PDA

Zobacz pełną wersję : CS4 z USA - problem prawny?



elanek
11-02-2009, 13:26
Patrząc na wzrost cen i propozycje sklepowe za PSa CS4 podnosi mi się ciśnienie - wpadłem na pomysł, żeby go z USA sprowadzić. Znaczy się przyjaciółka kupi go tam na siebie, podpisze umowę sprzedaży i wyśle mi wraz z pudłem Polamerem do kraju. Kombinował ktoś tak? Czy będzie problem z licencją? Pamiętam z forum, że ktoś chciał płacić kartą kredytową w sklepie internetowym i mu odrzucili transakcję z powodu lokalizacji karty (Polska). Ewentualnie sam bym kupił. Jak sprawy cła? Ile?

Wiem, że kombinuję jak koń pod górę, ale cena za PSa CS4 mnie zniechęca, 3,5 tysiaka to za dużo. Nie chcę kupować w Polsce, nie mam działalności gospodarczej, nie odliczę Vatu.

Wątek może stać się lekko spekulacyjny, ale lepiej pomyśleć i wymienić doświadczenia niż przepłacić w kraju lub wpaść w jakieś gówno prawno-celne.

david555
11-02-2009, 13:31
Nie lepiej anonimowo zapytać o to w Urzędzie Celnym i Izbie Skarbowej, niż liczyć na nasze tu spekulacje?

Asmo, masz, ale czy wiesz, że legalnie? ;)

Wielu MA, ale o legalność lepiej tym "maczy" nie pytać. :D

asmo71
11-02-2009, 13:32
a po co z USA, jak można z Kanady ;)

nie ma żadnego problemu z licencją, kłopot może być rzeczywiście z płatnością, jeśli sklep nie przyjmuje kart poza USA wydawanych - wtedy jednakowoż należy poszukać sklepu, który przyjmuje, albo sprzedawcy na ebayu, który przyjmuje
cło zaraz sprawdzę, bom za szybko walnęła

mam sprowadzonego z Kanady PCS3, a wcześniej Elements 5.0


Nie lepiej anonimowo zapytać o to w Urzędzie Celnym i Izbie Skarbowej, niż liczyć na nasze tu spekulacje?

Asmo, masz, ale czy wiesz, że legalnie? ;)

Wielu MA, ale o legalność lepiej tym "maczy" nie pytać. :D

prawo nie zabrania mi mieć programu kupionego zagranicą ;) zwłaszcza, żem go oficjalnie kupiła za pomocą polskiej karty oraz opłaciła wszelkie należności celne i podatkowe, bez żadnych kombinacji

piter670
11-02-2009, 13:49
Oj tu ostrożnie, czasami ELUA zawierają takie zastrzeżenie, że nie możesz trwale użytkować programu poza krajem zakupu. Jak jest z Adobe nie wiem.

asmo71
11-02-2009, 14:03
jak dobrze czytam ELUA adobowe, to zawierają jedynie zakaz eksportu do krajów objetych embargiem na podstawie amerykańskiej Ustawy Eksportowej - to są generalnie tzw. "kraje wspierające terroryzm", typu Syria, Iran i Korea Płn.

elanek
11-02-2009, 14:14
Nie lepiej anonimowo zapytać o to w Urzędzie Celnym i Izbie Skarbowej, niż liczyć na nasze tu spekulacje?


Można i spytam, ale myślałem, że ktoś tak już robił po prostu. Warto popytać niż lekką rączką przepłacić z 1500 zł, zamiast poszukać możliwości. Jestem w innej sytuacji niż ludzie mający działalność, żyjący tylko z focenia - pstryknę czasem kotleta jakiegoś, ale zasady co do softu mnie takie same obowiązują :). Mam za wiele do stracenia w razie wpadki z czymś prawie - legalnym... Szukam opcji, a nie lubię płacić pośrednikom.


jak dobrze czytam ELUA adobowe, to zawierają jedynie zakaz eksportu do krajów objetych embargiem na podstawie amerykańskiej Ustawy Eksportowej - to są generalnie tzw. "kraje wspierające terroryzm", typu Syria, Iran i Korea Płn.

To już coś :) Ale czy zakaz eksportu ma coś wspólnego z licencją na używanie?

elanek
11-02-2009, 14:15
mam sprowadzonego z Kanady PCS3, a wcześniej Elements 5.0


Jak to zrobiłaś?

axer
11-02-2009, 14:44
Wiem, że nie o to pytasz, ale... Nie lepiej kupić PSE 7 za marny ułamek ceny CS4? Aż tak niezbędne są Ci funkcje dostępne dopiero w CS4?

Też nie prowadzę działalności gospodarczej i długo się zastanawiałem, czy nie kupić CS3 (CS4 był wtedy totalną nowością) i w końcu stanęło na PSE 7. Po dorzuceniu darmowych dodatków da się z tym żyć. Zawsze można też podeprzeć się GIMPem.

conik
11-02-2009, 14:45
wimal i inni przedstawiciele adobe w polsce uparcie wciaskaja kit ze taki sprowadzany ps jest nielegalny co jest bzdura bo w licencji nie ma takiego zapisu a jesli kupisz legalnie zaplacisz wszelkie stosowne oplaty a wiec zalegalizujesz to w swietle obowiazujacego w polsce prawa wszystko bedzie ok

asmo71
11-02-2009, 14:48
skorzystałam z poleconego przez kogoś sklepu internetowego - teraz niestety nie wygrzebię, bo został na klaptopie, któren mi padł jakiś czas temu
wiem, że w związku z tym wszystkie upgrade'y też będę musiała mieć kanadyjskie oraz że nie mogę skorzystać z polskiego wsparcia technicznego - ale program jest kupiony i zainstalowany zgodnie z licencją, a także zarejestrowany z polskim adresem

elanek
11-02-2009, 15:32
Wiem, że nie o to pytasz, ale... Nie lepiej kupić PSE 7 za marny ułamek ceny CS4? Aż tak niezbędne są Ci funkcje dostępne dopiero w CS4?
Też nie prowadzę działalności gospodarczej i długo się zastanawiałem, czy nie kupić CS3 (CS4 był wtedy totalną nowością) i w końcu stanęło na PSE 7. Po dorzuceniu darmowych dodatków da się z tym żyć. Zawsze można też podeprzeć się GIMPem.

Przemyślę to, ściągnę triala to sie zobaczy :)
Mam NC NX2, więc już nieźle jest, ale on tak muli, że mnie chce szlag trafić. Mam dwurdzeniowca, nowiutki system obciążony w zasadzie tylko Kasperskim, ramu nie za wiele (dokupię niebawem). Nie da sie z tym żyć. Jak PSE7 mi podejdzie to kupię, jeśli potem przestanie wystarczać to tanio opchnę, najwyżej ze 100-150 zł stracę. Jestem po krótkim ale intensywnym kursie PSowym przez znajomą graficzkę po ASP i mi się to cholernie podoba :)

Jakich darmowych dodatków?


skorzystałam z poleconego przez kogoś sklepu internetowego - teraz niestety nie wygrzebię, bo został na klaptopie, któren mi padł jakiś czas temu
wiem, że w związku z tym wszystkie upgrade'y też będę musiała mieć kanadyjskie oraz że nie mogę skorzystać z polskiego wsparcia technicznego - ale program jest kupiony i zainstalowany zgodnie z licencją, a także zarejestrowany z polskim adresem

Co to znaczy upgrade kanadyjski?

elanek
11-02-2009, 16:24
I jeszcze żeby się nie wrypać - pełno tanich PSów w USA jest, podejrzanie tanich...
http://software.pricegrabber.com/graphics-publishing/Adobe-Photoshop-CS4-Win/m94697174.html/search=photoshop%20cs4/st=product/sv=title

markB
11-02-2009, 17:56
1. Kupować tylko ze sprawdzonych shopów, najlepiej (aczkolwiek niekoniecznie) z tych, które są na liście autoryzowanych dealerów.
2. Upgrade kanadyjski oznacza, że nie będziesz mógł w przyszłości wykupić żadnego upgradu w Polsce, ale za każdym razem musisz dokonać zakupu w Kanadzie lub USA (nie ma rozdziału na licencję kanadyjską i USA, ale jest rozdział na licencje europejskie i północnoamerykańskie). Czyli skazany jesteś na wersję w jezyku angielskim. Program trzeba rejestrować za pomocą dwóch kodów, jeden jest razem z płytą, a drugi trzeba wpisać po połączeniu internetowym lub telefonicznym (ten zmienia się co 15 minut). Lepiej się upewnić przed zakupem, że Adobe nie będzie robiło przeszkód.

axer
11-02-2009, 18:36
Jakich darmowych dodatków?


Choćby maski i krzywe. Nie mam w tym momencie linków, ale ich znalezienie to nie jest duży problem :) Te do wersji 6 będą "gadać" i z 7.

Władca Pixeli
12-02-2009, 06:44
http://www.adobe.com/products/eulas/pdfs/Gen_WWCombined-combined-20080623_1026.pdf
Jest tam również w języku polskim.
Przyjemnego czytania :mrgreen:

Wojteksw
12-02-2009, 09:38
Elements 6 Pl był dokładnie omówiony w lutowym Digital Foto-Video z 2008 r. Tam masz podane gdzie pobrać wtyczki i jak to zrobić. Tu masz link do tego http://www.dfv.pl/dodatki_elements