PDA

Zobacz pełną wersję : Priotytet przysłony i lampa błyskowa



ropusz
26-02-2009, 14:18
Witam,
W D40, jak wybiorę priorytet przysłony i podniosę lampę to czas mam zawsze ustawiony na 1/60, obojętnie jaką przysłonę wybiorę. Dlaczego tak się dzieje?

jacek.gold
26-02-2009, 14:27
bo tak jest to fabrycznie ustawione :) choć w menu można je jeszcze wydłużyć ale chyba nie da się skrócić
wybór masz na M większy

ropusz
26-02-2009, 16:00
Żeby było ciekawiej to zmiana ISO również niczego nie zmienia. Choć w zasadzie zmienia - powoduje prześwietlenie ujęcia. Myślałem, że podnosząc ISO uda mi się więcej wykorzystać światła zastanego a tu klops.

Działanie trybu A z lampą błyskową jest dla mnie conajmniej nieprzewidywalne.

Albert44
26-02-2009, 16:05
Tryb M i czas chyba dla D40 max. 1/250.

lester
26-02-2009, 16:50
1/500 raczej..ale glowa nie recze

Albert44
27-02-2009, 13:34
1/500 raczej..ale glowa nie recze

Możesz :) sprawdziłem... czyli podobnie jak D50.

XXL
28-02-2009, 20:36
Żeby było ciekawiej to zmiana ISO również niczego nie zmienia. Choć w zasadzie zmienia - powoduje prześwietlenie ujęcia. Myślałem, że podnosząc ISO uda mi się więcej wykorzystać światła zastanego a tu klops.

Działanie trybu A z lampą błyskową jest dla mnie conajmniej nieprzewidywalne.
Coś tutaj mi nie gra. Wybierając tryb "A" Ty decydujesz jaka ma być przysłona, aparat ustawia do tej przysłony czas (uwzględniając ustawione ISO), taki aby zapewnić prawidłową ekspozycję. Jeżeli podniesiesz lampę, aparat zmieni czas na taki jaki mu ustawiłeś w meni (w twoim przypadku było to 60) i lampa da taki błysk jaki potrzeba do tych ustawień, oczywiście po uwzgl. ISO itd. Tak będzie jeśli lampa jest w meni ustawiona na któryś z trybów auto. Zmiana ISO nie powinna wpływać na zmianę ekspozycji.

Zibi1970
28-02-2009, 21:56
robiąc korekcję ujemną ekspozycji w trybie A skracasz czas naświetlania a więc przekraczasz 1/60 sek. To takie obejście na około.

XXL
28-02-2009, 22:17
robiąc korekcję ujemną ekspozycji w trybie A skracasz czas naświetlania a więc przekraczasz 1/60 sek. To takie obejście na około.
No nie, mówimy o czasie (w tym przypadku 60, ustawionym w meni, jako czas do lampy błyskowej), przy zmianie ekspozycji poprzez korekcję nie zmienia się czas ani przysłona. Aparat aby dokonać tej korekty zmienia ilość światła z lampy błyskowej, nic poza tym.

Zibi1970
28-02-2009, 22:32
kurde, niestety masz chyba racje. porobiłem sobie próby i faktycznie korekcja ekspozycji i korekcja błysku w trybie A wygląda tak samo na zdjęciu. szkoda

XXL
28-02-2009, 22:48
Żeby było ciekawiej to zmiana ISO również niczego nie zmienia. Choć w zasadzie zmienia - powoduje prześwietlenie ujęcia. Myślałem, że podnosząc ISO uda mi się więcej wykorzystać światła zastanego a tu klops.

Działanie trybu A z lampą błyskową jest dla mnie conajmniej nieprzewidywalne.
Odniosłem się do stwierdzenia że ISO zmienia naświetlenie. Teoretycznie nie powinno to nic zmienić, automatyka powinna zwiększenie ISO wyrównać zmniejszeniem siły błysku. Praktyka jednak (przed chwilą to sprawdziłem) coś nie całkiem to niweluje. Zdjęcie zrobione przy ISO 100 było ciemniejsze od tego na ISO 200, a na ISO 800 było z kolei dużo jaśniejsze. Coś tu jednak nie jest w 100% dokładnie mierzone.

okoterroru
01-03-2009, 01:26
Ja to widzę tak, powinieneś podnosić iso do pewnej granicy i zdjęcie powinno wyglądać tak samo, granicą tą jest 1/128 mocy błysku lampy. Jeżeli podniesiesz iso jeszcze bardziej, a lampa nie będzie mogła już słabiej błysnąć to wtedy prześwietlisz.

Przed chwilą potwierdziłem to na D80. Seria zdjęć w trybie A z ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 2000 dała niemal identyczne wyniki, przęświetliło na ISO 2500 i 3600.

XXL
01-03-2009, 12:10
Ja też po dokładniejszym przetestowaniu tego problemu doszedłem do podobnego wniosku. Jeszcze jest jedna sprawa o której warto wspomnieć, światło zastane. Przy wzroście ISO w pewnym momencie ilość tego światła jest taka że trzeba by podnieść szybkość migawki aby przy założonej przysłonie nie prześwietlić. My włączając lampę blokujemy aparatowi tę możliwość. Wtedy przy większych czułościach dochodzi do prześwietleń.

Skibek
06-03-2009, 12:36
No nie, mówimy o czasie (w tym przypadku 60, ustawionym w meni, jako czas do lampy błyskowej), przy zmianie ekspozycji poprzez korekcję nie zmienia się czas ani przysłona. Aparat aby dokonać tej korekty zmienia ilość światła z lampy błyskowej, nic poza tym.

Dokłądnie. Jak zmienisz przysłonę na f22 to tak błysnie na 1/60, że Ci brwi osmoli... A na przysłonie f1.4 (przy standardowym czasie 1/60) przy tym samym oświetleniu zastanym lampa ledwie "pierdnie" światłem.
Oczywiście jeśli w lampie masz ustawione auto (bo jak jej zadasz, żeby użyła 1/1 mocy błysku to Ci prześwietli scenę (albo niedoświetli jak zapodasz jej 1/128 mocy).