PDA

Zobacz pełną wersję : zdjęcia przedmiotów/ubrań 3D - technika



stradivarious
21-02-2009, 19:30
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,


od jakiegoś czasu przyglądam się fotografi reklamowej a dokładniej wizualizacji przedmiotów w 3D.

O ile sama technika może nie jest tajemnicą (360 Spin), (ciekawostką w tym miejscu może być czeski wynalazek fotorobot.cz, być może ktoś z forumowiczów miał możliwość pracować na tym sprzęcie) to bardziej mnie interesuje w jaki sposób, można osiągnąć następujący efekt http://www.myclip360.com/en/examples/360_degree_photography/ chodzi mi o to że nie widać manekina w dekolcie.

Jedyne co mi przychodzi do główy to szparowanie, ale czy są może inne techniki, wydajniejsze?


Pozdrawiam serdecznie.

jchyra
22-02-2009, 22:13
Mi wygląda na szparowanie, wycieranie, dodawane cienia, ale nie na wszystkich zdjęciach bo są takie, gdzie ewidentnie widać lewą stronę materiału. Są manekiny z przeźroczystego plastiku, ale to nie załatwiało by w 100% spawy. Powiem wprost, nie wiem :-) człowiek całe życie głupi jest.

stradivarious
23-02-2009, 14:36
Tak, manekin jak najbardziej, inaczej sobie tego technicznie nie wyobrażam. Jednak ta technika jest bardziej wyrafinowana, ponieważ na zdjęciach pod powyższym linkiem ubrania są częściowo prześwitujące.

Tak na chłopski rozum biorąc, musi być manekin i odpowiednia obróbka komputerowa. Jednak ciekawość nie daje mi spokoju, stąd też myślałem, że może ktoś z forumowiczów przynajmniej pobieżnie wytłumaczy jak powyższy efekt można osiągnąć.



Pozdrawiam.

life
23-02-2009, 15:34
ja bym obstawiał na jakąś drucianą konstrukcję albo jakieś elastyczne elementy które można formować (przy zdjęciach z przewiewnego materiału) :)

andrzej500
23-02-2009, 19:49
Czy Panowie słyszeliście kiedyś o krochmalu, kleju do tapet itp.? To z pojedynczego włókna robi drucik a z tkaniny blachę.

stradivarious
23-02-2009, 21:31
ja bym obstawiał na jakąś drucianą konstrukcję albo jakieś elastyczne elementy które można formować (przy zdjęciach z przewiewnego materiału) :)


Wydaje mi się, że może i byłoby to możliwe, jednak za skomplikowane. Przy "produktówce" chodzi też w jakimś sensie o wydajność pracy. Poza tym nie jestem pewien czy udałoby się osiągnąć powyższy efekt. Proszę zwrócić uwagę iż forma w dużej mierze odpowiada anatomii ciała.



Czy Panowie słyszeliście kiedyś o krochmalu, kleju do tapet itp.? To z pojedynczego włókna robi drucik a z tkaniny blachę.

To rozwiązanie wydaje mi się jeszcze mniej prawdopodobne. O ile się nie mylę to jest zwyczaj zwracanua fotografowanych produktów w miarę nienaruszonym stanie.


Pozdrawiam.

Ryszard Gałgan
23-02-2009, 22:13
to tzw. "matrix" tylko tam kamery zastosowano kołowo. Tutaj tą rolę spełnia aparat na obrotowym ramieniu
z zastawką. Osią obrotu jest produkt.
rg

jchyra
23-02-2009, 22:26
To jest oczywiste, widziałem nawet kiedyś takie urządzenie, ale nie chodzi nam o technikę fotografowania, chodzi o technikę utrzymania odzieży w jakby próżni.

wywar
23-02-2009, 22:35
to tzw. "matrix" tylko tam kamery zastosowano kołowo. Tutaj tą rolę spełnia aparat na obrotowym ramieniu
z zastawką. Osią obrotu jest produkt.
rg

Raczej odwrotnie
Na tej zasadzie są pokazywane aparaty na stronie steave'a KLIK (http://www.steves-digicams.com/2009_reviews/nikon_d700_qtvr.html)
A jak to się robi? KLIK (http://www.kaidan.com/)
A co do dekoltu to jest robota w PS - w tym sweterku widać inne stemplowanie podczas obrotu. Manekin moim zdaniem jest pozbawiony szyi i zamontowany jest drut który utrzymuje kołnierzyk, potem stempel w celu zamaskowania drutu. To musi być manekin gdyż widać na niektórych ubrankach łopatki z tyłu.

yahooo8
23-02-2009, 23:28
raczej zdecydowanie manekin. Rowniez wykonuje zdjecia dla pewnego sklepu sportowego ale tam sie nie bawimy w aż takie wyrafinowane rzeczy.
Tam raczej napewno jest manekin normalnie w około obstrykany a potem już photoshop z tym że musi to być dość ciężka praca. No chyba ze są jakieś cuda o których mi sie nie śniło ;)

stradivarious
24-02-2009, 21:15
Witam,


zdecydowałem się zapytać bezpośrednio studio i oczywiście nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi, strzegą zapewne swoje know-how.

Dostałem jednak cennik z którego wynika, że wykonują 3 typy zdjęć. Z laką/manekinem, "zawieszone w powietrzu" bez widocznego manekina oraz premium "zawieszone w powietrzu, częściowo przeźroczyste" bez widocznego manekina. Oczywiście 3 kategorie cenowe, przy czym jest zaznaczone, że trzecia kategoria wymaga najwięcej "skomplikowanej" obróbki komputerowej.

Korzystają z białych manekinów, z przeźroczystym dekoltem. Podejrzewam więc, że szparują i sklejają dwa zdjęcia ze sobą.


Pozdrawiam.

andrzej500
03-03-2009, 23:10
Wydaje się, że może ktoś popracował w 3DMAX ie. I wcale nie są to zdjęcia.

stradivarious
04-03-2009, 12:49
Wydaje się, że może ktoś popracował w 3DMAX ie. I wcale nie są to zdjęcia.

Nie wykluczam, że jest to technicznie wykonywalne, jednak z całą pewnością nie w tym i zapewne innych przypadkach. Pomijając już cały proces i logistykę, są to bezsprzecznie zdjęcia. Nie jestem żadnym specjalistą od 3DMaxa, toteż nie wiem jakim nakładem pracy można by było to osiągnąć.

Koszt takiego zdjęcia to ok 110-130 EUR za szt. Uśredniając więc mocno zachodnie stawki, nakład pracy nie powinien przekraczać 2h na zdjęcie. To analiza ekonomiczna, mająca udowodnić, iż jest tu pewien wyrafinowany system. I o to się rozchodzi. Ale to jest już know-how danej firmy.


W statycznych zdjęciach przeważa Photoshop. Przykład:



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.flickr.com/photos/87476899@N00/2575185591)

http://www.flickr.com/photos/87476899@N00/2575185591

Przy zdjęcach 360° pewnie też nie jest to inaczej.


Pozdrawiam serdecznie.

marszull
04-03-2009, 14:07
Tak z ciekawosci to stawka 110-130 EUR jest za 360° Photography ?

stradivarious
04-03-2009, 14:29
Tak z ciekawosci to stawka 110-130 EUR jest za 360° Photography ?


Za 360° z tzw. "ghost effect". Min. 10 zdjęć.


/
Mam nadzieję, że mówimy o tym samym. Nie chodzi o panoramy tylko Object VR.

marszull
04-03-2009, 14:39
mi chodzilo o fotografie z linka http://www.myclip360.com/en/examples/360_degree_photography/
ubranka z efektem ducha, wiec chyba o to samo
taka stawka jest za jedno zdjecie, oddane klientowi w takiej formie jak jest sampel na stronie?
i musisz miniumum 10 sztuk ubran im odac do sfocenia?
Przepraszam ze pytam Ciebie ale juz dostales od nich odpowiedz, wiec chyba bez sensu pisac do nich raz jeszcze ;-)

stradivarious
04-03-2009, 14:51
Dokładnie. Minimum 10 szt.

To studio opiera swoje rozwiązanie na Fsi Viewer. Dostajesz więc aplikacje i skrypty do www, które to potem odpowiednio implementujesz. Czy to jest zawarte w cenie, tego nie wiem. Należało by poprosić o ofertę.

marszull
04-03-2009, 14:56
ok dzieki moze w wolnej chwili do nich napisze

rabijki
04-03-2009, 15:56
zaden matrix i 3d studio
to tzw obiektowka - kiedys doskonalym programem byl quicktimeVR studio - tylko ze do mac os 9!
to sie robi tak:
potrzebny jest kreciol - czyli cos na czym stawiamy manekin i co pozwala na obracanie przedmiotu do kilka stopni - musi byc bardzo dokladnie. reszta to zasada panoramy czyli full manual i stale swiatlo. pozniej soft ktory sklada obiektowki czyli odwrocenie panoramy. na taki jest okolo 30-60 zdjec.
to wszystko.

co do manekina jest po prostu z kazdej klatki wyciety i akcja dodany taki sam cien.

pozdro
olo