PDA

Zobacz pełną wersję : Inna kolorystyka w ViewNX i ACR



izork
22-02-2009, 14:22
Powstaje pytanie... Czy ViewNX ma "zaszyte" inne krzywe do wołanie RAWow?

Raw w aparacie i w ViewNX wygląda ciekawie kolorystycznie, oddaje wizje itd, po czym otwieram to w ACR w PS CS2 i wszystko blade, inna kolorystyka... I nie ma opcji żeby korzystając z możliwości edycyjnych ACR choć zbliżyć się do wyglądu rawa z ViewNX....

Pozdrawiam

Izork

sejmajnejm
22-02-2009, 17:12
podejrzewam, ze chodzi o ustawienia Picture Control. W ACR dostarczanym z PSE7 jest mozliwosc wybrania profili Picture Control (w ostatniej zakladce). Niestety nie wiem jak to wyglada w CS2. Moze warto sprawdzic, czy to tam jest, ewentulanie sprawdzic, czy wersja, ktora posiadasz obsluguje Twoj aparat.

pzdr.
Andrzej

izork
22-02-2009, 19:23
Zgadza się, zakładka jest, ale jedna opcja do wyboru ACR 3.7... Będę kopać w temacie.

Komuś przychodzi coś jeszcze do głowy?

Władca Pixeli
22-02-2009, 19:29
Zgadza się, zakładka jest, ale jedna opcja do wyboru ACR 3.7... Będę kopać w temacie.

Komuś przychodzi coś jeszcze do głowy?
Tylko oprogramowanie Nikona może czytać ustawienia aparatu.

kichu
22-02-2009, 19:29
najnowsze wersje ACR maja zaszyte juz te profile odpowiadajace Nikonowskim

w przypadku starych trzeba dograc te profile recznie

przy czym interpretacja kolorystyczna ACR nawet z profilami nieco sie rozni od Nikonowskiej, ten typ tak ma

Tomasz Dudrak
23-02-2009, 12:40
Pozwolę sobie podpiąć się pod temat.

Powiedzcie jak opracować sobie możliwie najbardziej optymalny workflow - posiadając np. CS3, ViewNX i Capture NX - żeby:
- zdjęcia robić w NEFach,
- móc korzystać z możliwości zmiany profili kolorów, funkcji, takich jak D-Lighting w post-processingu,
- końcową obróbkę zdjęcia wykonywać w CS3.

Na razie nie bardzo mogę się przekonać do pracy wyłącznie w ViewNX i CaptureNX przede wszystkim ze względu na szybkość działania tych aplikacji i wygląd ich interfejsu. Nie wspomnę już o pracy na kilkudziesięciu zdjęciach jednocześnie.

kichu
23-02-2009, 13:24
w takim ukladzie przy wykorzystaniu tych 3 programow to wchodzi w gre

- selekcja i przegladanie w viewNX
- wolanie rawow w CNX
- eksport wywolanych zdjec np. do tiff
- przesiadka na CS i tam dokonczenie sprawy

Tomasz Dudrak
23-02-2009, 14:48
Dziękuję za odpowiedź, ale tyle to sam wymyśliłem i nie jest to zbyt optymalny proces.

Czornyj
23-02-2009, 14:57
Dziękuję za odpowiedź, ale tyle to sam wymyśliłem i nie jest to zbyt optymalny proces.

W ACR jest to wszystko, tylko bez możliwości czytania ustawień puszki i trochę inaczej ponazywane, np. zamiast D-lighting masz Recovery i Fill light. Osobiście mając do dyspozycji ACR-a CNX-a praktycznie nie dotykam i uważam za rzecz zbędną - jest to oprogramowanie nieergonomiczne i mulaste.

kichu
23-02-2009, 14:58
Tyle, ze innej opcji - jesli chcesz uzywac tych 3 programow lacznie - raczej nie ma.

Problem polega glownie na plaszczyznie NEF w NX i NEF w CS. Oba programy inaczej zapisuja zmiany wprowadzane przy wolaniu (NX w NEFIE w srodku, CS w pliku zewnetrznym), co wiecej jeden drugiego wzajemnie nie kuma.

Tomasz Dudrak
23-02-2009, 16:00
Spróbuję przede wszystkim dojść do tego, w jakim stopniu funkcje D-Lighting i Fill Light są zbliżone.
Wczoraj siedziałem cały wieczór próbując dopasować wygląd obrazków z ViewNX i ACR, ale w tym
drugim ciągle wychodził mi jakiś purpurowy odcień, którego nie mogłem usunąć. Poza tym, pomimo
ograniczonych możliwości ViewNX łatwiej mogłem uzyskać pożądany efekt aniżeli w ACR.

Czornyj
23-02-2009, 16:18
A Camera Matching Profiles do ACR-a wgrane?

Tomasz Dudrak
23-02-2009, 16:38
A Camera Matching Profiles do ACR-a wgrane?

Wgrane, ale nie odzwierciedlają one idealnie obrazowania profilów barwnych Nikona.

elanek
23-02-2009, 20:07
Poza tym, pomimo
ograniczonych możliwości ViewNX łatwiej mogłem uzyskać pożądany efekt aniżeli w ACR.

ja też tak mam...