PDA

Zobacz pełną wersję : korekcja ekspozycji



Marcin Stawiarz
30-01-2005, 22:23
ostatnio, z powodu takiej a nie innej pogody wiecej czytam, niz robie zdjec, przegladam i przegladam... i zastanawiam sie... no ale do rzeczY!

chodzi mi o to jak zrobic rownomiernie naswietlone zdjecie, tak zeby niebo bylo niebieskie, chmury ladnie zarysowanen nie bylo przepalen, a jednoczesnie to co znajduje sie pod niebem rowniez bylo ladnie naswietlone z duza iloscia szczegolow.

mam problemy wlasnie z tym ze gdy robie zdjecie przy -1.0EV to niebo jest ladne, ale u dolu jest ciemno... z drugiej strony gdy ustawie na +0.7 to dol jest piekny ale niebo to jedna wielka biala plama.

jak sobie z tym radzicie w terenie przy zdjeciach krajobrazow i nie tylko?

mozna sie bawic w programach graficznych, bo na RAW z tego co wiem mozna ustawiac ekspozycje w zakresie od -2EV do +2EV, no ale ile mozna sie bawic w PSie? bo to tez trzeba umiec odpowiednio dopasowac kilka roznie naswietlonych czesci zdjecia do siebie, a to pochlania sporo czasu.

czy moze w tym pomoc filtr szary polowkowy? (nigdy nie uzywalem, wiec jakos nie umiem sobie wyobrazic jak on jest skonstruowany, do polowy jest neutralny, a na drugiej polowie przyciemniony o jakas wartosc przeslony?)

prosze o wyrozumialosc :oops:

Mateusz
30-01-2005, 22:33
czy moze w tym pomoc filtr szary polowkowy? (nigdy nie uzywalem, wiec jakos nie umiem sobie wyobrazic jak on jest skonstruowany, do polowy jest neutralny, a na drugiej polowie przyciemniony o jakas wartosc przeslony?)]


Dokładnie tak jak mówisz. :)

Adams
30-01-2005, 22:44
Jest ich kilka rodzaji zależnie od stopnia"pociemnienia" oraz sposobu przejścia: miękko lub twardo.

Krakus
30-01-2005, 22:59
mozna sie bawic w programach graficznych, bo na RAW z tego co wiem mozna ustawiac ekspozycje w zakresie od -2EV do +2EV, no ale ile mozna sie bawic w PSieJest to nie do końca prawda. W rawach (ale i w jpegach) mozna zmieniać ekspozycję, pod jednym warunkiem - że nie ma przepaleń. To co przepalone jest stracone na zawsze.

Marcin Stawiarz
30-01-2005, 23:01
Jest ich kilka rodzaji zależnie od stopnia"pociemnienia" oraz sposobu przejścia: miękko lub twardo.

miekko i twardo... to tez mnie zstanawialo, dobrze ze jest wybor :) w praktyce bardziej sprawdza sie takie ostre przejscie czy bardziej lagodne?

moze ktos polecic tego typu filtr o srednicy 77mm (do nikkora 12-24), powiedzmy w granicach do 300 zl?

[ Dodano: Nie Sty 30, 2005 11:04 pm ]

Jest to nie do końca prawda. W rawach (ale i w jpegach) mozna zmieniać ekspozycję, pod jednym warunkiem - że nie ma przepaleń. To co przepalone jest stracone na zawsze.

rozumiem. czyli z zasady (w moim przypadku, przy mojej niklej wiedzy w tym temacie) w terenie lepiej robic zdjecia niedoswietlone i potem wyciagac szczegoly, lub ratowac sie filtrami...

dzieki wielkie za odpowiedzi

Krakus
30-01-2005, 23:15
Jest jeszcze gorzej - musisz doświetlać prawidłowo - tj. maksymalnie naświetlony, ale bez obszarów przepalonych (czyli takich, które mają jasność równą 255). Resztę możesz poprawiać albo w Nikon Capture przez Digital DEE albo gdzie indziej przez krzywe.

ALF
30-01-2005, 23:41
są dwa typy filtrów szarych, a więc i połówkowych:
szary neutralny (ND) - nie ma zabarwienia...
szary (grey) - jak nazwa wskazuje, jest szary: :mrgreen: i nieco wpływa na kolorystykę...

przy niebie jasnym z chmurkami na ogół wystarczy ND2 lub szary odpowiednik...
przy niebie przepalonym lepsiejszy jest ND4 lub odpowiednik...
w skrajnych przypadkach lub zdjęciach efektowych możesz użyć nawet ND8 :wink:
przy niebie wypalonym do białości, albo ciągle szrym raczej postawił bym na połówkowy niebieski w konkretnej gradacji...lub mieszankę kolorów - tu się kłania system cokina :idea:

szymony
31-01-2005, 00:15
miekko i twardo... to tez mnie zstanawialo, dobrze ze jest wybor :) w praktyce bardziej sprawdza sie takie ostre przejscie czy bardziej lagodne?

W praktyce bedziesz potrzebował takiego którego akurat nie masz.:wink:
Najlepiej mieć komplet (ach ta kasiora).
Żeby było śmieszniej stopień przejścia miekko, twardo zalezy równiez po części od stopnia przymknięcia obiektywu.


moze ktos polecic tego typu filtr o srednicy 77mm (do nikkora 12-24), powiedzmy w granicach do 300 zl?

Hmm. W normalnej sytuacji poleciłbym Ci Cokina P. Stykło by ci na holder, pierścień i ze dwa filtry. Ale nie wiem czy nie będzie winetował na krótkim końcu.

ALF
31-01-2005, 01:01
cokin P nie winietuje do 82mm...

przejścia...są trzy rodzaje:
twarde - ostra ciemna linia
miękkie soft - linia złagodzona (zwykle grey)
miękkie - na 1/2 filtr (środkowej)...tylko najlepsze firmy - hitech minimum (najczęściej ND)

dwa pierwsze produją prawie wszystkie firmy...wystarczy brytjski PPL lub oryginalny cokin, ars colandi (65-110zł)...trzecią wersją znalazłem wyłącznie w ofercie Lee oraz hitecha (120-200zł) - o droższych nie wspominam :mrgreen:

Kacper
31-01-2005, 01:38
Co do filtrów połówkowych jest pewien ból. Mianowicie zarówno Cokiny jak i PPL'e wprowadzają dodatkowo różowawy zafarb. Jeżeli chodzi o szaraki, proponuję Hitechy. Cena jest ich dość duża ale warte są swojej ceny…

Cokiny mają dwa rodzaje filtrów -- light gray i dark gray, oba mają dość mocne przejście.
PPL z tego co się orientuję ma trzy rodzaje, chociaż do końca nie wiem, bo często zmienia się im oferta i filtry. Warto jest porównać oferty obu firm bo niebieska połówka Cokina jest zdecydowanie inna niż PPL'a.

ALF
31-01-2005, 01:59
bo niebieska połówka Cokina jest zdecydowanie inna niż PPL'a....

ano, a do tego prawie 2 razy droższa...
robię na cokinach od roku i nie zauważyłem tego zafarbu...zaciekawiłeś mnie...hmmm

Kacper
31-01-2005, 02:08
Powiem Ci jeszcze numer. Kumpel kupił jakiś rok temu „Grad Thunder” PPL'a. Wiadomo jak wygląda, ciemnogranatowa połówka. Ja zamówiłem miesiąc później ten sam filtr a przez ten czas, wprowadzili w środek błękitny zafarb co na zdjęciach wygląda tandetnie :/

Co do zafarbu to jeszcze nie sprawdzałem na D70'tce. Wcześniej robiłem na Dimage 7Hi i ten zafarb był, znajomy ma 10D i sytuacja się powtarza… przyznam, że nie wiem od czego to zależy.

http://photo-forum.ru/photos/p200409/141656.jpg -- tutaj jeszcze link do foty zrobionej z „neutralnie szarą połówką”. Od góry widoczny fioletowo-różowy zafarb :/

ALF
31-01-2005, 03:18
cóś nie tak...
Forbidden
You don't have permission to access /photos/p200409/141656.jpg on this server.

sailor
31-01-2005, 06:55
Hmm. W normalnej sytuacji poleciłbym Ci Cokina P. Stykło by ci na holder, pierścień i ze dwa filtry. Ale nie wiem czy nie będzie winetował na krótkim końcu.

z tego co sie dowiadywalem dla antonja w raysfoto to maja holder typu slim na jeden filterek ktory wg ich zapewnien nie winietuje do 15mm, jesli dobrze pamietam. ale nie sprawdzalem tego holdera w praktyce

Adams
31-01-2005, 11:23
Ja używam miękkiego Hitech (cena 100pln). Nie korzystam z rzadnych mocowań. Aparat na statywie a filterek w ręce.
Sprawdzaj zawsze na domkniętej przysłonie.
Częściej przydaje się Ciemniejszy.
Co do zafarbów to Cokin je robi bo nie jest naturalny z Hitechem nie masz tego problemu.

szymony
01-02-2005, 23:50
cokin P nie winietuje do 82mm...
Nie miałem na myśli winetowania spowodowanego przez holedr/obudowę filtra


przejścia...są trzy rodzaje:
twarde - ostra ciemna linia
miękkie soft - linia złagodzona (zwykle grey)
miękkie - na 1/2 filtr (środkowej)...tylko najlepsze firmy - hitech minimum (najczęściej ND)

dwa pierwsze produją prawie wszystkie firmy...wystarczy brytjski PPL lub oryginalny cokin, ars colandi (65-110zł)...trzecią wersją znalazłem wyłącznie w ofercie Lee oraz hitecha (120-200zł) - o droższych nie wspominam :mrgreen:

E coś ponocku krencicie, albo ja nie kumam. Cokin też ma trzy.

[ Dodano: 01-02-2005, 22:51 ]


z tego co sie dowiadywalem dla antonja w raysfoto to maja holder typu slim na jeden filterek ktory wg ich zapewnien nie winietuje do 15mm, jesli dobrze pamietam. ale nie sprawdzalem tego holdera w praktyce

J.W.
Nie chodzi o to czy holder winetuje czy nie. Sam Filtr ma jakąś tam grubość, a światełko nie przechodzi przez filtr tylko i wyłącznie prostopadle. Prostopadle lub prawie prostopadle w centrum kadru, a w narożnikach pod dosyć ostrym kątem. Resztę można sobie dośpiewać.

Gdzieś już tu był ten problem opisany.

ALF
02-02-2005, 00:34
E coś ponocku krencicie, albo ja nie kumam. Cokin też ma trzy.

primo...cokin nie robi filtrów ND tylko grey, więc nie ma takich przejść jak hitech czy Lee, a oznaczenie light, soft, full oznaczają stopień pokrycia kwadratu filtra 1/3, 1/2, 3/3

matmol
16-02-2005, 01:12
Ja mam inny sposób niż filtry połówkowe:

- robisz dwa zdjęcia, jedno z prawidłową ekspozycją dla nieba, drugie z prawidłową ekspozycją dla tego, co pod niebem "ciemne"
- montujesz w Photoshopie z dwóch zdjęć jedno eleganckie.

Krótki instruktaż znalazłem tuta: http://www.pbase.com/nowhereatoll/combining_two_exposures_

Mateusz
16-02-2005, 01:14
z tym ze trzeba miec statyw..

ALF
16-02-2005, 01:32
z tym ze trzeba miec statyw.. i to solidny, a na dodatek to już jest fotomontarz :wink:

mziel
16-02-2005, 01:42
W rawach (ale i w jpegach) mozna zmieniać ekspozycję, pod jednym warunkiem - że nie ma przepaleń. To co przepalone jest stracone na zawsze.
Można mieć farta przy "hajlajtach". Zerknij tutaj:
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=9266427
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=12199299

Krakus
16-02-2005, 20:07
Fakt, masz rację. Z NEFów zawsze coś jeszcze idzie uratować, z JPEGów - nie.

goldie
17-02-2005, 10:51
Fakt, masz rację. Z NEFów zawsze coś jeszcze idzie uratować, z JPEGów - nie.
oj nie do końca - z moich jpg z rajdu, @nia zrobiła w 10 minut zdjęcie które może się podobać - i właśnie wyciągała sporo rzeczy :)

Krakus
17-02-2005, 18:28
Goldie77, ja piszę o możliwościach technicznych, a nie cudotwórcach :mrgreen:

goldie
18-02-2005, 10:50
Krakus - w takim razie @nia jest cudotwórczynią... ja może też niedługo będę :)