PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zarchiwizowac stare negatywy przy pomocy cyfry?



Minuano68
30-01-2005, 22:51
Czolem dla wszystkich. Mam duzo negatywow B&W, kolor z dawnych lat i nie chce aby zupelnie informacja z nich przepadla. Czy ktos z was moze robil taki manewr kiedys, aby przy pomocy ogolnie dostepnej techniki cyfrowej zarchiwizowac te foty w cyfrze? jesli tak to prosze o info. Dzieki.

sfx
30-01-2005, 22:54
możesz zeskanować przy pomocy skanera do negatywów i utrwalić na płytce CD
o ile dobrze zrozumiałem pytanie

pozdrawiam

Minuano68
30-01-2005, 22:58
dzieki, kiedys sprzedalem skaner bo nie mialem z niego duzego pozytku ale widze ze bez niego to chyba nie wyjdzie.myslalem ze jest jakis inny jeszcze sposob na to.
Dzieki i pozdrawiam

sfx
30-01-2005, 23:00
myslalem ze jest jakis inny jeszcze sposob na to

skoro negatywy to bez skanera sie raczej nie obejdzie...:-/

pozdrawiam

MaciejKa
30-01-2005, 23:02
Żeby było jasne - mowa o SKANERZE DO NEGATYWÓW - a takowy to rzadko w domach można spotkać. Są jeszcze przystawki do skanerów "domowych" - np. HP takie oferuje, ale efekty są raczej mizerne...

sfx
30-01-2005, 23:05
Żeby było jasne - mowa o SKANERZE DO NEGATYWÓW - a takowy to rzadko w domach można spotkać. Są jeszcze przystawki do skanerów "domowych" - np. HP takie oferuje, ale efekty są raczej mizerne...

...no a skanowanie na takowym skanerze w punktach usługowych i przy większej ilości negatywów może dac po kieszeni... :-/
może zrobisz poprostu odbitki?

MaciejKa
31-01-2005, 13:55
Minuano68, jak chcesz spróbować - mam w zasięgu przystawkę do skanera HP. Mogę np. jeden negatyw Ci zrobić (albo wybrane kadry z kilku), zapisać w TIFF i zobaczysz, czy taka jakość Cię zadowala.

sailor
01-02-2005, 04:30
na alledrogo kiedys widzialem przystawke do kopiowania negatywow i dia .. mysle ze z d70 daloby sie toto polaczyc .. szukalem teraz jakiegos linka ale nic mi pod klawisze nie wpadlo

Leon13th
07-02-2005, 22:58
Jak mowa o skanerze do negatywów,to polecam Nikona,ma różne bajery,ja korzystam z Plusteka model 7200,kiepski,ale cena jest niezła (~1000zł).Pracowałem na skanerze Nikona i wiem że są naprawde dobre,ale z ceną to przegieli pałe ~3000zł i to najtańszy!

paskud
07-02-2005, 23:19
posiadam coolpixa 5400 i to ustrojstwo można wyposażyć w przystawkę do slajdów ES- E28
na tej stronie jest nawet jakiś test, ale ów język pogański jest mi całkowicie obcy
http://perso.wanadoo.fr/pierre.genie/tests.htm

na stronie nikona piszą zaś tak:
"ES-E28: umożliwia cyfrowe kopiowanie lub skanowanie wywołanych filmów pozytywowych/negatywowych formatu 35 mm (135). Wystarczy zamocować go w aparacie COOLPIX. W niektórych aparatach COOLPIX trzeba najpierw zamocować pierścień pośredni."

jeśli chodzi o pierścień to jest to pikuś - kosztuje kilkanaście zł, ale ES-E28 (Sugerowana cena detaliczna: 439,00 zł) trochę więcej i nie uśmiecha mi się inwestowanie w ten aparat :)

zaś najbardziej mnie ciekawi czy te "cudo" dałoby się założyc do D70 ? :D:D:D

pozdrawiam
przyszły właściciel D70 ;)

nevton
08-02-2005, 03:26
moze ktos zna jakis bardziej domowy sposob na "sfotografowanie" negatywu??
i jak z jakoscia w takich domowych i przystawkowych metodach??

Jerry
08-02-2005, 19:57
Czolem dla wszystkich. Mam duzo negatywow B&W, kolor z dawnych lat i nie chce aby zupelnie informacja z nich przepadla. Czy ktos z was moze robil taki manewr kiedys, aby przy pomocy ogolnie dostepnej techniki cyfrowej zarchiwizowac te foty w cyfrze? jesli tak to prosze o info. Dzieki.

To zalezy jaka masz cyfre. Do lustrzanek mozna kupic przystawke do kopiowania slajdow, na rynku wtornym sa czasami i to za niewielkie pieniadze.
Przy kompakcie z funkcja makro potrzebne sa zdolnosci do majsterkowania i mozna zrobic tubus, podobny jak ten do kopiowania slajdow.

Bosek
08-02-2010, 00:20
Moż trochę stary temat, ale tutaj znalazłem ową przystawkę do Nikona

http://www.nokaut.pl/akcesoria/nikon-ps-6-adapter-do-kopiowania-slajdow.html

GeparD
08-02-2010, 04:16
orzesz... trupa odkopal ;)

harryt
08-02-2010, 07:11
Może tak.

http://photo.tutsplus.com/tutorials/shooting/scanning-negatives-with-your-digital-camera/

chezzi
08-02-2010, 21:32
harryt podał dobry link. Sam robiłem podobnie nikonem z obiektywem makro i efekty były zadowalające. Oczywiście lepiej użyć skanera z przystawką do filmów (tak robię). Jednak dobrze przygotowane stanowisko i oświetlenie przy fotografii aparatem daje niezłe efekty gdy chodzi bardziej o archiwizację. Jest przy tym nieco więcej "zabawy".