Zobacz pełną wersję : Zdjęcia Firan
mybrighton
02-02-2009, 23:58
Witam serdecznie!
Mam problem i proszę doświadczonych fotografów o pomoc :)
Potrzebuję wykonać zdjęcia firan i nie mam pojęcia w jaki sposób się do tego zabrać:(
Zdjęcia na oknach odpadają - przez delikatną strukturę firany przebijają ramy okna, niekoniecznie ciekawe i utrudnia to obróbkę w photoshopie. Efekt taki sam niezależnie od odbitego błysku, czy też zastanego światła.
Myślę że trzeba karnisz zamontowac na ścianie, ale jakiego tła użyc pod firanką aby najlepiej wydobyc jej szczegóły.
Do dyspozycji D80, SB800, Nikkor 50:1.8, Nikkor 18-200 VR, statyw, halogen.
Czym najlepiej oświetlić firankę na ścianie? Co podłożyc jako tło? Oglądałem na allegro tła fotograficzne - multum kolorów do wyboru - jeżeli tło fotograficzne - to jaki kolor?
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Tomek
andrzejw
03-02-2009, 23:55
Nie na temat ale mnie to drażni jak słowo pieniążki.
"Już Stanisław Szober w swym Słowniku poprawnej polszczyzny z 1938 r. przestrzegał: firanka, nie: firana, bo to prowincjonalizm wielkopolski. "
Nie ma takiego słowa jak "firana" w języku polskim, tak samo jak "marszał" to nie jest taki poważniejszy marszałek.
pozdrawiam
andrzejw
mybrighton
04-02-2009, 01:40
Nie na temat ale mnie to drażni jak słowo pieniążki.
"Już Stanisław Szober w swym Słowniku poprawnej polszczyzny z 1938 r. przestrzegał: firanka, nie: firana, bo to prowincjonalizm wielkopolski. "
Nie ma takiego słowa jak "firana" w języku polskim, tak samo jak "marszał" to nie jest taki poważniejszy marszałek.
pozdrawiam
andrzejw
To proszę zwrócić uwagę niemałej sieci sklepów Świat Firan że pańskim skromnym zdaniem powinni jak najszybciej przemianowawać się na Świat Firanek. To samo dotyczy się firmy Eurofirany.
Wikipedia :
"Firana - ozdobna osłona na okno, najczęściej biała, zazwyczaj z delikatnej tkaniny (tiulu, batystu, koronki).
Stosowana jako osłona przed wlatującymi owadami, a także, podobnie jak zasłona ma za zadanie chronić intymność mieszkańców przed spojrzeniami przechodniów.
Zobacz też: kurtyna."
Pozdrawiam polonistę
Witam serdecznie!
Mam problem i proszę doświadczonych fotografów o pomoc :)
a jaki procent odpalasz za to zlecenie? :D
bo nie wierze ze firanki fotografujesz dla frajdy
Potrzebuję wykonać zdjęcia firan i nie mam pojęcia w jaki sposób się do tego zabrać:(
zatrudnij fachowca
Zdjęcia na oknach odpadają - przez delikatną strukturę firany przebijają ramy okna, niekoniecznie ciekawe i utrudnia to obróbkę w photoshopie. Efekt taki sam niezależnie od odbitego błysku, czy też zastanego światła.
Myślę że trzeba karnisz zamontowac na ścianie, ale jakiego tła użyc pod firanką aby najlepiej wydobyc jej szczegóły.
Do dyspozycji D80, SB800, Nikkor 50:1.8, Nikkor 18-200 VR, statyw, halogen.
Czym najlepiej oświetlić firankę na ścianie? Co podłożyc jako tło? Oglądałem na allegro tła fotograficzne - multum kolorów do wyboru - jeżeli tło fotograficzne - to jaki kolor?
rozwiazan jest kilka
1) zapisac si ena kurs fotografii .. dobry troche zajmie ale przyniesie korzysci.. rozumiem ze te zdjecia potrzebne na zaraz wiec odpada
2) pojsc na praktyki do dobrego fotogrfa - choc ci ostatnio zmadrzeli i praktykantow nie biora ;D nie ma sie co dziwic ..bo praktykanci potem ida do tych samych klientow mowiac ze beda pracowac za 1/10 stawki.
poza tym znow potrzeny czas ... wiec jak wyzej odpada
3) odpuscic zlecenie, podzlecic je dobremu fotografowi za 2/3 ceny sobie, zostawic 1/3 i do tego wyniesc nauke z sesji.. fotograf co prawda nie wytlumaczy ale srednio inteligentny czlowiek zawsze sie czegos na sesji nauczy i podpatrzy
4) przeczytac pare ksiazek poprobowac samemu pocwiczyc i starac sie analizowac wlasne bledy .. ale tu tez potrzeba czasu
sorry za sarkazm ale ostatnimi czasy rozwala mnie wiekszosc postow na forum typu: "kupilem aparat nie wiem jak zobic zdjecia ale szybko mi powieedzcie bo jutro mam sesje na ktorej musze zarobic".
dorwales chlopie zlecenie? GRATULACJE!!! chcesz zarabiac na fotogafii? to teraz sie mecz a nie czekaj az wszystko zrobia za ciebie.
BSKraków
04-02-2009, 02:03
sailor popieram :)
Przymierzałem się dziś do odpowiedzi, ale postanowiłem powstrzymać się do czasu czyjejś odpowiedzi - czemu wiedziałem, że będzie to Sailor? :) Swoją drogą, masz chłopie cierpliwość...
Ja chciałem napisać mniej więcej tak:
"Przepraszam za OT, ale mam podobną sytuację. Przyjąłem do naprawy zepsuty samochód - nie działa silnik i ma uderzony przód. Nie wiem jak się zabrać do naprawy, więc proszę doświadczonych mechaników/blacharzy/lakierników w jaki sposób się do tego zabrać.
Mam garaż, skrzynkę z narzędziami i aerograf.
Z góry dziękuję.
Acha, jeszcze P.S. - używałem już szukajki ale nie było tam satysfakcjonujących mnie odpowiedzi..."
Sorry Mybrighton, że akurat na Ciebie padło, ale co któryś taki post niestety nie wytrzymuję...
lukrobax
04-02-2009, 02:44
T
Wikipedia :
"Firana - ozdobna osłona na okno, najczęściej biała, zazwyczaj z delikatnej tkaniny (tiulu, batystu, koronki).
Stosowana jako osłona przed wlatującymi owadami, a także, podobnie jak zasłona ma za zadanie chronić intymność mieszkańców przed spojrzeniami przechodniów.
Zobacz też: kurtyna."
Pozdrawiam polonistę
Ja potwierdzam, że firana jest poprawną formą występującą w Słowniku poprawnej polszczyzny PWN ale żeby powoływać się na wikipedię?:) ...i na sieć sklepów;)
No ale pieniążki też są poprawną formą:mrgreen:
mybrighton
04-02-2009, 13:32
a jaki procent odpalasz za to zlecenie? :D
bo nie wierze ze firanki fotografujesz dla frajdy
zatrudnij fachowca
rozwiazan jest kilka
1) zapisac si ena kurs fotografii .. dobry troche zajmie ale przyniesie korzysci.. rozumiem ze te zdjecia potrzebne na zaraz wiec odpada
2) pojsc na praktyki do dobrego fotogrfa - choc ci ostatnio zmadrzeli i praktykantow nie biora ;D nie ma sie co dziwic ..bo praktykanci potem ida do tych samych klientow mowiac ze beda pracowac za 1/10 stawki.
poza tym znow potrzeny czas ... wiec jak wyzej odpada
3) odpuscic zlecenie, podzlecic je dobremu fotografowi za 2/3 ceny sobie, zostawic 1/3 i do tego wyniesc nauke z sesji.. fotograf co prawda nie wytlumaczy ale srednio inteligentny czlowiek zawsze sie czegos na sesji nauczy i podpatrzy
4) przeczytac pare ksiazek poprobowac samemu pocwiczyc i starac sie analizowac wlasne bledy .. ale tu tez potrzeba czasu
sorry za sarkazm ale ostatnimi czasy rozwala mnie wiekszosc postow na forum typu: "kupilem aparat nie wiem jak zobic zdjecia ale szybko mi powieedzcie bo jutro mam sesje na ktorej musze zarobic".
dorwales chlopie zlecenie? GRATULACJE!!! chcesz zarabiac na fotogafii? to teraz sie mecz a nie czekaj az wszystko zrobia za ciebie.
To czytaj dokładnie - nie napisałem że kupiłem wczoraj aparat - lustrzankami bawię się od 25 lat, nikonem cyfrowym dopiero od roku. Po prostu nie mam pojęcia jak dobrze sfotografować firanki - chociaż nie chwaląc się są zdjęcia moje już są lepsze od większości katalogów - tylko mnie nadal nie zachwycają :)
Sarkazm możesz sobie darować- lub załóż sobie osobny wątek i się wyżal. Co do oddania zlecenia :) Proszę bardzo jest twoje, tylko ja za to nie biorę grosza od mojej mamy która prowadzi zakład krawiecki. ZAPRASZAM
Przymierzałem się dziś do odpowiedzi, ale postanowiłem powstrzymać się do czasu czyjejś odpowiedzi - czemu wiedziałem, że będzie to Sailor? :) Swoją drogą, masz chłopie cierpliwość...
Ja chciałem napisać mniej więcej tak:
"Przepraszam za OT, ale mam podobną sytuację. Przyjąłem do naprawy zepsuty samochód - nie działa silnik i ma uderzony przód. Nie wiem jak się zabrać do naprawy, więc proszę doświadczonych mechaników/blacharzy/lakierników w jaki sposób się do tego zabrać.
Mam garaż, skrzynkę z narzędziami i aerograf.
Z góry dziękuję.
Acha, jeszcze P.S. - używałem już szukajki ale nie było tam satysfakcjonujących mnie odpowiedzi..."
Sorry Mybrighton, że akurat na Ciebie padło, ale co któryś taki post niestety nie wytrzymuję...
Dzięki za pomoc, ja nie pytam który guziczek nacisnąć aby zrobiło PSTRYK, tylko jaki kolor tła dobrać do bieli.
Kurcze nie było mnie na tym forum kilka miesięcy, mało mam postów - raczej czytałem to forum wcześniej niż pisałem. I nie wiedzieć dlaczego zapamiętałem jako bardzo sympatyczne. Nic to - dzięki wielkie - poradzę sobie sam - nie ma problemu - myślałem sobie po prostu że ktoś kto przerabiał temat może kilka rad udzielić - nie to nie - przecież nie będę prosił.
Po prostu nie zauważyłem że stworzyło się tutaj snobistyczne lobby. Teraz już wiem. Miłego focenia życzę wam
mybrighton
04-02-2009, 13:34
sailor popieram :)
Nowy wymyśl coś sam a nie podlizuj się :)
Mybrighton - przeczytaj dokładnie swój pierwszy post i na podstawie tego, co tam napisałeś postaraj się udzielić jakiejś (hipotetycznie) konkretnej odpowiedzi. Przypomnę:
"Mam problem i proszę doświadczonych fotografów o pomoc
Potrzebuję wykonać zdjęcia firan i nie mam pojęcia w jaki sposób się do tego zabrać /.../
Czym najlepiej oświetlić firankę na ścianie? Co podłożyc jako tło? Oglądałem na allegro tła fotograficzne - multum kolorów do wyboru - jeżeli tło fotograficzne - to jaki kolor?"
Jak dla mnie, z tego co mogłem przeczytać wynika, że "nie masz pojęcia" i oczekujesz poradnika "fotografowanie w weekend dla opornych", a nie że fotografujesz od 25...
Masz konkretny problem - pokaż zdjęcia, opisz co robisz, co Ci nie wychodzi, z czym nie możesz sobie poradzić i jakiego efektu oczekujesz. Gwarantuję, że otrzymasz konkretną i fachową odpowiedź od ludzi którzy tworzą to snobistyczne lobby.
Pozdrawiam
Adam
mybrighton
04-02-2009, 15:45
Mybrighton - przeczytaj dokładnie swój pierwszy post i na podstawie tego, co tam napisałeś postaraj się udzielić jakiejś (hipotetycznie) konkretnej odpowiedzi. Przypomnę:
"Mam problem i proszę doświadczonych fotografów o pomoc
Potrzebuję wykonać zdjęcia firan i nie mam pojęcia w jaki sposób się do tego zabrać /.../
Czym najlepiej oświetlić firankę na ścianie? Co podłożyc jako tło? Oglądałem na allegro tła fotograficzne - multum kolorów do wyboru - jeżeli tło fotograficzne - to jaki kolor?"
Jak dla mnie, z tego co mogłem przeczytać wynika, że "nie masz pojęcia" i oczekujesz poradnika "fotografowanie w weekend dla opornych", a nie że fotografujesz od 25...
Masz konkretny problem - pokaż zdjęcia, opisz co robisz, co Ci nie wychodzi, z czym nie możesz sobie poradzić i jakiego efektu oczekujesz. Gwarantuję, że otrzymasz konkretną i fachową odpowiedź od ludzi którzy tworzą to snobistyczne lobby.
Pozdrawiam
Adam
Możliwe że tak to wygląda - skoro tak to przepraszam. Nie oczekuję poradnika fotografowania w weekend:) Firanki, zwłaszcza takie bardzo delikatne, są niemal przeźroczyste. I mam problem z uchwyceniem tej delikatności. Nie posiadam odpowiedniego okna aby te firanki fotografować na nim, zresztą niezależnie od techniki przez delikatną firankę okno przebija - stąd pomysł z tłem. Idealne zdjęcie udało mi się uzyskać na dworze (w ogrodzie) w świetle słonecznym, ale jest to fizycznie niemożliwe wynosić wszystkie firany na dwór i liczyć na pogodę :(
Nigdy nie miałem do czynienia z fotografią studyjną (jestem wieloletnim amatorem :) i dlatego proszę o poradę czy tło fotograficzne jest dobrym rozwiązaniem a jeżeli tak to jaki kolor tła do białych firan.
lustrzankami bawię się od 25 lat, nikonem cyfrowym dopiero od roku. Po prostu nie mam pojęcia jak dobrze sfotografować firanki - chociaż nie chwaląc się są zdjęcia moje już są lepsze od większości katalogów - tylko mnie nadal nie zachwycają :)
zajmujesz sie fotografia 25 lat i nie wiesz jak podejsc do tematu?? ja bym sie wstyczil cos takiego napisac
tylko jaki kolor tła dobrać do bieli.
jak to do bieli - pasuje kazdy :D:D:D
Po prostu nie zauważyłem że stworzyło się tutaj snobistyczne lobby.masz racje .. jestesmy snobistycznym lobby ktore ma kompletnie dosyc frajerow :D .. po co wiec zagladasz na forum? a moze po prostu wystarczy zadac pytanie w sposob rzeczowy?? mimo wielkiego forumowego snobizmu raczej dostaniesz konkretna odp
pomógłbym Ci z chęcią ale nie znam się na tym, ja też dopiero się uczę i do tej pory myślałem, że tutaj tą wiedzę nabędę , nie martw się na pewno ktoś życzliwy coś ci doradzi
BSKraków
04-02-2009, 21:13
Dzięki za pomoc, ja nie pytam który guziczek nacisnąć aby zrobiło PSTRYK, tylko jaki kolor tła dobrać do bieli.
Kurcze nie było mnie na tym forum kilka miesięcy, mało mam postów - raczej czytałem to forum wcześniej niż pisałem. I nie wiedzieć dlaczego zapamiętałem jako bardzo sympatyczne. Nic to - dzięki wielkie - poradzę sobie sam - nie ma problemu - myślałem sobie po prostu że ktoś kto przerabiał temat może kilka rad udzielić - nie to nie - przecież nie będę prosił.
Po prostu nie zauważyłem że stworzyło się tutaj snobistyczne lobby. Teraz już wiem. Miłego focenia życzę wam
Strzeliłeś kolego focha jak rozkapryszona panienka :)
Pozdrawiam
BSKraków
04-02-2009, 22:19
Nowy wymyśl coś sam a nie podlizuj się :)
Wiesz może ja i "Nowy" , ale ja przynajmniej nie szukam jelenia który odwali za mnie całą robotę !
Ty fotograf z 25 letnim doświadczeniem , no to powiem Ci może i brutalnie ale widziałem Twoje doświadczenie w jednym z Twoich postów , i jak na tyle lat zabawy z lustrzanką to cieniutkooooo Cię widzę ;)
Jeszcze raz Pozdrawaiam
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.