PDA

Zobacz pełną wersję : Tani skaner.



The Fly
27-02-2009, 09:51
Czy warto kupować używany tani skaner 35mm czy lepiej oddawać do skanowania w labach?

jamirq
27-02-2009, 10:41
Wszytsko zalezy od jakosci i ilosci. jak masz nieduzo a zalezy i na wysokiej jakosci to LAB, jak masz duzo i chcesz tylko w calach archiwizacji to mozesz kupic, ale ja robie to tak ze mam podswietlarke do slajdow, soczewke makro i robie foty slajdu/negatywu. Dla mnie jakos zadawalajaca i calosc kosztowala mnie jakies 60zl :D skanery plaskie z przystawkami mozesz sobie darowac wiec najtanszy do filmow jest plustek, ale jakos niestety nie jest warta ceny.

The Fly
27-02-2009, 10:48
Raczej nie dużo. Na razie mam kilka sztuk i powiedzmy dwie rolki na miesiąc będę chciał zrobić.

Czy slajdy też skanują w labach ?

sokrates
27-02-2009, 12:20
skanują, ale ważne żeby skanowali na skanerze typu Nikon LS.... jeśli ci zeskanują na Labie to jakość na monitorze tragiczna, jakaś dziwna mora wychodzi, ale wywołane zdjęcia już są OK.

mpwt
27-02-2009, 12:33
No właśnie moje doświadczenie jest takie, że lepiej w domu. Ja mam Nikona LS-2000 ale niestety już trochę zajechanego. Ale jakość i tak mam lepszą (jeśli mówimy o CZ/B) niż skanowany w labie, np. w Profilabie. Mój skaner przy kolorze już wymięka.

fotomarek_k
06-03-2009, 23:58
Nie skreślaj płaskich skanerów-rozejrzyj się za jakimś Epsonem. Jest tego sporo do wyboru...Osobiście od pięciu lat używam 3170 i skany fragmentów klatki negatywu 35 do formatu 30x45 powiększałem nawet. Ten mój jest na 12 klatek negatywu 35. Można też robić średni format. O skanach z papieru foto już nawet nie wspomnę :-)
Na marginesie-skanery Epsona model wyżej, były wykorzystywane chętnie również w agencjach reklamowych...
Nowsze wersje mogą być jeszcze lepsze-wiem, że Epson wypuszczał...

The Fly
07-03-2009, 12:43
fotomarek_k a mógłbyś mi wysłać jakiś sampel? Byłbym bardzo wdzięczny!

fotomarek_k
07-03-2009, 15:14
Daj maila na PW to coś Ci podeślę...

fotomarek_k
07-03-2009, 17:21
Sie wysyła właśnie:-D Troszkę potrwa, bo mam wolne łącze, a jpg przy dpi 3200 tylko 7,9 mega. Nie chciałem nic pomniejszać, "coby" widać było jak to plaszczak "wypluwa". No i ciekaw jestem, jak ocenisz efekt działania tego sprzęta z 2004 roku...

MikeP
07-03-2009, 17:33
skanują, ale ważne żeby skanowali na skanerze typu Nikon LS.... jeśli ci zeskanują na Labie to jakość na monitorze tragiczna, jakaś dziwna mora wychodzi, ale wywołane zdjęcia już są OK.

glupoty wygadujesz

a co do wlasnego skanera to wydatek okolo 900 zl. Za te cene zwraca sie to pewnie po okolo 50 filmach. Dodajac fakt ze mozna samemu wiele poprawic i ulepszyc mysle ze to swietne rozwiazanie. pytanie tylko ile filmow miesiecznie prosdukujesz...

emes
07-03-2009, 17:41
Korzystam z Epsona 4990 i nie narzekam.
Najczęściej skanuję w 2.4K dpi i do przebieranie czy podstawowej obróbki wystarcza. Gdy wybiorę coś do głębdszego dłubania, to w 4.8 dpi (co trwa i trwa), skan wychodzi do druku bez problemu 1.4m na 2.1m.
Skanowanie, to raz, ale potem trzeba trochę zdjęcie czyścić, na to czasu deko schodzi.

Semi
07-03-2009, 20:34
Zdecydowanie rób w domu masz przynajmniej na wszystko wpływ.

Kosti68
08-03-2009, 19:25
To moze i ja podlacze sie z moim pytaniem....bo takie w temacie....chcialbym kupic jakiś skaner do negatywow....chodzi mi o skanowanie wylacznie czarno-bialych negatywow....z lat osiemdziesiatych. Czy naprawde do tego rodzju zdjec potrzebuje czegos drogiego? Czy starczyl by tu taki skaner na ok.100 €. z gory dziekuje za porady i podpowiedzi. Sa takie scanery na ebeyu i na allegro.

MikeP
08-03-2009, 21:23
To moze i ja podlacze sie z moim pytaniem....bo takie w temacie....chcialbym kupic jakiś skaner do negatywow....chodzi mi o skanowanie wylacznie czarno-bialych negatywow....z lat osiemdziesiatych. Czy naprawde do tego rodzju zdjec potrzebuje czegos drogiego? Czy starczyl by tu taki skaner na ok.100 €. z gory dziekuje za porady i podpowiedzi. Sa takie scanery na ebeyu i na allegro.

zalezy co chcesz z tymi negatywami zrobic... i ile ich jest. jesli masz 4 negatywy i chcesz miec po prostu wersje cyfrowa to moze lepiej skanowac w jakims labie :)

Kosti68
09-03-2009, 12:03
Chce wgrac mozliwie duzo moich starych negatywow na twardy dysk ( tzn. je zdygitalizowac)...wszystkie zdjecia byly robione w polowie lat 80...a jest tego napewno pare tysiecy.....nawet niech wybiore te co mnie najbardziej interesuja to mysle ze bedzie to grubo ponad 1000 .

mpwt
10-03-2009, 11:29
No to można poszukać używanego Nikona LS-50?

baqers
10-03-2009, 14:50
fajne są skanery minolty, podobne lepsze do czb niż do koloru, ale strasznie ciężko je wychaczyć gdziekolwiek ;/

gilby
10-03-2009, 18:18
ja mam starego umaxa na scsii. Dedykowany do 35mm. Kupiłem za 500 zł z silverfastem, nowy, praktycznie nieużywany. Jest to odpowiednik popularnego kiedyś ACERA ScanWit 2740S.
Tu jakiś opis znalazłem: http://ixbtlabs.com/articles/acersw2740/
Polecam ten skaner - za małe pieniądze bardzo dobra jakość, tylko trzeba go sobie upolować gdzieś na allegro albo e-bay.

Przykłady
Agfa APX + rodinal 1+50
http://www.przemekkonczak.com/rozne/agfa_apx.jpg
http://www.przemekkonczak.com/rozne/agfa_apx1.jpg
Superia
http://www.przemekkonczak.com/skanery/test/superia2.jpg
Provia
http://www.przemekkonczak.com/skanery/test/provia1.jpg

Miałem też plusteka 7300 i z tą tragiczną jakością to mit - spokojnie przy odrobinie wprawy A4 z małej klatki da się pociągnąć. Ostrość gorsza niż w moim obecnym, ale plustek nie na AFu - ma na stałe zablokowaną ostrość.
Chyba tam jest takie rozwiązanie jak w płaskich skanerach.
Mój Umax ma normalnie AF. Zresztą tak jak Minolty, Nikony.

Wadą płaskich skanerów jest brak ICE - czyli usuwania zabrudzeń i rys przy pomocy skanu w podczerwieni. Mega przydatne.
Nie mają tego też dedykowane minolty z serii Scan Dual. Dopiero Scan Elite ma ICE.


Jak jakiś poznaniak chce zobaczyć kaner jak pracuje, to zapraszam.

pozdr
gilby

MikeP
10-03-2009, 20:41
Wadą płaskich skanerów jest brak ICE - czyli usuwania zabrudzeń i rys przy pomocy skanu w podczerwieni. Mega przydatne.
Nie mają tego też dedykowane minolty z serii Scan Dual. Dopiero Scan Elite ma ICE.



to ja chyba kupilem cos niesamowicie rzadkiego bo moj epson (najtanszy syf do sredniego zaznacze) ma ICE i no jakby nie bylo jest plaski... Ale moze to jakis rzadki towar eksportowy

gilby
10-03-2009, 20:49
sprzętowe ice w płaszczaku?
nie spotkałem się, ale może niektóre mają.
A jaki to model?

Piotr.S
10-03-2009, 20:53
Wtącę się do dyskusji. Używam Epsona 4870 i Nikona CS IV. Dobrze sprawdzają się jeśli chodzi o slajdy, Epson jest gorszy jesli chodzi o negatywy - choć dynamikę ma lepszą od Nikona. Niestety ICE w obu nie działa przy skanowaniu materiałów CZB. Dotyczy to zarówna oryginalnego firmowego oprogramowania, jak też SilverFasta. Poprostu technologia ICE nie obsługuje czb fotografii.

gilby
10-03-2009, 20:59
hm, widzę, że jednak niektóre płaszczaki też mają ICE.
Dawno się tym nie interesowałem, więc sorki za zmyłkę.

Piotr.S
11-03-2009, 00:44
hm, widzę, że jednak niektóre płaszczaki też mają ICE.
Dawno się tym nie interesowałem, więc sorki za zmyłkę.
Mają - Epsony 4780 i nowsze wersjie, V700 i V750 tyż
sorki 4870 - miało być.
ICE - czyli sprzętowa korekcja defektów materiału wejsciowego - oczywiście

mpwt
11-03-2009, 13:33
Tutaj LS-2000 http://www.allegro.pl/item579156110_nikon_ls_2000_profesjonalna_jakosc.h tml

A tu ostatni skan jaki zrobiłem swoim LS-2000

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/03/wojtekwgaskachvelvia01-1.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2009/03/wojtekwgaskachvelvia01.jpg)
Velvia 50f

Tylko taka uwaga, ostatnio odkryłem (sic!), że oryginalny soft Nikona (Nikon Scan 3.1) jest mega do bani!

hedgehog
11-03-2009, 14:22
Mam Epsona 4490, kupionego okazyjnie za chyba 50 funtów. Do zabawy w sam raz. Do profesjonalnych zastosowań szkoda by mi było czasu. A, ten ma ICE (chyba :)

vuki
12-03-2009, 14:36
tzn ICE w Epsonach nie dziala z materialami cz-b - szkoda

a jak to wyglada w Plustekach? one maja podczerwien iSRD

nie ma metody usuwania uszkodzen blon cz-b automatycznie?

hedgehog
12-03-2009, 14:39
tzn ICE w Epsonach nie dziala z materialami cz-b - szkoda

Jeśli się nie mylę, ICE nie działa w _żadnym_ skanerze z materiałami cz-b. O ile pamiętam, to coś w związku z niedostateczną mocą emitera podczerwieni, czy też cuś. Ale nie dam sobie za to głowy obciąć.

gilby
12-03-2009, 15:27
spotkałem już kilka teorii dlaczego ice nie działa z tradycyjnymi filmami B&W (srebrowymi, bo z tymi do C41 działa)

Słyszałem już o tym, że

1. powierzchnia srebrowego negatywu jest bardzo nierówna, więc wygląda jak jedna wielka rysa dla ICE.
2. Ziarno jest widziane jako zanieczyszczenie
3. Sredbro reaguje jakoś tam na podczerwień
4. Podczerwień nie przebije się przez srebro.

Jaka by nie była teoria, to fakt jest taki, że każda metoda oparta na podczerwieni, czy nazwywa się ICE (Infrared cleaning) czy iSRD (infrared Smart Removal of Defects), nie działa ze srebrowymi materiałami.

Miałem kiedyś takiego plusteka z silverfastem, który miał jakąś softwarewą metodę usuwania rys. Dużo trzeba było się naustawiać, jakoś tam działało, ale tak sobie.

Druga prawda jest taka, że jak ktoś sobie sam negatywy woła, to może zadbać, żeby rys i paprochów nie było. Docelowo to powinno przecież trafić pod powiększalnik.

Z kolorem jest inaczej - samemu prawie nikt nie woła C41.

pozdro
gilby

bublik
14-01-2010, 01:18
Witam!
Znalazłem takie cudo na allegro. Czy ktoś miał z tym skanerem do czynienia? Warto za tę cenę? Mam trochę do zeskanowania i się zastanawiam. Pozdrawiam!

http://allegro.pl/item878078726_skaner_film_35mm_negatyw_i_slajd_fot ograf_ostatnie.html

axer
15-01-2010, 09:07
Witam!
Znalazłem takie cudo na allegro. Czy ktoś miał z tym skanerem do czynienia? Warto za tę cenę? Mam trochę do zeskanowania i się zastanawiam. Pozdrawiam!

http://allegro.pl/item878078726_skaner_film_35mm_negatyw_i_slajd_fot ograf_ostatnie.html

Odpuść sobie, absolutnie nie warto.

artful
15-01-2010, 11:59
jak chcesz tani skaner to za tyle kupisz płaskiego Canona 8800F, który bije to cudo na głowę

vasco5
15-01-2010, 12:19
z własnego doświadczenia wiem, że w domu lepiej zeskanować, bo laby zazwyczaj są ustawione do skanowania kolorowych klisz z większym kontrastem i podbitymi kolorami, żeby klientom się podobały... jednak po zeskanowaniu kliszy czarno-białej wybitnie zwiększa się ziarno...

a w domu wszystko wychodzi bardzo przyzwoicie :)
mogę polecić EPSONa skanery...

sprocket
16-01-2010, 05:57
Kazdy odradza a ja zapytam czy ktos tym cudem skanowal o ktorym pisze bublik?

bukkake cowboys
20-01-2010, 19:18
miałem możliwość skanować Canonem 8800f i Plustekiem Opticpro 64+ i wbrew "opiniom internetowym" ten Plustek wcale nie jest taki marny..
Jeśli zamierzasz zarabiać na skanowaniu , robić na nim profesjonalne skany pod zlecenia to raczej celuj w najwyższe półki i epsona/nikona..
Jeśli chcesz mieć ładne wglądówki na net - bierz tego plusteka a za zaoszczędzone złotówki: filmy czy chemię..