PDA

Zobacz pełną wersję : ratowanie negatywów



miron19j
28-02-2009, 10:51
witam,
dostałem od znajomej taki list:
"Ten negatyw byl przechowywany przez kilka lat w pomieszczeniu nieogrzewanym przy zewnetrznej scianie domu i ulegl, wraz z lezacymi obok rzeczami silnemu zawilgoceniu ( prawdopodobnie nie brakowalo tam tez plesni itp). Na znacznej czesci emulsja sie rozplynela i przykleila do folii- ale kilka zdjec ocalalo , pare czesciowo wydaje sie do uratowania, ewnt przy pomocy retuszu po skanowaniu.
Z filmami czarno-bialymi bawilam sie w swoim czasie (ech,kiedy to bylo !!! prawda ,ze to epoka "przedpotopowa :)))
- to bylaby opowiesc dla wnukow z serii "kiedy babacia chodzila do szkoly...:)))) w lazienkowej ciemni :)- wiem,ze jesli chciec zdjac emulsje z filmu CB , trzeba sie dobrze postarac i uzyc goracej wody, w zimnej mozna je plukac ile wola , ale z kolorowymi nie mam zadnego doswiadczenia i obawiam sie, ze wyplukanie uwolni wprawdzie film z folii , ale na dluzsza mete zniszczy te resztki ,ktore sie zachowaly ...czy jest jakis sposob ponownego ustabilizowania negatywu?"

z kolorowymi negatywami to raczej cienki jestem.
Czy ktoś ma jakąś radę? Jak go uratować?

pzdr.

axer
02-03-2009, 08:15
Zapytaj w Archiwum Państwowym. Jeśli oni nic nie poradzą - to nie da się uratować.