PDA

Zobacz pełną wersję : sesja pozowanie za zdjecia pytanie



tol2di
15-02-2009, 00:07
jak musi zostac zmieniona niniejsza umowe (http://quanteam.pl/umowa_poz_szablon.pdf) tak aby mugł ja podpisać opiekun prawny modelki jesli jest niepełnoletnia aby wszystko było zgodnie z prawem

Michał Jędrak
15-02-2009, 01:20
Ło jezu, ale umowa długa. Ja u siebie to mam na kartce 'wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego wizerunku przez fotografika' i dwa zdania więcej. Potem dane osobowe i podpis.

Jeśli modelka nie jest pełnoletnia to proszę, aby przyszła na sesję z karteczką, gdzie jest napisane ' Ja, imię nazwisko, jako opiekun prawny imię nazwisko, wyrażam zgodę na wykonanie jej sesji fotograficznej oraz wykorzystanie wizerunku.'

Jeśli nie zamierzasz sprzedawać zdjęć na reklamy to piszesz '... wykorzystania wizerunku w celach niekomercyjnych.' lub w celu autopromocji.

Klucz to prostota, bo przekombinowana umowa odstrasza ludzi.

tol2di
15-02-2009, 12:52
umowa jest znaleziona na tutejszym forum dlatego poprostu pytam

tol2di
17-02-2009, 20:40
czy tak może wyglądać umowa dla osoby nie pełnoletniej


Umowa dwustronna zdjęć w systemie „za pozowanie”

Zawarta dnia ................................................. w .................................................. ..... pomiędzy:


.................................................. .................................., urodzonym dnia .................................. w .................................................. ........, legitymującym się dowodem osobistym nr .......................,
PESEL ........................................., zamieszkałym w .................................................. .................................................. .................................................. ,
zwanym w dalszej części umowy Fotografem
a
.................................................. ..................................., urodzoną dnia ..................................... w .................................................. ........, legitymującą się dowodem osobistym nr ..........................., PESEL ........................................., zamieszkałą w .................................................. .................................................. .................................................. ..,
zwaną w dalszej części umowy Modelką,
która z powodu braku pełnoletności reprezentowana jest przez prawnego opiekuna
.................................................. ..................................., urodzoną dnia ..................................... w .................................................. ........, legitymującą się dowodem osobistym nr ..........................., PESEL ........................................., zamieszkałą w .................................................. .................................................. .................................................. ..,

§ 1
Umowa dotyczy zdjęć, które wykona Fotograf pozującej Modelce w trakcie sesji fotograficznych. Przez zdjęcia rozumie się także retusz i modyfikacje graficzne, których dokona Fotograf na wykonanych zdjęciach. Modelka wyraża zgodę na łączenie fotografii z innymi fotografiami, tekstami i ilustracjami oraz przyjmuje do wiadomości i akceptuje postanowienie, iż każda fotografia może być dowolnie przerabiana i modyfikowana przez Fotografa.
§ 2
Sesja to wykonanie szeregu zdjęć w celu promowania działań Modelki i Fotografa. Dzięki sesji obie strony zyskują doświadczenie i bezpłatne zdjęcia.
§ 3
Modelka pozuje do zdjęć nieodpłatnie.
§ 4
Modelka ponosi wszelkie koszta związane ze swym dojazdem w miejsce sesji, ubezpieczeniem, fryzjerem, kosmetykami i makijażem. Niniejszy punkt ma zastosowanie w przypadku gdy fotograf nie zobowiązuje do tych kwestii osób trzecich. O fakcie zobowiązania osób trzecich, do wyżej wymienionych kwestii, Fotograf zobowiązuje się poinformować Modelkę przed planowaną sesją.
§ 5
Modelka zobowiązuje się dbać o dobre imię Fotografa.
§ 6
Fotograf ponosi koszty materiałów fotograficznych, wynajęcia studia wraz wyposażeniem, obróbki zdjęć i zobowiązuje się do przekazania Modelce zapisu cyfrowego wybranych ujęć z sesji, w ilości nie mniejszej niż 10 ujęć, na 1 egzemplarzu CD-ROM. Dopuszcza się możliwość przekazania Modelce zdjęć poprzez Internet. Fotograf zobowiązuje się dbać o dobre imię Modelki.
§ 7
Niniejsza umowa zabrania jakiegokolwiek wykorzystywania zdjęć przez Modelkę w celach komercyjnych oraz przekazywania osobom trzecim chyba że, Modelka i Fotograf zdecydują wspólnie inaczej i zostanie zawarte to w odpowiednim aneksie do umowy.
§ 8
Fotograf zachowuje możliwość nieodpłatnego przekazywania zdjęć, współpracującym z Fotografem przy sesji, osobom trzecim, które przekazane przez Fotografa zdjęcia wykorzystają wyłącznie do prezentacji własnej twórczości na stronach internetowych, takim jak: fryzjer, wizażysta, stylista itp. związanych z Fotografem stosowną umową, dbając przy tym o dobre imię Modelki.
§ 9
Modelka ma prawo nieodpłatnie wykorzystywać swoje zdjęcia w celu prezentacji własnego wizerunku, w szczególności na stronach internetowych mających charakter prezentacyjny. Niniejszy punkt umowy nie obejmuje publikacji w mediach drukowanych lub internetowych, gdzie dostęp do zdjęć modelki lub bazy modelek wiąże się z opłatą ze strony oglądającego, np. poprzez zakup katalogu, płatność przez SMS-a, system płatności kartami a także do stron, gdzie zdjęcie może zostać wykorzystane/zakupione do umieszczenia w panelu telefonu komórkowego. Modelka w żadnym wypadku nie może sprzedawać uzyskanego, w ramach niniejszej umowy, dzieła lub jego części pod rygorem wyciągnięcia przez Fotografa konsekwencji prawnych i autorskich, które mogą skutkować roszczeniem o zwrot nakładów i strat poniesionych, w ramach niniejszej umowy, przez Fotografa. Wykorzystując zdjęcia, Modelka zobowiązuje się do wskazywania imienia i nazwiska Fotografa pod każdym zdjęciem, w sposób jednoznacznie wskazujący autora zdjęcia.
§ 10
Fotograf ma prawo nieodpłatnie wykorzystywać zdjęcia i rozpowszechniać wizerunek Modelki w celach prezentacji własnej twórczości, w szczególności na stronach internetowych, w folderach i prospektach, publikacjach dotyczących własnych prac, publikacjach zbiorowych, wernisażach i wystawach zbiorowych, konkursach oraz w celach promocyjno-reklamowych dotyczących twórczości Fotografa w dowolnym czasie i miejscu na terytorium Polski i po za jej granicami. Niniejszy punkt umowy nie wyklucza prezentacji zdjęć w mediach drukowanych.
§ 11
Fotograf zachowuje wszelkie prawa autorskie, osobiste i majątkowe w ramach prawa autorskiego do zdjęć, w punktach nie uregulowanych niniejszą umową, natomiast Modelka przyjmuje do wiadomości i akceptuje postanowienie, iż nie jest właścicielką praw autorskich do fotografii.
§ 12
Fotograf zastrzega sobie wyłączne prawo do dokonywania jakichkolwiek przeróbek i modyfikacji zmieniających oryginalną postać zdjęć. Zabrania się jakiejkolwiek ingerencji /za wyjątkiem kompresji/ w strukturę i treść fotografii – łącznie z przetwarzaniem elektronicznym, kadrowaniem, zmianą kolorystyki, stosowaniem filtrów oraz usuwaniem znaku wodnego Fotografa przez Modelkę lub osoby trzecie.
§ 13
Umowa jest zawarta bezterminowo, bez możliwości jej jednostronnego zerwania i ma zastosowanie do wszystkich sesji z udziałem Fotografa i Modelki
począwszy od dnia jej sporządzenia.
§ 14
Wszelkie zmiany postanowień tej umowy wymagają sporządzenia pisemnego aneksu. W kwestiach nie uregulowanych niniejszą umową mają
zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego RP.
§ 15
Niniejszą umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden jest przeznaczony dla Modelki a drugi dla Fotografa.




Modelka: ................................................ Fotograf: .................................................. ...




Prawnegy opiekun: ..................................................

tol2di
17-02-2009, 21:25
nikt nie jest mi w stanie powiedzieć czy taka umowa jest poprawna ?

Jacek_Z
17-02-2009, 21:49
Jeśli modelka nie jest pełnoletnia to proszę, aby przyszła na sesję z karteczką, gdzie jest napisane ' Ja, imię nazwisko, jako opiekun prawny imię nazwisko, wyrażam zgodę na wykonanie jej sesji fotograficznej oraz wykorzystanie wizerunku.'
Ja jestem bardziej ostrożny w tym względzie, nie wierzę nastolatkom, niestety. One mogą przynieść fikcyjną zgodę (którą napisze im koleżanka). Jeśli chodzi o komercyjne wykorzystanie wizerunku wymagam ja złożenia takiego podpisu przez rodzica w mojej obecności. W razie gdyby to było problemem (np rodzice są w innej miejscowości) to rozmawiam przez tel czy dali zgodę córce. Choć i tu obawiam się ewentualnego "podstawienia" obcych osób do tej rozmowy.


9....
Niniejszy punkt umowy nie obejmuje publikacji w mediach drukowanych lub internetowych, gdzie dostęp do zdjęć modelki lub bazy modelek wiąże się z opłatą ze strony oglądającego, np. poprzez zakup katalogu, płatność przez SMS-a, system płatności kartami a także do stron, gdzie zdjęcie może zostać wykorzystane/zakupione do umieszczenia w panelu telefonu komórkowego. Modelka w żadnym wypadku nie może sprzedawać uzyskanego, w ramach niniejszej umowy, dzieła lub jego części pod rygorem wyciągnięcia przez Fotografa konsekwencji prawnych i autorskich, które mogą skutkować roszczeniem o zwrot nakładów i strat poniesionych, w ramach niniejszej umowy, przez Fotografa.

Na miejscu modelki bardzo bym się zastanawiał czy to podpisać. Bo ona nie może gwarantować niektórych z tych rzeczy. Zakup zdjęć przez SMS czy inną płatność - to nie modelka na tym zarabia, ale właściciel strony. Wiele portali wprowadza taką usługę - wysłanie zdjęcia na MMS. Modelka musiałby tego pilnować - nawet po wielu miesiącach i gdy ktos taką możliwość da - usuwać zdjęcia.

Uwaga - fotograf nie ma symetrycznie takiego zapisu o opłatach SMS itp. Czyli on może zarabiać na pobraniach tch zdjęć na komórki? Ta kwestia nie jest poruszona w umowie - a to źle. Jest napisane, że on nie może użyć zdjęć komercyjnie, ale modelka ma też to napisane. Dlaczego więć umowę uszczególowiono dla modelki, a dla fotografa nie?


9....
Wykorzystując zdjęcia, Modelka zobowiązuje się do wskazywania imienia i nazwiska Fotografa pod każdym zdjęciem, w sposób jednoznacznie wskazujący autora zdjęcia.
Wiele (większość!) portali dla modelek nie przewiduje takiej opcji.

Jednym słowem - modelka po podpisaniu takiej umowy nie będzie mogła używać tych zdjęć na większości portali, co robi taką jej inwestycje mało sensowną. I umowa jest asymetryczna jeśli chodzi o prawa fotografa i modelki. można się na taką asymetrię zgodzić, ale jest ona niekorzystna dla modelki.
Widac umowę przygotowywał fotograf, a nie modelka :-D


nikt nie jest mi w stanie powiedzieć czy taka umowa jest poprawna ?
tak, jest poprawna, o ile takie są ustalenia stron. Choc pkt 13 - nie jestem pewien czy można pisac o sesjach w przyszłości, czy nie lepiej pisac taką umowę o każdej sesji osobno, a w pkt 1 wpisywać datę tej sesji.
W pkt 1 powinno się umieścić dopisek, że przeróbki, teksty sąsiadujące itd są dopuszczalne, o ile nie naruszają dobrego imienia modelki.

tol2di
17-02-2009, 22:09
czyli tak punkt 13 powinien wyglądać tak

§ 13
Umowa jest zawarta bezterminowo, bez możliwości jej jednostronnego zerwania.
począwszy od dnia jej sporządzenia.

punkt 9 w każdej z 3 umów jakie widziałem wygląda tak samo ale można zmienić go jeśli chodzi o podpis np tak

§ 9
Modelka ma prawo nieodpłatnie wykorzystywać swoje zdjęcia w celu prezentacji własnego wizerunku, w szczególności na stronach internetowych mających charakter prezentacyjny. Niniejszy punkt umowy nie obejmuje publikacji w mediach drukowanych lub internetowych, gdzie dostęp do zdjęć modelki lub bazy modelek wiąże się z opłatą ze strony oglądającego, np. poprzez zakup katalogu, płatność przez SMS-a, system płatności kartami a także do stron, gdzie zdjęcie może zostać wykorzystane/zakupione do umieszczenia w panelu telefonu komórkowego. Modelka w żadnym wypadku nie może sprzedawać uzyskanego, w ramach niniejszej umowy, dzieła lub jego części pod rygorem wyciągnięcia przez Fotografa konsekwencji prawnych i autorskich, które mogą skutkować roszczeniem o zwrot nakładów i strat poniesionych, w ramach niniejszej umowy, przez Fotografa. Wykorzystując zdjęcia, Modelka zobowiązuje się do wskazywania imienia i nazwiska Fotografa pod każdym zdjęciem jeśli jest to możliwe, w sposób jednoznacznie wskazujący autora zdjęcia.

pkt pierwszy po zmianach

§ 1
Umowa dotyczy zdjęć, które wykona Fotograf pozującej Modelce w trakcie sesji fotograficznych. Przez zdjęcia rozumie się także retusz i modyfikacje graficzne, których dokona Fotograf na wykonanych zdjęciach. Modelka wyraża zgodę na łączenie fotografii z innymi fotografiami, tekstami i ilustracjami oraz przyjmuje do wiadomości i akceptuje postanowienie, iż każda fotografia może być dowolnie przerabiana i modyfikowana przez Fotografa a przeróbki, teksty sąsiadujące są dopuszczalne, o ile nie naruszają dobrego imienia modelki.

jesli ma ktoś pomysł na zmiane 9 punktu to posze o napisanie bo potrzebuje gotowy tekst na czwartek

Jacek_Z
17-02-2009, 22:13
punkt 9 w każdej z 3 umów jakie widziałem wygląda tak samo ale można zmienić go jeśli chodzi o podpis np tak
jest wolność umów, możesz ułożyć te treść jak chcesz. Tak jak była, albo tak jak proponujesz - to kwestia na co się strony umówią.
Ja pierwszy raz widzę umowę TFP wspominającą o SMS i MMS, a widziałem chyba z 10.

tol2di
17-02-2009, 22:22
a możesz podać jak ty byś widział ten punkt

Jacek_Z
17-02-2009, 22:49
Pominąłbym to, co zaznaczyłem kursywą
§ 9
Modelka ma prawo nieodpłatnie wykorzystywać swoje zdjęcia w celu prezentacji własnego wizerunku, w szczególności na stronach internetowych mających charakter prezentacyjny.
Niniejszy punkt umowy nie obejmuje publikacji w mediach drukowanych lub internetowych, gdzie dostęp do zdjęć modelki lub bazy modelek wiąże się z opłatą ze strony oglądającego, np. poprzez zakup katalogu, płatność przez SMS-a, system płatności kartami a także do stron, gdzie zdjęcie może zostać wykorzystane/zakupione do umieszczenia w panelu telefonu komórkowego.
Modelka w żadnym wypadku nie może sprzedawać uzyskanego, w ramach niniejszej umowy, dzieła lub jego części pod rygorem wyciągnięcia przez Fotografa konsekwencji prawnych i autorskich, które mogą skutkować roszczeniem o zwrot nakładów i strat poniesionych, w ramach niniejszej umowy, przez Fotografa. Wykorzystując zdjęcia, Modelka zobowiązuje się do wskazywania imienia i nazwiska Fotografa pod każdym zdjęciem jeśli jest to możliwe, w sposób jednoznacznie wskazujący autora zdjęcia.

To kwestia tego co zaaprobują strony umowy. Możesz to napisać jak chcesz. Prawo niczego nie nakazuje w tym względzie.

tol2di
17-02-2009, 23:11
jest to jakieś rozwiązanie tego punktu a wracając do zgody to niema w sumie mozliwości upewnienia sie na 100% czy żeczywiście podpis jest autentyczny a nie kolezanki czy np babci z telefonem może tak byc jak mówisz lub wcale może ci nie podac niestety modelka z która akurat mam nieć sesje odrazu zaznaczyła ze obecność rodzica jest niemożliwa ze wzgledu na prace i bądź tu mondry i niewkop sie niewiadomo w co

Jacek_Z
17-02-2009, 23:18
modelkom bardzo zależy na zleceniach. Tak bardzo, że czasem kłamią. Jak powiesz, że w takim razie z sesji nici, to okaże się, że albo nie może (np do nagości), albo rodzice będa nagle do dyspozycji.
Rodzic może nie być na sesji, a podpis złożyć po zdjęciach. Umowa nie musi być podpisana w trakcie sesji. To lepiej, bo daje mu się wtedy do podpisania wydruk konkretnego kadru. A przed sesją telefonicznie sprawdzam, czy on się zgadza.

Jak raz zainwestujesz np 1 tys w sesje, a okaże się, że rodzic się nie zgadza, a dziewczynka się będzie tłumaczyć: myślałam, że się zgodzą, to się zrobisz ostrożny.

tol2di
17-02-2009, 23:23
ok czyli jak mówisz lepiej uzyskać pisemną zgode np podpisamą umowe przez rodzica przyniesioną przez modelkę i poprosić przed rozpoczęciem sesji o nr telefonu do rodzica który podpisał w razie jakiegoś krętactwa zrezygnować jesli poda to na koniec jeszcze poprosić o potwierdzenie przez rodzica osobiście wydruków zdjęć

Boryszuk
24-02-2009, 20:30
.................................................. ..................................., urodzoną dnia ..................................... w .................................................. ........, legitymującą się dowodem osobistym nr ..........................., PESEL ........................................., zamieszkałą w .................................................. .................................................. .................................................. ..,
zwaną w dalszej części umowy Modelką,
Tylko usun ten fragment o dowodzie bo osoba niepelnoletnia rzadko legitumuje sie dowodem osobistym ;)

tol2di
27-02-2009, 23:44
wystarczy wstawić kropki w miejsce dowodem bo zawsze posiada jakiś dokument nawet legitymacje szkolną która tez posiada jakis numer

Ryszard Gałgan
28-02-2009, 00:46
Szanowny kolego tol2di poproś kogoś o napisanie tej umowy w punktach które chcesz modyfikować.
Nie jestem purystą językowym, ale Ty trochę przesadzasz. Polska języka tródna jest okrótnie .... ale jak to pokażesz i jeszcze każesz podpisać to zabije Cię śmiechem.
pozdrawiam rg

tol2di
02-03-2009, 18:56
ryszard jak widzisz gdzieś błędy w treści umowy to napisz, a jak nie to sie nie czepiaj moich wypowiedzi