PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego Nef tak brzydko wyglada w adobe lightroom ?



shizzerekk
03-02-2009, 22:53
Witam

Gdy otwieram zdjęcia formacie NEF przez Adobe lighroom po 3sek nastepuje automatyczna zmiana kolorów zdjęcia ( zdjęcia tracą kolory robią się zamglone) , Nef'y zupełnie inaczej wyglądają jak otwieram przez przeglądarkę windows.

Siupes
03-02-2009, 23:11
kazdego to boli, adobe ma swoj profil na nikona i nie wydaje sie on zbytnio trafny. jako ze ja mam 1.4 gdzie olali nefy z d700 to ja olalem nefy calkowicie (prawie calkowicie) a teraz planuje olac lightroom chyba (zastanawiam sie nad tym przyznajmniej).
ale nie lam sie, aperture ma tak samo.

elix
03-02-2009, 23:21
Siupes - to raczej nie jest tak, że "adobe ma swój profil na Nikona" tylko po prostu LR wczytuje domyślny profil jaki jest ustawiony.

A temat wyświetlania NEFów był już wielokrotnie wałkowany (średnio co miesiąc się taki wątek pojawia), a wynika on głównie z tego, że nie każdy zdaje sobie sprawę czym właściwie jest NEF (lub szerzej RAW) - uzupełniając tą wiedzę bardzo szybko można dojść do odpowiedzi na swoje wątpliwości.

shizzerekk
03-02-2009, 23:32
w Capture NX NEF'y wyglądają tak jak powinny a w lightroomie już niestety nie. Moze jest opcja wyłączenia domyślnego profilu narzucanego przed Adobe??

Siupes
03-02-2009, 23:36
mi sie nigdy nie udalo doprowadzic nefa do wygladu sprzed tej nieszczesnej konwersji.

shizzerekk
03-02-2009, 23:44
a już tak zaczynał mi się podobać ten program ehh..

alexkoz
04-02-2009, 00:02
no i właśnie o to chodzi nikonowi - jedyny soft, który "poprawnie" albo lepsze słowo zgodnie wyświetli NEFy w stosunku do zawartych w nim jpegów ...to soft nikona. elix ma rację - trzeba sobie zdać sprawę po co się w ogóle robi RAWy i jaki jest sens odnoszenia ich pierwotnego wyglądu po wgraniu np do LR w stosunku do zawartych w nim miniaturek. Pamiętajcie: NEF to format edycyjny, a jpeg wynikowy.

Siupes
04-02-2009, 00:07
alexkoz - ale musisz przyznac, ze duzo lepiej i szybciej sie pracuje ze zdjeciami ktore wygladaja prawie dobrze niz z niebieskimi i przejaranymi.
czasami to w jaka legede raw sie zamienil mnie zadziwia, ciekawe kiedy ludzie zaczna mowic ze ich zdjecia dupnie wygladaja bo nefy robia :twisted:
ps. ciekawe kto softu nikona uzywa

alexkoz
04-02-2009, 00:17
szczerze mówiąc, to sobie już takich czasów nie przypominam, kiedy stosowałem soft nikona do edycji, a w rawach robię 100% zdjęć. Po prostu pokornie grzebię w nich od podstaw nie sugerując się wyglądem jpegów.

mathu
04-02-2009, 00:40
A testowaliście profile które Adobe przygotowało razem z update ACR do wersji 5.2? Podobno są bardzo dobre (ale nie wiem czy w przypadku Nikona, mówię o Fuji). Jak otwierałem rawy z D90 to miałem do wyboru jakieś 7 profili pasujących chyba do tego co da się wybrać w aparacie.

Czornyj
04-02-2009, 01:32
A testowaliście profile które Adobe przygotowało razem z update ACR do wersji 5.2? Podobno są bardzo dobre (ale nie wiem czy w przypadku Nikona, mówię o Fuji). Jak otwierałem rawy z D90 to miałem do wyboru jakieś 7 profili pasujących chyba do tego co da się wybrać w aparacie.

Są bardzo dobre i renderują bawy z grubsza w identyczny sposób jak konwertery Nikona.

Siupes
04-02-2009, 01:38
przynajmniej sie przeznam, wiec wykazujac sie kompletnym lenistwem i ignoranctwem, zapytam sie skad je wytargac

mathu
04-02-2009, 02:09
http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=4219

W archiwum oprócz update ACR jest zawarty instalator nowych profili. Wybiera się je później na odpowiedniej zakładce w ACR.

shizzerekk
04-02-2009, 02:44
dzieki zaraz zobacze jak to bedzie gralo z d60

adrian
04-02-2009, 09:53
ACR 5.2 bangla z CS3?

anchel
04-02-2009, 11:59
ACR 5.2 bangla z CS3?

A nie można przeczytać opisu?

Czornyj
04-02-2009, 14:15
A nie można przeczytać opisu?

Mejbi hi ejnt spika dat lengłicz.

Nie bangla - CS3 działa z ACR do wersji 4.6 włącznie. 5-tki chodzą już tylko z CS4.

Aby zapewnić sobie kompatybilność ACR-a 4.6 z RAW-ami z nowych puszek można sobie skonwertować je do DNG darmowym DNG Converterem, wtedy można je otworzyć wszystkim od wersji 2.4 wzwyż.

Siupes
07-02-2009, 06:22
to ja sie jeszcze tylko upewnie, czy jest jakis sposob na nefy z d700 w lightroom 1, jakos nie chce mi sie wydawac kasy na 2 tylko dla nefow (teraz konwertuje do dng - moze jest lepszy sposob?).

popi
09-03-2009, 23:32
Cześć,

Wcinam się ale nowy wątek niepotrzebny: zapis NEF+JPG; lcd aparatu który format pokazuje?

Zbigniew
10-03-2009, 00:00
To, co przetworzył z NEFa zgodnie z ustawieniami.

swider
10-03-2009, 22:33
Nie bangla - CS3 działa z ACR do wersji 4.6 włącznie. 5-tki chodzą już tylko z CS4.
A nie istnieja takowe profile wlasnie do 4.6?

P.S.
Znajac polityke Adobe pewnie nie, ale wole sie upewnic :)

Czornyj
10-03-2009, 22:51
A nie istnieja takowe profile wlasnie do 4.6?

P.S.
Znajac polityke Adobe pewnie nie, ale wole sie upewnic :)

Nowy format DNG z profilami tablicowymi wprowadzili za ACR-a 4.x, więc jak najbardziej działa w CS3.

swider
10-03-2009, 23:22
ooo... jak milo :) Dzieki.

Jakby ktos chcial sobie pobrac - klik (http://labs.adobe.com/wiki/index.php/DNG_Profiles).