PDA

Zobacz pełną wersję : NEF czy JPEG (dla D70) - próba odpowiedzi.



Krakus
01-02-2005, 01:12
Każdego początkującego czytelnika niniejszego forum po krótkim czasie zaczyna nurtować problem, czy fotografować swoim D70 w JPEGach, czy w NEFach. Ponieważ i mnie dręczyło to pytanie, a poza kilkoma ogólnikowymi odpowiedziami typu "NEF to cyfrowy negatyw" nie uzyskałem rzetelnej odpowiedzi, postanowiłem więc po zgromadzeniu pewnego, niewielkiego zasobu wiedzy podzielić się nim z Wami.
1) JPEG jest zapisywany z rozdzielczością 8 bitów na kanał, a NEF - 12 bitów. Jakie to może mieć znaczenie przy skomplikowanej (wielokrotnej) obróbce pokazuje ten artykuł. (http://www.cdrom.pl/index.php?title=16_bit%C3%B3w_na_kana%C5%82) Co prawda Gimp jest i tak 8-bitowy, ale już Photoshop jest w obszernych fragmentach 16-bitowy. 8 bitów na kanał może być więc przyczyną większych zniekształceń.
2) Obraz w NEFie ma tylko zapisane ustawienia następujących operacji:
- wyostrzenie,
- zmiana kontrastu,
- zmiana nasycenia kolorów,
- przestrzeń kolorów,
- krzywe użytkownika.
- Nie jestem przekonany (aczkolwiek myślę, że tak) czy tak samo jest z balansem bieli.
Generalnie jednak operacje te na NEFie wykonuje komputer (z programem Nikon Capture albo odpowiednią wtyczką do Photoshopa lub Gimpa), a nie aparat fotograficzny.
Nikon Capture otwiera NEFa z wartościami domyślnymi (unchanged - jeśli robiliśmy zdjęcie z krzywą, to otworzy z krzywą, ale zawsze można to zmienić).
Na JPEGu te wszystkie operacje są wykonane, nie możemy zmienić (zmniejszyć - bo zwiększyć można) na nim np. wyostrzenia. Inna sprawa to wyostrzanie obrazu (wystrzanie w NEFach jest osiągane przez Unsharp Mask) czy balans bieli, który można wykonywać również na JPEGach (albo większym nakładem sił i środków, albo specjalnymi wtyczkami do Photoshopa albo Gimpa).
3) Najciekawsze jest to, że 12 bitów w NEFie daje pewną niewielką nadmiarowość - fragmenty w niewielkim stopniu prześwietlone (czyli przepalone) są do odratowania przez zmianę współczynnika ekspozycji. Nadmiarowość jest niewielka i nie przekracza około 1/3 - 1/2 EV, ale zawsze.
4) Niektóre operacje w Nikon Capture są możliwe do wykonania tylko na NEFach (generalnie z tool palette 2). Częściowo jest to sztuczne ograniczenie (nic nie stało by na przeszkodzie regulacji balansu bieli w JPEGach), częściowo jednak wynika to z rzeczywistego ograniczenie narzucanego przez JPEGi.
5) NEF ma generalnie mniejszą kompresję (aczkolwiek ją ma), niż JPEG - co przy dalszej obróbce daje nadzieję na mniejsze zniekształcenia - dobry przykład, do czego prowadzi wielokrotna kompresja jest do znalezienia tutaj. (http://www.cdrom.pl/index.php?title=Degradacja_jakosci_JPEG)

Wnioski:
Fotografowanie w NEFach daje nam:
1) Większą łatwość dalszego poprawiania zdjęć,
2) Mniejsze szanse na zniekształcenia wprowadzane przez dalszą obróbkę.
3) Kilka specyficznych możliwości, które nie są dostępne dla JPEGów (zmniejszenie wyostrzenia, zmiana krzywej narzuconej przy fotografowaniu, zmiana nasycenia i kontrastu zdjęcia).

Fotografowanie w JPEGach daje nam:
1) Bezpośredni dostęp do zdjęć z poziomu dowolnej przeglądarki (NEFy otwierają tylko niektóre z nich a i to najcząściej z dużymi zniekształceniami koloru),
2) Mniejszą zajętość karty pamięci.

dufus
01-02-2005, 01:23
I właśnie w zgodzie z powyższym od jakiegoś już czasu robię NEF + JPEG, i mam dwa w jednym... :D takie do WASH i do GO :D

admin
01-02-2005, 02:07
Krakusie, dobry tekst. Pawle, domyslne dla mnie ustawienia, jednak brakuje mi mozliwosci ustawienia stopnia kompresji jpg w tej konfiguracji.

Lord Rayden
01-02-2005, 02:45
Więc jednak krzywe użytkownika działają także w NEF (RAW) ? A mówiliście kiedyś Panowie,że tylko w JPEG ?

Rayden

Anonymous
01-02-2005, 03:24
NC potrafi z nich skorzystać, ACRP je zlewa, co i słuszne MBSZ.

Krakus
01-02-2005, 09:40
Więc jednak krzywe użytkownika działają także w NEF (RAW) ? A mówiliście kiedyś Panowie,że tylko w JPEG ?Jak Alter Egon napisał Nikon Capture potrafi (może, ale nie musi) z nich korzystać - popatrz sobie na zakładkę Advanced Raw -> Tone Compensation - jedna z możliwych opcji to User Defined Custom Curve.
Krzywa jest przechowywana w NEFie, ale nie aplikowana do obrazu przez aparat, tylko (ewentualnie) przez komputer.

dufus
01-02-2005, 11:20
... brakuje mi mozliwosci ustawienia stopnia kompresji jpg w tej konfiguracji.

no właśnie, brakuje, brakuje, ale i tak do szybiego podglądu w ACDSee i ewentualnie do przygotowania szybkiej prezentacji na DVD lub w necie jest OK...

adik
01-02-2005, 12:55
Kolejny artykul ktory rozwiewa wiele watpliwosci.

Madzia
01-02-2005, 16:08
Dzięki Krakusie.

Lord Rayden
01-02-2005, 21:43
Więc jednak krzywe użytkownika działają także w NEF (RAW) ? A mówiliście kiedyś Panowie,że tylko w JPEG ?Jak Alter Egon napisał Nikon Capture potrafi (może, ale nie musi) z nich korzystać - popatrz sobie na zakładkę Advanced Raw -> Tone Compensation - jedna z możliwych opcji to User Defined Custom Curve.
Krzywa jest przechowywana w NEFie, ale nie aplikowana do obrazu przez aparat, tylko (ewentualnie) przez komputer.

Rozumiem więc,że obraz pokazywany na podglądcie NC4 zmieni się zgodnie z krzywą zapisaną w aparacie , dopiero po wybraniu tej opcji, o ktorej piszesz ? W innym przypadku podgląd będzie taki jakby w aparacie krzywej wgranej nie było ?

Rayden

Krakus
01-02-2005, 22:06
Dokładnie tak, milordzie.

Edit: - Gamling (poniżej) zwrócił uwagę, że to nie tak - jeśli zaaplikowaliśmy krzywą, to domyślnie NEF zostanie otwarty z krzywą (przy czym zawsze można to zmienić).

Gamling
01-02-2005, 22:10
Hm, cos to chyba nie tak. Jesli masz wgrana krzywa do aparatu i wybrana w nim to wlasnie tak Ci zdjecie otworzy NC (domyslnie pozycja unchanged).

Krakus
01-02-2005, 22:40
OK, masz 100% racji. Zaraz to poprawię.

krzysztof jot
02-02-2005, 18:06
Każdego początkującego czytelnika niniejszego forum....


Faktycznie poczatkujacego, i takiegop troszke leniwego :)
Bo o JPG i NEF było juz na tym forum wielokrotnie, i już dawno stwierdzono zdecydowaną wyższosc tego drugiego nad pierwszym w kategorii: JAKOŚĆ
Kategoria - ilość - nadal nalezy do JPG.

Giuppo
04-02-2005, 14:18
Moim zdaniem jest jeszcze jedna, niebagatelna zaleta fotografowania w Nefach. Jesli ktos archiwizuje swoje zdjecia rowniez przed obrobka, to moze sie okazac, ze za 2-3 lata bedzie w stanie do nich wrocic i pobawic sie swoim obrazkiem uzywajac znacznie mocniejszego oprogramowania. Jaki jest postep w tej dziedzinie kazdy chyba widzi.

krzysztof jot
04-02-2005, 20:31
.... to moze sie okazac, ze za 2-3 lata bedzie w stanie do nich wrocic i pobawic sie swoim obrazkiem ......

no, to jedna w wiekszych zalet - oprogramowanie to raz, doświadczenie i wiedza fotografujacego to dwa a inne spojzenie na temat to trzy - i dlatego wole NEFy, bo juz
nawet po kilku miesiacach kilka fotek "obrobiłem" zupełnie inaczej z całkiem odmiennym efektem... takie czasy - wszystko do przodu, nic nie zatrzymuje sie nawet na chwile....

Mateusz
04-02-2005, 20:47
jest też wada pstrykania w NEF, bez szybkiego kompa ani rusz :x :x :x

krzysztof jot
04-02-2005, 22:03
jest też wada pstrykania w NEF, bez szybkiego kompa ani rusz

bardzo prawda... mimo ze miałem PIV2.66/1GB RAM to pełna satysfakcja
z NikonCapture dopiero teraz na nowym PIV3.0 HT/1GB RAM - po prostu
pracuje i nie czekam. Słaby laptop odpada zupełnie do obróbki RAWa, tam
jest nawet podane ze program wymaga minimum 768 MB RAMu. Moze 4.2
poprawione bedzie nieco.

Mateusz
04-02-2005, 22:16
wyobraź se jak mi to chodzi przy 256mb ramu :lol:

Lord Rayden
04-02-2005, 23:32
U mnie tez trwa - otwieranie. Atlhlon XP 2400, 512 MB RAM. Ale NEF to jednak potęga i moc poprawiania.

Rayden

ALF
05-02-2005, 00:45
nie rozumiem was...macie aparaty za parę tysięcy, a nie stać was na 1GB ram-u :wink:

Lord Rayden
05-02-2005, 02:30
nie rozumiem was...macie aparaty za parę tysięcy, a nie stać was na 1GB ram-u :wink:

No cóż... A może od ust sobie odejmowaliśmy na te porządne aparaty i te jeden giga nas dobije ? :) Ale będzie i jeden giga - RAMu i CFa.

Rayden

ALF
05-02-2005, 02:33
a widzisz...ja mam inną filozofię...najpierw ram, statyw, szkła i inne gadżety, a na końcu syfrak lusterkowy

Anonymous
05-02-2005, 02:47
Ale ten NC głodomór. PS CS daje sobie zupełnie płynnie radę z połową gigabajta i procesorem z poprzedniej epoki.

Bogdan
05-02-2005, 03:39
Ale ten NC głodomór. PS CS daje sobie zupełnie płynnie radę z połową gigabajta i procesorem z poprzedniej epoki.

ja sie na tym wszystkim nie znam, ale widze, że:

- laptop z 256 MB nadaje sie do jpgow, corela najwyzej i szybkiego wrzucania tego barachła, co wyjdzie do netu,
- duzy komp z 2 GB jest ok, ale cholera ciezko go brac do auta :( i jeszcze monitor :shock: i kable; możnaby sie zaplątac w tym wszystkim :twisted:

a laptop tej mocy to chyba, psia krew, drogi jest ? chyba ... hm ...

w koncu robie tak:

1/ foce raw+jpg
2/ jpgi robie w laptopie w corelu [gdy na szybko albo w trasie potrzebuje fotek do wysłania]
3/ nefy przerabiam na tify [do labu] w psie na duzym kompie

i jakoś to się kręci :D

adik
07-02-2005, 04:24
Dzis popelnilem pare fotek w NEFie jak slonko bylo nisko...Kurde.Jestem polamany...Az mnie scisnelo i musialem w Autobusie popatrzec na nie jeszcze raz...