Zobacz pełną wersję : Usuwanie dystorsji przy 18 mm
tomaszt81
21-02-2009, 11:27
Czy ma ktoś jakiś patent na usuwanie dystorsji powstałej przy zdjęciach robionych za pomocą obiektywu 18-55 (ja go dostałem jako kit do d80). Straszną beczke robi przy 18 mm :( w gimpie znalazłem do tego filtr ale nie wiem jak go ustawić.
pozdr. T
A możesz pokazać jakieś zdjęcie, że to jest zauważalne? Masz ze stabilizacją?
tomaszt81
22-02-2009, 22:34
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img530.imageshack.us/my.php?image=dsc69581432.jpg)
niestety nic nie wiadac:D
Motorniczy
22-02-2009, 23:17
A możesz pokazać jakieś zdjęcie, że to jest zauważalne? Masz ze stabilizacją?
Jaką stabilizacją ?
tomaszt81
22-02-2009, 23:19
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img4.imageshack.us/img4/1734/dsc69581432.jpg)
Masz do tego przyrząd w PSie, w Gimpie pewnie jest podobny. Ruszasz suwaczkiem obserwując, kiedy dystorsja zginie, to znaczy beczka przestanie być beczką.
Jest też PTLens, gdzie wybierasz model obiektywu i sam likwiduje beczkę, ale po pierwsze jest płatny, po drugie działa tylko na jpgi, więc mnie nieprzydatny i po trzecie nie wiem, czy odczytuje sobie ogniskową i wprowadza odpowiednie poprawki, czy wali jeden wzorek dla jednego obiektywu niezależnie od ogniskowej. Nie wiem też jak wprowadza zmiany - ale chyba po prostu zapisuje na nowo jpga - nie sprawdzałem po prostu, bo miałem tylko triala..
Acha - i to nie ma związku ze stabilizacją. :)
Masz do tego przyrząd w PSie, w Gimpie pewnie jest podobny. Ruszasz suwaczkiem obserwując, kiedy dystorsja zginie, to znaczy beczka przestanie być beczką.
Jeśli masz Gimpa to może korzystasz też z RawTherapee, tam też jest taki suwaczek. Korekcja jest szybka i łatwa.
Z Gimpem nie podpowiem bo niby trochę korzystam, ale nigdy nie próbowałem likwidować dystorsji.
Też posiadam miedzy innymi kita, ale jakoś nie zauważyłam żadnych beczek.. :]]
Czy ma ktoś jakiś patent na usuwanie dystorsji powstałej przy zdjęciach robionych za pomocą obiektywu 18-55 (ja go dostałem jako kit do d80). Straszną beczke robi przy 18 mm :( w gimpie znalazłem do tego filtr ale nie wiem jak go ustawić.
pozdr. T
Z tego co pokazałeś na fotografii, to raczej chodzi o perspektywę?
hedgehog
24-02-2009, 17:11
Jest też PTLens, gdzie wybierasz model obiektywu i sam likwiduje beczkę, ale po pierwsze jest płatny, po drugie działa tylko na jpgi,
E? Od kiedy? Mam PTLens od dawna i jakoś nie miałem problemu z uruchamianiem go przy czymkolwiek, co otwiera PS :)
więc mnie nieprzydatny i po trzecie nie wiem, czy odczytuje sobie ogniskową i wprowadza odpowiednie poprawki, czy wali jeden wzorek dla jednego obiektywu niezależnie od ogniskowej.
To pierwsze. PTLens rządzi. Kładzie na łopaty takie wynalazki jak DxO (pod kątem korekcji, oczywiście) - raz, że tani jak barszcz (10 Euro czy coś?) a dwa, że ma ogromniastą bazę szkieł. Polecam szczerze.
Mam PTLens od dawna i jakoś nie miałem problemu z uruchamianiem go przy czymkolwiek, co otwiera PS
Acha.
Widać miałem jakąś starą wersję... A jest może plugin pod PSa, czy musi być standalone? Bo moze plugin otwiera wszystko co jest w PSie, a standalone tylko jpgi?
hedgehog
24-02-2009, 20:43
A jest może plugin pod PSa, czy musi być standalone?
W paczce jest i wtyczka, i wersja samodzielna.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.