PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr UV czy Skylight 1B ?



Vim
09-08-2006, 15:22
Witam !
Co wybrać : Filtr UV czy Skylight 1B ? do N75-300G
Hoya czy lepiej B+W
pozdr. :wink: :wink:

Kuba Borysko
09-08-2006, 17:35
Witaj, mam oba filtry (B+W i HOYA-UV) i ze strony praktycznej powiem tylko że B+W czyści się dużo lepiej niż wspomniana HOYA.

Gamling
09-08-2006, 20:16
Po co Ci skylight do aparatu cyfrowego z balansem bieli?

anj
10-08-2006, 14:28
Po co Ci skylight do aparatu cyfrowego z balansem bieli?

Dołącze się do pytania: Po co Ci UV, w Himalaje się wybierasz?

Vim
14-08-2006, 14:35
No dobra z tym skylightem to może przesadziłem
ale jeżeli chodzi o UV - to co wogóle nie mam stosować filtru ?
Chciałem go wykorzystać jako filtr ochronny :P

anj
14-08-2006, 15:01
Poszukaj na forum, temat poruszany był wiele razy. I jest tylu zwolenników co przeciwników.
Na szybko masz coś tu:
link (http://strony.aster.pl/4x5/ktopyta/uv.htm)
Tekst powstał w czasach przed cyfrowych, ale nie stracił na aktualności.

mucha
15-08-2006, 01:28
ok... a wiec jaki jest zloty srodek na ochrone optyki...

skoro UV wprowadza takie zamieszanie... skylight tez zly bo balans bieli w aparacie.... co zalozyc...

hmmm po co producenci wogoole gwintuja obiektyw... przeciez kazdy filrt jest ze szkla i biegnac mysla z linka wyzej.... KAZDY filtr jest "be"

co warto nakrecac dla ochrony... ciekawi mnie takze ile osob z tego forum biega ze swoimi szklami "nago" (czyt bez filtra).... nie szkoda wam:) ??

MzMarcin
15-08-2006, 02:15
Dlatego więc najlepiej skylighta 1A b+w lub heliopana...

gALL
15-08-2006, 09:14
Moje szkla sa nagie. A do ich ochrony sluza na stale zalozone oslony p. sloneczne i dekle.

UV raz mi sie przydal, w Tatrach w srodku zimy, powyzej 2000m i raz w Alpach.

Czesciej na szkle mam polarek niz jakikolwiek inny filtr.

anj
15-08-2006, 09:58
ok... a wiec jaki jest zloty srodek na ochrone optyki...
hmmm po co producenci wogoole gwintuja obiektyw... przeciez kazdy filrt jest ze szkla i biegnac mysla z linka wyzej.... KAZDY filtr jest "be"
ciekawi mnie takze ile osob z tego forum biega ze swoimi szklami "nago" (czyt bez filtra).... nie szkoda wam:) ??

Ja biegam nago i nie wiem czego ma mi być szkoda ??? A obiektywy trzeba nauczyć się dbać. Na początku miałem z tym problem - cały czas zapalcowywałem, na jednym dorobiłem się rysy. Teraz wystarczy, że od czasu do czasu je przedmucham. Trzeba też wiedzieć, że małe rysy na przedniej soczewce, zwłaszcza nie centralne, są praktycznie niewidoczne na zdjeciach. No chyba, że ktoś przetrze sobie papierem ściernym całą soczewkę ;)

A filtry? A filtry stosuje się po coś, żeby osiągnąć jakiś efekt. A jako zabezpieczenie to w ekstremalnych warunkach (deszcz, wiatr, piasek), na codzień nie ma sensu.

pierote
29-01-2008, 04:46
Słuchajcie mam problem ze zdjęciami w miejscach przy dużym nasłonecznieniu. Góry, na trasie narciarskiej bądź na wyciągu a więc wszędzie biało. Góry przeważnie polskie poniżej 2000m. Zdjęcia wychodzą jakieś takie rozmazane bądź mało kontrastowe w przejściach między białym a innymi barwami. Nad morzem cyfrówką jeszcze nie fociłem ale będę.
Po teście na Optyczne.pl miałem kupić UV-kę Hoyi HMC. Ale ostatnio po biegach po sklepach wszyscy że skylighta 1B który dodatkowo zniweluje dominacje barw niebieskich czy jakoś tam i da jeszcze lepszy kontrast.
1B bo da delikatny efekt i nie zaburzy a zaawansowani na forum stosują mocniejszy (WB) 1A?
Z góry mówię, filtrem nie chcę uzyskać jakiś przesadnych efektów tylko poprawić kontrast przy nadmiernym nasłonecznieniu.
A więc jak w tytule: UV czy Sky, ewent. hoyę czy leprze.
Cholender wyjazd się zbliża a jeszcze się nie zdecydowałem.

Xathloc
29-01-2008, 13:39
1. kup słownik, najlepiej kieszonkowy, będzie zawsze pod ręką
2. zależy co lubisz, Sky 1B lekko ociepli zdjęcie, ja na szkłach "plenerowych" mam założone Sky, obiektywy do produktówki (odwzorowanie kolorów) UV, bo dodatkowe dominanty z filtra są niepożądane
3. Hoya HMC to dobry filtr, ale wszystko zależy na jaki obiektyw nakręcasz, lepszy słoik wymaga lepszych filtrów, żeby optyki nie paprać kiepską jakościowo nakrętką

ALF
06-02-2008, 20:59
Bogu dziękuję za takie wątki...od razu wiem, od kogo nie kupować obiektywów :)
Ciekawe, że jak się przejrzy ogłoszenia o sprzedaży, to prawie zawsze czyta się o filtrze zawsze założonym na obiektyw :)

co do tematu...skylight 1A daje lekkie ocieplenie, więc przydaje się w krajobrazie, portrecie, czasem w architekturze...ale używania go trzeba się nauczyć...najlepiej w praktyce :)
ja mam na stałe założone UVki, ale czasem zamieniam je na skylighta...zwłaszcza na plenerach naszej grupy :D
polecam marumi WPC...

jopek
03-03-2008, 23:28
Panie Jacku tak przy okazji prosze mi powiedzieć tak dla porównania,który filtr Pan by wybrał Nikon czy Heliopan z góry dziękuję

ALF
05-03-2008, 11:18
filtrów Nikona mam tylko 2 i oba UV, więc mam raczej mierne własne doświadczenia :) chyba wybrał bym Heliopana, ale wyłącznie w topowych odmianach np SH-PMC

Rycerz
06-03-2008, 23:49
Po co Ci UV, w Himalaje się wybierasz?

przyznam szczerze nie wiem jak to jest z cyfrowymi aparatami ale w moim analogu NIGDY nie odkrecam UV... słuzy ochronie szkła...lepiej stracic filtr za 150zł niz obiektyw za co najmniej 10 razy tyle...
jesli sie pracuje w warunkach polowych typu reportaz na ulicy lub sportowe wydarzenia gdzie tłok to o wypadek...czyjas reka...lecacy kamien spod roweu..itp. nie jest trudno...
kupuj UV jest bardziej uniwersalna...to nie jest wyrzucanie pieniedzy w błoto to rozsadek...
to tyle moich uwag...jesli mozna...

lewAp7
13-03-2008, 22:47
Podłącze się tu ze swoimi pytaniami - chodzi o skylight:
1. Hoya HMC oraz Marumi WPC, może ktoś ma doświadczenie... różnica w cenie ok. 25zł: czy jest pomiędzy nimi jakaś inna zauważalna różnica, poza gorszym czyszczeniem Hoyi?
2. Czy można liczyć na faktyczne (zauważalne) odniebieszczenie śniegu? (że odniebieszcza, to wszędzie piszą ale czy tak jest w rzeczywistości?) I dalej - czy jeśli balans bieli w aparacie "weźmie poprawkę" na skylight i nie ociepli fotki, to można będzie liczyć przynajmniej na to odniebieszczenie, czy w innym przypadku - na zniwelowanie łapania koloru tła przez fotografowany obiekt (bo tak też niby ten filtr ma działać)?

P.S.
Oczywiście wiem, że nie jest to panaceum na "całe zło", ale... przymierzałem się do UV, jednak sporo swoich fotek delikatnie docieplam, dlatego zwróciłem uwagę na ten filtr.

ALF
13-03-2008, 23:23
-ocieplenie skylighta i odziębienie to dwie różne sprawy...choć zdarzyło mi się użyć skylighta 1A do zmniejszenia zaniebieszczenia śniegu, ale lepszy jest do tego 81A...
-marumi WPC będzie cieńszy od hoyi chyba o 2mm, a będzie miał przedni gwint...jakościowo to porównywalne filtry, ale bardziej odpowiadają mi powłoki marumi...no i czyszczenie :)

lewAp7
18-03-2008, 13:42
Po dalszych "analizach" zakup skylight'a odkładam na później - do lepszego szkła. Miał mi on służyć głównie jako zabezpieczenie soczewki (a przy okazji zadziałać docieplająco). Stwierdziłem jednak, że nie warto. N55-200 aż tak cenny nie jest... poza tym dodatkowe szkło wpływa na niego negatywnie: polar jeszcze OK (pogorszenie ostrości minimalne - widoczne tylko na 100% powiększeniu), ale szara połówka jest z tym obiektywem praktycznie nieużywalna - pogorszenie jakości widoczne na pierwszy rzut oka, już na wyświetlaczu aparatu (obydwa "szara" Hoya).
Nie chcę ryzykować w ciemno... będzie lepszy obiektyw, to się pomyśli (jeszcze raz) nad ochroną.