PDA

Zobacz pełną wersję : d70 vs 300D jakosc zdjeć??



Anonymous
02-02-2005, 23:07
który aparat robi ładniejsze jakosciowo zdjecia??

PS.
tylko jak ktos ma kierowac sie urazonym honorem o to pytanie to prosze nie pisac lepiej... prosilbym o obiektywne opinie... ktos kiedys zapyrany w necie o nikony bardzo dobrze sie o nich wypowiadal a na koncu dodal ze sam uzywa canona, podobnie bylo z pytaniem o obiektywy zas wtedy posiadacz nikorrów stwierdzil ze chyli czola przed szklami canona... panowie mam nadzieje ze podobnie podejdziecie do tematu i wasze odpowiedzi beda obiektywne. pozdro i z góry dzieki za pomoc.

Tr0n
02-02-2005, 23:15
Zdjęcia wychodza takie jak sobie fotograf wymyśli i ustawi. Popatrz sobie w dział FOTOGALERIA, a nastepnie popatrz sobie w taki sam dział na forum canona i wybierz to co bardziej Ci sie podoba

Dyzio
02-02-2005, 23:16
aparat nie robi ładniejszych zdjęć. W ogóle żadnych zdjęc nie robi. :) Zdjęcia robi ten lub ta stojąca za aparatem i naciskająca paluszkiem na spust. A to czy będą ładne czy nie zależy w głownej mierze od jakości procesów myślowych wykonanych przed jego naciśnięciem.

biadzi
02-02-2005, 23:46
a czym byłby sam korpus nikona lub canona bez odpowiedniego szkiełka? wg mnie oba aparaty wyposażone w odpowiednie obiektywy i lampy potrafią czynić cuda. ja sam używałem wcześniej canona i darzę tę markę tym samym sentymentem co nikona - głównie ze względu na fenomenalną optykę.

Anonymous
02-02-2005, 23:50
nie sprecyzowalem (odnosnie szkielek) zakladamy ze sa to zestawy kitowe aha no i oczywiscie nie chodzi mi oto kto jest nim w stanie ladniejsze foto zrobic jakosc (oddanie kolorow szumy itp...)

antonjo
02-02-2005, 23:55
Najlepiej zapytaj o opinię tych którzy sie przesiedli z 300d na D70 :
JaW, Niedźwiedź, Cichy . . .

Albo tych którzy sie przesiedli z 10d na D70 :
Krzysiek, Mateusz, ZKruk . . .

Pozdrawiam
Antek

biadzi
02-02-2005, 23:58
spróbuj tutaj: http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_eos300d%2Cnikon_d70&show=all

Krakus
03-02-2005, 00:06
Co do obiektywów kitowych, to większość przyznaje, że kit Canona (18-55) jest marnej jakości - znacznie gorszy od 18-70 Nikona

Dyzio
03-02-2005, 00:13
Kiedyś, dawno temu, miałem Canona A1 - może go pamiętacie? Super maszynka, mocarz. Po nim kupiłem też Canona - EOS 1000FN. Lekki i precyzyjny jak żaden. Dziś mam D70 i cieszy mnie coraz bardziej. Ale nie umiem się rozstać z moim ukochanym Canonikiem G3. Jest bardzo ładny i mieści się w kieszeni.

slawek-
03-02-2005, 00:22
Ja powiem tak... Korzystając z Canona 300D można robić przepiękne zdjęcia.

I kolejny raz ten link (http://pbase.com/maciekda)

slawek-

admin
03-02-2005, 00:30
Dzisiaj jakis magiczny dzien. Slowo Canon padlo tu setke razy. Statystyki nam sie pozmieniaja i okaze sie wkrotce ze to jedno z najczesciej uzywanych tu slow :) Nigdy nie mielem nic do Canona. Uwazam ten koncern za godziwego konkurenta Nikona, a zadowolonych uzytkownikow za swiadomych swojego wyboru.

ALF
03-02-2005, 03:15
Dzisiaj jakis magiczny dzien. Slowo Canon padlo tu setke razy. Statystyki nam sie pozmieniaja i okaze sie wkrotce ze to jedno z najczesciej uzywanych tu slow :) Nigdy nie mielem nic do Canona. Uwazam ten koncern za godziwego konkurenta Nikona, a zadowolonych uzytkownikow za swiadomych swojego wyboru.

zamknąłeś poprzedni wątek pozostawiając bez odpowiedzi cenną inicjatywę...pleneru integracyjnego

jestem jak najbardziej za...nie chodzi o porównania sprzętowe, ale o wspólne fotografowanie...zabawę w sposób widzenia świata...

admin
03-02-2005, 09:48
Alfie, zamknalem bo to pomysl na lokalne a nie globalne plenery. Typowego spedu Nikoniarzy i Canoniarzy nawet sobie nie wyobrazam, choc milo by bylo :) Wystarczy pomysl przeniesc na podatny grunt. Niech ktos piszacy na obu forach zaproponuje spotkanie, pierwszy przyklasne... :)

lucien
03-02-2005, 13:02
Alfie, zamknalem bo to pomysl na lokalne a nie globalne plenery. Typowego spedu Nikoniarzy i Canoniarzy nawet sobie nie wyobrazam, choc milo by bylo :) Wystarczy pomysl przeniesc na podatny grunt. Niech ktos piszacy na obu forach zaproponuje spotkanie, pierwszy przyklasne... :)

Napisałem o fotgrafowaniu koncertu 19.II w warszawie, tu in a forum Canona, w dziale hydepark (bełkot jak kto woli), wiem, że będzie 2 użytkowników canona, z SUN też chyba się ktoś odgrażał, że będzie. Wstęp jest za darmo (z aparatem), piwo po 6 zł.

Do Piotrka: Przeczytaj sobie ostatnich 20 tematów na forum, temat cena/jakość D70 /eos 300d przewija się często. Z innej beczki - kilka postów z forum Canona:

Arkan: "Nie ma co się spierać -prawda jest taka, że Nikon ma najlepszą ofertę cena/możliwości. Za 4700 brutto jest do kupienia D70 + kit + 70-300 + 12 miesięcy gwarancji Nikon Polska. Nie widzę możliwości skompletowania w Canonie zestawu o takich parametrach (tylko mi nie piszcie że 300D=D70 Rolling Eyes ), za takie pieniadze i jeszcze z polska gwarancją. Jeśli ktoś ma od zera budować system i nie chce wydać fortuny to wybór naszej ukochanej firmy Canon jest błędem - i nie jest to kwestia sprzętu, tylko polityki cenowej Canon'a (np. 20D = 1500$, a D2H = 2000$)"

Vitez: "I ja sie pod tym podpisuje - obnizka D70 to zauwazalna i skuteczna konkurencja... Niedzwiedz, Cichy, JaW,lucien, Spontan i pewnie wielu innych (sprzedało Canona i kupiło D70) - R.I.P. (choc niektorzy z nich jeszcze przed obnizka - 300D mial zbyt slaba funkcjonalnosc a D70 niewiele drozszy). Ciekawe czy/kiedy i w ogole Canon sie zorientuje... i czy bedzie nowe body/zestaw/promocja w takiej cenie i z takimi cechami. Bo D70 ledwo odstaje od 10D funkcjonalnoscia a cena za nowe, z gwrancja PL body - zabija Rolling Eyes"

U Hesji ( www.imfoto.pl ) D70 + 2 obiektywy za 4550 pl z polską gwarancją i fakturą VAT. Abstrachując od porównywani korpusów (przynajmniej dla mnie D70 jest lepszy niż 300D) Nikon lepiej podszedł do rozwiązania kwestii rozwoju Twoich obiektywów,

admin
03-02-2005, 14:01
Na forum Canona jest bardzo wielu rozsadnych ludzi, podobnie jak u nas trafiaja sie posty daleko w tyle merytoryki, o bezstronnosci nie wspomijac. Oba systemy daja podobny start, jednak Nikon bogatszy z uwagi na cene startowa po obnizce. Do tej pory duzym argumentem 300D byla jego cena, choc w wielu sytuacjach i porownaniach zapominano o zrownowazeniu cen poprzez obiektywy kitowe. Wciaz za duzo porownywania i testowania sprzetu. Mnie marzy sie galeria z wspolnego pleneru Canonierow i Nikoniarzy. Oczywiscie zadnych tablic MDF i innych *******...

Lord Rayden
03-02-2005, 14:12
Mam nadzieję,ze nie wyszłaby z takiego pleneru , "ustawka" :). Na monopody i statywy.

Rayden

ALF
03-02-2005, 14:36
Mam nadzieję,ze nie wyszłaby z takiego pleneru , "ustawka" :). Na monopody i statywy.
Rayden

w razie co to własnie kpiłem moniopoda, więc mogiem pilnować spokoju focenia :mrgreen:

Mateusz
03-02-2005, 16:33
Napewno iso 100 jest w Canonie czysciejsze. Bo w nikonie nie ma iso 100 (niestety).
Ale po przesiadce z 10D na D70.. powiem krotko. JESTEM Z A C H W Y C O N Y, no moze tylko gripa mi brakuje i jeszcze do konca nie opalcowalem aparatu.. ale szybkosc AF D70. to masakra... 10d sie chowa.. :) Nie wspomne o buforku w d70, strzele 20fotek i odrazu podglad... a w canonie 2 minutki czekania :)

gmoszkow
04-02-2005, 00:42
No więc robiłem jednym i drugim. Nawet pojechałem do USA z myślą kupienia 300D. Wróciłem z D70.

W dużej mierze chodziło o obiektyw kitowy. Przepraszam wszystkich użytkowników Canona, ale to już na wagę czuć, że Nikonowski kit lepszy.

Co do dalszych funkcji to jak porównanie telefonu Nikona z Erickssonem. Jak ktoś przyzwyczajony do menu Canona to mu łatwiej na 300D ja miałem wcześniej F601 i jakoś łatiwiej mi było zakumać D70.

Zdjęcia - w 99% sytuacji zwykłych fotek nie zauważysz różnicy (no tylko kwestia obiektywu kitowego). Jest ten 1% dla mnie (który zresztą dla niektórych focących może nawet być 10 i 50 i 99%) gdzie przewagę ma D70.

Tak też zdecydowałem dopłaciłem 99 USD w kwietniu 2004 i wybrałem Nikona.

Pozdrawiam

Grzegorz

Anonymous
04-02-2005, 10:16
A moze dobrze by było aby powstała taka galeria ze wspólnego pleneru użytkowników NIKONA, CANONA i PENTAXA ? są to trzy wiodące firmy lustrzanek i DSLR-ów, a ich kolejność ustala kazdy indywidualnie. Można by spróbować zorganizowac taki plenerek! Pozdrawiam

adik
04-02-2005, 12:49
Taaaaa.I niech kazdy przed przyjazdem podpisze cyrograf ze niebedzie dyskutowal na temat wyzszosci jednego nad drugim pod pozorem odebrania puszki.

Kaleid
04-02-2005, 13:05
Ja zawsze lubilem delikatne ziarenko w zdjeciac...dlatego min wybralem Nikona. Efekty jakie daje C sa dla mnie zbyt plastikowe i wygladzone..a dodawac delikatnego ziarenka do kazdego zdjecia mi sie nie chce :) Nie wiem skad wzielo sie bzdurne przekonanie ze D70 ma duze szumy...D70 NIE MA wysokich szumow. ISO 1600 jest ladniejsze niz w 300D..a szum ma bardza rowna i monochromatyczną charakterystyke....kolorowe farfochy wylaza glownie przy niedoswietleniach.

Anonymous
04-02-2005, 16:53
Canon ma mniejsze szumy przy ISO 200 i 400 ale z kolej dużo mniejszą ostrość. Jak wysotrzysz zdjęcie z Canona w PS to dostaniesz szumy jak z D70, ale efekt ogólny będzie lepszy z D70 bez PS-a.

Ryan
04-02-2005, 21:20
....kolorowe farfochy wylaza glownie przy niedoswietleniach.

... no, a że D70 niedoświetla to je bardziej widać ;)

żartuje oczywiście, żebyście mnie tu nie zjechali zaraz ;)

Kiedyś jak jeszcze nie miałem pojecia o lustrzankach i porównywałem tylko parametry aparatów w tabelkach to stwierdzałem że gówniany ten D70 bo czułość od ISO 200 się zaczyna więc straszne szumy, skoro G3 już przy ISO 200 jakośc jest delikatnie mówiąc średnia... dopiero po zakupie uświadomiłem sobie w jak wielkim byłem błedzie i tych parametrów nie da się porównywać w tabelkach. Tak samo na początku focenia D70 wydawało mi się że niedoswietla i w ogole jakies ponure te zdjecia robi. Dopiero gdy porównałem swoje stare fotki robione w podobnych warunkach zobaczylem ze D70 naswietla zupełnie OK, a wiekszosc fotek z G3 jest w któryms miejscu przepalona. Zwłaszcza pomiar centralnie ważony w D70 jest super.
A jeśli chodzi o D70 kontra 300D czy jakikolwiek inny sprzet to rzeczywiscie najwazniejsza jest optyka, cena i umiejetnosci fotografujacego. Sprzet oczywiscie jest wazny ale przy tak podobnych parametrach mysle ze to sprawa drugorzędna.
I rzeczywiście fotki pokazywane na testach obu aparatów pokazują ze D70 daje większa ostrośc kosztem troszke bardziej widocznych szumow w ciemnych obszarach zdjecia. Ale przy wyzszych ISO rzcezywiscie fotki z D70 sa ładniejsze.

ALF
05-02-2005, 01:21
parametry to można porównywać w klasycznych puszkach, dla syfraków liczy się efekt ostateczny czyli zdjęcie...i je należy porównywać...

Anonymous
05-02-2005, 01:37
Witam, jeszcz sie nie zdecydowalem na system - wiec sie nie rejestruje ... ale kto wie.

Mam zamiar przeskoczyc na lustrzanke z taniej hybrydy. Zalezy mi na duzych ISO
bo warunki focenia bede mial ciemne. Aparat bede kupowal na wiosne, wiec czasu jeszcze
troche mam, tym bardziej ze roznice cenowe sie jeszcze bardziej zatra.

W canonie drazni mnie poobcinana funkcjonalnosc ... no chociazby ten pomiar ekspozycji,
samowyzwalacz staly.... no ale najwazniejsze fotki.

Patrze sobie na sample z D70 i 200D.
http://www.steves-digicams.com/2003_reviews/300d/samples2/IMG_0150_iso1600.JPG
http://www.steves-digicams.com/2004_reviews/d70/samples/dsc_0113_iso1600.jpg

No i nie wiem co mi sie bardziej podoba. Czy czasem ktos nie zepsul tych fotek w nikonie.
Przeciez te ksiazki z lewej sa nieostre. W samplu 300D jest znacznie lepiej.
A moze to ten nieslawny BF Nikona.... Co powiecie na ten temat?

ALF
05-02-2005, 02:23
D70 lepsiejszy...a co do rejestracji, to możesz spokojnie...dla nas nie ma znaczenia co wybierzesz, tu licza się głównie zdjęcia :wink:

Anonymous
05-02-2005, 20:43
hm... specem nie jestem raczej nic nie wiedzacym laikiem ale rzekłbym ze obie fotografie sa zrpbione w innym swietle ta z D70 w dziennym zas druga albo błysnieta lampa albo sztuczne oswietlenie pokoju... co na to inni uzytkownicy forum??

Lolas
05-02-2005, 22:29
hm... specem nie jestem raczej nic nie wiedzacym laikiem ale rzekłbym ze obie fotografie sa zrpbione w innym swietle ta z D70 w dziennym zas druga albo błysnieta lampa albo sztuczne oswietlenie pokoju... co na to inni uzytkownicy forum??

na obu jest chyba swiatlo dzienne, ale widocznie 300D byl testowany pochmurnego dnia.

Nie wiem skad tak duza roznica w ostrosci na niekorzysc D70. Powtarza sie na samplach z inna czuloscia...
D70 zdecydowanie mocniej szumi.

Anonymous
05-02-2005, 22:51
hm... specem nie jestem raczej nic nie wiedzacym laikiem ale rzekłbym ze obie fotografie sa zrpbione w innym swietle ta z D70 w dziennym zas druga albo błysnieta lampa albo sztuczne oswietlenie pokoju... co na to inni uzytkownicy forum??

na obu jest chyba swiatlo dzienne, ale widocznie 300D byl testowany pochmurnego dnia.

Nie wiem skad tak duza roznica w ostrosci na niekorzysc D70. Powtarza sie na samplach z inna czuloscia...
D70 zdecydowanie mocniej szumi.

Mocniej szumi - tylko tu czy wogole??
Wiem ze D70 ma szum - jak gdzies wyczytalem - monochromatyczny, ale jestem jeszcze zbyt zielony by stwierdzic roznice i zdecydowac co mu sie bardziej podoba (bez wzgledu na to jak to stwierdzenie brzmi :).

W tych obrazkach - mowa oczywiscie o ISO1600 - termometr (strona prawa - dol) jest za to ostrzejszy w D70, wiec wydaje mi sie ze albo ktos zle wypstrzyl,
albo ... nie wiem.

Chetnie bym zobaczyl taki test (300d - d70) zrobiony przez kogos innego.
Zupelnie bym sie juz przekonal do i tak mojego faworyta - D70.

O przewagach technicznych D70 juz wiem ... widzialem tez z niego swietne zdjecia.
Problem mam teraz - bo to jedyny test jaki udalo mi sie wygrzebac w internecie,
w ktorym zrobione sa te same sceny i powornanie jest najlatwiejsze.
Bede wdzieczny za jakies linki, ktore pomoge mi w slusznym wyborze.

Lolas
05-02-2005, 23:03
Wydaje mi sie ze zaden test nie rozwieje wszystkich Twoich watpliwosci - a wrecz przeciwnie moga pojawic sie nowe. Trudno jest zrobicw 100% obiektywny test.
Znasz jakosc obu aparatow, ich wady, zaleety i co tez wazne: cene. Oba maja bardzo duze mozliwosci i w dobrych rekach beda narzedziem do robienia bardzo dobrych fotek.
Wydaje mi sie, ze przy obecnej cenie D70 w zestawie z dwoma szkielkami - naprawde warto kupic ten aparat. Jesli bedziesz w stanie wykorzystac jego mozliwosci - na pewno nie bedziesz zalowal decyzji. 300D ma sporo ograniczen, ktore nawet niezbyt zaawansowanemu amatorowi moga dosc szybko stac sie sporym ograniczeniem w swobodzie dzialania.

Anonymous
05-02-2005, 23:38
no ale na szczęście canon zrobił 20D .........

Anonymous
06-02-2005, 00:00
Lolas, - Bardzo ci dziekuje za podjecie watku, ktory przeciez zawsze jest trudny...
Boje sie tych ograniczen 300D - wiem jak szybko niewystarczajaca stala sie dla mnie
moja ... Z1. Dzis znow w plener - brakuje ogniskowej, aberacja, brakuje swiatla - wiec szumy.
Przed chwila dotarlem do testow, ktore jeszcze bardziej utwierdzaja mnie w mojej decyzji
co do D70.
No ale juz wam glowy nie zawracam. Bardzo dziekuje za wszelka pomoc.
Teraz tylko dozbierac kase i .....

Anonymous
06-02-2005, 00:01
na obu jest chyba swiatlo dzienne, ale widocznie 300D byl testowany pochmurnego dnia. Nie wiem skad tak duza roznica w ostrosci na niekorzysc D70. Powtarza sie na samplach z inna czuloscia... D70 zdecydowanie mocniej szumi.

nie na obu ne ma swiatła dziennego albo na fotce z 300d jest tez dzienne ale doswietlane lampa... zobacz sobie na postac m&m tam jest widac odbicie zrodla swiatla nie jest ono takie samo...

Lord Rayden
06-02-2005, 00:09
no ale na szczęście canon zrobił 20D .........

A może zauwazyłeś ile kosztuje 20D ? U Grosmana 5250 zł samo body. Do tego trzeba by kupić obiektyw lepszy niż 18-55, prawda ? To już uzywany samochód. Dla kogoś kto przeskakuje z Z1 zapewne jest to "WIELKI SKOK" i szok cenowy. Oczywiście jak ktoś sporo zarabia to nie ma problemu, ale jeśli krzysiekk kupił najpierw Z1 to krezusem chyba nie jest.
Canonowi brakuje dobrego, taniego aparatu dla amatorów. Sztucznie ograniczony 300D to nie to. Nie wątpię,że dużym powodzeniem cieszyłby się (nawet droższy nieco niż 300D) aparat z dobrym obiektywem kitowym (coś na kształt Sigma 10-125 czyli spacer zoom), w czarnej obudowie i bez ograniczeń w firmware. Nie musiałby posiadać wszystkich bajerów jakie ma 20D. Być może mityczny 350D będzie miał te możliwości.

Rayden

Anonymous
06-02-2005, 00:20
pokazane w teście dwa zdjęcia według mnie nie mogą być porównywane - inne oświetlenie, inne ustawienie, inny rysunek na drugim planie. Taki pseudotest i jest nieprawidłowy. Niczego nie udowadnia. Takich gniotów w necie trochę jest.
Według mnie żaden model nie wypada tu lepiej jeżeli cokolwiek porównywać. Może być tak że była również inna głębia ostrości .....
są zarówno plusy i minusy obu modeli - jak też i ocena subiektywna może być różna obu zdjęć.

Anonymous
06-02-2005, 00:28
tak ... ostrość w d70 wyszła gościowi na rysunek z małpą ... stąd po lewo nieostre czasopisma. a w 300d padło na pierwszy plan ... co za chałtura ....

adik
06-02-2005, 15:39
ZObaczycie jak zaczniecie bluzgac na ten niepelny manual w 300D :) TEz myslalem ze to omine.Tez myslalem ze dam rade.Dupa.Szkla i puszka wynocha:)

Anonymous
06-02-2005, 19:03
Witam!

Zastanawiam sie nad kupnem jednego z trzech aparatów: Nikon D70, Canon 330D, Olympus E300. Już praktycznie byłem zdecydowany na Nikona, jednak tak szperam i szperam po tym internecie i jestem coraz mniej przekonany:].

Ostatnio natrafiłem na takie porównawcze fotki tych aparatów: http://www.digitalcamera.com/Z25outsourcing/red.asp?bno=50&cid=C01.

Jak mam rozumieć tak słabą jakość fotek robionych Nikonem? Oświećcie mnie i przekonajce, że jednak mam zakupić Nikona:)

Pozdrawiam

MaciejKa
07-02-2005, 14:39
Jak mam rozumieć tak słabą jakość fotek robionych Nikonem? Oświećcie mnie i przekonajce, że jednak mam zakupić Nikona:)

Pooglądaj sobie forum "Galerie i zdjęcia" poczytaj info w stopkach - sądzę, że zdjęcia wykonane D70 bronią się same.

Leon13th
07-02-2005, 23:12
Ja tam żyje w zgodzie z tymi którzy mają jakieś inne body niż Nikon,to człowiek robi zdjęcia a nie aparat.Wybrałem Nikona ponieważ rodzinka posiada system nikona. :D

Anonymous
09-02-2005, 09:35
Miałem 300D a teraz mam d70. Co do ostrości zdjęć nawet na kitowym obiektywie d70 nie ma sobie równych i żaden test choćby nie wiem kto go robił nie zmieni mojego zdania. Mnogość opcji i możliwość ingerencji w nastawy jest nieporównywalna na korzyść d70. Szumu istsotnie trochę większe ale pamiętaj, że fotki z 300d trzeba prawie wszystkie podostrzyć w PS a to zwiększa szumy. BB w d70 mógłby być lepszy to fakt, chociaż w 300D zdjęcia wychodzą z reguły w zbyt ciepłej tonacji. No i trzeba się w d70 przyzwyczaić do specyficznego pomiaru światła, z tym miałem najwięcej problemów, ale jest już prawie ok.

zwolak
09-02-2005, 12:38
No i trzeba się w d70 przyzwyczaić do specyficznego pomiaru światła
Mógłbyś rozszerzyć ten temat? :?:

biadzi
09-02-2005, 12:40
No i trzeba się w d70 przyzwyczaić do specyficznego pomiaru światła
Mógłbyś rozszerzyć ten temat? :?:

rozejrzyj się na forum. z tuzin tematów traktuje o problemie niedoświetlania w d70 przy pomiarze matrycowym.

PawelC
09-02-2005, 13:43
Nie rozszerzę bo obiecałem, że nie wypowiem się w tym względzie więcej. Szukaj na forum, w tym temacie jest dużo, może nawet za dużo powiedziane. :D

goldie
09-02-2005, 14:07
czy ktoś mógłby już zamknąć ten temat - z całym szacunkiem, ale tyle już było powiedzane na ten temat i znowu się pojawia - "który lepszy"...

biadzi
09-02-2005, 14:47
nie ma potrzeby ingerencji odgórnej. temat sam wygaśnie jeśli nie będzie zainteresowania.