PDA

Zobacz pełną wersję : o i-TTL Słów kilka - mini tutorial



Kaleid
31-01-2005, 15:25
i-TTL jest matrycowym pomiarem blysku...jako ze ostatnio pojawia sie coraz wiecej glosow dot yczących tegoż systemu, postanowilem przyblizyc nieco zasade jego dzialania.
i-TTL pracuje zasadniczo w dwóch trybach automatyki.

Pierwsza z nich to i-TTL BL (Balanced) czyli zbalansowanie swiatla blyskowego z zastanym.
W tym celu na lampie blyskowej ustawiamy tryb i-TTL BL (na wyswietlaczu pojawi sie odpowiednia ikonka) Lampa wysyła serie przedblysków kontrolnych (najprawdopodobniej pięć) ktorych odbicie analizuje 1005 matryca RGB a nastepnie wg danych pomiaru swiatla zastanego system stara sie jak najlepiej zbalansować swiatlo zastane z blyskowy. Zbalansowanie blysku dziala w trybie matrycowym oraz CW. Jesli wybierzemy pomiar punktowy, lampa automatycznie przejdzie w system standard i-TTL (oswietlenie tła nie jest brane pod uwagę)

UWAGA! SYSTEM TEN SPRAWDZA SIĘ TYLKO I WYŁĄCZNIE GDY LAMPA MA BYĆ DODATKOWYM ŹRÓDŁEM ŚWIATŁA, NIE GŁOWNYM

Jeśli chcemy używac lampy jako głownego źródła światła najlepiej przejsc w standard i-TTL badz tez wprowadzic korekcję ekspozycji światła błyskowego na + 0.7...1.0 EV, inaczej wszystko bedzie niedoswietlone badz system zglupieje dajac czesto zupelnie nieprzewidywalne efekty.

Jesli do aparatu zapielismy obiektyw typu D lub G, dodatkowo pomiar blysku bedzie uwzgledniał dane o odległości od fotografowanego obiektu. Dane te pochodzą z czujników AF a zatem nalezy uważać na jakim obiekcie ustawiana jest ostrość.....ale UWAGA!
Dane o ogległości będa brane pod uwagę jedynie w przypadku ustawienia palnika lampy na wprost. W przypadku minimalnego nawet odchylenia palnika w bok lub w góre....dane o odleglosci nie będą uwzględnianie! (to oczywiste...w takim wypadku system po prostu "nie wie" gdzie patrzy palnik lampy blyskowej).Podobniez w przypadku synchronizacji na drugą kurtyne migawki....tutaj dane o odleglosci rowniez nie maja nic do powiedzenia

Standard i-TTL powinnismy uzywac w przypadkach kiedy lampa ma stanowic glowne zrodlo swiatla (np zdjecia w kosciele, ciemne pokoje, rodzinne imprezy. Aparat nie bierze pod uwage oswietlenia tła, lecz stara sie prawidlowo naswietlic glowny obiekt. Aby przejsc w standard i-TTL ustawiamy na lampie symbol i -TTL (bez BL) badz tez przechodzimy na pomiar punktowy w korpusie. Informacje o odleglosci w tym trybie takze nie beda uwzglednianie

FV-lock (Flash value lock) Czyli krotko mowiac pamiec ekspozycji dla blysku.
Jest to funkcja dla kreatywnych fotoamatorow :) Jest to bardzo fajna funkcja z ktora warto sie zapoznac. Pozwala nam ona ręcznie wymusic przedbłysk kontrolny oraz sprawdzic czy w danej sytuacj i lampa nam jeszcze wyrobi. Krotko mowiac..pozwala nam zmienic kompozycję zdjęcia bez zmiany poziomu naswietlenia blyskiem i zapewnic odpowiednia jego wydajnosc nawet gdy nasz obiekt nie znajduje sie w centrum klatki . Przykładowo: celujmy spotem w nasz obiekt...naciskamy przycisk pamieci pomiaru. Lampa wysyla przedblyski kontrolne a sila blysku zostaje zapamietana, w wizjerze wyswietla sie nam EL. Podczas funkcjonowania blokady FV poziom wydajnosci blysku automatycznie dopasowuje sie do polozenia palnika glowicy lampy.

Madzia
31-01-2005, 15:42
Chwała Ci Kaleidzie!!! A ja się zastanawiałam dlaczego większość moich zdjęć w trybie TTL-BL jest niedoświetlona.
Bardzo Ci dziękuję za ten post. I z góry proszę o więcej. :D

JaW
31-01-2005, 17:00
Bardzo potrzebny post wyjasniajacy to, z czym wszyscy mamy na poczatku problemy.

Anonymous
31-01-2005, 17:33
supcio jestes gosc, brawo :)

pozdrawiam
mamaOli

Gamling
31-01-2005, 21:32
W calosci do FAQ!!

ALF
01-02-2005, 00:32
z tego wynika, że pomiar iTTL własciwie nie wnosi niczego istotnego do pomiaru, który mam z F70 i metzem 54MZ3...wlściwie wykorzystają go głównie portretowcy...

Kaleid
01-02-2005, 00:39
A wnosi.....przede wszystkim dziala po podniesieniu palnika, potrafi bezprzewodowo sterowac lampami oraz....posiada pamiec ekspozycji dla blusku z mozliwoscia recznego wymsuszenia przedblyskow...to na prawde swietna rzecz :)

Pawel Pawlak
01-02-2005, 00:47
Kaleid, super pomoc !! Właśnie zakupiłem SIGME ef-500SUPER I-TTL i zamierzałem ją rozgryźć a tu taka niespodzianka !!

ALF
01-02-2005, 00:51
A wnosi.....przede wszystkim dziala po podniesieniu palnika, potrafi bezprzewodowo sterowac lampami oraz....posiada pamiec ekspozycji dla blusku z mozliwoscia recznego wymsuszenia przedblyskow...to na prawde swietna rzecz :)

no własnie...komuś, kto nie cyka portretów, albo reklamówki, to zbędny gadżet za ciężkie pieniądze...mój metz ma za to 2 palniki, mierzy TTL z podniesioną i skręconą głowicą, a kosztuje dużo mniej z podobną moca co 800...

adik
02-02-2005, 02:23
YYY.A co to jest dokladnie blysk modelujacy???BO slabszza wersja sigmy tego niema i sie zastanawiam grubo.

Gamling
02-02-2005, 10:18
Lampa swieci wtedy z mniejsza moca ale za to dluzej zeby mozna bylo sie zorientowac jak oswietla plan, jaki jest uklad cieni itp.

adik
02-02-2005, 11:59
Czyli przezyli bysmy.No to jeszcze zobacze jak z synchronizacja na druga lamelke i chyba sie skusze:>

Pietrus
03-02-2005, 18:56
Dzięki Kaleid. Czy można liczyć na kontynuację tematu „jak używać lampę” Twój tekst jest lepszy od instrukcji :D a do tego dyskusja i dzielenie się doświadczeniem. To jest to.

Kaleid
03-02-2005, 19:07
Pewnie i mozna :) Niebawem napiszę kilka słow :)

Pietrus
03-02-2005, 19:18
No to czekamy :D :)

Rebel
06-02-2005, 22:07
bardzo cenny tutorial dla takiego laika jak ja :)
oczywiście, że czekam na więcej!

mientus
07-02-2005, 12:46
Przyłączam się do podziękowań dla Autora. Jeśli mogę coś zasugerować w rozwinięciu tematu przydałoby się poruszyć sprawę synchronizacji SB-800 z długimi czasami i może omówienie wszystkich trybów. Pozdrawiam
P.S. Chociaż ja to chyba ponownie poczytam najpierw instrukcję :)

Pasibrzuch
07-02-2005, 17:38
no wlaśnie co to błyskmodelujący :?:

PawelC
08-02-2005, 09:30
Świetny tekst oddający ideę systemu oświetlenia w kilku zdaniach, sporo mi pomógł. Idąc za ciosem spytam o błysk modelujący. Jestem w mniejszości bo nie mam SB-800 tylko SB-600. Pytałem kiedyś jak uruchamiać błysko modelujący i otrzymałem odpowiedź bodaj od Kaleida, że przycisk do jego wyzwalania jest na tylnej części palnika. To oczywiście prawda ale nie do końca. O ile taki przycisk jest w SB-800 po lewej stronie to w SB-600 go nie ma. W instrukcji SB-600 piszą, że błysk modelujący można wyzwolić przyciskiem aparatu (szczegóły w instrukcji aparatu). Przeczytałem instrukcję D70 od deski do deski 2 razy i żadnego info w tym temacie nie znalazłem. Sczerze mówiąc nie wiem co mam robić, bo w zupełnej ciemności oświetlenie planu jest bardzo przydatne. Jeśli ktoś wie jak uruchomić błysk modelujący z SB-600 i D70 będę bardzo wdzięczny za kilka słów porady.

Kaleid
08-02-2005, 09:48
Niestety PawelC, ale nie da się. Blysko modelujacy ( z reszta bardzo krotki bo 1 sekundowy..w SB800 3 sekundowy) z Sb600 mozna uzyskac poki co z D2h i pewnie D2x. Z D70 niestety nie...pozostaje Sb800

[ Dodano: Wto Lut 08, 2005 8:52 am ]
BTW: dla zainteresowanych.....Blysk modelujacy pozwala ocenic rozklad swiatel i cieni na fotografowanym obiekcie (Zastosowanie bardzo podobne jak dla pilotów w lampach studyjnych).

PawelC
08-02-2005, 09:55
Dzięki za info, tak tez myślałem. Niestety różnica 600PLN z czymś musi się wiązać.

Anonymous
09-02-2005, 04:04
Dzięki Kaleid za cenne dla mnie wskazówki. Przyłączam sie do forumowiczów
proszących o więcej.

M@rko. Koszalin

Włodek
11-03-2005, 11:08
Miesiąc minoł i nic :( Kaleid już nie chce uczyć, a tak się dobrze zapowiadało :!:

Kaleid
11-03-2005, 12:57
Kaleid ma po prostu teraz mase spraw na glowie i nie ma specjalnie kiedy..ale cierpliwosci panowie. Jak juz uporam sie z przeprowadzką, powroce do czynnego pisania :)

Leon13th
11-03-2005, 13:12
Mam pytanie,jak ustawić aparat,żeby można było wywolić błysk dopełniający (mam sb-24) :?: Z góry dzięki.

kulka
13-03-2005, 12:26
Ja jestem na kupnie lampki sigmy i sie zastanawiam czy warto doplacic i kupic wersje Super, czy wystarczy mi wersja DG ST .Ja tam mam małe wymagania ,czasem cos doswietle, popstrykam na impreskach i tyle zadnych bajerów a nie mam pojecia czym sie róznia owe lampy poza tym ze jedna nie ma wyswietlacza a moc lampy mozna ustawiac na 1/16 lub full .
Jest ktosik zorjentowany?

pezet
09-04-2005, 13:20
I kto by pomyslal, ze wraz z rozwojem techniki, trzeba bedzie coraz wiecej tlumaczyc jak jej uzywac :)

Jak mialem F90X + SB-26 to calosc dzialala jak poezja, sprawdzajac sie niemal w kazdej sytuacji.

A D70 + SB-800 to ogromny krok... w tyl...
Tyle niedoswietlonych/przeswietlonych zdjec z poprzednim zestawem nie udalo mi sie zrobic przez dobrych kilka lat.

Tu sie sprawdza powiedzenie ze "lepsze jest wrogiem dobrego", ale Nikon musial zmienic system, zeby sprzedac nowe lampy - bo gdyby zachowal zgodnosc to kazdy by uzywal 26 lub 28.

Za pare lat wprowadzi nowy, "rewolucyjny" system, do ktorego obslugi trzeba bedzie skonczyc podyplomowe studia, a robic sie bedzie w manualu :)

kacperek
30-04-2005, 16:06
Mam od niedawna SB-800 i czytam instrukcje, czy ktos moze mi wyjasnic do czego sluza tryby A i AA? Czy one sa konieczne przy D70, szczerze nie umiem znalezc ich zastosowania.

Kaleid
30-04-2005, 16:58
AA to automatyka lampy z preselekcją przesłony. Na podstawie danych z aparatu o przeslonie, czulosci i ogniskowej lampa mierzy błysk przy pomocy własnego czujnika (bez danych pomiaru TTL z kopusu)

A to pelna automatyka lampy-SB800 mierzy blysk przy pomocy wlasnego czujnika, jednak nie wspiera się zadnymi informacjami z korpusu. (poza sygnalem wyzwolenia lampy)

kacperek
30-04-2005, 17:28
AA to automatyka lampy z preselekcją przesłony. Na podstawie danych z aparatu o przeslonie, czulosci i ogniskowej lampa mierzy błysk przy pomocy własnego czujnika (bez danych pomiaru TTL z kopusu)

A to pelna automatyka lampy-SB800 mierzy blysk przy pomocy wlasnego czujnika, jednak nie wspiera się zadnymi informacjami z korpusu. (poza sygnalem wyzwolenia lampy)

Dzieki serdecznie.Mozesz mi powiedziec jakie jest zastosowanie AA, kiedy mozna albo trzeba AA a kiedy iTTL? dobrze mysle ze to jest roznica?

Klos
06-05-2005, 12:34
W Canonie mialem CF takie jak:
flash sync np przy Av na Auto/Manual
auto adjust fill flash On/Off

Czy te opcje rowniez wystepuja w polaczeniu D70 + SB-600

Kaleid
07-05-2005, 11:26
Jesli zechcesz rozwinąć istotę działania tych dwoch Canonowych CFow, z pewnoscia bede mogl udzielic odpowiedzi.

Boomerang
21-05-2005, 16:58
pezet masz 100% racji. Używałem F100 +SB 25. Nie pamiętam o jakichkolwiek problemach z błyskiem. Dyfuzor, odbłyśnik, palnik w sufit i chodziło jak złoto. Pierwsze zdjęcie z SB 600. Banan na twarzy, TTL on, strzał i... dupa. Przepalone, do skasowania. Z pokorą wyciągnąłem pudełko które już zdążyłem schować, pogrzebałem za instrukcją i chyba szlag mnie trafi. Czytać instrukcję do lampy błyskowej ??? po prawie dziesięciu latach doświadczenia ? Przecież lampa może świecić dłużej lub krócej, mocniej lub słabiej. 2 parametry. Co tu jeszcze kombinować. System Kreatywnego Oświetlenia. Ja pier..ole. Wychodzę. Zaczynam rozumieć ludzi którzy trzaskają foty pudełkiem po butach.

Kaleid
21-05-2005, 17:29
Oj co wy gadacie. 3D matrix dzialal bardzo podobnie. Zapomnieliscie juz o slynnym "Magic number" Rowella? w i-TTlu. Moj tutorial powstal w oparciu o pracę z SB28...tyle ze nieco zmodyfikowany na potrzeby nowego systemu.

szymony
21-05-2005, 17:46
Oj co wy gadacie. 3D matrix dzialal bardzo podobnie.

Łun tak, ale matryca juz nie :wink:
Gdy sie dużo fociło analogiem, w szczególności na negatywach, to nawet jeśli pomiar działa w zasadzie tak samo, to efekty są zupełnie inne.
sam używałem przez długi czas metza 45CT1 i z analogiem jego automatyka tyrystorowa w zupełności wystarczała. Po podpięciu do D70 lekko sie zdziwiłem z efektów.
Czy to znaczy że lampa przestała działać poprawnie - nie trzeba po prostu zmienić swe przyzwyczajenia i zacząć myśleć po syfrowemu niestety.

groseb
22-05-2005, 13:13
Teraz to pikuś , ale 100 lat temu używano proszku Ałun w tedy to były przechery :mrgreen:

Kaleid
22-05-2005, 13:26
szymony: na negatywach ciezko ocenic skutecznosc pomiaru z racji jego duzej tolerancji na bledy :) Jak ktos pisze ze przeprowadzal test na negatywie, to w tym miejscu konczy sie dla mnie dyskusja. Wlozcie slajd..i wtedy dopiero kazdy wasz blad wychodzi :) Tak samo jest cyfra..niestety.

szymony
22-05-2005, 14:40
szymony: na negatywach ciezko ocenic skutecznosc pomiaru z racji jego duzej tolerancji na bledy :)
To po pierwsze.
A po drugie negatyw zawsze lepiej wrazie czego przeswietlić deczko, z slajdem/matrycą jest dokładnie odwrotnie i to miałem na myśli mówiąc o przyzwyczajeniach.:wink:


Jak ktos pisze ze przeprowadzal test na negatywie, to w tym miejscu konczy sie dla mnie dyskusja. Wlozcie slajd..i wtedy dopiero kazdy wasz blad wychodzi :) Tak samo jest cyfra..niestety.

Ty to wiesz, ja to wiem, kilku innych pewnie też, ale duża grupa która się przesiadła z analoga i o slajdach mało co słyszała ma teraz zonki. I jaki wniosek z tego najłatwiej wysnuć. Aparat źle mierzy, albo lampa do bani.

Boomerang
22-05-2005, 16:22
Robiłem i robie praktycznie TYLKO na provi i velvi. Może kilka rolek negatywu w ciągu ostatnich kilku lat. Z drugiej strony, od przedwczoraj strzeliłem z 300 zdjęć testowych z SB-600 i musze przyznać, że nie jest źle. Jest nawet bardzo dobrze.

szmek
20-06-2005, 15:32
Wiem że dla wielu z Was to będzie śmieszne i idiotyczne pytanie ale iTTL-BL to można ustawić tylko przy zewnętrznej lampie tak? Bo ja nie moge nigdzie znaleźć takich ustawień odnośnie lampy wbudowanej.
Pozdrawiam

szymony
20-06-2005, 15:39
Wiem że dla wielu z Was to będzie śmieszne i idiotyczne pytanie ale iTTL-BL to można ustawić tylko przy zewnętrznej lampie tak? Bo ja nie moge nigdzie znaleźć takich ustawień odnośnie lampy wbudowanej.
Pozdrawiam

Chyba jest odwrotnie (nie chce mi się teraz ryć w instrukacjach). Wbudowany błyskograt pracuje only TTL BL.

No i zmusili mnie do czytania instrukcji no. wyjaśnienie w wątku niżej.

Matam
21-06-2005, 09:53
Ponieważ mam Nikusia od miesiąca i nie zdążyłem zaopatrzyć się w zew. lampę (jeszcze troche muszę poczekać) to mam pytanka do wbudowanej lampki.

- iTTL działa przy trybach P S A ale bez punktowego, jak dobrze wyczytałem. A przy M i punktowym działa standardowy TTL ???
Dlaczego nie działa iTTL w M i z punktowym?
Rzeczywiśćie różnice widać w doświetlaniu, bo jak iTTL nie przepala tak łatwo pierwszego planu tak w sytuacji punktowego włączonego to się zdarza, lub na M (przy tych samych ustawieniach).

- druga sprawa związana jest z trybem command. Pomimo że nie jest on przeznaczony do sytuacji gdy ma się tylko wbudowaną lampkę, TO jednak lampa wbudowana w tym trybie działa inaczej niż poprzednie dwa!!! Jeszcze słabiej doświetla, można by było rzec że dopełnia lekko. Nie wiem czy dobrze główkuje?

szymony
21-06-2005, 11:58
Wszysko pokićkałeś :wink: Uwaga tłumaczę z polskiego na nasze instrukcję obsługi D70 odnośnie wbudowanego błyskograta:
Tryby automatyczne z pomiarem matrycowym lub CW, błyskograt działa w TTL BL
Manual, lub tryby automatyczne z pomiarem punktowym. Błyskograt działa w standartowym TTL.

Tryb comander mode służy do sterowania błyskogratem zewnętrznym (SB800/600 to jest sławetny CLS). Sam wbudowany błyskograt nie bierze udziału w oświetlenu sceny.

[ Dodano: 21-06-2005, 12:02 ]


Dlaczego nie działa iTTL w M i z punktowym?


Działa iTTL. Nie ma pomiaru TTL BL (zrównoważony z zastanym). A dlaczego nie działa, ano dlatego że jak mierzysz spootem, to skąd korpus ma wiedzieć jakie jest ogólne światło zastane. Duchem świętym nie jest :wink:

Matam
21-06-2005, 12:21
Szymony wielkie dzięki. Mogło mi się pokręcić conieco dopiero zaczynam, więc proszę o wyrozumiałość.

Jeśli mogę to jeszcze mam w tym temacie pytania.
A dlaczego w manulau nie działa iTTL-BL? (już wiem dlaczego nie przy spocie)

A jeśli chodzi o tryb command, to jestem świadom na podstawie instrukcji do czego służy. Jednak po włączeniu tego trybu wbudowana lampa się odpala i działa w innym trybie chyba. W każdym bądź razie sprawdziłem i słabiej oświetla pierwszy plan niż przy iTTL-BL. I stąd moje pytanie i dlatego je zadałem, by wiedzieć jak bardziej świadomie to wykorzystać. Może teraz jaśniej wytłumaczyłem o co mi chodzi. Zapewne czegoś nie wiem albo coś znou poknociłem, ale liczę na waszą cierpliwość.

Z góy dzięki za odpwoiedź.

szymony
21-06-2005, 15:01
A dlaczego w manulau nie działa iTTL-BL? (już wiem dlaczego nie przy spocie)

Ano pewnie temu że skośnookie inżyniery wyszły z założenia, że jak jakiś miglanc robi w manualu, to wie co robi i czary mary z computera nie są potrzebne. :wink:


A jeśli chodzi o tryb command, to jestem świadom na podstawie instrukcji do czego służy. Jednak po włączeniu tego trybu wbudowana lampa się odpala i działa w innym trybie chyba.

A niby skąd ma wiedzieć że w zasięgu nie ma żadnego błyskograta w trybie slave. Więc błyska jakby był, ot i cała tajemnica.

Matam
21-06-2005, 15:10
Ale błyska w jakimś trybie i napewno nie tak samo jak w tamtych dwóch.

szymony
21-06-2005, 15:12
To są błyski sterujące i nic po za tym.

Matam
21-06-2005, 15:28
OK! Wielkie dzięki rozumiem. Choć wydaje mi się że one dość ciekawie oświetlają. Może warto to wykorzystać.

I jeszcze jedno pytanie nagliżujące moją całkowitą niewiedzę!!! Tu będzie potrzebna max. ilość cierpliwośći i zrozumienia!!!
Po ustawieniu parametrów naświetlania w którymkolwiek z trybów P S A i M, po podniesieniu lampy błyskowej wartości zalecanych nastawień się nie zmienia. Przy pomiarze nie jest brane pod uwagę to czy zdjęcie będzie robione z błyskiem czy bez??? Np. w trybie P mamy na tyle złe oświetlenie i podnosimy lampe, no ale czas pozostaje dalej ten sam pomimo, że lampa będzie brała udział w naświetlaniu???

Mam nadzieję, że nie pojedziecie po mnie za brak tak podstawowej wiedzy???

szymony
21-06-2005, 15:59
Np. w trybie P mamy na tyle złe oświetlenie i podnosimy lampe, no ale czas pozostaje dalej ten sam pomimo, że lampa będzie brała udział w naświetlaniu???


He he.
To zrób małe doświadczenie (podobno cyfra jest za darmo, więc to wykorzystaj).
Stwórz warunki takie jak opisałeś i zrób dwie foty jedną bez błyskograta a drugą z nim.
Mogę się założyć o babci kalesony że na pewno żadne z nich nie będzie prześwietlone.

Matam
21-06-2005, 16:12
Oczywiście że masz racje!!! Nie będą prześwietlone ale czas nadal ten sam długi. Na wyświetlaczy parametry są identyczne, nie zmieniają się pod wpływem podniesienia lampy i jej odpalenia.

szymony
21-06-2005, 16:32
Nie będą prześwietlone ale czas nadal ten sam długi. Na wyświetlaczy parametry są identyczne, nie zmieniają się pod wpływem podniesienia lampy i jej odpalenia.
Czy aby na pewno. To ustaw tak by czas był powiedzmy 1s i podnieś lampę. Zakładam że nie masz załączonej funkcji slow lub rear.

Matam
21-06-2005, 16:36
Nie mam włączonej funkcji slow ani rear. A czemu? JEśli mogę zapytać?

[ Dodano: Wto 21 Cze, 2005 ]
Powinienem mieć włączoną standardowo?

szymony
21-06-2005, 16:40
Sprawdź, poeksperymentuj niektórych rzeczy nie da się opisać, trzeba je przetrawić samemu.

Matam
21-06-2005, 16:50
Masz rację, eksperymentuje teraz. I jak już w pełni wyciągnę wnioski to może o coś jeszcze zapytam.

Jeszcze raz wielkie dzięki!!! Dla mnie to kolejna nauka. Dobrze że są ludzie którzy chętnie i cierpliwie dzielą się wiedzą.

Jacek
21-06-2005, 19:38
Dobrze że są ludzie którzy chętnie i cierpliwie dzielą się wiedzą.
To było do Ciebie Szymony. A ja się przyłączam do podziękowań. Takie jest nasze forum. Ot co! :lol:

szymony
21-06-2005, 19:41
:oops:

ALF
22-06-2005, 01:41
szymony, na prezydenta :!: :mrgreen:

szymony
22-06-2005, 08:04
O jeszcze czego.

step.tom
20-07-2005, 23:00
Witam

Nie zakładam nowego wątku bo moje pytanie po części dotyczy omawianych tu tematów. Ale do rzeczy.
Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć ( może być z polskiego na nasze ) działanie i zastosowanie trybów pracy SB 800:

1. RPT (stroboskop)
2. GN

Czy z SB mozna wykonywać zdjęcia seryjne?

1. Jeżeli tak to ile kl/s?
2. Jeżeli nie to ile czasu po odpaleniu lampa jest gotowa do następnego "strzału"?

Pozdrawiam

misiek502
06-04-2006, 20:05
Dzięki Kaleid. Czy można liczyć na kontynuację tematu „jak używać lampę” Twój tekst jest lepszy od instrukcji :D a do tego dyskusja i dzielenie się doświadczeniem. To jest to.

no ja też jestem za a nawet przeciw :wink:

[ Dodano: 06-04-06, 20:06 ]

Pewnie i mozna :) Niebawem napiszę kilka słow :)

czekamy z utęsknieniem :)

Fidosanok
17-02-2008, 00:29
ech.... tośmy se poczekali...:(... tyle lat i nic ...

eldritch
17-02-2008, 13:51
Kalaid, w zasadzie się z Tobą zgadzam, ale trochę pokręciłeś - albo zastosowałeś za duże skróty myślowe.
Np.
Nie zawsze matryca ma 1024 pola,
Informacje o odległości pochodzą z procesora obiektywu a nie z układu AF (inaczej co za róznica czy D czy bez D AF jest w tych i tych),
Informacje z układu AF są wykorzystywane oddzielnie od informacji z D i służą jedynie do określenie czy główny obiekt jest w centrum kadru czy poza nim,

A poza tym
i-TTL i TTL (z analogów) to właściwie to samo jeżeli chodzi o tzw. 3D Multi-Sensor Balanced Fill Flash - różnice są czysto techniczne - i pod tym względem nie ma żdanej różnicy (dla uzyskiwanego efektu na zdjęciu) czy jest to I-TTL czy TTL z np. F70;
Po pdosniesieniu głowicy dalej mamy wykorzystanie D i AF - tzw. 3D Matrix Metering;
i-TTL =/ CLS - choć się to niektórym myli;

http://nikoneurope-en.custhelp.com/cgi-bin/nikoneurope_en.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=8443&p_created=1074264942&p_sid=HSetN9Xi&p_accessibility=&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPSZwX3NvcnRfYnk9JnBfZ3JpZHNvcnQ9JnBfc m93X2NudD0zMSZwX3Byb2RzPTg4JnBfY2F0cz0yNDEmcF9wdj0 xLjg4JnBfY3Y9MS4yNDEmcF9zZWFyY2hfdHlwZT1hbnN3ZXJzL nNlYXJjaF9ubCZwX3BhZ2U9MQ**&p_li=&p_topview=1

ale ogólnie się z tobą zgadzam... ;)

prz3mo
17-02-2008, 14:36
ech.... tośmy se poczekali...:(... tyle lat i nic ...

Zerknij tu, masz wszystko :)
http://foto.jasiu.pl/

Kaleid
17-02-2008, 14:48
Kalaid, w zasadzie się z Tobą zgadzam, ale trochę pokręciłeś - albo zastosowałeś za duże skróty myślowe.
Np.
Nie zawsze matryca ma 1024 pola,



A matko ale starocia odgrzaliscie, no to do rzeczy więc. To prawda, nie ma..nie mniej zwróc uwagę kiedy to było pisane. Wtedy wszystkie aparaty z i-TTL miały pomiar za pomocą 1005 polowego RGB



Informacje o odległości pochodzą z procesora obiektywu a nie z układu AF (inaczej co za róznica czy D czy bez D AF jest w tych i tych),
Informacje z układu AF są wykorzystywane oddzielnie od informacji z D i służą jedynie do określenie czy główny obiekt jest w centrum kadru czy poza nim,


No niezupełnie. To ze z procesora, jest to oczywiste. Ale podawana jest odleglosc od obiektu na ktory ustawiona jest ostrosc. Inaczej z resztą taki system nie miałby sensu. Obiektywy bez D tez maja procesor. Kiedys czytalem dokladny opis 3D mutli-sensto i i-TTL. W obu przypadkach AF ma tu znaczenie.



A poza tym
i-TTL i TTL (z analogów) to właściwie to samo jeżeli chodzi o tzw. 3D Multi-Sensor Balanced Fill Flash - różnice są czysto techniczne - i pod tym względem nie ma żdanej różnicy (dla uzyskiwanego efektu na zdjęciu) czy jest to I-TTL czy TTL z np. F70;

Po pdosniesieniu głowicy dalej mamy wykorzystanie D i AF - tzw. 3D Matrix Metering;
i-TTL =/ CLS - choć się to niektórym myli;


I tak i nie. 3D multi sensor ma osobną 5 cio polową matrycę do pomiaru blysku, i zasadniczo dziala tylko wtedy gdy palnik skierowany jest na wprost. Po odchyleniu, system wylacza przedbłyski i dziala w nieco "uproszczonej" wersji.
W dodatku błysk FP to pradziwa męka. Działa tylko w trybie M i trzeba się w dodatku niezle nagimnastykowac. Do czasu i-TTL był to chyba najslabszy punkt systemu błyskowego Nikona.

Janis
23-02-2008, 22:59
Ok, ale skoro zwykły TTL oświetla tylko pierwszy plan, to jak mam ustawić lampę, gdy chcę tylko doświetlić pierwszy plan zostawiając szczegóły tła w analogu [gdzie nie działa TTL BL]? minusowe EV? bo już głupieję :p

A zapomniałem, chodzi mi oczywiście o zdjęcia robione na zewnątrz, palnik do góry i odbić od tej marnej, wysuwanej karteczki czy palnik na wprost (z czy bez rozpraszacza)? Dzięki. ;)

szymony
24-02-2008, 01:17
Ok, ale skoro zwykły TTL oświetla tylko pierwszy plan, to jak mam ustawić lampę, gdy chcę tylko doświetlić pierwszy plan zostawiając szczegóły tła w analogu [gdzie nie działa TTL BL]? minusowe EV? bo już głupieję :p

A kto powiedział ze nie działa na analogu? Tam to się inaczej nazywa tylko. Balanced Fill-Flash. Może być w wersji 3D Multi-Sensor Balanced Fill-Flash, Multi-Sensor Balanced Fill-Flash, Center-Weighted Fill-Flash etc.

Jacek_Z
26-02-2008, 19:04
Ok, ale skoro zwykły TTL oświetla tylko pierwszy plan, to jak mam ustawić lampę, gdy chcę tylko doświetlić pierwszy plan zostawiając szczegóły tła w analogu [gdzie nie działa TTL BL]? minusowe EV? bo już głupieję :p
lampa błyskowa zawsze oświatla piewszy plan silniej niż dalsze. Nie ma siły by było inaczej. Chyba, że lampa nie będzie na sankach body.

zastosuj max długi czas (ale taki, by nie poruszyć), uzyj czułego filmu. Jeśli jest sporo zastanego, to TTL BL i wtedy tak, ujemne EV. I to więcj niz -1, "niezauważalnie" jest najczęściej około -2EV.

łysy
15-03-2008, 23:59
spróbuj wyzwolić ten błysk przyciskiem podglądu ostrości!

łysy
16-03-2008, 00:02
no wlaśnie co to błyskmodelujący :?:

spróbuj wyzwolić ten błysk przyciskiem podglądu ostrości

Kordian d70
16-03-2008, 12:40
dzieki za post

Janis
16-03-2008, 12:52
spróbuj wyzwolić ten błysk przyciskiem podglądu ostrości
?!