PDA

Zobacz pełną wersję : propozycja opisu poszczególnych trybów pracy SB 800



avlimoney
25-02-2009, 02:57
Czy ktoś ma ochotę w skrócie, w przejrzysty i kompaktowy sposób przybliżyć tę masę trybów i funkcji, w które wyposażona jest SB 800 ? Jeśli tak, to zapraszam do praktycznej dyskusji.... pzdr.!

jacek.gold
25-02-2009, 08:33
nie rozumiem? instrukcję będziemy przepisywać?

Mariusz888
25-02-2009, 11:25
avlimoney - nie chcę nic mówić ale w dziale z optyką chyba w 3 wątkach napisałeś że potrzebujesz szkieł typu N 14-24 + 24-70 + może 70-200 VR do fotografii ślubnej - całość wpinana do D700 i Ty się pytasz o tryby lampy? :|:|:| Bo mam wrażenie że po raz kolejny powtarza się sytuacja "kupie drogi sprzęt i pójdę robić śluby i jakoś to będzie a że nie wiem "troszku" rzeczy to co mi tam".... takie odnoszę wrażenie... - jacek.gold ma 101% racji...

avlimoney
25-02-2009, 13:28
oj złe odnosisz wrażenie.. już uzasadniam..
Nikt nie wie wszystkiego......... tylko nie wszyscy się do tego przyznają.. jakie wykonuję foto ślubne to obejrzyj sobie na stronie www.fotoslubne.info - koniec tematu ;-)
Nie pytam o tryby i o instrukcję do lampy lecz o praktyczne ciekawostki i rozwiązania z nimi związane (choćby o taką, jaką jest wysunięcie białego dekielka, czy wiecie, że służy on głównie do uzyskania odbicia jednopunktowego w oku osoby portretowanej?) - chodzi mi więc ogólnie rzecz biorąc o kreatywne rozwiązania więc źle mnie zrozumieliście...
To przecież oczywiste, że nie prosze o przepisywanie instrukcji na forum ale nie ukrywam, że mimo iż przeczytałem ją 3 razy i to już dawno temu to nie wiem wszystkiego ale widać mam do czynienia z super głowami kwantu.. ciekawe więc - jeśli jesteście tacy mądralińscy - że nikt z Was nie wie nic na temat lampy SOLIGOR AR-40 (jest założony wątek i świeci pustkami ;-) - to tak przykładowo żeby ostudzić zwłaszcza ten sarkazm na temat fotografii ślubnej, heh...
Druga sprawa dotyczy optyki - po pierwsze nie założyłem trzech takich samych wątków lecz 3 różne na podobny temat w trzech różnych odpowiadających im działach...
Przecież to normalne, że inwestując w sprzęt tej klasy nie mam z nim doświadczenia (bo skąd mam mieć???) i pytam o doświadczenia innych na tym właśnie forum (czyżbym sie pomylił? bo jeśli mam do czynienia użytkownikami patrzącymi tylko jak tu dosrać to tak szybko jak się zaklimatyzowałem moge się odklimatyzować ;-) no problem)..
Ja na Waszym miejscu podszedł bym do tematu inspirująco i kreatywnie a nie szablonowo i pesymistycznie.

Reasumując: fotografią zajmuję się od lat.. stricte ślubną od roku.. nie wiem wszystkiego.. nie boję się zadawać pytań, które nic nie kosztują.. nie przejmuję się ignorancją i podejściem innych "z góry"... cały czas się uczę..........
pozdrawiam i nakłaniam do tego aby się otwierać i motywować a nie zamykać i demobilizować...... wszystko.....

tml
25-02-2009, 14:11
Z tym dosrywaniem, to chyba nieco przesadziłes. Faktem natomiast jest, że wiele osób ostatnio rejestruje się na forum, zakłada milion wątków bez patrzenia czy ktoś już o takie rzeczy pytał, a potem ma pretensje, że mod albo bardziej doświadczony użytkownik forum interweniował. Stąd niepokój Mariusza czy aby nie jesteś jedną z takich osób.
Na forum masz dobrych kilka wątków opisujących, jak to określiłeś, "praktyczne ciekawostki" dotyczących używania SB800. A o optyce, o którą pytasz, na tym forum już byyyyyło strasznie dużo powiedziane.
Uderzanie w lament-tony o odklimatyzowywaniu się też chyba jest przesadą. Wystarczy poszukać dobrze, a znajdzie się informacje.
Piszesz, że nie boisz się zadawać pytań, które nic nie kosztują. Używanie szukajki również ;)

A biały dekielek nie służy jedynie do uzyskania odbicia w oku, ale też do zmiękczenia odbitego od niego światła wyplutego przez lampę :)

avlimoney
25-02-2009, 14:15
no masz rację - lament - ton przesadzony.. ale rozbudowana parafraza typu "kupie drogi sprzęt i pójdę robić śluby i jakoś to będzie a że nie wiem "troszku" rzeczy to co mi tam" chyba troszkę też, nie uważasz?? ;-)
Mimo to zastosuję się do wskazówek podanych prze Ciebie i skorzystam w takim razie intensywniej ZE wspomnianej SZUKAJKI.. pozdrawiam!

TomaszR
25-02-2009, 14:18
choćby o taką, jaką jest wysunięcie białego dekielka, czy wiecie, że służy on głównie do uzyskania odbicia jednopunktowego w oku osoby portretowanej?


A biały dekielek nie służy jedynie do uzyskania odbicia w oku, ale też do zmiękczenia odbitego od niego światła wyplutego przez lampę

A ja tam zawsze myślałem, że to służy odbiciu części światła bezpośrednio w stronę fotografowanego obiektu przy ustawieniu palnika w sufit. Żeby zmniejszyć cienie powstające np. pod oczami fotografowanej osoby, w sytuacji gdy światło dociera z góry...

Do mniej "wypasionych" lamp, które "dekielka" nie miały, zakładałem zawsze w tym celu wizytówkę na gumkę recepturkę.
Ale mogę się nie znać, jestem tylko amatorem i posypuję truskawki cukrem... :mrgreen:

Mariusz888
25-02-2009, 14:20
tml już wyjaśnił o co mi chodziło więc jeśli Cię avlimoney uraziłem to bardzo przepraszam - jednak jak to już tml wspomniał ostatnio jest zatrzęsienie wątków o których wspomniałem :)

D_Z_I_A_D_E_K
25-02-2009, 14:21
a ten biały, wysuwany kartonik to nazywa się dekielek? No, to się dowiedziałem czegoś nowego na temat mojej SB.

avlimoney
25-02-2009, 14:27
DOBRA.. szkoda czasu na pretensjonalność... dekielek he he... oczywiście, że "do zmiękczenia odbitego od niego światła wyplutego przez lampę" też służy, ale to przeznaczenia raczej wysuwanej klapki dyfuzora... czyż nie?
p.s. ja kiedyś zakładałem nawet jednorazową tackę na frytki.. ;-)

tml
25-02-2009, 14:28
Tomek, właśnie to miałem na myśli - przy skierowaniu palnika do góry :)
Poza tym też nie nazywam tego kartonika dekielkiem - chciałem jedynie zachować proponowane w tym wątku nazewnictwo.
PS Ja także posypuję truskawki cukrem ;)

EDIT: avlimoney, to jest kwestia efektu jaki chcesz osiągnąć. Dyfuzor rozprasza światło bezpośrednie, biały kartonik rozprasza poprzez odbicie. To dwie inne sprawy

avlimoney
25-02-2009, 14:44
ale zauważ, że dyfuzor można również pozostawić w pozycji pionowej, nie wyciągając go całkowicie na palnik.....
p.s. kartonik zawsze kojarzył mi się z materiałem papierowym, natomiast dekielek z plastykowym... to tylko nazewnictwo...

tml
25-02-2009, 14:51
Opcji jest kilka. Ja wychodzę z założenia, że jest jakiś powód, dla którego projektanci sabinki umieścili w niej te rozwiązania. :D
Jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie, to ja błyskam albo od kartonika, albo bezpośrednio, czasem przez dyfuzor- ale to rzadko. I tak rozwiązania pokazane w wątkach o strobingu (zdjęcie lampy z sanek) rządzą :D

okoterroru
25-02-2009, 16:34
Dobry wątek, chętnie się podepnę bo też cały czas uczę się SB 800.

iroyork
25-02-2009, 17:47
Co prawda mam sb 900 a nie 800 ale tam tez obok wysuwanego kartonika jest jeszcze wysuwany wide-flash adapter (instrukcje mam po ang. wiec nie bede sie silil na tlumaczenia). Napisali, ze po zalaczeniu, lampa automatycznie zmienia zoom i sluzy to do robienia zdjec z bliskiej odleglosci. Czy ktos to uzywal w praktyce?

tml
25-02-2009, 17:57
Normalnie to działa, poszerza kąt błysku, żeby światło pokryło cały kadr przy zastosowaniu szerokątnego obiektywu.

altrey
25-02-2009, 18:28
Witam

... no i watek jednak zalapal i ja rowniez sie z tego ciesze nawet jak juz bylo :)

POzdrawiam,
Pawel

avlimoney
25-02-2009, 18:46
i ja się cieszę - nawet bardzo! ponieważ te tematy są nieśmiertelne i niewyczerpalne..
Bo czy ktoś może zaryzykować stwierdzenie, że wie jak się obsługiwać tak zaawansowanym narzędziem jak SB 800 czy pochodnym od A do Z ?


Co prawda mam sb 900 a nie 800 ale tam tez obok wysuwanego kartonika jest jeszcze wysuwany wide-flash adapter (instrukcje mam po ang. wiec nie bede sie silil na tlumaczenia). Napisali, ze po zalaczeniu, lampa automatycznie zmienia zoom i sluzy to do robienia zdjec z bliskiej odleglosci. Czy ktos to uzywal w praktyce?

tzn. jeśli chodzi o wysuwane elementy to są dwa: ekranik odbijający (który wcześniej nazwałem "dekielkiem ;-) ") służący do doświetlania lekko na wprost, gdy fotografujemy błyskiem odbitym oraz wbudowany adapter szerokokątny, który zwiększa kąt błysku palnika lampy do kąta widzenia obiektywu 14 lub 17mm.
Dodatkowo można jeszcze użyć - w celu większego rozproszenia błysku i otrzymania miękkiego światła - nasadki rozpraszającej (takie niezależne otwarte białe plastykowe pudełko Nikona)...
Ale powiedzcie ludziska? Czy przepisywanie tych informacji z podręcznika lub przekazywanie ich w tej samej formie zgłębia naszą wiedzę na ich temat?? Wątpię..
Dlatego właśnie zainicjowałem ten wątek aby dowiedzieć się czegoś więcej, wykorzystać doświadczenie innych i wreszcie wypróbować techniki nie opisywane w instrukcjach obsługi... bo co z tego, że wiem do czego wyżej opisywane elementy służą.. każdy i tak może i nawet powinien próbować używać ich inaczej... kreatywnie kombinować w celu uzyskania poprawnych ale i ciekawych efektów..
Życzę więc powodzenia w kombinowaniu i dzieleniu się efektami tych działań.. ;-)

okoterroru
01-03-2009, 13:27
Szybkie pytanie - dlaczago zdjęcia zrobione z użyciem nasadki rozpraszającej albo adaptera szerokokątnego wychodzą jaśniejsze niż bez tych dodatków. Sprawa dotyczy D80 i SB 800 na sankach w trybie iTTL BL. Na innych trybach jeszcze nie sprawdzałem.

avlimoney
01-03-2009, 14:54
po to służy nasadka, aby rozproszyć światło błyskowe i oświetlić obiekt na całej jego powierzchni.. - być może nie są jaśniejsze te zdjęcia lecz lepiej naświetlone, bardziej równomiernie, miękko...

okoterroru
01-03-2009, 15:15
avlimoney - tak są bardziej miękko naświetlane i bardziej równomiernie oświetlone, ale są też lekko prześwietlone. Zrobiłem serie próbnych zdjęć i te z dodatkami są lekko jednak prześwietlone. Korekcja mocy błysku rozwiązuje problem ale chyba nie o to chodzi w TTL.

thor88
01-03-2009, 15:17
o to chodzi. Po to jest korecja mocy błysku by z niej korzystać:)

okoterroru
01-03-2009, 16:57
ale po to też jest TTL, żeby dobrze naświetlić.

avlimoney
01-03-2009, 20:19
też się ostatnio nad tym zastanawiałem - w końcu w trybie TTL czujnik powinien zmierzyć światło odbite od obiektu i sam skorygować ilość emitowanego światła...

okoterroru
01-03-2009, 22:56
avlimoney - no właśnie, a jednak jest dużo jaśniej i nie mówię, że lest lepiej oświetlone bo i owszem jest, jest mniej cieni oczywiście, ale skupiłem swoją uwadę na tych powierzchnich centralnie oświetlonych i są prześwietlone, co jest do diabła?

avlimoney
02-03-2009, 02:54
próbowałeś resetować ustawienia lampy? przytrzymaj jednocześnie MODE i ON/OFF ok. 2 sek. czym przywrócisz ustawienia fabryczne.. Spróbuj później jeszcze raz na TTL i daj znać czy może coś lepiej jest...... pzdr.

manfred
02-03-2009, 03:02
ale po to też jest TTL, żeby dobrze naświetlić.

Ja tam wole M i histogram ale w sumie od miesiąca sie tak bawie

okoterroru
02-03-2009, 11:26
avlimoney - zrobiłem reset i jest identycznie tak samo, nie sądzę, żeby to była jakaś czegoś tam wada, ale chciałem się dowiedzieć, czy wy też to zauważyliście na swoich SB 800, bo to trochę paranormalne zjawisko.

avlimoney
02-03-2009, 12:06
Szybkie pytanie - dlaczago zdjęcia zrobione z użyciem nasadki rozpraszającej albo adaptera szerokokątnego wychodzą jaśniejsze niż bez tych dodatków. Sprawa dotyczy D80 i SB 800 na sankach w trybie iTTL BL. Na innych trybach jeszcze nie sprawdzałem.

napisz jeszcze czy odbijasz od czegoś czy błyskasz frontalnie?

peludito
02-03-2009, 12:56
avlimoney - zrobiłem reset i jest identycznie tak samo, nie sądzę, żeby to była jakaś czegoś tam wada, ale chciałem się dowiedzieć, czy wy też to zauważyliście na swoich SB 800, bo to trochę paranormalne zjawisko.
Hej. Ja zauważyłem, owszem. Kupiłem, podpiąłem pod D50 i w ciągu 2 miesięcy ze 2 razy mi się tak zdarzyło - niby TTL, niby rozpoznaje przysłonę, iso i zmianę ogniskowej zooma, a przepala. Wpadłem w lekki popłoch, ale okazało się, że za każdym razem to trwa krótko i w końcu zaskakuje. Sam nie wiem, co jest grane, nie odkryłem też, co powoduje powrót do poprawnej pracy...:confused:

wacki4
02-03-2009, 13:50
bardzo proste i logiczne jest prześwietlenie przy dyfuzorze:
1. na jakiej ogniskowej to robisz?
2. sprawdź sam, jaką moc ma lampa przy błyskaniu z dyfuzorem i bez ;) to staje sie wtedy logiczne ze centrum kadru może być prześwietlone - nie następuje zoom lampy, przez co lampa musi zaswiecic mocniej, co skutkuje prześwietleniem centrum kadru - prosta metoda na ratunek - lampa minimalnie w górę i powinno być wmiare równomeirnie oświetlone ;)


a co do początku wątku - aktualnie ma 4 strony, i nie odkryliście niczego nowego czego nie można znaleźć w instrukcji lub wywnioskować logicznie po budowie lampy, także sens takiego wątku naprawdę, jak ktoś pisał na początku, jest niezbyt określony - gdyż do nauki obsługi lampy służy w pierwszym rzucie instrukcja, a akurat nikon nie wydaje ich wcale takich złych.

avlimoney
02-03-2009, 14:11
bardzo proste i logiczne jest prześwietlenie przy dyfuzorze:
1. na jakiej ogniskowej to robisz?
2. sprawdź sam, jaką moc ma lampa przy błyskaniu z dyfuzorem i bez ;) to staje sie wtedy logiczne ze centrum kadru może być prześwietlone - nie następuje zoom lampy, przez co lampa musi zaswiecic mocniej, co skutkuje prześwietleniem centrum kadru - prosta metoda na ratunek - lampa minimalnie w górę i powinno być wmiare równomeirnie oświetlone ;)


a co do początku wątku - aktualnie ma 4 strony, i nie odkryliście niczego nowego czego nie można znaleźć w instrukcji lub wywnioskować logicznie po budowie lampy, także sens takiego wątku naprawdę, jak ktoś pisał na początku, jest niezbyt określony - gdyż do nauki obsługi lampy służy w pierwszym rzucie instrukcja, a akurat nikon nie wydaje ich wcale takich złych.

a co szkoda Ci paru bajtów na serwerze czy jak?

okoterroru
02-03-2009, 18:24
avlimoney - błyskałem centralnie.
wacki4 - to co piszesz jest logiczne a nawet nie logiczne. Przecież z dyfuzorem czy bez, przed błyskiem głównym następuje przedbłysk, z którego czujnik TTL odczytuje ekspozycję i dobiera moc błysku, a jak mi się wydaje największą wagę przykłada właśnie do centrum kadru. Tak więc zkładając dyfuzor lampa "wie", że ma dyfuzor o czym informuje układ TTL, który tak powinien wysterować moc błysku, żeby nie przepalić zdjęcia. W końcu dyfuzor służy do rozproszenia światła w różnych kierunkach a nie do prześwietlania centrum kadru.
Pozatym ja widzę sens tego wątku, nie traktuje on o obsłudze lampy lecz jej praktycznym wykorzystaniu i doświadczeniu użytkowników, czego w instrukcji nie znajdziesz.

wacki4 - to była ogniskowa około 70 do 105 mm o ile pamiętam, 105 na pewno nie przekraczałem, zwróciłem na to uwagę, obiekt umieszczony w zasięgu błysku lampy z zapasem z przodu i z tyłu, tak że chyba nie popełniam technicznego błędu. Aparat na statywie.

wacki4
02-03-2009, 18:56
okoterroru - tak, jednak lampa nie zoomuje - przez co błyska mocniej żeby doświetlić daną odległość - co przekłada się na twoje uczucie 'prześwietlenia'. zresztą, takie gdybanie bez oglądnięcia ostatecznego twojego efektu na zdjęciach też jest bezcelowe - wrzuciłbyś 2 takie zdjęcia o jakich mówisz i każdy by już sam ocenił jak z doświetleniem na nim ;)

ceekay78
02-03-2009, 19:01
Chłopaki temat założono o trybach pracy SB800 a już w środku piszecie o technikach fotografowania przy użyciu lampy.
Wierzę że przeczytaliście bardzo uważnie informacje zawarte na tej stronie:
http://foto.jasiu.pl/ :):)

okoterroru
02-03-2009, 19:10
wacki4 - wrzucę zt trzy foty wieczorem.
ceekay78 - właśnie piszemy o trybie iTTL.

avlimoney
02-03-2009, 20:54
Chłopaki temat założono o trybach pracy SB800 a już w środku piszecie o technikach fotografowania przy użyciu lampy.
Wierzę że przeczytaliście bardzo uważnie informacje zawarte na tej stronie:
http://foto.jasiu.pl/ :):)

nie buduj proszę atmosfery i poczucia pretensjonalności bo się czuję jak przed klasówką, na którą się nie przygotowałem.. troszkę luzu polecam.......

ceekay78
02-03-2009, 21:36
ceekay78 - właśnie piszemy o trybie iTTL.OK, ale w trakcie dyskusji padło takie pytanie:


napisz jeszcze czy odbijasz od czegoś czy błyskasz frontalnie?, a odpowiedź na tę kwestię wskazałem.

avlimoney - cyt:"nie buduj proszę atmosfery i poczucia pretensjonalności bo się czuję jak przed klasówką, na którą się nie przygotowałem.. troszkę luzu polecam......." - nie unoś się proszę, tylko czytaj ze zrozumieniem (to Ty zadałeś wcześniej to pytanie - patrz wyżej) i naucz się korzystać z wyszukiwarki.

A.R
02-03-2009, 22:16
Faktycznie, jak dzieci przed klasówką. Kto chce , niech dzieli się swoimi uwagami. Jak nie będzie zainteresowania wątek sam padnie.

okoterroru
03-03-2009, 00:45
Z tego wszystkiego chyba wykryłem lekki back focus w palniku mojej Sabiny, nie wiecie jak go wyregulować?

peludito
03-03-2009, 12:58
Z tego wszystkiego chyba wykryłem lekki back focus w palniku mojej Sabiny, nie wiecie jak go wyregulować?

No co Ty opowiadasz:shock: To w ogóle może być coś takiego? Czy zażartowałeś? Nie doświetla Ci regularnie centrum kadru:mrgreen: Najprostsze rozwiązanie, jakie mi przychodzi do głowy to wiecznie +1/2 EV na przykład;)

okoterroru
03-03-2009, 13:04
peludito - żartowałem.

morzon
03-03-2009, 16:18
Jezu, zawsze trafi się ktoś komu coś w wątku nie pasuje... może pozwolicie Autorowi o decydowaniu o czym się dyskutuje i pisze w Jego wątku?

Ja np. z ciekawością czytam tą dyskusje, ponieważ dopiero co kupiłem lampę i jestem kompletnie zielony w tych sprawach. Instrukcja instrukcją, ale tam są tylko suche fakty, bez odniesienia do rzeczywistości i tego czego kiedy się używa i po co... itd.

okoterroru
03-03-2009, 20:54
Nie wiem co to za dziwactwo, że w SB 800 palnik przekręca się 180 stopni w lewo, a w prawo tylko 90 - kto to wymyślił, to znacznie ogranicza możliwości odbijania błysku.

avlimoney
03-03-2009, 21:08
Nie wiem co to za dziwactwo, że w SB 800 palnik przekręca się 180 stopni w lewo, a w prawo tylko 90 - kto to wymyślił, to znacznie ogranicza możliwości odbijania błysku.

..ja przypuszczam, że to wynika z przyczyn konstrukcyjnych ale też odczułem w akcji wielki dyskomfort z tego tytułu........

Inkognito
03-03-2009, 22:44
..ja przypuszczam, że to wynika z przyczyn konstrukcyjnych ale też odczułem w akcji wielki dyskomfort z tego tytułu........

W 900tce już jest 180 stopni w każdą stronę więc już to naprawiono :)

Ja również jak S4INT nabyłem niedawno lampkę i na razie sobie próbuje co i jak - więc wątek dla mnie jak najbardziej przydatny :)

PS
jaką dajecie korektę ekspozycji przy odbijaniu światła od sufitu - takiego standardowego białego na "zywkłej" wysokości? Bo ja jakoś nie umiem wyczuć jakiejś stałej korekcji.

avlimoney
03-03-2009, 23:06
W 900tce już jest 180 stopni w każdą stronę więc już to naprawiono :)

Ja również jak S4INT nabyłem niedawno lampkę i na razie sobie próbuje co i jak - więc wątek dla mnie jak najbardziej przydatny :)

PS
jaką dajecie korektę ekspozycji przy odbijaniu światła od sufitu - takiego standardowego białego na "zywkłej" wysokości? Bo ja jakoś nie umiem wyczuć jakiejś stałej korekcji.

pytasz o korekcję ekspozycji z poziomu puszki czy kompensację błysku z poziomu lampy?

Inkognito
03-03-2009, 23:22
pytasz o korekcję ekspozycji z poziomu puszki czy kompensację błysku z poziomu lampy?

Kompensację ekspozycji z poziomu lampy - bo ekspozycje i tak lecę na manualu w puszce + błyskam na TTLu lampą.

okoterroru
04-03-2009, 00:25
W lampie chyba nie ma kompensacji ekspozycji tylko mocy błysku.
Tak przy okazji jeżeli błyskasz na manualu i wprowadzisz kompensację ekspozycji w puszce to zwiększy albo zmniejszy to chyba moc błysku lampy, tak mi się wydaje. Poza tym w Nikonach kompensacja mocy błysku i ekspozycji sumują się.

avlimoney
04-03-2009, 01:21
kolega Inkognito napisał już, że nie stosuje korekcji ekspozycji w aparacie i błyska na TTL'u..
Tryb TTL służy do wspomagania nas poprzez informacje czerpane przez obiektyw aby osiągnąć poprawną ekspozycję - w przypadku stosowania tego trybu, kompensujemy moc błysku od -EV 3 do EV 3.
Dodatkowo można włączyć tzw. BL - funkcja ta ma za zadanie sterować błyskiem lampy tak, aby osiągnąć zrównoważone oświetlenie zarówno obiektu głównego jak i tła...
Nie ukrywam, że przy wyjaśnianiu powyższych zastosowań wspomagałem się instrukcją obsługi... ale to nie istotne..... Powiedzcie mi jak w praktyce oceniacie te funkcje, które przecież są po to aby je rozróżniać i z nich różnorodnie korzystać i jak to się - w Waszym przypadku - ma do suchej teorii wynikającej właśnie z książeczki (instrukcja obsługi) ??
W moim przypadku to jest tak, że im większą wagę przywiązuję do wskazówek z instrukcji a mniej eksperymentuję, tym słabsze efekty osiągam.... wiem - to trochę sprzeczne...... A JEDNAK ! ;-)

II WĄTEK:
Interesuje mnie technika zaawansowanego korzystania z systemu synchronizacji na tylną lamelkę migawki... Może ktoś się podzieli doświadczeniami.. a może jakieś ciekawe foto z takimi efektami? Zależy mi na zsynchronizowaniu wszystkich parametrów sprzętowych (ustawienia aparatu + lampy błyskowej) oraz zapanowaniu nad warunkami zastanymi tak aby uzyskać ekspozycję - poza poprawnym naświetleniem - odpowiednio zbalansowaną, wykadrowaną oraz nie przesadnie rozmytą... Jakie ogniskowe stosujecie, jaki balans bieli i w jakich warunkach, jakie czasy, przysłony, czułości??? Ciekaw jestem Waszego dorobku w tej kwestii ;-) pozdrawiam......

okoterroru
04-03-2009, 01:36
avlimoney - w D80 z podłączoną SB 800 można kompensować błysk w zakresie -3 do +1. Tylko ciekawi mnie, jak w manualu puszki z podpiętą sabiną zapodam kompensację ekspozycji np.+1. Czasu nie zmieni, przysłony nie zmieni, ISO nie zmieni, więc musi zwiększyć moc błysku, czy się mylę?

Na II wątek na razie nie odpowiem bo nie mam w tej materii doświadczenia.

avlimoney
04-03-2009, 02:00
korekcja ekspozycji i kompensacja błysku... ;-)
..a ja nie mam doświadczenia z Sabiną... he he ;-)

okoterroru
04-03-2009, 14:46
kompensacja ekspozycji i kompensacja mocy błysku oczywiście, reszta się zgadza.

morzon
04-03-2009, 15:31
Jaką dajecie korektę ekspozycji przy odbijaniu światła od sufitu - takiego standardowego białego na "zywkłej" wysokości? Bo ja jakoś nie umiem wyczuć jakiejś stałej korekcji.

Gdzieś czytałem, że na lampie powinno się dać (tak zazwyczaj, pewnie zmiennie od sytuacji) +0.3EV - +0.7EV przy odbijaniu od czegoś (sufity).
Jeślim w błędzie to niech mnie ktoś naprostuje.

Pzdr

iroyork
04-03-2009, 16:47
Ja tez od niedawna posiadam lampe i testuje ja na wszystkie sposoby.
S4INT, mysle,ze sie nie mylisz, bo tez przy takich ustawieniach wychodzily mi najlepsze zdjecia w warunkach mieszkaniowych, a w nocy przy bardzo slabym oswietleniu musialem nawet ustawiac na +1.3EV.
Z moich dotychczasowych testow nie zauwazylem zadnych roznic miedzy TTL a TTL-BL. Mam nadzieje, ze ten drugi tryb lepiej sprawdzi sie na zewnatrz gdy bedzie znacznie wiecej swiatla zastanego.

m4rox
04-03-2009, 17:08
kolega ze "studia w plecaku"podaje takie korekcje dla poszczególnych modyfikatorów światła: http://www.studiowplecaku.pl/jak-mierzyc-straty-modyfikatorow-swiatla/


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.studiowplecaku.pl/wp-content/uploads/1/08-12-24-302-2.jpg)

avlimoney
04-03-2009, 17:54
dla mnie to troszkę zagmatwane i uogólnione ale już przynajmniej wiem co to grid -
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img91.imageshack.us/img91/1441/gridoktagonalnym.jpg)

avlimoney
05-03-2009, 15:39
zamieszczam dla przykładu foto z użyciem 2 x SB 800.. oraz lampy wbudowanej w D80 jako wyzwalacza..
.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img82.imageshack.us/img82/2005/borgrzybek3000mae.jpg)
.
podaję parametry i ustawienie lamp jakie zastosowałem:

D80_lampa wbudowana_tryb ręczny 1/32

-------------------------------------------

sterownik błysku lampy wbudowanej:

tryb M_kompensacja 1/4
grupa A
tryb TTL_kompensacja +1.0
grupa B
tryb TTL_kompensacja +0.3

-------------------------------------------

pierwsza lampa zewnętrzna SB800 (ustawiona za plecami modela, skierowana w górę na ścianę):

REMOTE
CH 1
GROUP A
ZOOM M 14 mm

-------------------------------------------

druga lampa zewnętrzna SB800 (ustawiona naprzeciw modela, na tym samym piętrze, palnik skierowany pod kątem 90 stopni w dół w stronę modela)

SU-4
1/16 -> M
+2/3 EV
ZOOM M 24 mm

-------------------------------------------
ustawienia aparatu:
szkło: NIKKOR 17-55, f 2,8
ISO: 250
1/30 s.
f 2,8
długość ogniskowej: 26mm
-------------------------------------------


Dodam jeszcze, że na obydwu lampach znajdowały się nasadki rozpraszające..
Foto po obróbce w PS (ostrość, kontrast, balans cyjan)
pozdrawiam!