PDA

Zobacz pełną wersję : Optymalny hardware..



Sidor
30-01-2005, 13:14
Stoję przed problemem zakupu całego sprzętu :? : komp, monitor, oprogramowanie. Jako, że 75 % Forumowiczów to informatycy - myślę, że będziecie mi mogli pomóc.
Prosiłbym Was o radę - co mam wybrać; kryterium jest oczywiste - sprawna obróbka zdjęć i sprzęt ze średniej półki. Nie jestem nadętym bufonem i nie zależy mi na fajerwerkach, ale jednocześnie wiem, że to co najtańsze to nie jest najlepsze. Może odeślecie mnie do odpowiednich źródeł. Wiem, że jest to temat - rzeka, ale i tak będę musiał się na coś zdecydować. Dla ułatwienia dodam, że chciałbym pracować na Photoshop'ie CS. No i moje pytania:
1. Windows 98, czy Xp czy np. 2000
2. RAM - wystarczy mi 256 czy 512
3. Jaka karta graficzna, ile RAM
4 Monitor: nie LCD - bo dobry to znaczy w tym przypadku drogi; jaki jest najlepszy do obróbki zdjęć (rozdzielczość), jakie znaczenie ma wielkość plamki, częstotliwość odświerzania
... no i co jeszcze wiedzieć powinienem???

c2h5oh
30-01-2005, 13:20
2. 512 a lepiej 1gb
3. do obrobki foto cokolwiek wystarczy, choc polecam matroxy - swietna jakosc obrazu.
4. na alledrogo dostaniesz swietne monitory w okolicach 1000zl (za 21" i wiecej) mitsubishi, elsa, iiyama, eizo

slawek-
30-01-2005, 13:20
1. Windows 98, czy Xp czy np. 2000
2. RAM - wystarczy mi 256 czy 512
To ja tylko krótko na te dwa.

1. XP - najbardziej stabilny z wymienionych. Nie mam problemów na styku fotki-XP ;-)
2. Zdecydowanie zacznij od 512. Po niedługim czasie przekonasz się, że to niezbędne minimum warto rozszerzać :-)

slawek-

Anonymous
30-01-2005, 15:09
Co do monitora, to na gieldzie komputerowej w Wawie jak przyjdziesz rano (najlepiej nie pozniej niz o 8) i wejdziesz tym wejsciem na prawo od stodoly, tam zaraz od wejscia koles ma swietne monitory. Sam u niego kupilem 19 cali na kineskopie Sony Black Trinitron. Kineskop plaski. Kolory swietne (jeden z najlepszych kineskopow). Wazne, zeby monitor byl jak najlmlodszy, inaczej kolorki sie wyswieca. Za moj monitor z konca 2003 roku (zakupiony przeze mnie w polowie 2004) dalem 500zl. Stan idealny. Jak sie postarasz to spokojnie cos tekirgo wyrwiesz sam. Wrzie co moge jeszcze cos poradzic. A no i ja mowie nie o monitoze LCD lecz o zwyklym, kineskopowym. Swoja droga wiekoszosc profejonalistow pracuje na kineskopach, nie LCD - taniej ale przede wszystkim lepiej. Wiec nie kupowal bym na Twoim miejscu LCD

Pamiec ram minimum 512 MB a najlepiej 1 GB dual chanel (czyli 2x po 512 DDR 400 MHz)

Karta graficzna dowolna w zasadzie (chyba, ze chcesz jeszcze grac albo co :P) alec2h5oh, ma racje, Matroxy daja ladny obraz 2D

System XP ale w razie co 2000 tez da rade (starsze odpadaja), ewntualnie Linux

Jesli zamiezasz pracowac pod photoshopem polecam Pentium IV

Jak by co pytaj dalej...

Gamling
30-01-2005, 15:11
Jesli zamiezasz pracowac pod photoshopem polecam Pentium IV


A to czemu?

c2h5oh
30-01-2005, 15:19
Wlasnie, czemu? nawet jesli photoshop bylby optymalizowany pod sse2 to przeciez athlony rowniez maja te rozszerzenia (i zgodnie z niezaleznymi testami sa porownywalnie wydajne w tej dziedzinie). Jedyne czego bym unikal to semprony. Athlon 64 i juz. dobra i rozwojowa platforma. a jak jestes fanem intela to bierz p4, ale licz sie z wiekszymi kosztami, koniecznoscia wydajniejszego chlodzenia i zwiekszonym poborem mocy.

gbh
30-01-2005, 16:43
Nie mozna zapomniec o bardzo waznym podzespole jakim jest dysk twardy . Co nam da szybki procek jesli zaladujemy wolny,zwykly dysk, ktory bedzie waskim gardlem calego zestawu? Polecam dyski z technologia NCQ .

ALF
30-01-2005, 17:11
ja mam P4 3GB...na XP 1GB, karta ATI All In Wonder...na pamięci nie oszczędzaj...1GB to minimum (na dziś minimum 516)...monitor LCD Neovo 317 - świetny :wink:

Anonymous
30-01-2005, 17:30
Jak ja kupowalem PIV 3,2 GHz kosztowalo dokladnie tyle samo co odpowiadajacy mu AMD i to nawet nie 64 bitowy... a PS jest optymalizowany pod PIV - taka zmowa producentow. ALe zasadniczej duze roznicy nie ma, wiec zeby na sile kupowac to nie warto...

A jecli chodzi o dyski twarde to najlepiej kupic 2 osobne dyski SATA i polaczy je w RAID, zeby dzilaly naprawde szybko. Trzeba tylko pamitac, zeby byly to te same modele o tej samej pojemnosci.

ovserwator
30-01-2005, 18:13
Hm... Intel wcale nie potrzebuje dodatkowych nwestycji w chłodzenie. AMD - tutaj różnie bywa. Weź pod uwagę też serwis kupowanego sprzętu.
Najważniejsze co powinienieśtu podać, aby Ci doradzić konkretnie to kwota za jaką chcesz kupić sprzęt.
Ja w ubiegłym tygodniu też stałem przed takim dylematem - komputer do FOTO i DTP. Najpierw ustaliłem kwotę - 5000zł. Po dogłębnej analizie - udało mi się zakupić:
1. Monitor EIZO LCD - L568
2. Obudowa pod prescoty - Logic
3. Płyta ASUS P5AD2-E - Premium, na chipsecie i925XE - obsługuje NCQ
4. Procek Intel P4 3GHZ HT - 800MHZ- 1 MB CACHE - LGA775
5. 2 x 512 MB DDR2/533mhz - SPECTEK- pracują w Dualu
6. Dysk z techn.NCQ - 160GB Seagate 7200 -SATA
7. Karta graf. ASUS na PCI-Express 16x - Radeon X300
8. Zwykła nagrywarka TDK

...i działa wyśmienicie.
Więc polecam podobną konfigurację.

c2h5oh
30-01-2005, 18:19
Hm... Intel wcale nie potrzebuje dodatkowych nwestycji w chłodzenie. AMD - tutaj różnie bywa. Weź pod uwagę też serwis kupowanego sprzętu.


Athlony 64 maja duzo nizszy pobor mocy od P4 -> nie potrzebuja az tak wydajnego chlodzenia.



6. Dysk z techn.NCQ - 160GB Seagate 7200 -SATA


Seagate'y stracily pozycje najwydajnieszych dyskow, ktora zyskaly po wprowadzeniu pierwszych popularnych i tanich dyskow 7200 RPM - przeniosly sie do segmentu value, oczko lepiej od samsungow.



7. Karta graf. ASUS na PCI-Express 16x - Radeon X300


Do grania i owszem, do obrobki foto mocno nadmiarowe.

stig
30-01-2005, 18:26
1. Windows 98, czy Xp czy np. 2000


Zdecydowanie XP Pro



2. RAM - wystarczy mi 256 czy 512


Powtorze za kolegami... 1 GB to podstawa... 768 MB to raczej minimalka...



3. Jaka karta graficzna, ile RAM


Ram w karcie jest malo wazny. Oczywiscie jesli jest tego 16 MB lub wiecej. Wazniejsze jest jakosc obrazu przez nia generowanego. I tutaj -- jak juz wspomniano -- liczy sie tylko Matrox lub firmowki ATI.




4 Monitor: nie LCD - bo dobry to znaczy w tym przypadku drogi; jaki jest najlepszy do obróbki zdjęć (rozdzielczość), jakie znaczenie ma wielkość plamki, częstotliwość odświerzania


O LCD zapomnij. W fotografii liczy sie na razie tylko CRT. I tutaj -- szukaj raczej czegos uzywanego (jak najkrocej uzywanego -- oczywiscie) lub tzw. "lezakow" (niesprzedane zasoby magazynowe). Za kwote 1500-1700 zl powinienes znalezc iiyame Vision Master Pro 514 (HM204DT) (22", rozdzielczosc 2048x1536 w 88 Hz). Pracuje na takiej w firmie -- i nie zamienil bym na nic innego (no chyba, ze na jakis 24" o jakosci Barco :) )



... no i co jeszcze wiedzieć powinienem???


Dyski...
Do roboty, jako obszar systemowy i dla programow -- dwa dyski 36 GB WD Raptor spiete w Raid 0. Do tego 3 dysk magazynowy -- cos z seri 10 Maxtora -- np. jakis 250 GB (przechowywanie danych na systemie RAID 0 jest nieco niebezpieczne).
Na koniec oczywiscie jakas dobra nagrywarke DVD, ale na ten temat to juz poczytaj np. na forum cdrinfo.pl

ovserwator
30-01-2005, 18:37
C2h5oh, z twoich uwag nie wynika, że trzeba zainwestować w przypadku P4 w dodatkowe chłodzenie. Ja wiem, że nie trzeba. Więc po co. AMD posiada gorszy support serwisowy i gwarancyjny niż intel. Cena niestety z czegoś wynika. Choć faktycznie są bardzo wydajne.

Co do Seagetów - ktoś wam makaon na uszy nawija - pewnie jakiś PM od dystrybutora albo vendora. Twierdzenie, że seagaty są mniej wydajne bo coś tam to wierutne kalumnie. Mój model jest bardzo wydajny. Mam na magazynie i caviary i maxtory i nawet ibm'y i testy nie wykazują róźnic. Ceny - owszem.
To najtańsza karta markowa z PI-Express. Matroxa szukałem, ale nie ma na PCI-Expresie jeszcze u disti.

Sidor
30-01-2005, 19:36
Wiedziałem, że na Was mogę polegać!!! :D

Wszystkim Wielkie Dzięki!!

Powiem Wam tylko, że kilka miesięcy zastanawiałem się jaką syfrówkę mam kupić - wybór padł na D70. Co prawda jeszcze Go nie mam, ale już za chwileczkę, za momencik..

Teraz gdyby nie Wy, pewnie ze 2 lata studiowałbym komputerologię..

JaW
30-01-2005, 22:17
Zasilacz porzadny se kup... bo inaczej Twoj mega-komp zaspiewa cienko "plonie ognisko w lesie..."
ps: to nie zarty jakby ktos miał watpliwosci :)

c2h5oh
30-01-2005, 22:23
Zasilacz porzadny se kup... bo inaczej Twoj mega-komp zaspiewa cienko "plonie ognisko w lesie..."
ps: to nie zarty jakby ktos miał watpliwosci :)

Zgodze sie z przedmowca. Dobry zasilacz to podstawa. nie koniecznie o mocy w megawatach, ale koniecznie dobrej firmy i z dobra stabilizacja napiecia. tu nie oplaca sie oszczedzac.

Anonymous
30-01-2005, 23:18
Wystarczy zaopatrzc sie w dobra obudowe, to kitu nie bedzie miala wewnatrz. DObra to nie znaczy ani dorga (przynajmniej nie bardzo) ani ladna :P porostu z dobrym zasilaczem. Bo obudowe bez zasilacza dosc ciezko jest dostac, a sama wymiana... tu juz koszty rosna. Zreszta jak nie bedzie jakiejs mega wypasionej karty 3D to powinien standard dac rade.

JaW
30-01-2005, 23:36
Wystarczy zaopatrzc sie w dobra obudowe, to kitu nie bedzie miala wewnatrz. DObra to nie znaczy ani dorga (przynajmniej nie bardzo) ani ladna :P porostu z dobrym zasilaczem. Bo obudowe bez zasilacza dosc ciezko jest dostac, a sama wymiana... tu juz koszty rosna. Zreszta jak nie bedzie jakiejs mega wypasionej karty 3D to powinien standard dac rade.
Ile razy ja to juz slyszalem... :)
1. Obudowe bez zasilacza kupic latwo. W kazdym dobrym sklepie mozesz poprosic o wyjęcie badziewnego Codegena lub innego Tracera z obudowy i kupic pudło taniej. Sa tez drozsze i tansze obudowy sprzedawane domyslnie bez zasilacza.
2. Aha - czyli do wypasionej karty 3D trzeba dobry zasilacz, a do normalnej 2D moze byc standard, czyli niepewny noname?
Niestety, to nie takie proste. Zasilacz MUSI byc jak najlepszy i wcale nie chodzi tu o moc, nie musi byc 500W. Licza sie zastosowane w nim zabezpieczenia, jakosc wykonania,trwalosc i oczywiscie stabilnosc napięć. Mozna kupic cichutkiego Tagana 380W, mozna cos z oferty Antec'a czy Enermaxa lub inny, markowy PSU. Ale oszczednosci na zasilaczu mszczą sie niekiedy bardzo bolesnie i kupno "standardowego" zasilacza to duzy bląd.

pietrucha
31-01-2005, 00:04
apropos zasilaczy- mam plyte dual AMD (2x2266MHz vcore 1.75V) 1HDD, 1CDRW, grafika to jakis GF3 i ladnie to bryka. Zasilacz Chieftec 360 model 1136H. Sprzet stabily.

viz
31-01-2005, 00:28
Zasilacz Chieftec 360 model 1136H. Sprzet stabily.
Mam ten sam zasilacz... moge go szczerze polecic! Pracuje z prockiem 1800, 2x 512MB ramu na DC, 2x 80GB HDD, 2x DVD-(RW/ROM). Stabilność jest jak najlepsza... moja workstacja chodzi już 50 dni bez resetu :)

Sidor
31-01-2005, 19:03
.. a może koledzy jeszcze podrzucą nazwy/adresy sprawdzonych, solidnych firm, gdzie mogliby mi takowy sprzęt złożyć??

JaW
31-01-2005, 19:15
.. a może koledzy jeszcze podrzucą nazwy/adresy sprawdzonych, solidnych firm, gdzie mogliby mi takowy sprzęt złożyć??
Nawet do dobrej i polecanej firmy idź z karteczka, na ktorej bedziesz miał szczegolowo opisany Twoj cały zestaw. Nie zgadzaj sie na zadne "tansze odpowiedniki" i zadne zmiany - jesli nie znasz sie dobrze na sprzecie. Wybierz sklep, do ktorego zawsze bedziesz mogl podejsc lub zadzwonic z pytaniem czy problemem i nie bedziesz potraktowany jak intruz. A konkretne adresy - to juz pole do popisu kolegow z W-wy :-)

Anonymous
31-01-2005, 19:24
Przede wszystkim na Twoim miejcu nie kupowal bym w sklepie, tylko znalazl znajomego ktory ma dostep do churtowni elektronicznej. Gwarancje takie same, sprzet spreawdzony a wychodzi spoooro taniej.

Tr0n
31-01-2005, 19:31
www.proline.com.pl - sprzedają tez chyba wysyłkowo

c2h5oh
31-01-2005, 19:56
www.proline.com.pl - sprzedają tez chyba wysyłkowo

Znam ta firme i mimo dobrych cen nie polecam. Podobnie firmy http://www.age.pl mimo ze tam kiedys pracowalem - ostatnio sie im pogorszylo. Za to daje rade http://www.komputronik.pl i na 100% wysyla.

Tr0n
31-01-2005, 20:02
www.proline.com.pl - sprzedają tez chyba wysyłkowo

Znam ta firme i mimo dobrych cen nie polecam. Podobnie firmy http://www.age.pl mimo ze tam kiedys pracowalem - ostatnio sie im pogorszylo. Za to daje rade http://www.komputronik.pl i na 100% wysyla.

Z proline niegdy nie miałem kłopotów a komputronik jest jednak droższy

ovserwator
31-01-2005, 20:30
I Proline i Age i nawet Komputronik są OK. Znam wszystkie, miałem do czynienia ze wszystkimi. Żadna nie zawiodła. A to co o nich się mówi tu i tam, to w większości legendy.

pietrucha
31-01-2005, 22:51
Jak widze, jestes z Wawy. Tu jest mase firm. Komputronik tez ma tu swoje dwa salony. Po za tym pod GUSem jest mase firm (gielda elektroniczna).

Anonymous
02-02-2005, 19:35
Polecam " Komputronik " . Solidna ( poznańska ! ) firma i ma chyba największy asortyment, przynajmniej jako sklep internetowy. Zero problemów z gwarancjami.
pozdrawiam - Włodek

Włodek
02-02-2005, 19:43
Zapomniałem się zalogować , he..he.. "Komputronik" poleca Włodek

dufus
02-02-2005, 20:13
Sidor, wysłałem ci info na PW, nie wiem czy dotarło ??