/forum_foto/GPS_PENTAGRAM/GPS_Photo_Tagger_6.jpg)
Zalety:
możliwość komunikacji z komputerem zarówno przez USB jak i Bluetooth,
możliwość wykorzystania odbiornika do tradycyjnej nawigacji (bez problemu używam go z telefonem Nokia E51),
możliwość śledzenia nie tylko pozycji zdjęć, ale także całej trasy wycieczki,
możliwość współpracy z większością aparatów cyfrowych jak i kamer video.
Wady (identyczne jak w urządzeniu Sony):
trzeba dobrze zsynchronizować czas w aparacie (istnieje możliwość korekty w oprogramowaniu),
GPS nie jest zapisywany do RAW (NEF) tylko do jpg
Koszt tego odbiornika to ~200 zł (brutto).
Czy proces dopisywania współrzędnych można zrealizować w "batch'u" czy tylko pojedynczo ?
Proponuję przenieść do działu "Testy".
rb-zg - a mozesz powiedziec kto produkuje soft jaki masz otwarty? bo pod hasłem gps photo tagger odnajduje milion aplikacji, a ta twoja wydaje się być bardzo ciekawa ;)
a i możesz sprawdzić ile wytrzyma ci odbiornik na jednym ładowaniu? to jest też stosunkowo ważne ;)
lukrobax
04-03-2009, 13:39
a i możesz sprawdzić ile wytrzyma ci odbiornik na jednym ładowaniu? to jest też stosunkowo ważne ;)
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ja jako że nie używam teraz swojego, to żeby bateria trochę popracowała (bo jak wiadomo akumulatory Li-ion najlepiej się czuja jak są w ciągłej eksploatacji) postanowiłem go rozładować.
I w ten o to sposób leży w szufladzie włączony od kilku dni i jeszcze się nie rozładował;)
Z tym że włączony jest w trybie samej nawigacji bez zapisu ścieżki, a bluetooth po krótkim czasie jak nie nawiązuje połączenia sam się wyłącza.
Ja swojego urządzenia używam do rejestrowania wypraw rowerowych, więc mogę się postarać o rzeczywiste zmierzenie działania akumulatora w trybie Loggera.
Aha dodam jeszcze że o akumulatory na zmianę do tego urządzenia nie jest trudno, bo są to BL-5C rodem z bardzo wieli Nokii - więc sporo jest dostępnych wysokiej jakości oryginałów, jak i lepszyc lub gorszych zamienników.
Dostarczony przez producenta akumulator to zamiennik firmy Helix.
Czy proces dopisywania współrzędnych można zrealizować w "batch'u" czy tylko pojedynczo ?
Proponuję przenieść do działu "Testy".
Można zrealizować z automatu. Wskazujemy folder ze zdjęciami i automatycznie dodaje nam koordynaty.
rb-zg - a mozesz powiedziec kto produkuje soft jaki masz otwarty? bo pod hasłem gps photo tagger odnajduje milion aplikacji, a ta twoja wydaje się być bardzo ciekawa ;)
a i możesz sprawdzić ile wytrzyma ci odbiornik na jednym ładowaniu? to jest też stosunkowo ważne ;)
Producentem softu według Pomoc >> O... jest PENTAGRAM.
Aktualna wersja tej aplikacji: http://download.pentagram.pl/pl/sterowniki/gps/gps_photo_tagger/
Niestety do niektórych funkcji potrzebny jest klucz produktu dostępny z zakupionym odbiornikiem GPS.
Co do czasu pracy na baterii, to ja jestem dopiero po pierwszym ładowaniu zaraz po zakupie. Narazie mam wrażenie że działa dłużej niż Nokia LD-3W. Ja używam loggera także do nawigacji samochodowej przez BT.
Koszt tego odbiornika to ~200 zł (brutto).
gdzie można kupić? proszę o info na pm, bo szukam i nigdzie nie ma :(
Wygląda na to, że produkt został wycofany. :sad:
Może ktoś ma inne propozycje.
Sputnik_Wwa
23-05-2010, 15:19
Na allegro jest coś takiego http://allegro.pl/item1052485800_zestaw_geotagowanie_zapis_zdjec_z_t rasy.html
Jeżeli to obsługuje tylko JPG to rozumiem, że wpierw trzeba sobie RAW'y powywoływać a potem dopiero do tego wrzucać. Zastanawiam się nad czymś takim na wyjazd w bieszczady we wrześniu. Trasy i tak rejestrowałem zawsze telefonem co mi się bardzo podoba, ale fajnie by było zdjęcia na nie nałożyć ;)
Witam.
Pozwalam sobie odświeżyć wątek n/t PathFinder Logger Pentagrama. Mamy tu opis P3106, jednakże na Allegro są dostępne teraz tylko z serii P3101. Czy ktoś z Was miał do czynienia z tym modelem i jak w praktyce przy synchronizacji zdjęć i zapisu do JPG-a ten PathFinder Logger się spisuje.
Jestem przed koniecznością zakupu takiego "rejestratora" więc każda informacja jest cenna. Pozdrawiam Wist.
2pompony
06-06-2011, 01:18
Używam Pathfindera jako loggera, to znaczy urządzenia do zapisu trasy. Do synchronizaacji zdjęc z trasą (czyli geotagowania) uzywam osobnego, prostego i intuicyjnego softu.
Prosty i darmowy GeoTagger zapisuje metadane do plików xml - czyli jak dla mnie geotaguje RAWy. Lr poprawnei odczytuje takie tagi, pokazując je w zakładce metatagów. Kliknięcie w strzałkę w LRze otwiera okno przegladarki z otwartą mapą googla i zaznaczonymi dwoma róznymi miejscami: punktem na mapie gdzie wykonano zdjęcie oraz drugim znaczkiem - to jest najbliższym adresem jaki da się ustalić (przykładowo zdjęcie z pustyni opisał adresem pobliskiej szosy).
Kiedyś napisałem o tym jeden poradnik, jak odnajdę i będą chętni, mogę poszukać.
Dzięki 2pompony za informację. Podaj jeszcze z jakiego modelu Pathfindera korzystasz. Jeśli znajdziesz swój poradnik to proszę o udostępnienie go.
Pozdrawiam Wist.
2pompony
06-06-2011, 20:57
Już podaję; to stary model, sprzed dwóch, a może i więcej lat, ale zasada działania jest identyczna:
1. zapisuję loga w urządzeniu
2. opcjonalnie w terenie kopiuję go do komórki, jak wiem, że brakuje pamięci, a ja będę jeszcze tydzień na pustyni
3. po powrocie odpalam GeoTaggera i mu pokazuję folder ze zdjęciami i plik trasy
4. Jak wrócę z wanny, to wszystko jest gotowe.
Używam Pathfindera P3106 (http://www.pentagram.pl/produkty/nawigacja_gps/odbiorniki_gps/pentagram_pathfinder_logger_p_3106).
Myślę, że jeśli tylko ten nowy model też zapisuje trasy (a przecież to jest główne zadanie loggera GPS), to zasada działania pozostanie ta sama... Najwyżej na obudowie będą inne guziczki, znając życie. :)
Dzisiaj już nie, ale jutro późnym wieczorem być może wrzucę ten poradnik, choć prawdę mówiąc jest w nim to samo co w punktach jakie napisałem wyżej, tylko jest więcej szczegółów...
EDIT-
Ważne, przypomniało mi się! Nie używam ani jednego programu z tych, co dostarczone były na płytce od producenta, bo wszystkie okazały się albo mułowate, albo niewystarczające, albo się notorycznie wieszały. Na komórkę wgrałem soft javowy, który nie tylko zgrywa mi na komórkę trasy uwalniając dostępną pamięć urządzenia, ale też pozwala konfigurować pathfindera w terenie - choćprawdęmowiąc po jednokrotnej konfiguracji już niczego nie zmieniałem, bo nie było takiej potrzeby. Soft jest darmowy i open sourceowy.
DO samego geotagowania też używam darmowego i świetnego GeoTaggera.
Na komórkę wgrałem soft javowy, który nie tylko zgrywa mi na komórkę trasy uwalniając dostępną pamięć urządzenia, ale też pozwala konfigurować pathfindera w terenie - choćprawdęmowiąc po jednokrotnej konfiguracji już niczego nie zmieniałem, bo nie było takiej potrzeby. Soft jest darmowy i open sourceowy.
Mógłbyś podać jaki to soft?
2pompony
07-06-2011, 13:59
http://www.bt747.org/mobile
Konfiguruje Pathfindera po Bluetoothu, zgrywa logi na kartę telefonu (też po BT), kasuje logi w pathfinderze uwalniając miejsce na nowe. Bardzo przydatny soft, i nie dam na niego złego słowa powiedzieć. Podczas miesięcznego intensywnego używania w terenie ani razu nie zrobił zmyły, nie zgubił nawet bita w powietrzu między loggerem a komorką, nie wieszał się i nie mulił. Z tym, że ładny w oprawie, to on nie jest...
Dodatkowo przerabia plik loga z jednego formatu na inny, ale jeśli mi to jest potrzebne, to unikam robienia tego telefonem, bo strasznie długo mu to idzie. Jak chcę zmienić format pliku, to na lapku są do tego programy, które robią to błyskiem.
http://www.bt747.org/mobile
Dzięki, przetestowałem. Przy zgrywaniu loga zrywał mi połączenie, ale jeszcze będę testował (muszę naładować loger).
Zgrywa mi do *.bin. Czy muszę go przekonwertować przy pomocy "GPSbabel" czy też innego softu?
Odnośnie tagowania, to ja używam GeoSettera (rewelacyjny darmowy soft). Przy pomocy tracka *.gpx, taguje Rawy i przy eksporcie do *.jpg z pliku *.xml sapisuje je do *.jpg.
Poza tym potrafi otagować stare (nawet zeskanowane fotki) poprzez wskazanie w oknie Google maps.
2pompony
09-06-2011, 17:58
Tfu, ale plama!!! Ja też cały czas miałem na myśli GeoSettera (a nie Taggera, jak pisałem)... Przepraszam wszystkich. Pomyłka wzięła się stąd, że sam sobie podpisałem ikonkę Geotagger i się przyzwyczaiłem...
A odpowiadając - tak, ja wolę przekonwertować taki plik *.bin nie w telefonie (bo to trwa wieki na moim antycznym telefonie), tylko wczytuję plik do programu (teraz już sprawdzę nazwę dwa razy) BT474, notabene tego samego autora, który napisał ten soft na komórkę. W About programu jest strona www, więc od razu podaję: http://www.bt747.org/
Pozwolę sobie powrócić do tematu rejestracji miejsc zrobionych zdjęć.
Zamiast PathFindera na alledrogo znalazłem zamienniki Systemu Nikona GPS MC-35 a mianowicie:
1 . Yongnuo N-918N1 - http://allegro.pl/yongnuo-n-918-n1-gps-odbiornik-nikon-gp-1-gp1-waw-i1669240645.html
2. PHOTIX GEO ONE GPS - http://allegro.pl/photti-x-geo-one-gps-odbiornik-nikon-gp-1-zam-i1665567569.html
Czy Ktoś z Was miał już okazje pracować z tymi zamiennikami i jak one spisują się w praktyce.
Poza wadą ceny mają jedną widoczną zaletę - mianowicie zapis pozycji GPS wykonanego zdjęcia jest zapisywany w EXIF-e od razu.
Druga sprawa - jak takie urządzenie mocno obciąża akumulator aparatu i jak się zachowuje aparat z podpiętym urządzeniem. W/g podanych informacji komplet taki zawiera również wyzwalacz, co jest w tym przypadku na +.
Pozdrawiam Wist.
MZ szkoda zabawy, za trzykrotność Pentagrama masz sprzęt, który pozwala tylko na zapis współrzędnych zdjęcia. Ścieżki już tym nie zapiszesz, a baterię zeżre. Jedyny plus to to, że odpada zabawa z softem i od razu taguje RAWy.
marszull
06-03-2012, 17:10
Odkopie troche temat
Z tego co widze to pentagramy sa juz niedostepne,
ale moze cos nowego pojawilo sie od 2009?
Szukam takiego urzadzenia ktore:
sporo wytrzymuje na baterii,
najlepiej zeby to byly baterie lub aku standardowe (aa lub aaa),
bede mial mozliwosc zapisania calej trasy (i pozniej jej obejrzenie np. na googlemap),
najlepiej jakby mialy mozliwosc zapisu lokalizacji do .dng po dacie i godzinie (moze jest to jako opcja w nowym LR4, bo cos czytalem o mapach, ale bede jesczze szukal),
zeby dzialal z softem na macu
i zeby byl dostepny raczej nowy sprzet w sklepie.
Jakby ktos sie podzielil swoimi doswiadczeniami i przemysleniami to bede wdzieczny
EDIT Program juz znalazlem ;) moze komus sie przyda
http://www.mytracks4mac.com/c/index.php?lang=en
teraz tylko musze poszukac loggera,
wiec czekam na posty ;)
Wracam do tematu, który tu kiedyś poruszyłem. Było sporo dobrych opinii o Pentagramie P3106 ale zniknął z rynku ofert. Znalazłem o podobnej konstrukcji HOLUX M-1000C. Jest na alledrogo trochę ofert. Czy ktoś z Was miał okazję pracować z tym Holux-em, jak on spisuje się w terenie jako rejestrator, oraz jaki jest jego rzeczywisty czas pracy.
Zbliża się lato, więcej wyjazdów, więc dobrze by było mieć możliwość rejestracji miejsc gdzie się robiło foty.
A może ktoś ma sprawdzone skuteczne inne rozwiązanie
Ja dołączę się do zapytanie i dodam jeszcze model Holux M-241 GPS Logger. Jest troszkę droższy niż wymieniony przez kolegę, ale wygląda bardziej COOL:P A tak na serio troszkę bardziej podoba mi się jego sposób zasilania.
marszull
21-07-2012, 20:29
ja odpuscilem zasilanie paluszakmi i nabylem M-245 na razie w dwoch testach sprawdzil sie bardzo dobrze, jeszcze w tym tygodniu go potestuje
marszull
06-08-2012, 15:58
jestem w trakcie testowania, wczesniej w stambule, teraz koncze zwiedzanie kapadocji i musze powiedziec ze w polaczeniu z map w LR sprawuje sie bardzo dobrze, wytrzymuje spokojnie trasy po 12-14 godzin (wiecej nie potrzebowalem, ale postaram sie stestowac ile wytrzymuje na jednym ladowaniu, tylko po wyjezdzie bo nie chce zeby sie okazalo ze zostalem bez logow ;) ) ladowac mozna z sieci lub laptopa
ustawilem sobie logowanie co 2 sek, zrzucam do gpx HoudahGPS (mac) i dziala tez z MyTracks
Nieduzy, oprocz logow mozna sprawdzc pare innych rzeczy w trakcie (ilosc kalorii :) , wysokosci, pare miejsc docelowych, szybkosc, kompas itd)
Mozna tez zamontowac na rower (jest mocowanie w komplecie)
Za ta kase sprzet do polecenia
Oczywiscie same trasy mozna tez przejrzec na innych programach (google earth itd)
2 sekundy? Robisz zdjęcia z myśliwca? ;)
marszull
08-08-2012, 01:01
nie ale jesli mam taka mozliwosc to czemu nie? ;) ustawilem sobie przy marszu "co krok", zapamietuje do 200000 punktow wiec i tak tego nie wykorzystam
ps sprawdzilem w dlugiej trasie i wytrzymuje do 20 godzin na jednym ladowaniu
nie ale jesli mam taka mozliwosc to czemu nie? ;) ustawilem sobie przy marszu "co krok", zapamietuje do 200000 punktow wiec i tak tego nie wykorzystam
ps sprawdzilem w dlugiej trasie i wytrzymuje do 20 godzin na jednym ladowaniu
Testowałeś ile czasu będzie pracować przy zapisie co np. minutę zamiast co 2 sekundy?
marszull
09-08-2012, 02:25
Testowałeś ile czasu będzie pracować przy zapisie co np. minutę zamiast co 2 sekundy?
nie testowalem bo powyzej 20 godzin bez przerwy nie potrzebuje, ale jak wroce to stestuje
wykrylem jedna niedogodnosc: trzeba uwazac zeby przypadkowo nie wcisnac klawisza ktory zatrzymuje zapis,
ale mozna to obejsc w taki sposob ze po uruchomieniu wcisnac klawisz home i zostawic, wtedy wciskanei klawiszy z gornego panelu powoduje przelaczanie miedzy przypisanymi punktami, a nie wplywa na zapis.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.