PDA

Zobacz pełną wersję : kłopot z synchro



jarekr1987
28-02-2009, 12:42
Witam wszystkich. Mam nadzieje że się nie obrazicie jak zadam małe pytanie w tym wątku bo dotyczy tematu. Mam spory problem z synchronizacją lamp. Konkretnie chodzi o 2x SB-600 i lampę błyskową na fotocelę która wyzwala się podczas pierwszego błysku. Body to d70s bez możliwości podpięcia kabla synchro. By lampy SB-600 działały zdalnie to muszą być sterowane za pomocą funkcji COMMANDER MODE i działają ok ale niestety one są wyzwalane wraz z lampą wbudowaną którą przed błyskiem głównym robi serie przebłysków (iTTL) które wyzwalają wspomnianą lampę na fotocelę. Nie mam pomysłu na to jak sprawić by lampa wbudowana mogła być sterowana manualnie w trybie commander mode.

Jacek_Z
28-02-2009, 12:50
.. By lampy SB-600 działały zdalnie to muszą być sterowane za pomocą funkcji COMMANDER MODE .. niestety ta metoda da zawsze przedbłyski i uniemożliwia używanie innych lamp. Nie da sie tak pracowac w twojej sytuacji.
lampa wbudowana na M, a pod sb600 musisz kupić fotocele. Wtedy będzie działało wszystko równo razem z tą dodatkową lampą.

jarekr1987
28-02-2009, 12:56
chyba najprostsza i najlepsza metoda :) tylko że nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie i muszę prosić o pomoc w doborze tej fotoceli i połaczeniu tego jakoś by zadziałało. Swoje słowa kieruje do Jacka_Z :)

Jacek_Z
28-02-2009, 13:42
wydzieliłem
www.allegro.pl/item566540284_fotocela_z_goraca_stopka_gwint_1_4_n a_statyw_foto.html
coś takiego.
Nie wiem czy sb600 "lubi" mieć zwarte styki, więc może zaizolować te blaszkę

Albert44
28-02-2009, 14:04
A może spróbuj coś takiego: fotocela MIF 2.0 negro, z najdziesz w googlach.

darsedz
28-02-2009, 16:30
na allegro tez jest - szukaj MIF :) (ok. 50 zł)
chociaż i tutaj były raportowane pewne problemy z jej działaniem - muszę to sprawdzić doświadczalnie :D

Jacek_Z
28-02-2009, 18:03
ta opcja by pomijało przedbłyski nie działa w praktyce. Liczba przedbłysków w CLS jest zmienna.

darsedz
28-02-2009, 18:13
ale w zależności od body i trybu pracy commandera moment wyzwolenia lampy jest stały ;)

edit: trochę o zdalnym wyzwalaniu lamp poczytać można tu (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=86752%5B/URL)

maciek.evo
28-02-2009, 20:07
możesz sobie fotocelę w lampie przysłonić kawałkiem kliszy przyklejonym na karteczki samoprzylepne. Najlepiej tak, żeby był dystans między fotocelą a kliszą, z tej strony żeby odciąć błysk sterujący sb600, a potem wyzwoli je błysk właściwy z sb600 [tylko w trybie commander w manualu]. Przyda się też sg3-ir, a na dworze kłopot w zasadzie znika bo błysk sterujący jest za słaby[rozprasza się] żeby wyzwolić lampę z fotoceli. We wnętrzu- wiadomo odbija się od wszystkiego :) niedużo roboty, a kontrolujesz moc dwóch lamp z body, a trzecia ręcznie. Działa zawsze, nieraz trzeba jakoś inaczej to przykleić :)