Zobacz pełną wersję : Kompakt dla "zawodowców"
terenowiec
27-02-2009, 01:04
Witam wszystkich serdecznie i mam prośbę i pytanko o kompakty dla zawodowców - czyli osób, które tymi kompaktami będą robiły zdjęcia do gazety. Jednak muszę wyjaśnić, że ci zawodowcy to osoby, które absolutnie nie mają pojęcia o fotografii. Mają dostać aparat do reki, pójść na zebranie wiejskie i sfotografować ludzi którzy tam siedzą. Oczekuje się tylko, by zdjęcie było wyraźne, a osoby dobrze rozpoznawalne. Takie elementy jak: rozpiętość tonalna, balans bieli, wysoka rozdzielczość, nagrywanie dźwięku absolutnie nie mają znaczenia.
Wymagania to:
Wskazana mała rozdzielczość matrycy (nawet 3 - 4 mln pikseli wystarczy). Zdjęcia i tak są zmniejszane do 800 pikseli więc milionów nie potrzebuję.
Dobra lub bardzo dobra (jak na kompakty) jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych: świetlice, klasy, sklepy, hale itp.
Wskazane małe szumy.
Zoom optyczny przynajmniej 4 razy.
W miarę szeroki kąt 28-30mm z małego obrazka.
W miarę szybka praca.
Stabilizacja matrycy lub optyki (w celu uniknięcia nieostrych zdjęć).
Raczej mały lub średni (nie wielkości małej lustrzanki)
Niska cena 500-700zł.
Podaję to wszystko, gdyż przynoszone przez "fotoreporterów" zdjęcia, robione starymi kompaktami, są tak kiepskie, że w gazecie twarze osób fotografowanych są niemal nierozpoznawalne, z gigantycznym ziarnem i często poruszone.
Lustrzanki nie chcę, gdyż owi "fotoreporterzy" to często stażyści czy praktykanci ze średnich szkół lub uczelni. Notorycznie się im zdarza coś zepsuć lub rozbić. Poza tym, ma to być małe, by mogli włożyć do torebki.
Jakie modele możecie zaproponować?
wojtek_em
28-02-2009, 11:52
kompakty dla zawodowców - czyli osób, które tymi kompaktami będą robiły zdjęcia do gazety. Jednak muszę wyjaśnić, że ci zawodowcy to osoby, które absolutnie nie mają pojęcia o fotografii
Coś mi się tu nie zgadza, poza tym, jeżeli ktoś nie ma pojęcia o fotografii to i Nikosiem D3 zrobi zdjęcia do d...y :oops:
Zdjęcie robi właśnie fotograf, a sprzęt w drugiej kolejności...takie jest moje zdanie
Jacek Wrzesińsk
28-02-2009, 12:40
Jakieś sony najlepiej, w miarę używalne wysokie iso i niezła ostrość. Coś z 6 mpx powinno tyle kosztować.
Jak znajdziesz gdzie to najlepiej:
Fuji f31
Fuji S6500fd
Rewelacyjna jakość obrazu, użyteczne wysokie iso (przyda się w czasem dość ciemnych pomieszczeniach, nie zrobi się cholerna kasza jak w innych kompaktach), obydwa po 6mpxli (ta sama, genialna matryca).
albo O! lepiej! Stary Olynpus C4000, C5050. W czasach, kidy dslr był czymś abstrakcyjnie drogim, w Gazecie Łapskej, gdzie pracowałem przez 2 lata (prasa lokalna) uzywano tcyh dwóch modeli, sprawdzały się swietnie, zrobiono nimi wiele dobrych zdjec. 400 ISO miały duzo lepsze niż wiele obecnie sprzedawanych kompaktów, a C5050 z obiektywem F/1,8 pozwala robić zdjęcia bez lampy błskowej w nawet w umiarkowanie złych warunkach oświetleniowych, do tgo potrzeba jednak troche wiedzy. Tak, wiedzy. Bez WIEDZY to żadym aparatem nie zrobi się dobrego zdjęcia.
Też dobrze pomyślane - świetne aparaty z bdb optyką. C5060 ma nawet wide zoom czyli 28mm.
C4000 to już był taki bardziej marketowy aparat, lepsza seria to CX0X0 (C8080 król tej rodziny ;)).
Moża w dzisiejszych czasach kupić za grosze. Gorzej z kartami pamięci... Smartmedie są cholernie drogie i do dostania na allegro. 128mb kosztuje ok 100zł i z 3,3mpxla wchodzi tam jakieś 160zdjęć w najwyższej jakości JPG.
Sam w tamtych czasach (2001-2004) pstrykalem C3030, którego mam do tej pory i naprawdę porządny sprzęt. Teraz będzie zdewastowny pod IR ;)
Wymagania to:
Wskazana mała rozdzielczość matrycy (nawet 3 - 4 mln pikseli wystarczy). Zdjęcia i tak są zmniejszane do 800 pikseli więc milionów nie potrzebuję.
Dobra lub bardzo dobra (jak na kompakty) jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych: świetlice, klasy, sklepy, hale itp.
Wskazane małe szumy.
Zoom optyczny przynajmniej 4 razy.
W miarę szeroki kąt 28-30mm z małego obrazka.
W miarę szybka praca.
Stabilizacja matrycy lub optyki (w celu uniknięcia nieostrych zdjęć).
Raczej mały lub średni (nie wielkości małej lustrzanki)
Niska cena 500-700zł.
stary, takich cudów to nawet w erze nie ma :D
olympus c4000 to świetny aparat ale ani on szybki, ani nie ma stabilizacji. Oly 8080 do małych nie należy, stabilizacji również nie ma, szybkości również. Za 700zł w życiu go nie kupisz. Miałem oba.
Sigma dp1 to aparat, który kosztuje prawie 2tysiące a zooma nie ma wcale :p
Z takimi parametrami i wymaganiami dołóż jeszcze tysiąc złotych i bierz Panosonica Lumixa LX-3 - spełnia wszystkie w.w. wymagania z nawiązką - choć na szybką pracę jak w lustrach nie licz w żadnym kompakcie...
terenowiec
02-03-2009, 00:24
Myślę, że i coś tańszego niż Panas LX-3 się znajdzie. Przy opisie używałem specjalnie określeń "w miarę" i "jak na kompakt", gdyż absolutnie cudów po sprzęcie za parę stówek nie oczekuję. Dziś częściowo pracujemy starym 8 letnim Casio bodajże Q8 (nie pamiętam, bo go nie mam pod ręką). I mimo braku stabilizacji, przestarzałej w stosunku do dzisiejszych aparatów technologii, tylko 1,3 mpix, daje świetną jakość jak na nasze potrzeby. Niestety, ząb czasu i ludzie to i owo mu oberwali, i ciągnie ostatkiem zawiasów. Dziś za sprawny egzemplarz nikt by nie dał nawet 150 zł. Stad też myślę, że jest przynajmniej kilka aparatów za 500 - 700 zł, które większość przyjętych założeń mają lepszych i dają lepszy wynik końcowy, czyli zdjęcie.
A że na co dzień mam do czynienia z lustrzankami, to temat aktualnych na rynku kompaktów jest mi wielce obcy.
sprocket
27-03-2009, 16:40
Ktos ma Panosonica Lumixa LX-3 ? U mnie w koncu sie pokazal, cena szalona ale to mnie tak bardzo nie przeraza tylko ta powolnosc, czlowiek przyzwyczail sie do szybkosci :)
Prosil bym o jakies pochlebstwa na temat tego kompakta urzytkownikow.
Nie macałem, ale zerknij do tematu obok (o Sigmie DP1). Wrzuciłem tam dwa linki z ochami i achami na temat LX3.
W Jaworznickiej Szkole Widzenia właśnie ruszył projekt tworzenia przewodnika , właśnie na bazie 4szt. LX3 . Sam jestem ciekaw pierwszych sampli . Opinie które do mnie docierają , jak najbardziej pozytywne .
Używam równolegle z lustrem i mogę jedynie opisywać w samych superlatywach. Świetnie wykonany, zwarty, mały - co pozwala mi na zabieranie go ze sobą praktycznie wszędzie. Doskonały, jasny obiektyw z rewelacyjną ogniskową 24-60mm. Świetny tryb macro przy 24mm dający rewelacyjne efekty. W miarę szybki, choć ciężko to obiektywnie określić fotografując równocześnie lustrami - przy nich każdy kompakt to muł... :)
Co do obrazka - nie mam zastrzeżeń znając jego kompaktowe ograniczenia. Jak się prezentuje czułość można sprawdzić we wnikliwych testach , choćby na dpreview. Ostrość obrazka, kolory dla mnie bez zarzutu.
Dobrze wychodzą filmiki HD, nawet w troszkę gorszych warunkach oświetleniowych.
Kompakt ze wszechmiar specyficzny, z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu - inny wolałby dłuższy zakres ogniskowych, inny z kolei odchylany wyświetlacz itd itp.
Nie jest on tani, no ale cóż dobrego kosztuje dziś niewiele...
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.